Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » ELMŰ túlfizetés esetén mi...

ELMŰ túlfizetés esetén mi történik?

Figyelt kérdés

Albérletben lakom és a lakástulajdonos állítása szerint mindent fogyasztás után fizetek, bár nagyon sokallom a villanyszámlám, mert átlagosan havi 70-80 KWh áramot fogyasztok, mégis 8 ezer forintnál még egyszer sem fizettem kevesebbet. Hosszas huzavona után sikerült elérnem, hogy adja ki a legutóbbi villanyszámla részletezőjét, melyben egyből szemet ütött, hogy egy úgynevezett "Alapdíj" megnevezésű tétel is szerepel a számlán, melynek értéke 5000 ft + 27% adó, tehát összesen 6350 ft. Ezen felül a rendszerhasználati díjak valóban az elfogyasztott mennyiség függvényében vannak kiszámlázva. Arra a következtetésre jutottam, hogy a szóban forgó "Alapdíj" nem lehet más, mit havi átalány, bár a tulajdonos ezt tagadja. A múlt hónapban volt kinn az Elmű munkatársa leolvasni az órát, így bizonyára a túlfizetést rendezni fogják a közeljövőben. A kérdésem, hogy ilyenkor mi történik? Levonják azt a jövőbeli számlákból, vagy átutalják a különbözetet a tulajdonos számlájára? Ez esetben sajnos bajban vagyok, mert a számításaim alapján kb. 27 ezer forintösszegről van szó, és a tulaj ezt biztosan nem fogja bevallani, ugyanis sajnos nem a becsületes fajtából való. A bérleti szerződésben, is a tényleges bérleti díjnak kevesebb, mint a fele van feltüntetve, az utóbbi két számlán meg már jól láthatóan azután sem adózik (sajnos kénytelen voltam szerződni vele, mert az előző albérletem tulajdonosa 2 nappal a szerződés lejárata előtt közölte, hogy mégsem újítja meg a szerződésem, így szorult helyzetbe kerültem). Szívem szerint lelépnék, de nem tehetem addig, míg be nem biztosítom magam anyagilag, ugyanis előre gyomoridegem van a kaució visszaszerzését illetően :( Elnézést a panaszkodásért, de mit tehetnék, hogyan bizonyíthatom be, hogy többet fizettem az áramért, mint ahogyan azt a fogyasztásom indokolttá tenné?


Köszönöm, és boldog új évet kívánok! :)


2015. dec. 31. 13:08
 1/8 anonim ***** válasza:
68%

Nem igazán értem a kérdést.

Bemondásra fizetsz? Nem te veszed ki a számlát a postaládából? Hogy fizeted a villanyszámlát: a tulaj azt mondja neked hogy X, és azt te odaadod neki, anélkül hogy megnéznéd a számlát?


Egyébként a túlfizetés összegével csökkentik a következő számla - vagy ha nagyobb a túlfizetés, akkor számlák - összegét.

2015. dec. 31. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

Én értem a kérdést. Attól fél a Kérdező, hogy nem annyi áramot fizet, mint amennyit valójában elfogyaszt és a többletet amit az ELMŰ visszautal a főbérlő egyszerűen lenyeli.

Kérdésedre válaszolva lehet, hogy jogos az aggodalmad és át vagy baszcsizva. Én amikor ideköltöztem a mostani lakásomba első dolog volt, hogy a villanyt átírassuk az én nevemre. Ezt a tulaj is szorgalmazta meg én is. Így tiszta.

2015. dec. 31. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszát, ez némileg megnyugtat! :) Maga a folyamat úgy történik, hogy én a hónap végén a mérőórák állását elküldöm a tulajdonosnak, aki bediktálja azt a szolgáltatónál. A számlák az ő levelezési címére érkeznek, és én ennek függvényében fizetem a rezsit. Fizetéskor megkapom a számla másolatát, viszont a részletezőt már nem szívesen adja ki (emiatt is kezdtem gyanakodni).
2015. dec. 31. 13:25
 4/8 anonim ***** válasza:

"Maga a folyamat úgy történik, hogy én a hónap végén a mérőórák állását elküldöm a tulajdonosnak, aki bediktálja azt a szolgáltatónál."


Azt az adatot diktálja be amit tőled kap vagy ráhazudik pár kw áramot még?

2015. dec. 31. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
A legutóbbi számlához sikerült elérnem, hogy adja ki a részletezőt is, és ott az előző ciklus záróértéke és a fogyasztás is stimmelt. Más kérdés, hogy az azt megelőző 3 hónapban az erre irányuló e-mail-eimet figyelmen kívül hagyta, így akár az is előfordulhat, hogy ilyesmi is megfordult a fejében. Mint mondtam, az adócsalással egyértelművé vált számomra, hogy nem egy tisztességes üzleti partnerről van szó, csak hát a kényszer, az sajnos kényszer. :( Arról nem beszélve, hogy többször is járt a lakásban, amikor munkában voltam. Természetesen ezt is tagadja, bár szerencsére(eddig) nem tűnt el semmim. Harminc napos a felmondási időm, emiatt is félek, hogy távollétemben bejön, és megrongál valamit a lakásban, hogy a kauciót megtarthassa. Már azon is gondolkodtam, hogy akkor inkább lelakom azt, de félek, hogy simán utcára dobatna, ha nem fizetnék. :(
2015. dec. 31. 14:47
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem mikor nagy volt a túlfizetés, akkor postai utalványon elküldték a pénzt, mikor csak kicsi, akkor jött egy párszáz forintos számla.
2015. dec. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nézegettem most ELMŰ-számlákat, de ilyen, hogy Alapdíj (minden jelző nélkül) egyiken sem szerepel. Megmutathatnád esetleg (pl. személyes adatok kifestve, Képfeltöltésre felrakva, itt linkelve), hátha úgy érthetőbb lenne.

De hogy semmilyen alapdíjnak nincs köze a havi átalányhoz, azt előre meg lehet mondani. Az ilyesmi alapdíjak olyasmik lehetnek, hogy a szolgáltatónak meg kell építeni és fenn kell tartani a rendszert, és ezt attól függetlenül kiszámlázzák, hogy mennyi áramot fogyaszt az ember. (Bár ez nem szokott 5000 lenni, ezért is érdekelne a konkrét számla.)

Majd ha jön az évi elszámolás, akkor ezt is kérd el, akkor semmi gond nem lehet.

2015. dec. 31. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 hell-ikon ***** válasza:

Mi ugyan nem az ELMÜ-höz tartozunk, de kizártnak tartom, hogy ha van alapdíjuk az 5 rugó lenne + áfa... Kimondottan irreális ez az összeg. Akármelyik szolgáltatóm számláját is nézem, amelyiknél van alapdíj, mind maximum 1000 forint környékén mozog (inkább kevesebb). Értem én, hogy az ország területein a szolgáltatók között lehetnek eltérések, de nem ekkorák.

Valami vaj van a főbérlőd füle mögött. Ha mást nem is annyit megtehetsz (hátha segítenek), hogy felhívod az elmü ügyfélszolgálatát (vagy valami ismerőstől rákérdezel) erre az alapdíjra, hogy valójában mennyi is az annyi.


Nekünk az 5000 ft+áfa kb. 3 heti fogyasztásunkat fedezné havi 200-240 KWh fogyasztás esetén. (kb. 8000 körüli összegeket fizetünk így havonta mindennel együtt). Szóval ez az összeg csak alapdíjnak nálad, rengeteg ahhoz, hogy tényleg csak az legyen.

2016. jan. 1. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!