Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Nagyon nehéz egyedül megélni?

Nagyon nehéz egyedül megélni?

Figyelt kérdés
Tapasztalatokra vagyok kíváncsi, mennyire nehéz megélni egyetemistaként? Lényegében a nulláról indulva ugye, minden tapasztalat nélkül... Csak minél előbb elhúzni itthonról.Nagyon beszűkült a munkalehetőség? Albérletet nehéz jó áron szerezni?

2015. jan. 14. 18:57
 1/7 anonim ***** válasza:

igénytől függ

dolgozni kell, diákmunka

akkor lesz albérlet

2015. jan. 14. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
75%

Ha nappalira jársz,akkor esélytelen.


Főleg,hogy már vasárnap sem mehetsz majd el a tescoba pénztárosnak,mert nem lesznek nyitva.

2015. jan. 14. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát, én ismerek embereket akik dolgoznak egyetem mellett és megélnek albiban. Szerintem kivitelezhető, mellette jól kell tanulni és az ösztöndíj+fizetés kihoz egy szegényes háztartást.
2015. jan. 14. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

Nagyon nehéz.

Egyedül albérletben (ha nem társbérlet), akkor 100,000 nettóra lesz szükséged minimum. Annyit meg 40 év munkaviszonnyal sem kapsz. Persze ha min. középvezető vagy, akkor nevetségesen könnyű megélni.

2015. jan. 14. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
64%

Hát, lehetőségek tárháza tárul eléd, kérdés persze hol tanulsz, mit tanulsz, stb.


Egyik legolcsóbb a kollégium, bár ez is változó, pl BME kolik olcsók, albi drága, míg pécsi ismerős azt mondta, náluk szinte olcsóbb albérletben lenni mint a koliban.


Suli mellett relatív mennyit tudsz dolgozni, egy 5 éves építész képzést, még ha 6 év alatt is csinálod meg, akkor kb egész napod arra megy rá, esetleg későbbiekben ha csak 1-1 tárgyad marad a végére mint nekem, akkor tudsz jobban melózni.


Bár szerintem, némi kompromisszummal azért megoldható, hogy heti 2-3 vagy akár 4 napot lehessen diákmunkázni. Csak az a tanulás rovására megy.


Ösztöndíjakat is ki lehet használni, csak ez is változó. Nálunk a szociális részt totál szigorúan nézik, lassan olyan papírokat kell hozzá beszerezni, amit egy bírósági tárgyaláson sem kérhetnek tőled. Tanulmányi ösztöndíj is olyan, hogy 4-es átlagomra semmit nem kaptam, míg más egyetemeken 3-asra már kapsz pénzt, 4-re meg több 10 ezret...


De tény hogy a szoc, és ösztöndíj dolgoknak utána kell nézni, jó esetben elég szép összeget össze hozhatsz. Meg tudtommal akad lakás támogatás is. És érdemes nézni az egyéb városi támogatásokat, nekem pl a szülővárosomban volt ilyen, hogy lehetett jelentkezni 1x támogatásra, 4es átlag felett, beadtam 3,8-al, és asszem fix 20 ezer volt az összeg.


Meg érdemes egyszerre több diákmunkára lecsapni, hogy ha az egyik épp nem jó, akkor a másik addig mehet, meg az ilyen 1-2-3 naposak általában jobban meg vannak fizetve, és ha gyors vagy akkor mehetsz oda.


Albérletnél is változó, ha mákod van ki tudsz fogni olcsóbbakat, vagy kisebb igényszintűt, esetleg közös szobát valakivel. Ha nagyon mákod van, akkor 30-35 ezerből egy kicsi szoba kijöhet, de inkább 40-50 körül kell ezt is számolni. Plusz kaja, bérlet....szerintem avi 70-80 ezer elmegy egy emberre.


Na mármost, ez azt jelenti, hogy egy minimálbért kell legalább összekaparnod tanulás mellett...Ha nagyon összehúzod a gatyád, akkor is 60 a minimum...és nem szórakoztál, nem vettél ruhát, stb.


Legrosszabb esetben diákhitelt veszel fel valamilyen szinten, és később aggódsz majd a törlesztés miatt.


Viszont, ha már egyetemen vagy, akkor azt érdemes tudatosan csinálni, megnézni mik az igények kinek mi megy rosszul, és lehet korrepetálni, segíteni, vagy érdemes a közösségi dolgokban aktívnak lenni, ha mákod van, akkor lehetsz HK tag...az meg olyan mintha politikus lennél, szétlopják a pénzeket. Vagy lehetsz pl koliban mentor, azoknak ingyenes arra a félévre nálunk, meg ilyesmi.


És ha már korrepetálás, nálunk pl Ábrázoló geometria sok embernek nem ment, 1500-2000Ft/óra díjjal lehet korrepetálni, és lesznek jelentkezők, persze nem árt ha ismerik a neved előtte, mert ennek is megvan a "piaca". Vagy nálunk szigorlatok, nagyobb tárgyakra ráfekszenek emberek. Esetleg lehetsz egyetemen is mentor egy tanszéken, azért is jár valamennyi a legtöbb helyen. Vagy látványtervek rajzolásával ha komolyan tolja az ember, akkor szép összeget össze lehet szedni. Egy diplomaidőszakban sztem 2-3 havi albi pénzt....


Esetleg szociális juttatásoknál érdemes megnézni, mik a kiskapuk. Csomó helyen el lehet jtszani, hogy állandó lakcímet nagymamára íratják, és akkor 1 nyugdíjból 2-en éltek, és kijön hogy egy szép magas összegű támogatást fogsz kapni. Nem túl etikus, de hülye az aki nem használja ki a rendszer hibáit.


Így összegezve bevételi források:

- korrepetálás

- diákmunka

- szakmai gyakorlat, vagy ahhoz köthető munka

- ösztöndíj

- szociális juttatások

- esetleges juttatások, ami épp akad.

2015. jan. 15. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

És diákmunkánál érdemes megnézni az éjszakai, hétvégi műszakokat, azok kicsivel többet fizetnek. Ahol voltam, ott havi 90-100 nettóba összejött annak aki ugye járt hétfőtől péntekig.


De tényleg ez az egész nagyban függ attól, hogy mennyi ösztöndíjat, szoc juttatást, stb-t kapsz. Volt hogy kb max ösztöndíjjal, és szoctámmal együtt kaptam fél évig havi 40-45 ezret, míg másik félévben alakítottak a rendszeren és kb semmit nem kaptam.

2015. jan. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. jan. 31. 14:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!