Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Vágás közeli tüzifával való...

Vágás közeli tüzifával való (3-6 hó kitermelésű) fűtés mennyivel másabb, költségesebb mint az 1-2 éves fa? Tapasztalatokat várok és nem link, stb-t.

Figyelt kérdés
2017. jan. 3. 14:33
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha azonos árban van a kétféle tüzelő, akkor nem költségesebb, hiszen a nedvesebb fa lassabban ég, ugyanannyi idő alatt kevesebb fát tüzelsz el.


Viszont a fűtés hatásfoka kisebb, akár 8-10 fokkal kevésbé melegíti fel a radiátorokban cirkuláló vizet, ami azért érezhető különbség.


Továbbá a nedves fától kátrányosodik a kémény, amire szintén figyelni kell. Egyszer-egyszer el lehet tüzelni a frissebb fát is, de folyamatos jelleggel nem ajánlom.

2017. jan. 3. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
friss fa nedvességtartalma 40-50%. A jó tüzelő 15% körüli. A sok nedvesség úgy leviszi a kalóriáját, hogy (de ennek utána nézhettél volna) alig fog fűteni. és kátrányosodik a kémény.
2017. jan. 3. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
tapasztalatra vagyok kiváncsi,nem a számokra. eleget utána olvastam. kérdés azért vetődött fel mert már nem nagyon vagy a "boltba" száraz fa,csak friss.
2017. jan. 3. 19:15
 4/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Ha beszerzési problémáid vannak, akkor inkább a fabrikettet ajánlanám, nem a nyers fát. Amennyivel drágább, fűtőértékben bőven megtérül.


De mint írtam korábban, néha-néha el lehet tüzelni a nyers fát is, és is telente eltüzelem azt a mennyiséget, ami év közben hulladékként összejön a telken. De folyamatos fűtésre inkább ne használd.


Ha az ára kedvezményes, akkor vedd meg, tedd el jövőre, idén meg fűtsél brikettel.

2017. jan. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Tároldbe a keményfát min egy évig. De másfél két évet mondanak ideálisnak. Én nyárfát veszek kora tavasszal és télig kiszárad mert puhafa. Én meg vagyok vele elégedve maximálisan. A kemény fa annyival nem jobb amennyivel drágább
2017. jan. 3. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Donald J. Trump ***** válasza:

Ha ki tudod szárítani megfelelően, akkor ugyanolyan jó lehet. Az a baj, sokan fukarkodnak megépíteni egy jó fás kamrát, max. egymás hegyére-hátára hányják a fát a sarokba vagy jobb esetben berakják egy kalodába oszt' csókolom.

Vályogból vagy fából is lehet - lényeg, hogy tetején be tudjon sütni a nap (lehet külön fűteni is, de a napenergia ingyen van), ideális üveg vagy valami átlátszó műanyag meredek tető. Célszerű teljesen zártra, ellátni legalább két szellőztető ventillátorral, ami kiviszi a távozó nedvességet, így nem tud bepárosodni - meg ezek alkalmazása egyébként tűzvédelmileg is indokolt, ha nyáron nagyon felmelegedne bent a fa. 2-3 hónap alatt olyanra lehet benne szárítani a friss fát, mintha 1-2 éves lenne.

2017. jan. 3. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Miért gondolod, hogy egy ellenőrizetlen körülmények közötti "hát szerintem" tapasztalat megbízhatóbb, mint a pontos, laboratóriumi mérés?

Ha tényleg érdekel a dolog, akkor linket kérj.

Pl. ahol ilyen táblázat van:

[link]

"Jól látható, hogy a nedves fa 50%-os víztartalommal csak fele annyi fűtőértékkel rendelkezik, mint egy jól kiszárított 10%-os fa."

A különbség abból adódik, hogy a fában lévő víz elpárologtatása rengeteg energiát elemészt. (A párolgás hőt von el.)

2017. jan. 4. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Középút ***** válasza:
100%
Nem biztos, hogy az én tapasztalatom segít, de annyit tudok mondani, hogy amikor az új házunkba beköltöztünk és csak fatüzelési lehetőségünk volt, akkor első éven fél éves akácot vásároltam - mert úgy tartják, hogy az nedvesen is ég. Nagyon nagy mennyiséget vásároltam, így ugyanabból a beszerzésből tüzeltem egy évvel később is és feltűnően kevesebb fogyott, ha kalibrálnom kellene akkor 20%-ra tenném a megtakarítást. Tudtam, hogy a nedves fánál a nedvesség elpárologtatása sok hőt von el, de nem gondoltam, hogy ennyire. Talán a párolgási hőelvonás miatt az alacsonyabb hőfokon végbemenő égés is elégtelenebb? Nem tudom, úgyhogy maradjunk a tapasztalati aránynál, hisz azt kérdezted
2017. jan. 6. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Személyes tapasztalat, talán a tavaly előtti szezonból, amikor elfogyott a száraz tüzifám és friss vágást voltam kénytelen használni. Kb fél óra bohóckodás, mire begyullad, aztán kb ugyanannyi imádkozás, hogy ne is aludjon el. Füst, korom és kátrány mindenfelé. Feleségem szerint "hentesszagom" volt, minta húst füstöltem volna állandóan.

Megoldás (mert az is volt): Kicsi, 3 tagos kazánom van annál működött, de mivel nincs két egyforma élethelyzet, ki kell tapasztalni.

Vettem fabrikettet, beszereztem sok karton papírt. Alulra, kb a kazán feléig keresztbe rakva, hogy a levegő átjárja bestokiztam a vizes fát. Rátettem egy db kisméretű RUF brikettet, amiből 12 db 10 kg. Annak a tetejére kb tenyérnyire tépett, összegöngyölt kartondarabokat tettem sokat és ennek a tetejére tettem még 4-5 db brikettet egymás mellé, úgy, hogy kb fél centi rés legyen közöttük, majd a tetejére száraz gyújtóst (ami nálam a szőlőmetszésből adódó rőzse). Begyújtottam a kartont, ami elég hevesen ég és a felette levő brikettek között lett egy hirtelen húzás, ami a rőzsét is beindította. Ezzel a módszerrel nagyjából 5-10 perc alatt lett egy "tűzfészek" ami már magas hőmérsékleten égett kevés füsstel, majd ahogy terjedt lefelé a tűz, beindult a vizes fa is, és nem is volt túl sok füstje. Kb 70 fokos előremenőt tudtam így kiküszködni, ez volt a max, de az már nem kátrányosodott. Utána arra kell figyelni, hogy ne hagyd leégni teljesen és amikor raksz a tűzre, akkor ne sokat egyszerre, hanem inkább csak 3-4 darabot, megy 1 brikettet.


Nem volt leányálom, sok a macera vele, de nem volt más választásom. Nagyjából negyed annyi brikett fogyott, mint fa és persze sok volt a hamu a karton miatt, de működött és a szomszédok sem kaptak idegbajt a túl sok füst miatt.

2017. jan. 6. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!