Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Fűtés klímával, pro és kontra?

Gábor t kérdése:

Fűtés klímával, pro és kontra?

Figyelt kérdés

Igyekszem csak klímával fűteni, - még csak idén tapasztalom . Érdekelnének előző évekkel a tapasztalatok.

Márkától függetlenül kinek , hogy vált be?



#rezsi #klíma.fűtés
2018. dec. 11. 17:28
 1/9 A kérdező kommentje:
Családi ház.
2018. dec. 11. 17:30
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Mi csak az őszi-tavaszi, még nem indítjuk be a gázt időszakban használjuk, meg télen, ha kisgyerekek vannak nálunk, a padlófűtés mellé kiegészítő fűtésnek (20-21 fokról 23-24 fokra). Nagyon hamar befűt, és folyamatosan tartja a hőfokot. Nyáron néha klímaként megy az emeleten. 3 klíma van a házban, de általában csak kettőt szoktunk használni egyszerre. Családi ház szintén. Átalányt fizetünk villanyt, évek óta ugyanannyit, még nem kellett ráfizetnünk a klíma miatt. Ha kizárólag azzal fűtenénk, nem tudom mennyi lenne, de alapból keveset fogyaszt.
2018. dec. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

Nekünk rokonok élnek Svédországban...

Ott 90%-ban NINCS gáz! A távfűtés is jórész fával(apríték)megy.

Szinte mindenki klímával(is)fűt.


Sajnos a klímára is igaz,hogy van amit direkt Kele-Európába/nak gyártanak. Még a legjobb márkák,mint pl.a Gree,amit itt árulnak,kint "labdába sem rughatnak". És semmivel nem kerülnek itt olcsóbba,mint kint egy "igazi".

2018. dec. 11. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A klímával fűtés tulajdonképpen hőszivattyúzás. Az felvett villamos energiával általában difluor-metán gázt mozgatsz a klíma rendszerében. Mivel a gáz forráspontja -50 fok körül van, általában a kinti -10 sőt -15 fokos levegőből is tud hőt felvenni. És a gáz mozgatására elfogyott 1 kWh elektromos energia hatására 3-4 kWh hőenergiát hord be a klíma a házba. Szóval a COP általában magasabb 3-nál. Ekkor már H vagy GEO tarifát is igényelhetsz az üzemeltetéséhez, ami még tovább csökkenti az fűtés árát. Tapasztalatom szerint a jó COP-jű klímával még a gáznál is gazdaságosabban lehet fűteni.

[A COP azt jelenti, hogy 1 kWh elektromos energia elhasználásával a klíma hány kWh hőenergiát tud behordani kintről, a kinti levegő hőtartalmának a rovására. Szóval véletlenül sem sérül az energia megmaradás elve, a hőt a kinti levegőből hőszivattyúzza befelé. A modern inverteres klímák már valóban tudják a COP=3 értéket!]

Én mondjuk talajszondás (bányakapitánysági engedélyes) hőszivattyúval fűtök, és mivel a talaj jóval melegebb mint a téli kinti levegő, az éves átlag COP értékem 4 vagy 4 fölötti. Nagyon elégedett vagyok vele.

2018. dec. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Kizárólagos fűtésként, nappali tarifával nem akkora bolt. A látványos 4 feletti COP +7 fokra van megadva, a szezonális SCOP értéknek meg nem a hazai 3-as, hanem a mediterrán 1-es régió adatát tüntetik fel a klímán. A valóságos scop a teljes szezonra 2,8-3 közé esik, amivel egy modern gázközpontifűtés szintjén mozog a költség. Konvektornál, régi gázcirkónál értelemszerűen olcsóbb. Viszont lehet H tarifát kérni rá amivel már nagyon olcsó fűtés. Nekünk napelemes rendszer van mellette amivel szintén jó megoldás.

Ennek is van karbantartási költsége, több klíma esetén 10-15 ezer/klíma. Évente egyszer kell hozzá szerelőt hívni, nemelég lefújni egy 500 forintos klímatisztító sprével.

Nagy hidegben -10/-15 fokban már baromi hangos, mi kibirjuk azt a pár napot/hetet de ezt mindenkinek magának kell mérlegelnie.

Épület szigetelésétől függően előfordulhat, hogy minden szobába kell egyet rakni. Ezesetben elég húzós a beruházási és karbantartási költség.


Napellemmel, vagy H tarifával ez a legolcsóbb fűtés. A hőfokot jól tartja nagy hidegben is. Nyáron lehet vele hűteni is. Nemkell hozzá bélelt kémény, és kis rombolással beszerelhető.

2018. dec. 12. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Mindenkinek zöldet küldtem. Még egyszer köszönöm..
2018. dec. 12. 18:17
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem írtad milyen klímára gondoltál, és így egy regényt lehetne írni. De, minden klíma gyakorlatilag egy levegő-levegő hőszivattyű, főleg ha split klímáról van szó. Ugyan van központi hőszivattyú is levegő-levegő és levegő-víz változatban is, a geotermikust már írták, arra nem akarok kitérni, mert ezekből is több fajta létezik. Családi jellegű háznál mindenképpen jobban jár az ember a levegő-víz rendszerrel, mivel a meglévő radiátor/padlófűtésre is ráköthető akár, vagy új rendszer is kiépíthető vele pl. falfűtés illetve (plafon) a melegvíz dolgát is megoldja komplett HMV kiépíthető akár a régire rásegítés képpen vagy attól független. A megoldások/kivitelezések tárháza szinte végtelen...


