Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért használják erkölcsi...

Miért használják erkölcsi ítélet gyanánt a homofóbia szót?

Figyelt kérdés
Egy fóbia nem lehet gonosz dolog, hiszen félelmet jelent. Azokat sem ítéljük el, akik félnek szűk, zárt helyen lenni, vagy akik félnek a pókoktól.

2021. júl. 23. 11:59
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Minden szó azt jelenti, amire használják. Nem azt jelenti, amit 100 éve jelentett. Nem azt jelenti, amit a szavakra bontása alapján belemagyarázunk.

Azt gondolom a 21. század elején ezt már el kellene fogadni.

Azt is tegyük hozzá: mindegy mi a konkrét szó, a bigottak úgy is tiltakozni fognak.

Vegyük például a transzfóbiát. Egyes transzfóbok kikérték maguknak, ők nem transzfóbok. Ők csak "Transz Kizáró Radikális Feministák", röviden TERF-ek. Nincs bajuk a transzokkal, csak egy férfi ne akarjon nő lenni.

Erre a transzneműek azt mondták, oké, akkor TERF-ek vagytok. nem kellett sok idő, hogy a TERF-ek kikérjék maguknak, hogy bárki is TERF-nek nevezze őket, ez egy sértés. Ők, kérem szépen "gender kritikusak", szerintük a társadalmi nem egy elnyomó kategória.

A transzneműek meg csak sóhajtottak, és rájuk hagyták. Lehet idő kérdése, és a gender kritikus is sértés lesz, amit kikérnek maguknak.

Sosem a konkrét szavakkal van bajuk, hanem azzal, hogy bárki is bigottnak tartja őket a bigott véleményükért.

2021. júl. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
9. Kicsit kifacsart gondolatmenet szerintem, hogy nem közvetlenül róluk szól, de ennek azért lehet valami értelme. Viszont erkölcstelennek még ezt sem lehet nevezni. Olyan hangsúllyal szokták mondani emberekre, mintha legalábbis gyilkos lenne.
2021. júl. 23. 13:19
 13/16 steven95 ***** válasza:
100%

Persze. Ma már a homofób szó jelentese átalakult. A gyülölködőkre is azt mondják.

Ahogy bele lehet magyarázni a tényleges fóbiát, azt is meg lehet érteni miert használhatják erkölcsi értelemben.


Szimbolizálhat erkölcsi/morális értéket azoknak, akiknek "elv" nem ill. "nem értékrendje" homoszexuálisnak lenni. "Ha emiatt homofób vagyok, akkor legyen" alapon.


Erkölcsitéletileg lehet úgy is értelmezni, mint aki "kicseszik" teljesen indokolatlanul a társadalom egy kis csoportjával, úgy hogy értelmes emberként tudatában kell lennie annak, hogy milyen negatív hatással van a gyűlölkedése a társadalomra. S ezt nem nézik jó szemmel.

2021. júl. 23. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 molnarmarcell21 ***** válasza:

Ezt már nem egy kérdésben és válaszodban láttam, és már akkor sem érdekelt, amikor belinkeltem, hogy a fóbia nem csak félelmet jelent.


[link]

2021. júl. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Wikipédia:

"A fóbia indokolatlan viszolygás vagy ösztönös félelem meghatározott tárgyaktól, helyzetektől vagy személyektől, ..."


idegen-szavak.hu

Fóbia: beteges félelem, iszony, irtózás.


Tehát viszolygást, irtózást, iszonyt is jelent, nem csak félelmet.

Vagyis ha azt mondják rád, hogy homofób vagy, akkor abban nincs semmi sértő, mert tulajdonképpen annyit mondtak, hogy irtózol vagy viszolyogsz valamitől/valakiktől. Ez pedig nem sértés, hanem tényállítás. :)

Ezek alapján simán vállalható lenne, hogy "Igen, én homofób vagyok, de nem félek a homoszexuálisoktól, hanem irtózom tőlük." Szóval akár meg is lehetne fordítani a negatív erkölcsi előjelet. Nem mondom, hogy így pozitív lenne a jelentése, de legalább semleges.

2021. júl. 27. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Fero89 ***** válasza:
100%

11-es rátapintott a lényegre, a szavaknak nincs egy transzcendens 'valódi' jelentésük, "Minden szó azt jelenti, amire használják."

Hiába jelent a homofóbia, szemantikai elemzés alapján a melegektől való félelmet, ha a köznyelv nem így használja. Mint ahogy, ha valakire azt mondom hogy köcsög, nem kezdi senki azt fejtegetni hogy márpedig ő nem egy mázas cserép tartóedény, hanem érti hogy ez egy derogáló kifejezés a homoszexuálisokra.

A köznyelv a homofób jelzőt, a melegellenes személyekre használja, és kirekeszteni egy csoportot pusztán azért hogy kihez vonzódnak, sokunk számára erkölcsileg negatív. (Itt eredetileg azt akartam írni, hogy legtöbbünk számára, de sajnos manapság Magyarországon nem ezt tapasztalom.)

2021. júl. 27. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!