Kezdőoldal » Otthon » Kert » Lehet valamilyen zöldséget...

Lehet valamilyen zöldséget termelni egy rossz elő nem készített földbe?

Figyelt kérdés

Sajnos esélyem nem volt előkészíteni a talajt, csak egy részét. Angliában élek és feszt esett az eső, mikor odajutottam volna, hogy csináljam tavaly ősszel. Csak egy kábé 3.4 méter hosszú, 1 méter széles részt sikerült előkészítenem....úgy, ahogy. Felástam ásómélyen, a köveket kiszedegedtem, szereztem lótrágyát, azzal lefedtem, meg még rá ilyen fekete alátétet, aztán téglával lefogtam.

A talaj igen köves. Van hátul egy 3.6 x 7.2 m-es terület, amit be tudok fogni zöldséges kertnek. Ebben benne van az előbb említett terület, tehát ennyi van összsen.

Nem hangzik túl nagynak, tudom, de sajna ennyi van.

Répát, borsót, retket, karalábét, patiszont, sárga zöldbabot, zöldbabot, paradicsomot, petrezselymet, kaliforniai paprikát, karfiolt, káposztát vettem.

Tudom, hogy ezek közül jópár helyigényes. De pl a karalábéra azt írja, hogy ez egy óriás karalábé fajta és ahogy elnézem a képen, ha tényleg akkorára megnőne, egy karalábéból egy nagy adag leves kijön:D Itt nem lehet karalábét kapni, a lányom meg meg van veszve érte.

A hétvégén el kell kezdenem az ültetést, de egyelőre lakáson belül, mert még itt előfordulhatnak fagyok. Ha az időjárás engedi, az elkövetkező hetekben felásom a területet és kiszedem a szemetet, még lótrágyát tudnék szerezni, de nem tudom, hogy szabad lenne e akkor trágyázni, mikor ültetek.

Még ha gyér termés is lenne a talaj minősége miatt, már megérné belevágni.

Ez a föld talán még soha nem is volt használva semmi nemű kertészkedéshez. (Ez szinte 100% olyan 70-80 éven belül)

Volt már itt közületek valaki, aki rossz minőségű talajba ültetett zöldségeket? Milyen eredménnyel? Az udvar többi részén hasonló lehet a föld minősége. Sarki telek az enyém, van oldalsó és elülső kertem is. Az elülső kertet 3 éve fogtam be, de virágosnak. Kicseréltem ott is 80%-ban a földet, valamint oldalt. Egy szakaszon nem cseréltem ki. Hát ott is azért nőnek a virágaim, de pl vettem 2 egyforma díszfüvet. Az egyiket a kicserélt földes területre, a másikat a régi földbe ültettem...hát enyhén szólva látszik a különbség. Ezért gondolom azt, hogy hátul, ahol tervezem a veteményest, elég rossz lehet a föld.

Ti mit csinálnátok? Próbálkoznátok csak azzal a területtel, amit előkészítettem, vagy lehet némi eredmény a most előkészített földben is?


2018. febr. 9. 12:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szerintem lehet, max nem fogsz akkora termést elérni.

Én tuti megpróbálnám, ha másra nem is tapasztalatszerzésre jó, nagy veszteség meg nem ér!

2018. febr. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ha egy föld nincs jó előkészitve kertészkedésre,nem lehet csodát várni .Még a több éve kertészkedőknek sem sikerül minden . Bálint gazda is azt mondta,olyan év még nem volt ,hogy minden passzoljon .Ilyenkor van az,dolgoztam a semmiért .
2018. febr. 9. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Megpróbálom, aztán lesz, ami lesz.

Néhány dolgot tudom, hogy benn kell hagynom, mert itt nincs elég meleg.

2018. febr. 9. 19:07
 4/14 anonim ***** válasza:
A jól előkészített részbe ültesd a gyökérzöldségeket (répa, retek, stb.), a többi, igénytelenebb zöldség mehet a rosszabb földbe, aztán meglátod, mi lesz.
2018. febr. 10. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Én is erre gondoltam pont, hogy azoknak, amelyikeknek jól átválogatott föld kell, azokat ültetném az előkészített részbe.

Sajnos ma se tudok ásni, esik az eső, és egész jövő héten nem szabadna esnie, hogy hétvégén áshassak.

Legközelebb nyár végén elkezdek ásni ősz helyett, hogy tuti kész legyen....még a virágos kertemet is be kellett volna fejeznem.

2018. febr. 10. 14:16
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel nem csináltál túl sok hasznot, hogy a lótrágyát a föld tetejére raktad, meg még tettél is rá valami vackot. (Hogy mi az az alátét, azt nem tudom.)

Úgy kellett volna csinálni, hogy a lótrágyát elteríteni a felszínen, és azonnal beásni. És minél hantosabbra hagyni a télen, hogy tudjon levegőzni. Így a félérett lótrágya is megért volna tavaszra.

Érett valamennyire az a lótrágya? Mert ha nem földszerű, még sok felismerhető növényi maradvány van benne, meg főleg ha büdös, akkor jobban jársz, ha ezt a lótrágyát felkupacolod valahol a kert sarkában, a földedbe meg bedolgozol pár marék komplex, mikroelemes műtrágyát. Mert az éretlen lótrágya kiégeti a növényeidet.

