Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Bizonyítható a szkíta-magyar...

Bizonyítható a szkíta-magyar rokonság? Mivel / hogyan?

Figyelt kérdés

Politikai felhangokat nem szeretnék, amennyiben elkerülhető.


Továbbá szíriuszi-elméleteket sem, elég nevetségesek (főleg, hogy egy német és egy lengyel ismerősöm szerint szóról szóra ugyanez az elmélet megvan náluk is, csak magyarok helyett németekkel/lengyelekkel). A szíriuszi elmélet pontosan annyira nevetséges számomra, mint hogy valaha is biológiailag ázsiaiak lettünk volna. Egyértelmű, hogy mindig is europidok voltunk.


A finnugor nyelvrokonságot elfogadom, mivel megfelelő mennyiségű bizonyíték áll rendelkezésre. A sumér, etruszk, meg többi nyelvrokonsági elmélet nem hoz túlzottan lázba, a honfoglalás helyett "visszatérés" elmélet még talán a valóság határán belül eshet (de erre sem láttam még bizonyítékot, egyszerűen csak logikusnak hangzik).



Tudom, hogy a fenti kijelentésekkel igazán a szívéig hatoltam mindkét csoportnak: azoknak, akik le szeretnék húzni a magyarságot, és azoknak is, akik az egekbe szeretnék dicsőíteni.


Mivel sajnos nem nagyon szimpatizálok egyik csoporttal sem (sem az ún. "magyarsággal", én magam német/görög/olasz/magyar származású vagyok), így inkább arra lennék kíváncsi, hogy mi történhetett itt valójában?



2017. márc. 19. 16:00
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
22%

#10

Jó ez egy elmélet, de van sok másik. Tudósok egy része pl kétségbe vonja az első írásos emlékek hitelességét.

2017. márc. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 meszike91 ***** válasza:
41%

# 11/11 Időpont ma 17:28


Mindenben kételkedik valaki. Amúgy mit lehet kétségbe vonni mondjuk a halotti beszéden?

2017. márc. 19. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
87%
László Gyula és Györffy György műveire keress rá.
2017. márc. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

#12

pl hogy soha nem engedték radioizotópos kormeghatározásnak alávetni.

2017. márc. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

#5


Köszönöm!


Ha külföldiek hivatkoznak a "szkíta-szarmata" eredetű népekre, általában a magyarokat említik, és szorosan ide sorolják a szlávokat is (ha jól tudom, a szerbek(?) talán egészen pontosan a szarmatáktól származtatják magukat). Mit gondolsz erről?


Hogy őszinte legyek, rokonság alatt leginkább genetikai rokonságot értettem (illett volna tisztáznom, bocsánat), a nyelvrokonság bár elég számottevő bizonyíték, nem mindig jelent genetikai rokonságot.


Nemrégiben találtam egy kanadai magyar antropológust, aki szerint a finnugor nyelvek (ide értve a magyart) rokoníthatók a szanszkrittal, és így a magyarság őshazája Indiába, vagy legalábbis Indiához közel tehető. Szerinte pl. a csodaszarvas monda a magyarok vándorlását meséli el, Indiából kiindulva.

(Genetikailag szemlélve a dolgot elsőre nincs komoly ütközés, hiszen tudjuk, hogy Indiát korábban meghódították iráni, újabb kutatások szerint a mai ukrajna területéről induló árja törzsek).


Itt a youtube csatornája: https://www.youtube.com/channel/UC6qcy8v52KOnXv5P4k4Q9GA/vid..


Illetve itt az erről az elméletről szóló könyve: [link]


Ugyan nem értek a nyelvészethez túl sokat, de állítása szerint a nyelvrokonságok felállításánál nem vették figyelembe a képi / funkcióbeli hasonlóságot, és ennek figyelembevételével felállítható - a szerző szerint - egy finnugor - szanszkrit nyelvrokonság, illetve bizonyítható a magyarok indo-árja származása.


Ez az utóbbi indo-árja származás egyébként nem esne túl messzire a szkíta / óiráni származástól, hiszek szintén óiráni / árja népek voltak India meghódítói, szóval lényegében genetikailag ugyanarról van szó.


_________

Egy kevésbé releváns megjegyzés:

Az "out of Africa" elméletet lényegében mára minden antropológus elutasítja vagy megkérdőjelezi (természetesen nem hivatalosan, úgy nem lehet...), ráadásul logikailag sincs az égvilágon semmi értelme. Nem mennék mélyebben bele, inkább csak tudatnám, hogy létezik egy ilyen - egyébként nem hivatalos körökben egyre népszerűbb - elmélet.

