Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell a szőlőt lugassá...

Hogyan kell a szőlőt lugassá nevelni (részletek lent)?

Figyelt kérdés
Szőlőt szeretnék felfuttatni a kutyakennel tetejére. A tetőt vadkerítésből csináltam meg, az oldalai is ebből vannak. Még sose volt szőlőm. Arra vagyok kiváncsi hogyan lehet elérni, hogy az egész kennel tetejét befedje és árnyékot nyújtson. Hogyan metszem és mikor, ha eléri a tetőt akkor utána irányítani kell vagy magától hajtson. A fajtát már kicálasztottam Néro lesz.

2016. okt. 2. 20:59
 1/4 anonim ***** válasza:
Én a lugas szőlőjét az élő részig szoktam visszametszeni, utána eligazgatom, hogy egyenletes legyen. A zöldmetszést meg a túlburjánzó részekre korlátozom, most már tavasszal is van, ahol visszább metszem, mert már kitapasztaltam, hol hogy növekszik. Nagyon jó árnyékot ad, és szőlő is szokott rajta lenni bőven. Viszont nálam nem cél az hogy bőven teremjen, hanem az, hogy árnyékoljon, és jól nézzen ki. Fajtát nem tudom biztosra, fehér és vörös szőlőből áll össze (a vörös az festő, talán turán, a fehér is valamilyen borszőlő az is, de egyébként kellemesen édes).
2016. okt. 3. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha azt akarod, hogy nagy árnyékot csináljon, akkor nem nagyon kell metszeni, ha rendes termést akarsz, akkor erősebben kell metszeni. (De augusztus elejére akkor is lesz árnyék.) Ha túl sokat hagysz rajta, akkor nem tudja kinevelni a tőke a termést.


1. Elülteted az oltványt úgy, hogy a szemzés kicsivel a föld felett legyen. A kutya ne érhesse el.

Tavasszal 1 vessző kivételével mindegyiket tőből levágod, azt az egyet meg 2-3 szem felett vágod el.

2. Ha csaképp életben marad jövőre, akkor a következő évben ugyanígy csinálod. Ha netán szépen hajt, erős vesszőket, másfél-két métereseket, akkor a legerősebbet függőlegesre állítod, és ameddig jó erős, addig meghagyod, a többit tőből levágod. Ha 8-10 rügynél többet hagytál meg, akkor az alsó rügyeket kitördeled. (Tulajdonképpen 6 körül elég meghagyni, így már lesz pár fürtöd, de még erősen fog hajtani.)

3. Ha elérted a tetőt, akkor is minden évben metszeni kell, ha a termés is fontos.

A vesszőket ne sugárirányban ágaztasd el fent, hanem vagy a tető széle mellett, vagy keresztben középen legyen egy fő kar, és erre merőlegesen nevelj termőkarokat, vagy ezen az egyen hagyj minden évben új termővesszőt.

Az legyen a cél, hogy egymástól kb. méterenként, egymással párhuzamosan legyen valami termő formátum. (Mint írtam, nyár közepére így is árnyék lesz a lugas alatt, ha jól csinálod.)

Termő formátumon azt értem, hogy vagy egy vastag kar, amin csapokat hagysz metszéskor, vagy pedig szálvesszők a karok helyett, egy fő karból kiágazva. Hogy melyikből mennyit, azt a tőke erőssége mutatja meg. Az első pár évben inkább jobban metszd, aztán ha látod, hogy ki bírja nevelni a termést, akkor hagyhatsz többet is.

Úgy tudom, a Néró rövid csapon nem nagyon terem, így vagy hosszú csapos, vagy még inkább félszálvesszős metszést alkalmazz. (Neten utánanézhetsz, melyik milyen. Én minden csemegéhez a félszálvesszőt használom, termővesszőnként 6-7 rüggyel.)

Ilyen tetőn termő szálvesszős módszernél úgy érdemes, hogy az elég erős vesszőket lefekteted teremni, az előző évi termővesszőt meg levágod. Arra figyelj, hogy a karon vagy a közelében maradjanak 2-3 rügyes csapok, mert ezekből lesznek erős vesszők, amiket következő évben le tudsz fektetni teremni.

2016. okt. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Miért nem lehet egyenesen a tetőn, miért kell keresztbe?
2016. okt. 3. 20:28
 4/4 anonim ***** válasza:
Bárhogy lehet, csak ne átlósan, egy pontból kiágaztatva legyezőszerűen, ezt írtam. Négyszögletes elrendezésben egyenletesebben lehet kinevelni a termőképleteket, hogy se ne sűrűsödjenek túl, se hézagosak ne legyenek.
2016. okt. 4. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!