Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Felfűteni kevésbé lesz költség...

Felfűteni kevésbé lesz költséges 2.7 helyett 3.7 m belmagasságú (főképp talán budapesti?) szobákat, ha kívülről (és még pluszban talán felülről?) jól le vannak szigetelve? (35 cm-es kisbálákkal v. 15/20 cm-es XPS táblákkal + a mennyezet szigetelése.)

Figyelt kérdés

A meleg levegő mindig felszáll, ezért egy szigeteletlen régi (3.7 m, vagy lehet 4.2 m belmagasságú - nem vagyok a megszokott régi méretekben bizonyos, legfeljebb majd valaki javítja) házat/lakást hatalmas összeg lehet felfűteni telente. De ha körbe (és fent) van szigetelve, csökkennének a havi fűtéshez szükséges összegek?

(Ablakokból a szokványos három rétegű, hat kazettás nyílászárók tűnnek elfogadható, havi-költségcsökkentő választásnak.)



2021. nov. 20. 16:47
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Nem összehasonlítani! :)) Lehet elbeszélünk egymás mellett, elképzelhető, hogy ez az én hibám is, ha igen, akkor elnézést kérek. :)


Csupán arra kérdeztem (volna) rá, hogy ha jól leszigetelnek (körben is, és a mennyezeten is) egy-egy helyiséget, melyet nagy(obb) belmagassággal terveztek/építettek (vagy majdan terveznek/építenek), akkor csökkenni fog-e (vajon) a fűtésnek a költsége havi szinten a téli hónapokban akár harmadára (vagy legalább minimum felére), szemben egy szintén ugyanolyan magasságú/alapterületű, de szigeteletlen (vagy régen épített) teremmel?


Senki nem kért/várt egzakt pontos számításokat, sem méréseket - lehet ez kavart meg titeket. :)


Onnan indult ki az egész, hogy azt mondja boldog-boldogtalan, hogy mivel a meleg levegő felszáll, így a régi típusú (vagyis magas mennyezetű), vagy ugyanilyen régi magas stílusban, de újonnan építendő helyiségek kifűtése emiatt drágább lesz.

De!

Ha jól le vannak e termek/szobák szigetelve, azaz NEM könnyen távozik a felmelegített levegő, sem a kinti hideg nem hűti le annyira (mivel szigetelt), akkor mivel (ha igaz...) több már felmelegített levegő marad bent, ezért azt feltételez(t)em, hogy kevesebb "plusz/ráadás" fűtést igényel (mivel a meleg jobban megmarad), tehát (ha igaz...) olcsóbb lesz jóval a fűtés - ellenben egy szigeteletlennel, ahol még az ablakok is "huzatosabbak" (nem többrétegűek, nem modernek).

2021. nov. 21. 19:43
 12/15 anonim ***** válasza:

Akkor ne hasolítgass semmit!

De képtelen vagy megérteni, hogy:

1 ha szigetelsz, akkor igen, kisebb lesz a fűtési költséged!


2 ha a költséget valami másik épülethez viszonyítod, akkor hasonlítod. A két különböző belmagasságú épületet.


3 ha az érdekel, hogy mennyivel változik a fűtési költség, azt nem hasraütésre mondják, hanem számolják. Ha a másik épülethez képest érdekel a költség, akkor számolt értékeket hasonlítunk.


4 mivel a leíráso nem tartalmaz értéket paramétert, anyagminőséget, így csak egyet lehet válaszolni; igen elképzelhető.

2021. nov. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

1: Csak nem mindegy, hogy kis mértékben (teszem azt tíz/húsz százalékkal), vagy nagyobb (azaz elfogadhatóbb havi költség-szintű) harmada/fele mértékben. Csupán ezért volt a kiírás - nem egzakt értékekért.


2: Nem. Leírtam, hogy nem másik épülethez. Ott áll érthetően: "szemben egy szintén _ugyanolyan_ (magasságú/alapterületű) de szigeteletlen teremmel."

Ugyanazt a helyiséget vesszük, csak az első esetben "régiesen", azaz szigetelés nélkül, majd ugyanazt a szobát vesszük (magától értetődően továbbra is a gondolat szintjén) de már körbe szigetelve jól szigetelő kisbálákkal, vagy kb. 20 cm XPS-sel.


4: Na ilyesmi válaszra számítottam! Köszönöm!


Remélem igazad lesz. Szervusz!

2021. nov. 21. 22:46
 14/15 anonim ***** válasza:

Nekünk régen 30cm tömör téglából épített házunk volt.

Most 30cm NF Porotherm tégla+12 cm EPS hőszigetelés. Födém 30cm kőzetgyapot.

A jelenlegi alapterület dupla akkora mint régen.

Az éves gázszámlánk régen 400 eFt körül volt, most kb. 100 eFt-ra csökkent.

Igaz, közben lett padlófűtés és kondenzációs kazán is.

Számításaim szerint jelenleg a hő kb. fele a szellőztetéssel távozik, másik fele a határoló szerkezeteken (üvegek, falak).


Logikus, hogy ha hőszigetelsz csökkenni fog a fűtési költséged.


Nem elhanyagolható szempont a lakás komfortérzetének a javulása.

Régebben a fal mellett átfagytak a végtagjaink télen. Most egyenletesen eloszlik a meleg a lakásban.


Az, hogy a lakás légtere határozná meg a fűtési igényt, alapvetően nem igaz.

Helyesebb a szellőztetési igényt a lakásban élő emberekre számítani.

25 m3/óra a friss levegő szükséglet fejenként.

Persze sportoláskor és főzéskor több, míg alváskor kevesebb az igény.

Ha túl sok a szellőzés, akkor nagyon kiszárad a levegő, ha pedig kevés a szellőzés, akkkor nagyon feldúsul a pára és a széndioxid.

Nálunk 5 fő esetén 125 m3/h, nagy hidegben ez kb. 4 kW teljesítményt jelent, mert nincs hővisszanyerős szellőztetés. De ez ugyanennyi egy 90m2 lakásuban is, és egy 120 m2 lakásban is, 2,7 m belmagasságnál és 4,7 m belmagasságnál is.


Az XPS lábazatra való és főld alá (zöld, sárga, rózsaszínű szokott lenni)


Falra nem rakunk XPS-t, hanem EPS-t. Az EPS ára kb. 75%-al olcsóbb, nyitottak a pórusai, azaz van pára áteresztő képessége, tehát ki tud száradni.

(a fekete grafitreflex jobb, de drágább mint a fehér)


A felfűtés, más mint állandóan fűteni.

A 0C-ról 20C-ra fűteni a felfűtés. Ez nagy teljesítményt igényel. És ebben kevésbé játszik szerepet a hőszigetelés, sokkal inkább a falak tömege.

Más amikor a 20C-ra felfűtött lakás hőmérsékletét szeretnénk fűtéssel állandó értéken tartani, itt kap szerepet a hőszigetelés.

2021. nov. 25. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

A 14-es válaszoló vagyok.


Az alapterületünk úgy nőtt, hogy a régi egy szintes lakásunk helyére két szintest építettünk, kvázi a 2,7m belmagasságot dupláztuk.

2021. nov. 25. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!