Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hol lehet megtekinteni Habsbur...

Hol lehet megtekinteni Habsburg Ottó 1961-s lemondó nyilatkozatát?

Figyelt kérdés
2011. júl. 30. 12:58
 1/9 anonim ***** válasza:
Most én nézzek utána helyetted?
2011. júl. 30. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem kell utánanézned, ha tudod, akkor megmondod, ha nem, akkor nem. Nem kötelező minden kérdésre válaszolni.
2011. júl. 30. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Valószínűleg a Magyar Országos Levéltár őrzi.
2011. júl. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 intyke válasza:

A levéltár biztos nem őrzi, hiszen az osztrák trónról mondott le.Mivel IV. Károly az Eckartsaui nyilatkozatban már lemondott a Magyar trónról 1918-ban, csak ezt Ottó nem ismerte el.


Trónra lépésem óta mindig arra törekedtem, hogy népeimet minél előbb a háború borzalmaitól megszabadítsam; a mély háború keletkezésében semmi részem nem volt.

Nem akarom, hogy személyem akadályul szolgáljon a magyar nemzet szabad fejlődésének, mely iránt változatlan szeretettől vagyok áthatva.

Ennél fogva minden részvételről az államügyek vitelében visszavonulok és már eleve elismerem azt a döntést, mely Magyarország jövendő államformáját megállapítja.

Kelt: Eckartsau ezerkilencszáz tizennyolc, november hó tizenharmadikán.

Károly



Ottó nyilatkozatát kerestem, nem találom,de még nem adom fel.Ha meglesz, linkelem ide.


üdv

2011. júl. 31. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 intyke válasza:

lemaradt: Károly nyilatkozatának az eredetije:


[link]

2011. júl. 31. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"hiszen az osztrák trónról mondott le"


Ezek szerint a Magyar trónról le se mondott?

HA mégis lemondott, akkor nem kapott ebből példányt a Magyar állam?

Mit irt alá 1961. március 31-én?

2011. júl. 31. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, úgy látom, hogy mások számára is érdekes ez a kérdés. Ottó 1961-ben a magyar korona igényéről mondott le, hiszen addig hivatalosan is ő volt a koronaherceg Magyarországon az apja lemondása után is. Azt olvastam valahol, hogy ünnepélyes keretek között írta alá a lemondó nyilatkozatát, tehát nyilván valahol meg kell lennie.
2011. júl. 31. 20:36
 8/9 intyke válasza:

Hirtelen csak ezt találtam a véleményem alátámasztására:


[link]


kiemelnék két részt:


. Nyilvánvaló, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásával a Pragmatica Sanctio hatályát vesztette. A kérdés az volt, hogy ha egy trónöröklési rend hatályát vesztette, akkor annak csak a jövőbeni érvényesülése szűnik meg, vagy az a király is elveszti uralkodói jogait, akit ezen trónöröklési rend alapján koronáztak meg. Ez utóbbi meglehetősen merész állítás lenne. A magyar történelem folyamán több alkalommal állapítottak meg szabályokat a trónöröklésre vonatkozóan, de ez az éppen uralkodó királyok trónhoz való jogát sohasem érintette, mindig csak a trónnak megüresedése utáni betöltésére vonatkozott



Mivel IV. Károly Magyarország királya volt, őt uralkodói jogaitól törvénnyel nem lehetett megfosztani. Károly király 1922-ben bekövetkezett halála után viszont megüresedettnek kellett tekinteni a magyar trónt, mivel az 1918 előtti trónöröklési rend megszűntével az ő leszármazottja trónörökösként már nem formálhatott jogot a magyar koronára.



De most már biztos, hogy ennek utána fogok járni.



üdv.

2011. aug. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Hihetetlenül érdekes ez a kérdés, hiszen már olyan komoly történelmi kérdéseket megdönthet, minthogy egyáltalán volt e népköztársaság Magyarországon vagy sem, stb. A legutolsó kommentelő által linkelt szövegből azt szűröm le, hogy jogi értelemben a királyság korszaka Magyarországon 1949-ben, az új alkotmány kiadásával zárult le.
2011. aug. 1. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!