A 80m2 alatti házak esetében fűtés/hűtés és HMV 3 millánál kezdődik ami már 3-as COP érték felett muzsikál (és itt kizárólag japán gépekre gondolok) levegő-levegő hőszivattyús változat. Ha ezt napelemmel kombinálod 3,5kW-os rendszer esetén 4,5 milla alatt megvan a gépészeti cucc. Sajnos ez csak a gépészet ára a kivitelezés az még + összeg. A geotermikus rendszer kiépítése mindenképpen többe kerülne, akár a duplájába is, ha pl. egy Mitsubishi márkát veszünk alapul. Ezeknél a rendszereknél a megtérülés 10 év felett van, akinek fontos a pénz, az számol ezzel is, kinek nem az ugye...


A legolcsóbb, legegyszerűbb, leggyorsabb ami a kivitelezést jelenti, az inverteres split klíma. A fentiek mint ez is, mind kompresszoros rendszerűek, azaz a hőszivattyúzás elvén hűtőközeget használnak ez halogénezett szénhidrogéneket jelent a legtöbb rendszer itthon HFC alapú. A kis klímaberendezések mint a split is és több ipari hűtőgép, na meg a hőszivattyűk is az R410a jelű klímgázt használja 95%-ban itthon kis hazánkban. És ez jó ideig így is fog maradni kb. 2025-ig, ezután ugyanis nem lehet használni a 410-es sorozatot, fokozatosan áttérnek a HFC-32-re a köznyelvben csak R32 ként ismerik. Az R32-es alapú berendezések 2016 óta itthon is forgalomban vannak, de azt tudni kell, hogy a R410a több mint 10 évig állt szolgálatban és ez is tartalmaz R32-es összetevőt. Mivel az R32 metán származék, szerves vegyület difluormetán alapú, így robbanás veszélyes, viszont nem bontja le az ózonréteget. Ugyanakkor, mindkét hűtőközeg környezetbarát, a 410 anno a freonok leváltására készült.


És a költségek: split esetébn egy 80m2-es ház 1 milla alatt kihozható pl. a GREE fűtésre optimalizált klímávial, ebből is a 4-es COP értékkel bíró gépeket kell választani, fagyvédelem, tálcafűtés és WIFI is van bennük. A régebbi modellekben csak (opció) de wifi modem 6-12 ezer között kapható, viszont a melegvizet azt el kell felejteni, azt csak a központi hőszivattyús rendszer tudja, sokszor ennyiért. A hűtés/fűtés az megoldott, japán gépek esetében 1,5 és 2 milla között lehet számolni. Az inverters split esetében a COP 3 fölött tartható, ritka az amikor itthon -25 fok van kinn. A GREE-nek is van gépe ami -30 fokig használható, de a japán klímáknál van ami -35 fokig is tuti, de annyi még a hegyekben sincs...

Már nem sok R410-es gép van forgalomban, aki most vesz klímát az 99%-ban biztos lehet benne, hogy a jobb hatásfokkal rendelkező R32 működteti. A kültéri ugyan -10 fok esetén felpöröghet, de ezek a mai klímák 200 ezer felett már elég halkak. sok ismerősöm nem fűtésre tervezett klímával fűti a házát, amiben még fagyvédelem sincs pl. orion, midea. Nos ők sem fagytak meg az évek alatt viszont 500 ezerből megvolt az összes klíma és a szerelés is, persze ezek nem inverteresek. A saját tapasztalatom a saját házamnál meg a következőképpen alakul: Noha van gáz és vegyes kazán is, mi 6 db klímával fűtünk 2 szintet ami 160m2. Ez már 10 éve van így, kisebb klímacserét azért eszközöltem, Midea és GREE gyártmányú inverteresre, de így is mindennel együtt 1,2 milla alatt volt. Nekem nincs rossz tapasztalatom, évekre visszamenőleg se, 250 ezer forint alatt van az évi villanyszámlánk és nyáron hűtésre is használjuk jellemzően 2 vagy 4 klíma megy, de nem állandóan. H-tarifával lehetne csökkenteni a költségeket, de nekem a kiépítése nem ér annyit. Összességében olcsóbb mint a fa vagy gázzal való fűtés, havonta fával 50-60 ezer körül lenne, gázzal meg 30 alatt nem jönne ki.

2018. dec. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szia köszönöm a válaszod, 2018-as hitachikat használok. Árban , garanciában , hatásfokban(így a 3 tényező együtt)jobbat nem találtam. Ha az idő kerekét vissza tekerhetném , nagyobb teljesítményűeket választanék, ugyan is amit nem nagyon reklámoznak: az adott klíma max teljesítményét , maximális ventilátor fordulatszámon adja le , ami már nem éppen csendes üzem mód. Köszönöm válaszod , zöldeltem.
2018. dec. 14. 17:52
 9/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok, látszik már a fény az alagút végén.

Eddigi fűtésem java részt fa, és ha gyorsan kellet a meleg, hő sugárzó rásegítéssel történt, ez jelenlegi áron 350e ft fűtési össz költség.

Na most hogy klímával bőségesen rásegítek (hő sugárzó nincs, fa minimális) úgy néz ki, hogy 200e-ből meg úszom ,ez úgy 60e ft fa , és 100-140e ft villany.

A két klíma cirka 600e ft volt -

H-tarifa nélkül , 4 év a meg térülés , teljesen el vagyok ájulva, nagyon boldog vagyok, és már nem is zavar a hangja. :) :)

2019. febr. 4. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!