Kezdőoldal » Otthon » Kert » Paradicsom ültetése erkélyen,...

Paradicsom ültetése erkélyen, cserépben?

Figyelt kérdés
Először is azt szeretném tudni, lehetséges e, másrészről, ha igen, akkor mik a feltételei? Hány literes cserép kell, hogy jó nagyra megnőjön a bokor, és hozzon sok termést? Milyen minőségű föld kell hozzá, kell e trágya, vagy folyamatosan adagolt műtrágya, hány naponta kell locsolni, lesz e gond a beporzással (hetedik emeleten van az erkély, tehát méhek azért nehézkesen jutnak fel oda) kell e permetezni, lesznek e betegségek? Gondolom, távol minden rovartól és gombától a betondzsungelben, kevesebb az esély a betegségre.

2017. máj. 22. 01:21
 1/9 anonim ***** válasza:
2017. máj. 22. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Érdekes egy cikk, de mintha túl könnyedén venné a dolgokat, mintha minden magától sikerülne. Például a beporzásról semmit nem ír, vagy azt csak én tudom rosszul, és azt nem is kell beporozni a méhnek? Valamint nem írja hogy a nagy nyári forróságba lesz e baj, mert már a beton-erkély is képes kegyetlen módon felmelegedni nyár közepén, és a cserépbe a föld sokkal jobban felmelegszik, mint a természetben, nem tudom, bírja e a paradicsom azt a forró földet huzamos ideig. De nekünk ráadásul még fémmel borított beton erkélyünk van, ami aztán egyenlítői forróságot képes generálni nyáron.
2017. máj. 22. 19:16
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez esetben nevelj kaktuszt.:-) Szabadban nevelve a légmozgás is elég a beporzáshoz, elősegíthető kézzel történő finom ütögetéssel is, ha nagyon szélvédett a hely. A paradicsom szereti a meleget és a napot, az öntözésére kell jobban odafigyelni, mert elég vízigén, forróságban akár naponta is szükséges lehet. Mulccsal befedve a földjét jobban tudja tartani a vizet. Léteznek olyan fajták (csüngő paradicsom), amiket balkonkorlátra helyezett ládában is lehet nevelni, ott jobban biztosított a beporzás.

[link]

2017. máj. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
*vízigényes:-)
2017. máj. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha elég nagy az edény, akkor nem melegszik át jobban a föld, mint amit a paradicsom könnyen vesz.

Átlagos determináltnak elég 5 liter, folytonos növekedésűnek 12 literes vödör. Vagy virágföld, vagy valami kerti föld bekeverve nagyon laza virágfölddel, mint pl. Florimo. Trágya nem kell mellé, csak ha már elég nagy lesz a növény, akkortól tápoldatozás.

(Kisebb edény is megteszi, ha nagyon vágod a tápoldatozást, meg szükség esetén naponta kétszer is tudod öntözni. De minél nagyobb az edény, annál könnyebb a dolgod.)

2017. máj. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nekem a nyolcadikon semmi gondom nem volt a beporzással. De szerintem inkább balkonparadicsommal kezdj, a hagyományos fajták nagyra nőnek, karózni kell, rengeteg víz kell a locsoláshoz stb. Persze te tudod. Nyáron melegben naponta kell locsolni, persze attól is függ, milyen fekvésű az erkélyed, mennyi napsütés éri.
2017. máj. 22. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
47%
Előttem leírták a lényeget, én csak kötözködök egy kicsit; ne tápoldatozz! Ne műtrágyázz! Ennyi erővel megveheted a tescos szar paradicsomot is. Hidd el, a földben van annyi tápanyag, amiből bőséges termést fogsz kapni.
2017. máj. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

VÉGRE VALAKI! Végre valaki ki akar törni a hagyományos panel életből! :D A következő lépés egy kertes ház lesz úgy érzem! :D

