Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A Versailles-i béke miért...

A Versailles-i béke miért szakította el Kelet-Poroszországot Németország többi részétől úgy, hogy exklávé lett (nem határos az anyaországgal)?

Figyelt kérdés

A béke értelmében ugye Nyugat-Poroszország, Posen és Szilézia egy része átkerült Lengyelországhoz. Na most nem is ez a lényeg, hanem az hogy Nyugat-Poroszország Lengyelországhoz kerülésével elszakították Kelet-Poroszországot Németország többi területétől. Ez mire volt így jó? Akkor már miért nem került Lengyelországhoz? Nyugat-Poroszországban is sok német élt a lengyelek mellett, na meg az antant arról volt híres hogy letojja hogy kisebbségek kerülnek másik országba. Szóval akkor miért nem vették el Kelet-Poroszországot Németországtól? Így szerintem nem sok értelme volt hogy a németeké maradjon összeköttetés nélkül.

Egyébként a maradványai mai napig megvan, ma Oroszországhoz tartozik és az a neve hogy a "kalinyingrádi területek" Szóval azt kérdezném még hogy miért pont az oroszoké maradt ez a terület? Nekik sincs semmi szárazföldi összeköttetés, úgy jutnak el szárazföldön oda ha másik országon keresztül közelítik meg.


2010. okt. 16. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Azért csatolták el Nyugat-Poroszországot, hogy Lengyelországnak legyen tengerparti kijárata. Ilyen egyszerű.

Kalinyingrád pedig a Szovjetunió felbomlása után azért maradt Oroszországnál, mert senkinek sem kellett.

Nincs ott semmi.

Egy romváros, régi gyárak, azt slussz.

A lakosság miatt a németek visszakövetelhették volna és talán vissza is kapták volna, de két világháború után senki sem hitte volna el nekik, hogy ez nem egy újabb világhódító törekvés kezdete.

Senki sem hitte volna el, hogy akkor a szárazföldi összeköttetés címén nem akarják elfoglalni Poroszországot és a többi és a többi.

Úgyhogy nem érte volna meg nekik.

Litvánia meg Lengyelország pedig megvan nélküle is, köszönik szépen.

2010. okt. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

"Azért csatolták el Nyugat-Poroszországot, hogy Lengyelországnak legyen tengerparti kijárata. Ilyen egyszerű."


Igen ezt tudom, de attól még a kelet-porosz területek Németországhoz tartozásának nem sok értelme volt így, akár fel is merülhetett volna bennük az hogy talán egyszer Németország újra össze akarja majd kötni a többi területével...


"Kalinyingrád pedig a Szovjetunió felbomlása után azért maradt Oroszországnál, mert senkinek sem kellett.

Nincs ott semmi."


Értem én de azért mégiscsak több mint a semmi, és nagyobb is lehetett volna Litvánia ezzel a területtel.



"A lakosság miatt a németek visszakövetelhették volna és talán vissza is kapták volna, de két világháború után senki sem hitte volna el nekik, hogy ez nem egy újabb világhódító törekvés kezdete."


Ha belegondolunk pont tőlük vették el, és úgy olvastam hogy ez volt a militarizmus fellegvára a németeknél, szóval nem hiszem hogy visszakapták volna.



"Litvánia meg Lengyelország pedig megvan nélküle is, köszönik szépen."


Litvánia fenntarthatta volna érte az igényt, de Lengyelország annyira nem, hiszen nem volt szovjet tagköztársaság. Esetleg annak jogán hogy az egykori Kelet-porosz területek nagy része az övék ma napig, de már mit sem számít hogy volt-e Kelet-Porszország

2010. okt. 16. 14:12
 3/8 A kérdező kommentje:
Egyébként szerintem így hogy Németországé maradt Kelet-Poroszo. jogosan követelt egy összeköttetést az anyaországgal!
2010. okt. 16. 18:19
 4/8 anonim ***** válasza:

"Igen ezt tudom, de attól még a kelet-porosz területek Németországhoz tartozásának nem sok értelme volt így, akár fel is merülhetett volna bennük az hogy talán egyszer Németország újra össze akarja majd kötni a többi területével..."


Nem akarták Németországot túlságosan meggyengíteni.

Számítottak rá ellensúlyként Oroszország ellen. Amit igaz, hogy keresztülhúzott a Molotov-Ribbentrop paktum, de az már más kérdés.

Arra nem tudom miért nem számítottak, hogy majd össze akarják kötni a területeiket, de biztos volt rá okuk.


"Értem én de azért mégiscsak több mint a semmi, és nagyobb is lehetett volna Litvánia ezzel a területtel."


Nagyobb. De semmi egyéb haszna nem lett volna belőle.

Már rég nem a feudalizmusban élünk, ahol a hatalom forrása a föld.

Akkor az ő fejük fájna annak a romos területnek a fenntartása miatt.


"Ha belegondolunk pont tőlük vették el, és úgy olvastam hogy ez volt a militarizmus fellegvára a németeknél, szóval nem hiszem hogy visszakapták volna."


Az volt Poroszország hagyományos fővárosa. (Akkor még Königsberg néven.) Azért volt jelentős központ.

De mivel a '90-es évek elején már romokban állt, sok kára nem származott volna belőle senkinek, ha a németek visszakapják, de, mint mondtam, ezt mindenki egy újabb világhódító törekvés kezdetének vette volna, úgyhogy a németeknek sem érte volna meg.


"Litvánia fenntarthatta volna érte az igényt"


És mi a francért?!

Mi szükségük nekik egy romokban álló gyártelepre és egy szintén romos katonai táborra, ami csak a pénzt emészti fel?


"Egyébként szerintem így hogy Németországé maradt Kelet-Poroszo. jogosan követelt egy összeköttetést az anyaországgal!"


Ez már egészen más kérdés.

Az ellen amúgy senki sem tiltakozott, hogy Hitler autópályát építsen a lengyel korridoron át Kelet-Poroszországba. Csak maguk a lengyelek.

2010. okt. 16. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A II. Világháború után Kelet-Poroszország déli része Lengyelországé lett. Az északi feléből lett Kalinyingrád. Pontosság.
2012. jan. 31. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Jó de a déli része beolvadt Lengyelországba, viszont kalinyingradi területek mai napig ott vannak, az a maradványa...
2012. jan. 31. 19:21
 7/8 anonim ***** válasza:
Hát igen, az most Oroszország exklávéja. Szerintem azért maradhatott meg, mert nem csináltak belőle önálló SZSZK-t, mint például a román Besszarábiából Moldova néven, hanem egyszerűen beleolvasztották az Oroszországi SZSZSZK-ba. A Szovjetunióban nem is gondolták akkor, hogy egyszer szét fognak esni, tehát ez csak adminisztrációs kérdés volt. Olyan, mint amikor a Krímet Hruscsov 55-ben hozzácsapta Ukrajnához. Ha tudta volna, hogy negyven év múlva mi lesz ebből, nyilván nem teszi meg.
2012. jan. 31. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

„És mi a francért?!

Mi szükségük nekik egy romokban álló gyártelepre és egy szintén romos katonai táborra, ami csak a pénzt emészti fel?”


Ugye most nem Kalinyingrádról beszélsz? Nyilván nem, mert különben nagy tévedésben lennél.

2012. jan. 31. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!