Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfák mellé veteményes?

Gyümölcsfák mellé veteményes?

Figyelt kérdés
Sávban szeretnék veteményest, minél nagyobb területen. Gyömölcsfák közé érdemes-e kialakítani veteményest, vagy hagyjam?
2019. ápr. 23. 22:47
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Nekünk szamóca is van fa alatt esetleg és elég szépen termett. Az fogalmam sincs milyen fajta, már régi tövek.
2019. ápr. 24. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
én biztos raknék most már oda valamit, legfeljebb a zöldségek érése előtt már 1 hónappal nem permetezed a fákat
2019. ápr. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

A fa törzsétől leléped a legtávolabbi ág távolságát, ez egy törzs köré elképzelt kör sugara. Ezen a körön belül semmit nem érdemes, semmilyen formában.

A fa törzsétől leléped az említett távolság dupláját is, ez egy második kör. A két kör közé csak akkor ültetsz bármit is (inkább szárazságtűrő dolgokat), ha tudod nagyon sokat öntözni.

Mivel a gyökerek kb. kétszer akkora távolságra mennek a törzstől, mint az ágak, bár a külső részen már nem egyenletesen szövik be a talajt.

Fák között nem a fényhiány a fő probléma, hanem a vízhiány, meg némileg a tápanyaghiány. A fák mindent kiszednek a talajból, a vetemények alól.

Nálam a fák között tavaszi hagymások meg egyéb, viszonylag korán nyíló évelő virágok vannak (1-1 sor), mert amikor ezek nyílnak, akkor még a föld tartalmaz általában annyi vizet, hogy nekik is jut.


Ha jót akarsz tenni a gyümölcsfáknak, akkor ne engedd elfüvesedni az aljukat, hanem vegyél egy rotációs kapát, és évente 5 alkalommal ezzel menj végig a fák alatt.

A fű rengeteget párologtat, kb. annyit, mint maguk a fák, és ez a víz nagyon hiányzik majd nyáron a fáknak. Ha kötött a föld, akkor összerepedezik száraz időben, és a repedéseken is párologtat. Fű esetén nem tudsz semmit csinálni, de a rotáció lezárja ezeket a réseket. 3. érv a rotázás mellett: szerves vagy műtrágya bedolgozásával tudod tuningolni a fáidat.

2019. ápr. 24. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Emlegette itt valaki a permetezést, mint ellenérvet. Nekem is van egy-két dolog fák közelében, de 300-500 forintért lehet kapni 20 m2 takarófóliát, és a paprikát, paradicsomot, cukkinit addig letakarom, amíg permetezem a fákat. Ennyi.

Arra valóban vigyázz, hogy ez a terület a fáknál nagyon vízigényes. Itt a paradicsom is és a paprika is csak intenzív locsolással termeszthető. Ja, és persze talaj-erő utánpótlással.

2019. ápr. 25. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Nekem a körtefám alatt volt egyik évben paradicsom és paprika. Volt rendes termés is, nem győztem szedni, pedig aggódtam, kapnak-e elég napfényt. Az egyetlen negatívum az volt, hogy a körte közéjük hullott. (Permetezni egyáltalán nem szoktam semmit, se gyomirtózni.) Azóta hagymás virágok vannak a fa alatt, ezeknek nem lesz gond a lehulló körte, mert addigra elszáradnak. A többi fám törzse körül mulcs van, így nem gazosodik.
2019. ápr. 27. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
S ha gyógynövényeket ültetnék?
2019. ápr. 27. 15:21
 17/17 anonim ***** válasza:

Azok jók lehetnek, mert ezekre a szárazság hatása csak az, hogy kevesebbet nőnek. Azért a kevésbé szárazságtűrőket tedd a fáktól legtávolabb. A tarackoló gyökerűek általában jól bírják az aszályt.

A permetezést meg meg lehet oldani takarással. Vagy ha messze még a szedés ideje, nem is kell vele foglalkozni, mert ezekből nem fogyasztasz nagy mennyiséget amúgy sem.

2019. ápr. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!