2017. márc. 19. 18:04
 16/18 anonim ***** válasza:
82%

#7:

„Az eurázsiai nyelvcsalád azért nem egy elfogadott dolog”

Te magad mondtad: „Mindenben kételkedik valaki”. A cikk, amit linkeltél, egyébként nem több egy rosszindulatú blogbejegyzésnél (amiből az adott blogon sajnos elég sok van), amelyben az általam linkelt 2 cikk közül a korábbit, a 2012-est próbálták így cáfolni, a 2015-öst már meg sem próbálták, nem véletlenül (pedig az jóval erősebb érveket hoz fel, pl. a nyelvcsalád létezésének valódi statisztikai igazolását az adja, a másik nem volt még olyan szisztematikus). De a 2012-est sem egy kétes hitelű blogon kellett volna megpróbálni cáfolni, hanem tudományos folyóiratban (pl. a PNAS-ben). De azt elég nehéz lett volna, mivel a blogon sem hangzott el egyetlen valódi ellenérv sem. Az első bekezdésben már azzal kezdik, hogy a cikk csupa „gyanús” egyénhez köthető. Nekem meg pont az gyanús, hogy nekik mindenki gyanús. A konkrét kiragadott példák nem cáfolják magát az elméletet, ilyeneket a finnugor nyelvekkel rokonnak tartott szavaknál is lehene bőven találni. Az sem derül ki, hogy szerintük miért megbízhatatlan a Sztaroszttyin-féle szótár. A többi „érvét” a cikk alatti hozzászólásokban megcáfolják, bárki elolvashatja.


A konkrét példa, amit felhoz (magyar ház, német Haus, finn kota, kihagyva pl. a latin casa-t), hogy szerinte véletlen hasonlóság van a magyar és a német között, ez azonban korántsem biztos, hogy így van, mert pl. mindhárom lehet ugyanazon eurázsiai alapnyelvi szó maradványa. Persze arra nem ajánlanak módszert, hogy hogy lehetne biztosan tisztázni, hogy véletlen hasonlóságról van-e szó, valóban közös eredetűek, és ha ugyanez pl. két finnugor nyelv kapcsán merülne fel, ott pl. ugyanezt bizonyítékként lobogtatnák a közös eredetre...

[link]

[link]


Ugyanúgy, mint ahogy a német Wasser, az angol water, a magyar víz, és a finn vesi sem csak véletlenül hasonlítanak. A nyest szerint (gondolom) persze igen...

[link]


Mivel a kérdés eldöntésére az egyes szavak esetén nincs lehetőség (az ősnyelv ismeretének hiányában), egyetlen alkalmas módszer marad: a statisztika. Ha ugyanis sok ilyen szót találunk az alapszókincsben, akkor a dolog nem lehet véletlen. És történetesen így van.


A szakértő szép szabályos hangmegfeleléseket is észrevehet mindkét példában. Tehát az összehasonlító nyelvtudomány klasszikus módszereivel ugyanúgy belátható az eurázsiai makocsaládba sorolható nyelvek rokonsága. Egyéb konkrét példákat hely hiányában nem írok, egyébként már többször is leírtam itt jónéhányat:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..

42-es hozzászólás.

A példák helyességét itt ellenőrizheted (vagy bármely más, az adott nyelvet tartalmazó szótárban, ekkor azonban egy könyv nem lesz elég): [link]

Ha a szótárt a nyest bejegyzése miatt nem fogadnád el hitelesnek, minden egyes szócikke további konkrét forrásokat is megad (pl. finnugor nyelveknél általában a nyest által is elismert Rédeit), ahol szintén ellenőrizhetők.


Ez alapján inkább javaslom elfogadni a PNAS-ben megjkelent tudományos cikk, mint a nyest nevű blogon megejelent bejegyzés álláspontját.


„Még az altaji nyelvcsalád létezése is vitatott, mert olyan kevés a hasonlóság az oda sorolt nyelvek között.”

