Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Van e köze Európa és a fehér...

Van e köze Európa és a fehér ember fejlettségének ahhoz hogy a legpatriarchálisabb? Mármint van párhuzam?

Figyelt kérdés

Én nem tagadom hogy az europai civilizació a legmagasabbrendüekhez tartozik (pl meg japán is ide sorolhato). De europa hagyomanyosan ptriarchalis tarsadalom főleg regen meginkabb az volt. Talán minden civilizációnál a legpatriarchalisabb de a legfejlettebb is. Ennek van összefüggese? Én feminista vagyok es elgondolkodtam ezen. Hogy lehet pont a ferfias haboruk, gyarmatositas amik ferfias erőszakos dolgok megis a mas nepek kizsakmanyolasabol, rabsholgasorba allitasabol fejlődtünk magas szintre. Es lehet ez a törtető, senkit és semmit nem tisztelő vad, kontinensekre behatoló viselkedesmod azert alakult ki mert patriachalis a társadalmunk de megis ez tett minket fejletté.

Az összes többi nép nőközlontú es nem haboruzik, harmoniaban el a termeszettel, alkot, el van a maga szintjén a termeszettel harmóniaban, békében, nem háboruzik. Mert lehet női jellem békés, es nem akar mas nepeket elnyomni, hóditani, varosokat kifosztani. Persze az alabbi hoditasok nyoman lett europa vilaghatalom de akkor ez azt jelenti hogy a vilagunk annyira romlott hogy a ferfias erőszak győzedelmeskedik a nőies békesség felett?

Tulajdonkeppen a ferfias fehér patriarchalis nepek betörtek, behatoltak a harmonikus, bekes női ertekek alapjan szerveződő nepekhez es rabszolgasorba kenyszeritették, leigaztak őket? Nyilvan mind eliteljük jo esetben ha egy ferfi egy nőt bánt. Akkor ez tarsadalmak szintjén miert elfogadható?



2023. ápr. 3. 22:33
1 2 3 4 5
 31/47 anonim ***** válasza:
100%
Oké, annyit súgok, hogy ennek köze nincs ahhoz, amiről beszéltem. Megtennéd, hogy nekifutsz még egyszer? Feleslegesen nem írnám le újra.
2023. ápr. 10. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/47 D-Mano ***** válasza:
Jó, most már hivatalos: a kérdező vagy egy rossz troll vagy értelmi fogyatékos...
2023. ápr. 10. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/47 A kérdező kommentje:

Esküszöm az életemre hogy nem vagyok troll! A nevemet is megadom facen, a cikket megosztottam ott is!

Afrikában ilyen locsolás amugy nem lenne halálos kimenetelű!

A fehér ember tulajdonképpen közelebb áll az állatvilághoz mint az egyéb színűek mert ugye az állatvilág többségiben patriarchális (habár pl az elefántoknál nem)

Megint csak az hogy lehet a hideg hozza ki az emberből az állatot

Bocsanat de en keves dolgot utalok a hidegnel jobban

2023. ápr. 10. 18:06
 34/47 anonim ***** válasza:
100%

"Bocsanat de en keves dolgot utalok a hidegnel jobban"


Nem ezzel van a baj, hanem hogy marhára nem erről beszéltem. Megtennéd, hogy újra elolvasod?

2023. ápr. 10. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/47 A kérdező kommentje:

Azon gondoljodtam hogy lehet a kereszténység előtt pl a hellenizmusban boltak női istenek és nem volt annyira patriarchátus. Aztán jőtt a kereszténység, egyistenhit és patriarchálissá vált a társadalom. A monoteizmus minden esetben patriarchális hiszen az egy istent férfinek képzelték. Az egyistenhívő vallások a legpatriarchálisabbak: judaizmus, iszlám, kereszténység.

Persze lehet hogy ez abból fakad hogy ezek a vallások az erőszakossávot hirdetik és részesítik előnyben, ami ugye inkább a férfiakra jellemző.

2023. ápr. 10. 18:12
 36/47 anonim ***** válasza:
78%
Oké, én feladtam, tényleg valami baja van...
2023. ápr. 10. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/47 anonim ***** válasza:
100%

"Azon gondoljodtam hogy lehet a kereszténység előtt pl a hellenizmusban boltak női istenek és nem volt annyira patriarchátus."

Nem a fenét, nem volt patriarchátus! Athénban pl,a nőket kísérő nélkül az utcára se engedték ki. Ha olvastad volna az Iliászt, tudnád, hogy Zeusz is hányszor büntette meg Hérát! Az olimpiai játékokon csakúgy, mint a drámai előadásokon nők még a nézőtéren se lehettek. A nők egyedül Spártában élhettek szabadabban, de az is azért volt, mert ott a férfiak gyakran mentek el háborúzni, így rájuk maradt a város irányítása.

Az ókori Egyiptomban volt (viszonylagos) egyenlőség férfiak és nők közt. Ott nők is lehettek fáraók vagy éppen orvosok. De pl. Hatsepszutnak is férfinak kellett álcáznia magát, hogy a fáraóként nézzenek fel rá.

2023. ápr. 10. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/47 A kérdező kommentje:

Na ez az

Nem tudom hogy a fehér, europai civilizációnak mely gyökerében található a patriarchális berendezkedés magva

Szín? Éghajlat? Miben különbözik európa a többi néptől ami patriarchálissá tette? Mi volt az a körülmény, behatás?

2023. ápr. 10. 18:36
 39/47 A kérdező kommentje:

Olvassátok el a nőkre vonatkozó előírásokat. Egyből meglátjátok miért tartom a legpatriarchálisabb kultúrának.