Ha viszont földszerű, akkor még a növények ültetésekor is szabad alkalmazni, minél mélyebben bedolgozni.


Egyáltalán nem biztos, hogy olyan rossz a most felásott föld. (Kivéve, ha állandóan taposva volt, autóval lenyomatva, vagy ilyesmi.)

Ha csúcstermést nem is feltétlenül lehet elérni, de egy próbát megér.


Egész télen nem volt ilyen -1-2 fokos idő?

Mert ennek ez a menete, ha ősszel nem ássa fel az ember, akkor ilyenkor, mikor meghúz a teteje, akkor lehet ásni. Nem süllyed, nem ragad, leszúráskor mindig letisztul az ásó feje.

Mint írtam, úgyis az az ideális, ha hantosan hagyod, és a tél eldolgozza.


Borsót, zöldbabot nem tennék a helyedben. Egy negyed levesre valóval foglalod a kevéske helyedet?


Nem tudom, melyik részen vagy, meddig lehetnek még tavaszi fagyok, a hazai időjárás alapján én még csak egy hónap múlva kezdek neki a palántagyártásnak.

De persze, az sem mindegy, hogy milyen helyet tudsz nekik biztosítani.


Az óriáskaralábéról tudni kell, hogy a helyigénye is óriási.

Ha minden jól megy, akkor a növény teljes átmérője (szemben lévő levelekkel) elérheti az 1 m-t. Szóval, úgy helyezd el, hogy ne nyomjon el semmit, pl. lehet a felásott rész széle felé, hogy az egyik oldalon a fű fölé nyúljon.

2018. febr. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a te válaszodat is utolsó. A lótrágya 2 éves, amit enyhén belekavartam a földbe. Azt olvastam, hogy jó, ha letakarom valamivel...ezt helyi forrás szerint olvastam, nem magyar. Abszolút nem volt szaga a lótrágyának.

Még valamicske házi konyhamaradékot is belekavartam.

Már elkészítettem a tervet, egész jól elfért minden, amit akartam. Borsóból 3 sort terveztem, ha tökéletes lenne a föld, akkor abból 6-10 kg-nak kéne kijönnie...na persze első nekiugrásra 2 kilónak is örülnék.

Hatalmas veteményesünk volt gyerekkoromban, de sajna nem emlékszem a praktikákra. Nem emlékszem viszont arra, hogy bármi probléma lett volna a borsóval, hogy bármilyen nehézséget okozott volna...persze odasütött egész nap a nap, de mindenki úgy meg van ijedve a borsótól...szerintem megpróbálom, aztán jövőre meglátom, hogy félni fogok e tőle vagy felbátorodom.

Répától is intenek sokan...különösebben azzal se volt soha bajunk gyerekkoromban...persze girbe-gurba gyökerűek voltak, egy-egy meg volt repedve, vagy kicsit zöldebb volt a teteje, de ennyi, szóval egyelőre úgy gondolom, valamennyi csak terem...majd meglátjuk.

Egy sor krumplit és petrezselymet is beterveztem, tudom, hogy egy sor krumpli semmire se elég, de meg akarom nézni, hogy mennyi jön ki egy sorból, hogy jövőre megérné e több sort befogni.

Állítólag a retek az egyik legkönnyebb, legalább valami sikerélményem is lesz.

2018. febr. 10. 19:18
 8/14 anonim ***** válasza:

A borsó termésadatokat honnan vetted? 10 kg héjas borsóhoz kellene vagy 20 m2 terület.


A répának meg zöldségnek jó lesz, ha nem árnyékos, nincs túl közel fa.

Annak csak a szárazság tud ártani, de az meg Angliában viszonylag nem jellemző...

A reteknek jó lesz valószínűleg, esetleg a felszínen lévő trágya okozhat pudvásodást. De amúgy, ha március első felében elülteted, akkor más gond nem lehet.

A krumpli az megint olyan, hogy jó lehet, de legalább 1/4 m2 egy tő helyigénye, még az angol éghajlaton is.


A legfontosabb teendőd most a lótrágyát minél mélyebbre beásni.

2018. febr. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Legfőképpen gyerekkoromból tudom, hogy 4 sor borsónk volt mindig, 2 sor között 30-40cm-t hagytunk maximum és egy sor max 8 m volt. A fagyasztóba tisztán emlékszem, hogy 10-12kg-ot raktunk el...emellett még ettünk is frissibe mellette, plusz folyamatosan ettük gyerekek egész nyáron. A borsót mindig 3x szedtük, először elég zsenge volt, másodjára már érettebb, de még mindig elég zsenge és legutoljára már tövestül kiszedtük és úgy szedtük le az öreg borsót a tövkeről.

A borsó olyan, hogy minél többet szeded, annál többet terem.

2018. febr. 12. 21:44
 10/14 anonim ***** válasza:

én is most kezdek kertészkedni angliában, te merre vagy? én cockermouth.

30 m2 van kint, oda 200kg friss lótrágyát ástam be ősszel, remélem márciusra jó lesz. Meg van egy 6 m2-es melegház, jövöre épitek egy 30 m2-eset mellé.

2018. febr. 14. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!