Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért neveznek nagyon sokan...

Miért neveznek nagyon sokan rasszistának?

Figyelt kérdés

Itt az elméletem:


A rasszizmus = fajgyűlölet. ---> származás ill. bőrszín alapján való megkülönböztetés.


Én nem azért "nem szeretem" a romákat, mert barna a bőrük, nem magyar származásúak, hanem a viselkedésük egyszerűen tűrhetetlen. Tisztelet a kivételnek! Ismerek olyan romákat, akik igen is jó emberek, tudnak viselkedni!


Nem trehány bunkó rabló munkanélküli gyermekgyárasok, hanem tanult, ápolt, munkával rendelkező tisztességes polgárok.



Most akkor ebben mi a rasszizmus?


Az a baj, hogy a rasszizmus fogalmát nagyon sokan nem értik/nem tudják a jelentését?


2009. jún. 13. 16:08
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
29%
Nem romák, hanem cigányok! Úgyahogy az angolok sem english-ek Magyarországon! A cigánybűnözés kifejezés arra a bűnözésformára utal, amelyet legalább 10 elkövetőből 9 cigány származású követ el (godolok itt a csoportos portyázásra, idős emberek brutális kirablására, rézlopásra...). Ezzel nem azt állítom, hogy mionden cigány bűnöző lenne.
2009. jún. 13. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
67%

"Pontosan ez a rasszizmus a gondolatmenetedben. Anélkül, hogy minden cigányt ismernél, kijelented róluk, hogy "a viselkedésük tűrhetetlen"."


Nem, az nem rasszizmus, hanem általánosítás. Az általánosítás a gondolkodás egyik legalapvetőbb kategóriája, ami nélkül nem is lehet élni. Az, hogy a nap holnap is felkel, az, hogy holnap reggel is ott lesz a busz, ami munkába visz, az, hogy holnap is tudok kenyeret venni a boltból: általánosítás és előítélet, ami nélkül nem lehet élni.


Ugyanígy: ha éjjel látom, hogy az utca végén, ahova befordulok, cigányok állnak, akkor inkább kitérő útvonalat keresek, mert tudom, hogy a cigányok általában veszélyesek. Jól is teszem, mert az előítéletem az életemet menti meg. Ez sem rasszizmus, hanem általánosítás.


A rasszizmus az lenne, ha egyrészt elméletem lenne arról, hogy a cigányok biológiai meghatározottság alapján szükségképpen bűnözők. Emellett az is rasszizmus lenne, ha pl. valakit azért büntetnének, mert cigány. De a Btk. csak a bűnözőket bünteti. Rassizmus lenne azt állítani, hogy az a cigány is bűnöző, aki nem követett el bűnt. Általánosítás azt mondani, hogy a cigányok rendszerint veszélyesek.


A rasszizmus azt jelenti, hogy valaki szerint a cigány úgy bűnöz, ahogy a gyilkos galóca mérgez: minden egyes példány szükségszerűen, felépítéséből adódóan. Aki azt mondja, hogy a legtöbb cigány veszélyes, de vannak köztük tisztességesek, az viszont nem ezt mondja, tehát nem faji tulajdonságok alapján ítél meg egyéneket, hanem az egyéneket egyéni tettek alapján ítéli meg, és a fajt is az egyének alapján. Vagyis nem rasszista.

2009. jún. 14. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
58%

Ez az okfejtés csak ott sántít, hogy a cigánybűnőzés jelző is egy álltalánosítás miatt alakult ki, de mivel ezáltal a rendes életet élő cigány embereket is magában foglalja rasszista kifejezésnek számít.

Tehát az álltalánosítás igenis lehet kártékony, rasszista indittatású.

2009. jún. 14. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
40%

"az az okfejtés csak ott sántít, hogy a cigánybűnőzés jelző is egy álltalánosítás miatt alakult ki,"


Igen, rendőri szakkifejezés, a cigányokra jellemző bűncselekményeket jelöli. Nem azt jelöli, hogy minden cigány bűnöző (rasszizmus), hanem azt, hogy a cigányok, ha bűnöznek, rendszerint így bűnöznek (általánosítás).


"de mivel ezáltal a rendes életet élő cigány embereket is magában foglalja rasszista kifejezésnek számít."


Mióta foglalja magában a bűnözés szó a nem bűnözőket?


"Tehát az álltalánosítás igenis lehet kártékony, rasszista indittatású."


Ez az általánosítás rendészeti "indíttatású", nem "rasszista".

2009. jún. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
64%

"Igen, rendőri szakkifejezés, a cigányokra jellemző bűncselekményeket jelöli. Nem azt jelöli, hogy minden cigány bűnöző (rasszizmus), hanem azt, hogy a cigányok, ha bűnöznek, rendszerint így bűnöznek (általánosítás)."


