Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Melyik korban, milyen nyelven...

Melyik korban, milyen nyelven kommunikáltak egymással ÉLŐben Európa vezetői?

Figyelt kérdés

Egyrészt a saját köreikben, másrészt más uralkodókkal. Arra gondolok, ami manapság az angol általában.


Ha írtok hiteles forrásokat, az jó lenne! Pl. milyen nyelven kommunikáltak élőben egymással szövetséges uralkodók, hadvezérek egymással. Egy részüknek nyilván voltak tolmácsaik. De egyrészt az uralkodók többsége maguk is tudtak más nyelven, másrészt bizalmasabb dolgokat tolmács nélkül volt célszerű megvitatni.

Az egymásnak írt és küldött levelek nyelve is érdekes kérdés, de az egy másik téma. Ettől függetlenül arra is kitérhetünk.



2021. dec. 21. 12:52
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mindig volt lingua franca, ami most az angol. Régebben a francia, azelőtt a latin.
2021. dec. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
#1: Erre gondoltam. Viszont pontosabban érdekel hogy kb. mely időszakokban és hol használták az adott korokban Európa szinten jelentős nyelveket közvetítő nyelvként. Ennek hol tudok utána olvasni?
2021. dec. 21. 16:04
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz angolul, akkor itt, illetve a lábjegyzeteket követve:


[link]

2021. dec. 21. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3: Szép. Elsősorban kifejezetten Európa országaiban érdekel a 13-20.századig. Az összes lábjegyzetnek utána olvasva valószínűleg megtalálnám ami érdekel. Azért bízom benne enélkül is összegyűjtjük.


Pl. a harmincéves háborúban, vagy a napóleoni háborúkban a parancsnokok milyen nyelven egyeztettek egymással. Vagy ez az aktuális helyzettől függően változott, lehet hogy pár év múlva már más nyelven beszéltek egymással? Nem volt előre nyilvánvaló hogy milyen nyelven fognak zajlani a tárgyalások?

2021. dec. 21. 16:33
 5/9 anonim ***** válasza:
Helyzettől függött, nem korszaktól.Az angolok sosem pártolták a latint, és ha szóba is álltak a kontinentális európa valmely államával, az jellemzően angol, francia nyelven zajlott. A Berlin- Bécs tengelytől keletre a 18. század után szinte kizárólag a német volt meghatározó, az orosz vezetőség és a szlávok közt az orosz dominált. Minden kor vezetősége több nyelven tudott, így nem okozott gondot a főbb nyelveken (német, latin, francia, orosz, spanyol) megszólalni. A tárgyalások jellemzően a fogadó ország nyelvén zajlottak, így a vendég alkalmazkodott. Ha végképp nem ment volna a kommunikáció, arra az esetre is jellemzően készültek tolmáccsal, hiszena vezetők sosem egyedül érkeztek egy- egy eseményre. Amúgy egész Európában úgy a 16-17. századig a latin volt meghatározó, nem volt kérdés, hogy valamennyi diplomáciai esemény azon a nyelven zajlik. A nemzeti nyelvek csak ez után nyertek teret.
2021. dec. 29. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Voltak események -és ha igen, melyek- ahol döntően magyarul zajlottak a hivatalos egyeztetések? Olyanok, amelyeknek nem csak magyar résztvevői voltak és nem belügynek számítottak.
2021. dec. 29. 23:10
 7/9 anonim ***** válasza:
Olyan nem hiszem. Persze nem zárom ki hogy egy két esemény elvétve lehetett. Magyarul viszont kevés vezető tudott, még a Habsburg házban is kerülték a magyar tanulását. Nálunk egészen 1836-ig szó nem volt arról, hogy a magyar hivatalos nyelv lenne, még hazai belügyek viszonylatában is elsősorban a latin és a német volt használatos. Szóban persze lehet, hogy a 16. századtól Erdélyben és a Magyar királyságban használták szóban magyar vezetők egymás közt, de jellemző volt, hogyha magyar társaságban akár egyetlen ember is volt, aki nem érti a magyar nyelvet, akkor mindenki hozzá alkalamzkodva minimum latinul beszélt. Írásban pedig kizárólag latinul és németül történt a hivatalos kommunikáció.
2021. dec. 30. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Amikor hazánk Európa vezető hatalmai közé tartozott, akkor se volt rá mód? Pl. a 14-15. században. A többi nyelv pl. spanyol, francia, orosz birodalom/uralkodó esetén mi volt meg, hogy fő nyelvnek számított a nyelvük? Míg a magyar ezek szerint nem.
2021. dec. 30. 17:20
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Magyar nem, mivel még hazai viszonylatban is a latin volt használatos. Hunyadiak korában főleg, amikor az itáliai, középkori kultúra virágkorát élte. Nemcsak nálunk, de mindenhol máshol "tombolt a latin", 5x olyan elterjedt lehetett mint ma az angol, a nemzeti nyelvek rovására. Könyveket is csak latinul írtak, tanítást, misézést, tárgyalást is latinul végenték. Azt írtam korábban, hogy Nyugat- Európában főleg a francia volt nyerő, természetesen elsősroban a latin mellett. Oroszország pedig a 18. századig nem volt jelentős hatalom, és Lengyelországon kívül túl sok szláv állam sem létezett, így a hivatali nyelvhasználat kiiktatva. Nagy Péter reformjában nyugatias, francia mintájú berendezkedést vezetett be Oroszországban, olyannyira, hogy a belső hazsnálaú orosz nyelv abc-jét is megpróálták latin betűsre cserélni, több kevesebb sikerrel. A nemzetközi ügyek intézése orosz részről ekkortól francia nyelven zajlott főleg, egészen a 17-es forradalomig, amikor Szovjet- Oroszországban és nagyhatalommá válása miatt nemzetközi téren is egyre elterjedtebb volt az orosz nyelv, a második vh utáni időszakról nem is beszélve, amikor vagy angolul, vagy oroszul tudtál, más opció nem volt. Akkor az amerikai találkozók során angolul beszéltek, az orosz vezetőség tudott angolul, szemben a nyugati világ legtöbb vezetőjével, akik oroszul nem tudtak. A SZU érdekszférájába tartozó országok közt viszont kizárólag az orosz, vagy minimum valamely szláv nyelv volt a nemzetközi ügyintézés nyelve.
2021. dec. 30. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!