Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek létezik a kapitali...

Gauldoth kérdése:

Szerintetek létezik a kapitalista demokráciánál jobb módszer?

Figyelt kérdés

Kérem mellőzzük az olyanokat, amikor valakire szitokszóként használjuk, hogy fasiszta, kommunista, anarchista, stb.


A kérdés célja, hogy kíváncsi vagyok, szerintetek lehetséges-e jobb világot teremteni. Kibújni a gazdagok irányította világból egyszer. Mert ugye ma ez uralkodik világszerte szinte mindenhol, és ahol nem, azt lenézik. Lesz jobb? Lehetne jobb? Lesz-e olyan, amikor mindenki egyenlő, vagy ez nem lehetséges? Ha most újrakezdhetnénk 40ezer évvel ezelőttről, akkor is eljutnánk az ilyen társadalmakig? Hasonló témákban vagyok kíváncsi a kicsit filozofikusabb gondolkodókra.



2016. máj. 4. 19:59
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
Én tartok tőle,hogy nem.Olyan például soha nem lesz,hogy mindenki egyenlő.Még a törvény előtti egyenlőség is csak utópia.Szerintem egy jobb,igazságosabb világ létrejöttének,az ember maga a legfőbb gátja.Hiszen még abban sem lenne soha egyetértés,hogy milyen is egy jobb,igazságosabb világ.
2016. máj. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
Az tény, hogy az emberek ennek a legnagyobb gátjai. Mondjuk effektíve más gátjai nincsenek is :D. De ahogy mondod, ezt nehéz kitalálni is, hogyan működhetne, hát még eljutni odáig. Még akkor is nehéz/lehetetlen lenne eljutni odáig, ha a jelenlegi rendszer nem lenne olyan, hogy mindent vissza akar csatolni magába.
2016. máj. 4. 22:50
 13/27 anonim ***** válasza:

Húúú, rengeteg gondolatom van ezzel kapcsolatban, sokat elmélkedem én is róla. Igyekszem tömören válaszolni:


Igen.

Gazdasági modell az biztosan.A Gesell-féle Szabad gazdaság (Freiwirtschaft), amelyet egyébként már ki is próbáltak és rendkívül sikeres volt. Be is tiltották és le is fedték gyorsan Marx-szal.


Politikai rendszer is van jobb (Fuhh, ez nagyon sok lenne. Leegyszerűsítem, aztán majd vagy kérdezel vagy majd magától megy arra a beszélgetés), de mára olyan dogmák épültek ki, amelyek lehetetlenné teszik már magát az ötletszerű felvetését is egy másfajta rendszernek. Ilyen például a már említett "de nincs jobb" érv. Nagyon sokan addig sem jutnak el, hogy egyáltalán megkérdőjelezzék a jelenlegi politikai rendszert, aki pedig kénytelen-kelletlen beismeri, hogy a mostani rendszer igenis f*stos, akkor mindig kötelező hozzátenni, hogy "de nincs jobb" és ezzel el is van intézve. Holott nem tudom belegondoltatok-e már, hogy ez mekkora egy idióta érv.


Egyenlőség pedig sosem lesz. Az önzőség és a kapzsiság, mint emberi tulajdonság nem engedi. Ugyanis akinek jelenleg hatalma és/vagy vagyona van annak egyáltalán nem érdeke, hogy mindenkinek jó legyen. Egy gyógyszergyártó cégnek miért lenne érdeke, hogy mindenki egészséges legyen? Ugyan ez a helyzet egy politikussal.


Egyébként ez az utóbbi két dolog az, ami miatt a rendszerben történő legapróbb változtatás is olyan radikálisnak és utópisztikusnak tűnik, hogy egyszerűen mindenki csak legyint, hogy hülyeség vagy, hogy kivitelezhetetlen.

2016. máj. 4. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

Én is kb. pont így gondolom. Az biztos, hogy túlzottan elhiszik az emberek, hogy lehetetlen a jobb elképzelések megvalósítása. Nekem az a legfurcsább, hogy soha senki meg sem próbálja. Persze, mivel a jelenlegi rendszer élvezői, azaz a gazdagok tehetnének a legtöbbet érte, akiknek meg ugye most is jó, ezért miért is tennének? De nekem az a legfurcsább, hogy valahogy az emberek ezt elfogadják.