Ez nem tudom mennyire számít rendőri szakkifejezésnek, ha igen akkor a dolog sulyosabb.Teljesen szükségtelen a cigány szót a bűnőzéssel összekapcsolva használni, mert egyrészt nem minden, a cigányokra jellemző bűnesetet cigányok követnek el, másrészt ha ilyen szakkifelyezések lennének akkor kellene lennie svéd, kínai, és bunyevácbűnőzésnek is. Maga a tény, hogy ilyen műszót használnak, elfogadhatatlan mert ártatlan embereket sért meg méltóságukban.

Mit szólnál, ha a szlovák, román, szerb,ukrán, szlovén és osztrák rendőrség magyarbűnőzésről beszélne.? Biztosan sértőnek és jogtalannak éreznéd.



Mióta foglalja magában a bűnözés szó a nem bűnözőket?


Ez logikailag hibás példa. A csatolmányt kifogásolom, nem a bűnőzés szót.



Ez az általánosítás rendészeti "indíttatású", nem "rasszista".


Attól, hogy rendészeti, még lehet rasszista, ráadásul sokkal sulyosabb és elfogadhatatlanabb.

2009. jún. 14. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
69%

16:29- es és 16:53 -as voltam.


Túlságosan belemélyedtek a rasszizmus értelmezésébe és elfelejtitek mi volt az eredeti kérdés ! Az egyik leghelytállóbb értelmezés amit kaphatunk az internetről szerintem :

"A rasszizmus olyan gondolkodásmódot jelent, amely az emberek külsejében megfigyelhető eltéréseket kiemeli, ezekhez morális, társadalmi és politikai különbségeket rendel hozzá, és az így létrehozott csoportok között – feltételezett tulajdonságaik vagy értékeik alapján – hierarchiát állít fel[1]. A rasszizmus nyelvi alapon megnyilvánuló formája a lingvicizmus." (wikipédia)


Ebben a lényeg benne van. Én a lingvicizmusról beszéltem és igenis az is rasszizmus egy fajtája. A többihez csak annyit fűznék hozzá, h ne keverjék az általánosítást a rasszizmussal. Valamint az számít rasszistának akire a fenti definiciót rá lehet húzni!


további szép napot !

2009. jún. 14. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
71%

Igen, ez mind igaz, de egy rasszista alapon történő általánosítás mégiscsak rasszizmus.

Két külön fogalom ez valóban, de az nem jelenti azt, hogy a rasszizmus nem egy általánosítás.

Nem minden általánosítás rasszizmus, de minden rasszizmus egy általánosítás.

2009. jún. 14. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
33%

"Ez nem tudom mennyire számít rendőri szakkifejezésnek, ha igen akkor a dolog sulyosabb."


Rendőri szakzsargon a Kádár-korszakból. Nem én tehetek róla, ha ez számodra újdonság. A tudatlanság egyébként sohasem erény, nem leszel hős antirasszista attól, hogy valamiről nem tudsz.


"másrészt ha ilyen szakkifelyezések lennének akkor kellene lennie svéd, kínai, és bunyevácbűnőzésnek is."


Mivel NINCS a svédekre jellemző elkövetési forma, ezért nincs svédbűnözés fogalom sem. Komolyan nem érted, mire valók az ún. "fogalmak"?

2009. jún. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
0%

"Rendőri szakzsargon a Kádár-korszakból. Nem én tehetek róla, ha ez számodra újdonság. A tudatlanság egyébként sohasem erény, nem leszel hős antirasszista attól, hogy valamiről nem tudsz."


Nem arról van szó, hogy nem tudtam róla. Arról nincs tudomásom, hogy ma ezt a kifejezést hivatalosan használják e még. Attól, hogy a Kádár korszakban használták még nem kap se létjogosultságot se nem vállik szalonképessé. Sőt !


"másrészt ha ilyen szakkifelyezések lennének akkor kellene lennie svéd, kínai, és bunyevácbűnőzésnek is."


Mivel NINCS a svédekre jellemző elkövetési forma, ezért nincs svédbűnözés fogalom sem. Komolyan nem érted, mire valók az ún. "fogalmak"?


Honnan tudod, hogy nincsenek ? Amúgy a svédet csak példának hoztam fel.

2009. jún. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
80%

"ha éjjel látom, hogy az utca végén, ahova befordulok, cigányok állnak, akkor inkább kitérő útvonalat keresek, mert tudom, hogy a cigányok általában veszélyesek. Jól is teszem, mert az előítéletem az életemet menti meg. Ez sem rasszizmus, hanem általánosítás. "


De, pontosan ez a rasszizmus. Ha az a pár cigány épp a munkából jön haza, ahol késő estig robotoltak, akkor semmi okod nincs arra, hogy gyanúsan méregesd őket és "veszélyes"-nek tituláld (na persze ilyen tényleg ritkán van). Viszont anélkül ítéled meg negatívan azokat az embereket, hogy egy kicsit is ismernéd őket. A rasszizmus pontosan ez.


Ajánlom, hogy próbálj meg úgy kimenni Nyugat-Európába dolgozni pár hónapra, hogy bemutatkozáskor elmondod, hogy magyar állampolgár vagy. Én így tettem annó, és azonnal megtapasztaltam, hogy mi az a hátrányos megkülönböztetés. Nem kívánom senkinek.

2009. jún. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!