[link]

2023. ápr. 10. 21:53
 40/47 A kérdező kommentje:

Az asszonytól a szexuális életben is tartózkodást, önkontrollt vártak: „Nem lehetett kiélni magát, azzal is spórolni kellett, mint minden mással.” Ahol sok gyerek jött, megszólták az asszonyt, „mer nem tudta elrántani a farát, meg … mér nem kerülte el” (Vajda M. 1982: 86). Hallgatólagosan tehát a nők felelőssége, önkontrolljának próbája volt a családtervezés. Volt, ahol úgy tartották, hogy az asszony „nagyvérűsége” az oka annak, ha lánya születik (Hurtony J. 1979: 14).


Kocsmába az asszony igen sok vidéken egyáltalán nem mehetett be, s ezt illett is hangoztatnia, mint tápéi példánkban: „be nem tettem a lábam a kocsma küszöbén” {8-635.} (Ilia M.–Juhász A. 1971: 223). A Mátra vidékén az asszony bemehetett a kocsmába, de nem illett leülnie (Veres L. 1971: 28).


Férfiakkal való viselkedésében „a gyanúra ok nem adás” volt a vezérmotívum. „Úgy viselje magát, hogy legkisebb gyanúra is alkalmatosságot ne szolgáltasson” (Balázs Kováts S. 1980: 38) – fedd meg az őcsényi presbitérium egy fiatalasszonyt, annak ellenére, hogy ártatlansága már kiderült. Gyanú alá esett már önmagában az is, ha egy asszony túl sokat volt házon kívül: „a fonásban oly sűrűen való járástól, mellyel férjének okot ad a gyanúskodásra, magát megtartóztassa” – figyelmeztet a babarci presbitérium egy asszonyt.


Rontotta egy asszony jó hírét, ha a falu ellenőrzése alól kieső helyen „gyanús beszélgetésben” látták egy férfival. Idegen legénnyel, férfival szóba állni, ez túlment a gyanún, az ilyent „rossz asszonynak” tekintették (Morvay J. 1956: 61). Természetesen a kultúra által megengedett módon egy asszony érintkezhetett más férfiakkal. Lakodalomban más férfivel is táncolhatott, de csak ha a férje megengedte (Veres L. 1971: 27).


Ugyanakkor az asszonyoktól várták a mélyebb vallásosságot. Sok asszony imádkozik férje helyett is: „Hiszen én mindig elvégeztem helyette” (Turiné–Keskenyné 1967: 172).


Mégis legfontosabb, hogy egy asszony idegenek előtt megadja férjének a tiszteletet. Ha együtt mentek valahová, a kézi csomagot az asszonynak illett vinnie (Örsi J. 1976: 35). Régebben legtöbb helyen a férfi ment elöl, az asszony utána. „Ha látogatóba menve léptek is be valahová, mindig az ember, a férj lépett be először (…), ha véletlenül valahol az asszony lépett be előbb a szobába, nyomban rátámadtak: »hát té hátadon hordod az uradat te!«” (Kovács J. 1901: 179–180). Egy asszony a férjét nyilvánosság előtt „nem figyelmeztethette, hogy ne igyon többet” (Örsi J. 1990: 184). „Nem nézeti le magát, hogy neki asszony dirigál” (Zsombó, Csongrád m. 1978).


El kellett viselni például a verést. „Főleg fiatal házaspároknál a férj néha csekélyebb ok miatt is megveri feleségét, akinek ezt béketűréssel kell elviselnie” (Szállási S. 1930–1935: 44). Ugyanez áll a férj ivására is. Az 1980-as években Felsőtárkányon e kérdést vizsgálva azt találták, hogy a megkérdezett nők közül senki sem tekintette válóoknak sem a verést, sem a férj ivását (Széman Zs. 1986: 49).


Egy asszony, épp az engedelmességi norma miatt, nem utasíthatja vissza férje szexuális közeledését sem: „ha hozzámentél, állj meg néki akár mikor és akár hol kivánja, (…) a Férjed akart volna veled közösködni, de nem engedelmeskedtél” – olvashatjuk az őcsényi presbiteri jegyzőkönyv 1836-os bejegyzését.


-633.} Ezen a két fő területen kívül másban is ki kellett a férfiakat szolgálni, „oda kellett nekik adni mindent” (Igal, Somogy m.). Általános volt például, hogy ha a férfi valahová menni készült, felesége „összekészítette neki a holmit” (Mihályfa, Zala m.). Ha a férj hazaérkezett, az asszony sok vidéken elébe ment, és behozta tarisznyáját a kocsiról. A feleség szolgálatának el nem fogadása szinte egyenlő volt a feleségként való el nem ismeréssel: „Feleségem a tarisznyámat a szánról le akarta venni: de én nem engedtem. Ezért feleségem nagyon megbosszankodott” (Balázs Kovács S. 1980).


Az étkezésen kívül a tisztálkodásnál várták el a férfiak feleségük szolgálatát. Nem viselkedtek azonban egyformán a férfiak ebben a helyzetben sem: „Azok a férjek, akik jobban kiszolgáltatják magukat, a lábokat is megmosatják az asszonnyal, a csizmájukat is kitisztíttatják” (Örsi J. 1990: 184).



A férjnek jártak a finomabb falatok is. „Én soha életemben nem ettem combot” – mondta egy 83 éves igali asszony, s ez országosan általánosnak tekinthető. Egy őcsényi férj 1838-ban azzal menti feleségével szembeni durvaságát a presbitérium előtt, mivel az „a nagyobb darab húst előlem a tálból kivette, ezért bosszankodtam meg” (Balázs Kovács S. 1980: 47).


Ezek miben külömböznek az iszlámtól?

Ezért a "fantasztikus" európa "kultúráért" nem kár.

2023. ápr. 10. 22:29
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!