Régen emlékszem, nevettem ilyen dolgokon, hogy hogy lehet az, hogy valaki azt mondta magáról, hogy despota/fáraó, istenek által kijelölt uralkodó, és ezt elhitték. Aztán idővel én kezdtem úgy érezni, és máig is úgy érzem, hogy mi is ilyenek vagyunk, csak a pénzeseknek, nagyhatalmúaknak hisszük el, hogy nekünk az jó, hogy ilyen a világ. Vagy ha azt nem is hisszük, hogy jó ez így, de jobb nem lesz.


Furcsa, hogy az emberek beletörődni látszanak abba, hogy az életnek egy jó nagy része szívás. És nem törekszünk ennek megváltoztatására. Kicsit megmosolyogtat, amikor elgondolkozom, miért is dolgoznak a generációk. a megélhetésen túl persze. Fejlődés, szebb jövő. Persze, 1-2 kütyü, sőt az internet sokat javít az életminőségen. De lényegében ugyanott tartunk. Az élet még mindig többségében munkából, illetve avval összefüggő, vagy egy egyéb kötelezettségekkel telik el. (Ettől még lehet boldog életet élni, ne értsétek félre)


Rengetegszer gondolkoztam már olyanon, hogy pl. miért dolgozunk 8 órát? Miért nem 4-et? Az embereknek sokkal jobb kedve, élete lenne, ráadásul a munkanélküliség is sokkal kisebb probléma lenne. (Ne hurrogjatok le, hogy ez lehetetlen, mert ezt szerintem addig mondják az emberek, míg igazán végig nem gondolják)


Teljes egyenlőség lehet, hogy nem jönne el soha, de sokkal közelebb állhatnánk ehhez. De legalább az igazságossághoz mindenképp. Méghogy a piacgazdaság arról szól, ki mennyire értékes.... Kérdem én, mennyire értékes egy sejk fia? aki jó ha írni tud, meg a nevét kimondani, de az életben semmire sincs gondja?


Kövezzetek meg, de szerintem beteg a világ, és nem csak náthás, de nagyon sok súlyos betegsége van. Nem hiszem, hogy halálos, de kezelendő. Amíg nem kezelik, sok sebből fog vérezni mindig is. Én általában így is boldog ember vagyok, de ebben annak is szerepe van, hogy én még mázlista helyre is születtem. Viszont a sok sebből vérző világ addig, amíg nem kezelik, továbbra is olyan marad, hogy (költői leszek warning :D) a sebek helyén a síró emberek könnye lesz a vér ami mint a vér kicsordul a sebből. (Nem szoktam ilyen idióta allegóriákat írni, de tényleg, de ha már ez eszembe jutott leírtam, aztán pontozzatok le érte)


ÖF: Sokszor gondolkoztam arról, hogyan működhetne, és vannak is ötleteim. Nem mondom, hogy minden úgy alakulna, ahogy terveztem, ha mindenki rám hallgatna, de hé.... Ha sokan összedolgozva gondolkodnánk, szerintem simám összejöhetne egy jó terv. A sokkal nagyobb probléma szerintem az lenne, hogy hogyan vigyük ki a népet ebből a jelenlegi rendszerből. (Eddig leginkább az az elképzelésem van, hogy talán kis régióban indulna el egy ilyen közösség (kicsit értsd úgy, mint egy váro, esetleg egy megye), és onnan gyűrűzne ki, és hódítana teret.

2016. máj. 5. 02:20
 15/27 A kérdező kommentje:
Na és még szóismétlést is írtam bele, hogy tönkre is tegyem az allegórikus képemet :D
2016. máj. 5. 02:20
 16/27 anonim ***** válasza:

Kérdező azért van,mert az emberek többsége örül ennek.

Teljesen felesleges a betegségeket kezelni,mikor a probléma a rendszerrel van.A legtöbb ember életében semmi öröm nincs.

Egész életükben azért dolgoznak,hogy mások születésüktől ingyen éljenek.

Én ezért sem akarok gyereket,egy ilyen világba nincs értelme.

Ha mindenki napi 2-3 órát dolgozna,akkor is simán lenne élet.

De itt csak az van,hogy aki dolgozik az nem él semmit,a tekjes kihasználás,haszonállatnak kezelés,aztán,ha kiégtél,megöregedtél mehetsz a vágóhídra,jön má a helyedre.

Lehetne normálisabb rendszerben is élni,csak akkor nem lenne ennyi ingyenélő gazdag,akikben semmi lelkiismeretfurdalás nincs.

