Kezdőoldal » Otthon » Kert » Te hogyan termesztesz fűszernö...

Te hogyan termesztesz fűszernövényt?

Figyelt kérdés

Konkrét tapasztalatokra vagyok kíváncsi. Neked mi jött be?


Milyen növényeid vannak? Hogyan szaporítottad vagy hol vetted? Milyen körülmények között tartod? Hogyan gondozod?

Tudod szüretelni rendesen?


Sokféle növény termesztésével próbálkozom hobbi jelleggel. Eddig a fűszernövényekkel nem volt túl sok sikerem.



2019. ápr. 21. 08:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is olyan, hogy "füszernövények" nem léteznek, igen különbözö igényü növényeket használnak füszerezésre.

Ami közös bennük, hogy szabadban, félnapos-napos helyen lesz csak normális aromájuk, szobában, konyhában vagy egy lakás egyéb részében nem is érdemes velük foglalkozni.

Ha füszereket akarsz termeszteni, akkor elöször az adott növényröl keress infókat a neten, föleg az eredeti élöhelyéröl meg körülményeiröl, és azokat próbáld meg utánozni.

Cserépben tartott növények esetében a víz mennyiségére jobban kell figyelni, mert még a mediterrán növények is jóval több vizet igényelnek, mint a szabadban. Viszont az is igaz, hogy elöfordul, hogy túlöntözik öket, és a legtöbb nem jól viseli az állandóan vízben állást-

2019. ápr. 21. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ebben kb. minden fontos alap szerepel, csak annyival egészíteném ki, hogy ha netán kinőtte a cserepet, akkor nagyobba kell tenni, mert túl kicsiben nem bírja ki egy egész napig öntözés nélkül a nyári 35 fokot. Természetesen, az indokolatlanul sok föld is rossz lehet. Ha már régebben van a cserépben, akkor tápoldatozni muszáj.

És ami a legfontosabb az előző hsz-ban, lakásban nem érdemes hozzáfogni.

2019. ápr. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ha nem érdemes lakásban, akkor miért van olyan sokak konyhaablakában fűsszernövény?

A balkonláda ilyen szempontból hova tartozik?


Sok növényről írják, hogy virágzás előtt szedjük. De honnan tudjam, hogy mikor mennyire vagyok a virágzás előtt?

2019. ápr. 21. 12:07
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért van sokak konyhaablakában fűszernövény, mert azt hiszik, hogy megél ott, aztán rájönnek, hogy mégsem.

Nagyon ritka, hogy valakinek tényleg megmaradjon ott egy télen át, de ahogy az 1. hsz-ban is írták, akkor is nagyon gyenge minőségű lesz ott, mert a szükségletei közül szinte semelyik nem lenne kielégítve. Kb. mintha téged kenyéren és vízen tartanának egy sötét pincében megláncolva, minden vasár- és ünnepnapon megerőszakolnának, időnként levágnák egyik-másik ujjadat. Elég sokáig életben maradnál, de azért egy idő után már nem lennél igazán fitt. Így van ez a kinti, napos helyre alkalmazkodott növényekkel is, amik a szabadban elég sokat elviselnek, de bent kínozva már nem.

Akinek bent egyáltalán életben marad, az általában déli ablakban tartja, és a konyhát nem fűti, amikor nem süt be éppen a nap, akkor a 20 fokot se nagyon éri el a hőmérséklet.

A benti tartással a sötéthez társuló meleg a fő baj.

Az ablaküveg a fény egy részét elnyeli, más részét visszaveri, tehát az üveg belső oldalán legalább harmadával, vagy akár felével kevesebb fényt kap a növény, mint az üveg külső oldalán. Ráadásul, a beesési szög se azonos, mert bent csak egy oldalról kap fényt, kint meg kicsit szélesebb szögből.

Ezért a balkonláda mindenképpen jobb, déli erkélyen a fényigény már nagyjából ki is van elégítve, itt már csak a túl kevés vagy túl sok víz és a tápanyag miatt lehet megbukni.


A virág nem egy estéről reggelre lesz a semmiből. Látod, hogy mikor akar virágot hozni, a bimbó egy hosszabb, megnyúltabb részen szokott megjelenni. Ilyenkor kell szedni. De sok fűszernél még a virágnyílás elején is nyugodtan lehet, pl. én az oreganót olyankor szoktam.

