Kezdőoldal » Otthon » Kert » Engedély nélkül fúrt vízkút...

Engedély nélkül fúrt vízkút legalizálása hogyan megy?

Figyelt kérdés

Vettem egy telket, amin van egy kút amiről nem kaptam semmilyen papírt. Hol tudhatom meg, hogy van e rá engedély? Ha nincs mi történik, lehet e legalizálni?

Ha csinált már ilyet valaki, segítsen, hogy jó irányba induljak el.



#kút #vízkút
2017. ápr. 29. 17:06
 1/8 anonim ***** válasza:
2017. ápr. 29. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha jót akarsz magadnak, meg se próbálod. A kötelező bejelentéssel kapcsolatos törvény visszavonás alatt áll.

A kút bejelentése, "legalizálása" nem várt, és a tulaj számára csöppet sem pozitív hozadéka lehet a bírság, és szakszerű megszüntetés több százezer forint költséggel. Mivel nem te fúrtad a kutat, bírság biztos nem lesz, de a megszüntetés költsége mindenképp téged terhel. https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__kert__8516183-mennyib..

2017. ápr. 29. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az elmúlt hetekben többször jelent meg erről infó.

A kormány visszavonta az erről tett javaslatot .

80 m mélységig semmit nem kell tenni.Sem fúrt kutaknál ,sem hagyományos kútnál,ha van ilyen .Aki meg gyorsan intézkedett,és befizette a pénzt is,annak vissza is fizetik .Valamelyik csütörtökön,a kormány infóm Lázár János jelentette be személyesen .Fő oknak az emberek nagy felháborodását mondta .

Ez nem vonatkozik azokra,akik növény termesztés céljából nagy mennyiségben öntöznek,pl kertész vállalkozók .

2017. ápr. 29. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Valamennyire képben vagyok, rengeteg cikket elolvastam a témában, meggyőződésem, hogy általában a cikk írója azt sem tudja miről írt, annyira felkészületlen pongyola cikkek. Viszont "A kötelező bejelentéssel kapcsolatos törvény visszavonás alatt áll." dolgot nem értem. Többször halottam már így megfogalmazni, de ilyen törvény nem is volt.

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 2016. június 4-i módosítása beiktatta a törvénybe a 29. § (7) bekezdést, amely 2018. december 31-ig mentesíti a vízgazdálkodási bírság kiszabása alól azokat

a létesítőket, akik a Vgtv. e módosítása előtt

engedély nélkül létesítettek kutat.


A törvény módosítás azt tette lehetővé, hogy bírság nélkül tette engedélyezhetővé az illegálisan létesített kutakat. Arról nem szólt, hogy 2018. dec 31. után majd mi lett volna. Addig gondolom sok kút sok-sok pénzért kapott volna engedélyt és sok pedig talán eltömedékelésre került volna, valamint mégtöbbel meg se próbálták volna a legalizálást.

Most, hogy kijelentette vezérünk hogy vissza kell állítani a 2016. jan 1. törvényi állapotot, csak annyi történt, hogy bírságmentesen sem lehet legalizálni.

Tiszavirág életű lehetőséget kapott a nép, mely nem volt kötelező és melyre a hatóságok fel sem voltak készülve (még most se tudják mit kellene tenni egy engedélyezés során). Visszavonással csak annyit érnek el, hogy se szakmailag, se környezetvédelmileg semmilyen javulás nem várható, marad az illegalitás. Ez vicces.

Ja, nálam nincs vezetékes víz, csak a kutam van.


Vagyis a kiírt kérdésem még mindig aktuális. Mi a folyamat, hol van az első buktató, ahol megtudja a hatóság, hogy illegalitásba vagyok? Pl. ha elviszem bevizsgáltatni, már akkor is bekerülök egy nyilvántartásba melyet csak össze kell vetni a kút nyilvántartással és megvan. Ne ezt a kút nyilvántartást sem tudom, hol kell keresni.

2017. ápr. 29. 19:04
 5/8 anonim ***** válasza:
A bevizsgálás szinte anonim, és a bevizsgálást nem hatóság, hanem egy labor végzi (még ha egy hatóság, pl KÖJÁL laborja is az). Azt is mondhatod, hogy a kert végében lévő pocsolyából vetted a vizet. A labort annyiban érdekled, hogy fizesd ki a vizsgálatot. A törvényi fenyegetettség az volt, hogy ha nem jelented be a kutadat 2018-ig, akkor 300 ezer a mulasztási bírság. A bejelentésben az a buktató, hogy nem csak a jegyzőnek, hanem egy másik hatóságnak, a VIZIG-nek is rálátása lesz a kutadra. Na ők azok akik majd szopatni fogják a népet, mert szakmai alapon a a fúrt kutak 99%-át meg lehetne szüntetni. Nézz utána mit takar a vízbányászat, és rájössz, hogy nem pitiáner dologról van szó.
2017. ápr. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nézd, a kutat nem te fúrtad!

Vettél egy telket, amin már volt egy kút.

És a papírjait a volt tulaj úgy elpakolta valahová, hogy neked már nem tudta odaadni.

(Amúgy is az ő nevére szólt, és az ő állandó lakcíme volt rajta, ami vélhetően nem ez a telek.)


Én vettem egy házat.

Se tervrajzot, sem építési engedélyt, sem használatba-vételi engedélyt nem kaptam hozzá.

De én nem aggódom...

2017. ápr. 30. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem rossz a gondolatmenet, ház miatt én sem aggódnék, de a ház esetében az a közhiteles nyilvántartásban (tulajdoni lapon) jegyezve van, a kútra nem tudok közhiteles nyilvántartásról valamint más jogszabályok alapján kell engedélyezni a létesítését is.
2017. máj. 1. 01:33
 8/8 anonim ***** válasza:
Azért nem ilyen egyszerű. Vettél egy telket, amin az előző tulaj szabálytalanul, engedély nélkül fúrt egy kutat. Amikor megvetted a telket, gondolom tudomásod volt a kútról, és még örültél is neki hogy van víz. Innentől a felelősség át szállt rád, mert belementél hogy egy jogsértő állapot fenn maradjon. Ha ebből esetleg később problémád lesz, nem hivatkozhatsz az előző tulajra. Egyenlőre a jogsértés nem bizonyos, csak egymás közt valószínűsíthető. Ha nem jelented be a kutat, jelen állás szerint akkor nem követtél el semmit. A jogsértés vélelmezhetően abból fakad, hogy a fúrt kút rétegvizet vesz ki, ami a hatályos törvények szerint vízbányászat, és terv-engedély köteles. Ha véletlenül megbuksz, ami csak akkor lehetséges ha önként balga mód bejelented a kutat, akkor hivatkozhatsz arra, hogy fogalmad sincs milyen mély a kút, hány agyagréteget böktek át, mert nem te készítetted, és rajz sincs róla. A bírságoz így megúszhatod, de a kút szabványos megszüntetésének költségeit mindenképp rád verik.
2017. máj. 1. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!