2016. máj. 5. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
Hűha, ez erős. Köszi a véleményt!
2016. máj. 5. 05:52
 18/27 anonim ***** válasza:

A legtöbb ember nem tudna magával mit kezdeni, ha kevesebbet dolgozna. Nézd meg a nyugdíjasokat, abbahagyják a munkát és pár év múlva meghalnak.


Lehet, hogy egy arab sejk nem tett túl sokat az anyagi helyzetéért, de egyrészt a múltban családja igen (ennek a gyümölcsét élvezi most az utód, elméletben te is megteheted ugyanezt az utódaidért), másrészt nem ez az általános (hanem egy kiugró példa), harmadrészt aki vagyonos, az nagyon sokszor önerőből tette ezt, mert a kapitalizmus lehetőséget biztosított a számára, hogy kiemelkedjen az átlagból (és nem parasztként kell leélnie azt életét, csak mert annak született).


Szerintem is "finomítani" kéne a kapitalizmust, hogy bizonyos esetekben a túlkapásait visszaszorítsuk/elkerüljük, de nem hiszem, hogy ennél jobb és igazságosabb rendszert ki fognak találni a közeljövőben.

2016. máj. 5. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
Nem értek egyet, de köszi a véleményt.
2016. máj. 5. 15:37
 20/27 anonim ***** válasza:

Amit most demokráciának hívnak az átverés , mivel ez a szó népuralmat jelentene , ma ún. "parlamentáris demokrácia" működik ahol papíron a politikusok képviselik az emberek érdekeit. Hogyan is képviselhetnék az emberek érdekeit amikor milliárdokat kapnak mások érdekeinek (mamutcégek , multik , stb) képviseletéért ?


" szerintetek lehetséges-e jobb világot teremteni. Kibújni a gazdagok irányította világból egyszer. Mert ugye ma ez uralkodik világszerte szinte mindenhol, és ahol nem, azt lenézik. Lesz jobb? Lehetne jobb? Lesz-e olyan, amikor mindenki egyenlő, vagy ez nem lehetséges? "


Lehetséges ,de ennek a legnagyobb gátjai a birkák. Mindenki egyenlő ? Nos , ez attól függ , mit értünk egyenlőség alatt. A teljes egyenlőség az nem lesz , mivel mind fizikailag ,mind intellektuálisan vannak különbségek az emberek között , ez természetes. Az életszínvonalbeli egyenlőség viszont elérhető lenne , de ehhez a kapitalizmus meghaladására lenne szükség , amire valamilyen formában elkerülhetetlenül sor fog kerülni , mert ez a rendszer nemcsak embertelen , de még fenntarthatatlan is.


Az egyik legnagyobb kapitalizmus legitimáló hazugság , hogy ez áll legközelebb az emberi természethez.

Senki nem születik rosszindulatúnak , kapzsinak vagy önzőnek , az emberi tudat egy társadalmi termék lett , értsd az emberi természet alakulását meghatározza az otthoni neveltetés milyensége (jobb vagy rosszabb körülmények között él -e , mennyire elégülnek ki az igényei), de még inkább meghatározó az az irány amerre kondicionálják őket. Az intézmények a rendszert szolgálják ezért hozták létre őket , a legfőbb ilyen az iskola , ahol jóformán használható tudás helyett csak agymosást kapnak a szerencsétlen diákok. Miután az általánost + a középiskolát elvégezték már szinte biztos , hogy legitimnek fogják tartani ezt a rendszert a több mint 1 évtizednyi brainwashing után. A média is ugyanezt csinálja , és sajnos csak a birkaságot látják a többi embernél is: Szinte mindenki valamelyik pártnak hisz , azon a kérdéseken gondolkodik amiket ők felvetnek , szinte mindenki 100%-ig függ a technológiától és en bloc az egész rendszertől.


Csúnya kimondani , hogy az emberek többsége félelmetesen hülye lett és mindezt az előbbi hasábomban említetteknek lehet betudni.

Elég csak megnéznem itt a politika kategóriát és igazolva is látom magamat. Elég csak megkérdezni pár embert , hogy mit tud a kommunizmusról , 99% , hogy azt fogja mondani , hogy egy szörnyű diktatúra volt , mikor bárki utánanézhet és láthatja , hogy ilyen rendszer valójában nem is létezett soha , esetleg még az ukrán Mahnovcsina vagy a spanyol anarchizmus állt hozzá legközelebb , a többi köszönő viszonyban sem volt az egésszel , sőt.

2016. máj. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!