2019. ápr. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én nem kínlódom már az ültetésükkel.

Egyszerűen megveszem a (Lidl, Penny, Aldi) üzletekben kb. 3-400 Ft körüli db. áron.

Az erkélyládában kitűnően elvannak.

Most is van rozmaring, bazsalikom, petrezselyem, snidling.

Néha kapnak egy kis tápot a locsolóvízbe.

Ennyi.

2019. ápr. 21. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Akkor próbálkozom kint. A kérdés csak az, hogy télen mi lesz.


Az oregánóval eddig sikeres vagyok. Erkélyen van nagy cserépben, mert szoktam mellé mást ültetni. Mindig szüretelem, ha dús. Szépen áttelelt és növekedésnek indult. nagy levelei lettek.

2019. ápr. 21. 23:42
 7/11 anonim ***** válasza:

Az évelő fűszernövények többsége kibírja az erkélyen télen. Ami érzékenyebb, azt cserépben a fal mellé kell tolni, hogy a sugárzó hő védje.

Szükség esetén télen is öntözni kell, a fagyott föld is párologtat (szublimációval) de fagyos földre csak 0 fokos vizet szabad önteni, nem meleg vizet. Vagy havat, jeget rátenni, aztán majd elolvad.

2019. ápr. 22. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én a konyhakertben termesztem a fűszer- és gyógynövényeket is. Remekül védik a haszonnövényeket a ártevőktől. Persze nem mindegy mit ültetsz mi mellé, de nem ördöngösség megtanulni. Dédanyáink is így csinálták.
2019. ápr. 22. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

3 éve csinálom erkélyen, 0 tudással és 0 utánanézéssel (kivéve a paradicsom kacsozás) álltam neki azt a vezérelvet követve, hogy ezek növények, a természet majd mindent megold és így is lett.


Mindig magról ültetek, egyből a végleges helyére, mert nem akarok plusz munkát az átültetéssel és úgy vagyok vele, hogy az elég nagy sokk a növénynek, szóval nem biztos, hogy megmarad.


A ládák méretére kell figyelni, de az sem szentírás. Ezek a hosszú muskátlis ládáim vannak körbe az erkélyen, de ültettem már bele például kakukkfüvet, bazsalikomot, oregánót (ezeknek sokkal nagyobb hely kellene). Az oregánó nagyon rossz ízű lett, a bazsalikom sikerült, csak enyhébb aromával, mintha nagyobbra nőtt volna, a kakukkfű tökéletes.

Van metélőhagyma, hagyományos petrezselyem cserépben és annak ellenére, hogy alacsony a cserép, így a gyökértest nem tud rendesen kifejlődni, tökéletes a termés. Még mindig van a tavaly előttiből is lefagyasztva.

Ez a két növény át is telel és tavasszal újra kihajt. A többit minden évben újra vetem.

Van még csemegeuborka. Azt tavaly kezdtem, de nem sikerült. A fém korlátra futott fel és az túl meleg volt neki, elégett a növény. Most építettem neki fa rácsozatot, arra futtatom fel majd.


Tavaly ültettem először paradicsomot. Egy 30l-es edénybe 2 tövet. Hivatalosan 1 növény is sok lenne bele, de 2 méter magasra nőttek és egész nyáron nem kellett paradicsomot venni:) Nem mondom, hogy világbajnok lett, de hozta a bolti ízét. Szakszerű karózás és kacsozás történt a paradicsomoknál.


Idén először kísérletezem eperrel (magról) és kelbimbóval.


A palánták jelenleg akkorák, amekkorának lenniük kell.


A gondozás: minden este megöntözöm őket bőségesen. Mindig 1 napos, állott vízzel.

A talaj, amit használok: 2 rész virágföld, 1 rész marhatrágya bekeverve.

2019. ápr. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

A természet mindent megold kérdésnek megvan az a korlátja, hogy egy erkély nem teljesen természetes környezet.


A locsolóvíznek miért kell állottnak lenni?


Tápoldatozással mi a helyzet? Főleg ott, ahol kisebb a láda a kelleténél.


Amit én egyértelműen tapasztaltam eddig az az, hogy ezek a kinti növények többnyire tényleg nem bírják a szobai levegőt. A másik az, hogy sok fényigényes növény jobban megsínyli a napfény hiányt, mint bármi mást. Ez utóbbi főleg palánta korban igaz.

2019. ápr. 25. 08:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!