Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mekkora távolságot kell...

Mekkora távolságot kell hagyni gyümölcsfák között?

Figyelt kérdés

Nagyon pici a kertunk, de szeretnek bele annyi gyumolcsfat, amenyit csak lehet. Ranezesre talan 8 elfer.

Mennyi az a tavolsag amit erdemes koztuk hagyni?


2018. júl. 17. 17:15
 1/7 A kérdező kommentje:

Illetve tobb felet szeretnek (alma, szilva, korte, meggy, cseresznye, sargabarack, nektarin).

Szamit hogy kerulnek egymas melle?

2018. júl. 17. 17:18
 2/7 anonim ***** válasza:
49%

Utána tudsz nézni az ajánlásoknak, nos, én azokat nem tartom be, mert akkor alig férne fa, márpedig ez a kert köszöni, jól elvan űgy, ahogy. A szilvafáim közt egy méter sincs, na az kicsit kevés, amit én ültetek, az már nem megy ilyen sűrűn. Minimum 2 métert szeretek tartani a fáim között, nagyobbra növő fánál többet. Nem mindegy, hogy naspolya vagy cseresznye, ugyebár. A diónak kell a legtöbb hely.


Azt nem vettem észre, hogy számítana, mi mellett mi van, nyilván az önmeddő fák közelében legyen alkalmas másik fa.


Ha szereted a gyümölcsöt, ültess málnát, epret, miegymást is :) A legújabb meggyfám alatt eper van (direkt azért tettem oda a fát, hogy árnyékoljon, oda már nem ér el a cseresznye árnyéka és kiszáradnak, hiába locsoljuk), a szőlőm alatt örökeper...

2018. júl. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Túlságosan kevés adatot adtál meg. Az a mérvadó, hogy kifejlődött lombkorona esetén mekkora a helyigénye a fának. Az sem mindegy, hogy milyen fajta. Pl. almából az egyik fajta kisebb helyigényű, a másik nagyobb. Azt se írtad, hogy törpe alanyú, vagy sem a fa, amit ültetni akarsz. Bizonyos gyümölcsfákat lehet kordonon is termeszteni. Kérj tanácsot egy faiskolában.
2018. júl. 17. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A terjedelmesebb fák között az 5-6 m távolság, őszibarack/nektarin esetében a kb. 3 méter ajánlható. Tekintettel kell lenni az elkerülendő beárnyékolásra is, mert pl. az őszibarack gyengébben terem (vagy egyáltalán nem), ha nem kap egész nap teljes fényt. A túlzsúfoltság veszélyes, nem lehet szabadon közlekedni, a kártevők könnyebben átterjednek a szomszédos fára, a permetezéses növényvédelemben is lehet gond, ha bizonyos szereket a szél átsodor az adott szerre érzékeny fára (rézgálic). "hézagkitöltésre" ajánlhatók a bokros bogyós gyümölcsök (ribizli, josta).
2018. júl. 17. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen mindenkinek a valaszokat.

Utana nezek majd akkor pontosan melyiknek mi az igenye, mekkora a terjedelme.

2018. júl. 17. 20:43
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Amikor megvettem a kertes házat ahol jelenleg élünk, a hátsó haszonkertben 2 méterre voltak ültetve a fák, fajtánként teljesen hektikusan. Néhány éves, már termőre fordult gyümölcsfák voltak. A következő évek azzal teltek el, hogy egymás után kellett kiveszegetnem a fákat a másik térigénye miatt, és ki kellett javítani a metszési bakikat. Van olyan almafám, ami 6 méteres átmérőjű lombkoronát nevelt. Négy korábbi fa helyét foglalja el.

Utólag úgy gondolom, az egymás mellettiséget úgy a legpraktikusabb megoldani térben, hogy a kert egyik végéből a másikig érési sorrendben legyenek a fák. Ha most telepíteném, és én telepíteném, így oldanám meg! És ne a cseresznye és a meggy közt legyen egy későn érő barack, amit még a cseresznye érésekor meg a meggy érésekor is kellene permetezni, csak nem mered, az átsodródás miatt.

És inkább szellős legyen, mint túlzsúfolt. Eleinte én is metszéssel próbáltam alakítani a túlzsúfolt kertet, hogy legyen mindennek helye. De a nagyra növő fáknál az erős metszés erős hajtásnövekedést produkált - tele voltak vízhajtásokkal. Lobhullás után úgy néztek ki mint egy seprű. Évekig tele lett egy konténer a nyesedékkel. Na, amikorra kiszedtem több mint felét, és normálisan termőegyensúlyra metszettem a fákat, akkor lett szép, és normális a kertem. És a növényvédelem is sokkal könnyebb lett.

2018. júl. 18. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Bravo, 6-os!

A kérdező részére bizonyára aranyat ér a válaszod!

2018. júl. 18. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!