Nos de hogy a lényegre térjünk. Hány tő paradicsomot tartanál? Mekkora egy erkély (én nem tudom, soha nem jártam ilyen lakásban szerencsére). Mekkora területe akarsz "bevetni". Szerintem egy tő paradicsomnak elég egy 50-60-as cserép. Nem kell hatalmas de kicsi sem. Homokos virágfölddel feltöltöd. Naponta locsolod, és néha veszel tápoldatot a tövére.Koktél paradicsomot ajánlok. Nehogy vegyél az erkélyre bokor paradicsomot, vagy nagyra növőt. Én alig tudom felkötözni karóra némelyik akkorára nő :D . 5-6 tő koktélparadicsomot ültetsz cserépbe és naponta lesz pár szem friss paradicsomod. Ha valami megtámadja BIO PERMET! Az annyi hogy kávézaccot beáztatsz 1 napig és az az ablakmosó sprickával lefújod bőségesen. Azért jó mert a bogaraknak 1-2 mg koffein is halálos. Az annyi mint egy bögre koffeinmentes kávé. Én csak azt használok. Nem lesz 100%-os az eredmény de na, jobb mint a semmi. :)

Hajrá támogatlak benne, ha valami kérdésed van dobj egy privátot! :D

2017. máj. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Mi sima bolti paradicsom magját szedtük ki, és ezeket ültettük el egy tojástálcába, magonként kb. egy diónyi kis földbe. Amikor már 2-3 cm-esek lettek a növények, akkor átültettük fél-egy literes "cserepekbe" (sörösdoboz, tejfölös pohár, fagyisbödön, stb.), és kitettük őket az erkélyre, ami sajnos északi fekvésű. Itt van róla egy videó:


https://www.youtube.com/watch?v=OFN8oQmzVTo


Azóta történtek fejlemények, amik majd későbbi videókban lesznek bemutatva. A paradicsomot nem rovarok vagy méhek porozzák be, mert nem rovarporozta növény, hanem szélporozta. Ha nincs elég szél az erkélyen, akkor érdemes egy finom, puhaszőrű ecsettel megpiszkálni a virágokat, és ilyen módon beporozni, hogy legyen termés.


A paradicsomokat naponta-kétnaponta kell öntözni, de azért ne álljon benne a víz, mert megrohad, bebüdösödik, penészes lesz, és az nem jó. Viszont vízigényes növény, el kell találni a megfelelő vízmennyiséget.


Az elsárgult, elszáradt leveleket, ágakat le szoktam vágni ollóval. Időnként érdemes tápoldattal kevert vízzel öntözni, vagy kávézaccot, használt teafiltert, trágyát a földbe keverni, hogy tápanyaguk is legyen. A paradicsomnövényeket folyamatosan átültetjük nagyobb cserepekbe, ahogy a kisebbet kinövik. De egy 5-8-10 literes földmennyiség a nagyobb bokroknak is elég, szerintem.


Májusban ültettük a magokat, júniusban kerültek cserépbe és ki az erkélyre, és most, augusztus végén közel másfél méteresek a növények, és egészen nagy, de egyelőre még zöld paradicsomtermések vannak rajta, illetve folyamatosan hoz újabb virágokat, amikből lehetnek majd további termések. Ha szeptemberben még szép idő lesz, akkor egész sok termés lesz.


A karózás / kötözés is fontos még. A paradicsomnak vékony, lágy szára van, hajlamos eldőlni, vagy feldönti a szél az egész cserepet, szóval érdemes 1-2 naponta nézegetni őket. Az elején még az is elég, ha a cserépbe bedugsz egy-két hurkapálcikát, és óvatosan madzaggal ehhez kötözöd a kis 20-30 cm-es növényt, hogy ne dőljön el. Később ez már nem lesz elég, az erkély plafonjáról (ha van) kell lelógatni madzagokat, és óvatosan ezeket hozzákötözni a növényekhez, így szépen függőlegesen tudnak állni a növények, nem tudja feldöntetni / elfektetni őket a szél, és normálisan tudnak nőni.


Még egy tipp. A paradicsom képes a törzsén újabb gyökereket hozni, és minél több gyökér, annál jobb, hiszen így több vizet és több tápanyagot tud felvenni, azaz több és szebb termés lesz. Tehát ha átülteted nagyobb cserépbe, akkor az az új cserép legyen sokkal mélyebb, mint a régebbi, és ültesd el sokkal mélyebbre, a korábbi szár egy jó részét is takarja föld, így ott is fog növeszteni a növény újabb gyökereket.

2020. aug. 27. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!