Egyáltalán nem kevés. Magát a makro-altaji kategóriát főleg a koreai és japán nyelv miatt vitatják (de ha pár nyelvet emiatt esetleg kivesznek belőle, attól még a legtöbb altajinak besorolt nyelv rokonsága tény marad), meg egyesek szerint ugyan a mongol és török nyelvek közös származására sem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték, de a többség azt pl. nem kérdőjelezi meg. De ugye „mindenben kételkedik valaki”. :)


#15:

„Köszönöm!”

Szívesen :)


„Ha külföldiek hivatkoznak a "szkíta-szarmata" eredetű népekre, általában a magyarokat említik...”

Ha hunokra hivatkoznak, akkor is, de ez sem véletlen. :)


„és szorosan ide sorolják a szlávokat is (ha jól tudom, a szerbek(?) talán egészen pontosan a szarmatáktól származtatják magukat). Mit gondolsz erről?”

A szlávok egy részének lehet némi közük a szarmatákhoz (genetikai és kulturális egymásrahatások), mivel nagyjából ugyanott és ugyanakkor éltek, mint a szlávok egyes csoportjai. Valószínűleg az eurázsiai családon kerszetül nyelvrokonság is van köztük, bár abban sincs egyetértés, hogy a szarmaták altaji vagy indo-európai nyelvet beszéltek-e (esetleg urálit?, bár általában ez nem szokott felmerülni, pl. a hunok kapcsán sem).


„Hogy őszinte legyek, rokonság alatt leginkább genetikai rokonságot értettem (illett volna tisztáznom, bocsánat)”

Sajnos itt mindig gond, hogy nem megoldott a reprezentatív mintavétel, anélkül meg csak a konkrét sírleletek rokoníthatók egymással, de a népek nem.


„Nemrégiben találtam egy kanadai magyar antropológust, aki szerint a finnugor nyelvek (ide értve a magyart) rokoníthatók a szanszkrittal...”

Ld. eurázsiai nyelvcsalád koncepciója.


„...és így a magyarság őshazája Indiába, vagy legalábbis Indiához közel tehető.”

Ez is lehet egy opció, de nem lenne könnyű bizonyítani, ugyanekkor cáfolni sem lehet (kb. olyan ez, mint amikor Mezopotámiából származtatják a magyarokat). Nyelv alapján nem lehet még csak közelítőleg sem következtetni az őshazára, még a nyelvészeti paleontológia sem alkalmas erre (bár azt széles körben szokták használni, ezért mondják azt, hogy az uráltól jöttünk). Az őshaza helyének pontos bizonyításához lehetőleg reprezentatív genetikai minták kellenének, amelyek biztosan adott népekhez köthetők, ez azonban szinte lehetetlen. A régészeti leletekkel ugyanez a baj, hogy általában nem lehet tudni, hogy milyen népek hagyták őket hátra, ők milyen nyelvet beszéltek, és hogy nevezték magukat.


„Az "out of Africa" elméletet lényegében mára minden antropológus elutasítja vagy megkérdőjelezi (természetesen nem hivatalosan, úgy nem lehet...), ráadásul logikailag sincs az égvilágon semmi értelme.”

Meg lehet tenni, mint ahogy az is megkérdőjelezhető, hogy visszavezethető-e a ma beszélt összes nyelv egyetlen közös ősnyelvre (az ősnyelvkutatók szerint igen), de azért igen valószínű (de nem bizonyítható), hogy a mai ember nem több különböző helyen alakult ki, egymástól függetlenül. Szerintem a legvalószínűbb az, hogy amikor az embereiség majdnem kihalt, az akkor túlélő csoportokból származik le genetikailag az összes ma élő ember + a nyelvek is ennek a csopornak a nyelvéből származnak le.

[link]


Nem nagyon foglalkoztam a témával (mert engem meg inkább a nyelv érdekel), így elképzelhető, hogy nem vagyok tisztában a legújabb eredményekkel ezen a területen. Kíváncsi lennék azért az elutasítók vagy megkérdőjelezők érveire is. Tudnál ilyeneket linkelni?

2017. márc. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

#16


"A szlávok egy részének lehet némi közük a szarmatákhoz (genetikai és kulturális egymásrahatások), mivel nagyjából ugyanott és ugyanakkor éltek, mint a szlávok egyes csoportjai."


Annyival egészíteném ki, amit mondtam, hogy ha jól tudom, hivatalos források szerint a szlávok i.e. 1500 körül Germán törzsektől elkülönült törzsek voltak. Szlavisztikán legalábbis ezt tanítják, "szláv népek és nyelvek" előadáson. :)

Ebből a szempontból lényegében egy és ugyanazok genetikailag, mint a germánok. Ezzel szemben az általam favorizált politikai körökben egy lapon említik a szlávokat a szarmatákkal, és sokszor a szkítákkal is.


Ami megjegyzendő ezzel kapcsolatban, hogy ez a szláv-szarmata(-szkíta) elmélet a modern magyarság meglehetősen nagy arányú hasonlóságát a modern szlávokhoz egy másik oldalról magyarázná. Ezt a hasonlóságot nem az utolsó évszázadok keveredésének állítaná be, hanem sokkal korábbi rokonságnak.

Hogy ezek után melyik igaz, azt elég nehézkes eldönteni. Amit a legvalószínűbbnek tartok, hogy mivel minden nép a sajátját preferálja párválasztáskor (különböző rasszok pedig még ennél is jobban, bár ez most irreleváns), így talán valószínűbb ez az új(?) elmélet. Persze, egyáltalán nem vagyok benne biztos.


"A régészeti leletekkel ugyanez a baj, hogy általában nem lehet tudni, hogy milyen népek hagyták őket hátra, ők milyen nyelvet beszéltek, és hogy nevezték magukat. "


Ezért gondolják a bolgárokat "elszlávosodott törököknek". Ugyanazon előadások hangzott el. :) Egyszer beszéltem egy bolgárral, aki a bolgárok illír-thrák származását bizonygatta.



Az "out of Africa"-hoz:

Nos, semmilyen hivatalos kiadványhoz nem tudlak irányítani, sajnos, mivel nem vagyok tudatában annak, hogy ilyenek léteznek (ennek ellenére létezhetnek). Az elmélet alapja, hogy a manapság divatos pszeudo-tudományos cikkek címeivel ellentétben ("rasszok nem léteznek", "a rassz egy társadalmi konstrukció", etc.) azt állítják, hogy az "emberiség" nem csak, hogy különböző rasszokból áll, hanem különböző fajokból is.

(A szaporodóképes utódok kérdése tisztázott, és nem problémás.)


Ezek a különböző fajok pedig:

Európaiak - neandervölgyi

Ázsiaiak - denisova

Afrikaiak - homo sapiens

(a "határvidékeken" - pl. közel-kelet - élő népek pedig ezek valamilyen arányú keverékei)


Ahogy említetted, az ázsiaiak és európaiak közötti genetikai hasonlóságot ez az elmélet is tartalmazza, és a neandervölgyi-denisova keveredésével magyarázza. Az európai és ázsiai rasszok azok, egyedül, amelyekben található neandervölgyi DNS - az afrikaiakban nem.


Szóval, a fő érv elsősorban az, hogy az európaiak rendekeznek a legnagyobb mennyiségű csak neandervölgyi DNS-sel, az európaiak hasonlítanak leginkább a neandervölgyiekre, etc., így az európaiak eredetileg neandervölgyiek (illetve azok mind a mai napig). A neandervölgyi DNS nagyobb arányban található meg a nordidoknál, és kisebb arányban az Európa határainál élő népeknél (érthető okokból).


Plusz ehhez szorosan kapcsolódik az out of Africa elmélet hihetetlen illogikussága.


Ahogy említettem, leginkább csak "underground" információt tudok adni az elmélettel kapcsolatban. A neandervölgyi elméletnek talán a legismertebb képviselői Varg Vikernes és Marie Cachet, tőlük néhány részlet:

https://www.youtube.com/watch?v=FO1CwnIsC00&t (hosszú bevezető után kb. 3:40-nél tér a lényegre)

Marie Cachet weboldala: [link]

Többé-kevésbé releváns videó: https://www.youtube.com/watch?v=1W0jvJKga8E


Ami engem illet, számomra a neandervölgyi elmélet - hasonlóan a honfoglalás vs. visszatéréshez - valahol a valóság határán van. Ismerem az emberi rasszok ( = alfajok) közötti drasztikus különbségeket (amiknek a többségét a modern szociológia és egyéb tudományok szeretnek az említett rasszok társadalmi helyzetének tulajdonítani, és ezzel teljesen felcserélik az okot és az okozatot). Ezek a különbségek akkorák, hogy egyáltalán nem lepne meg, ha végül egyszer kiderülne, hogy nem tartozunk ugyanabba a fajba.

Hasonló elméletek egyébként születtek az 1800-as évek végén - 1900-as évek elején, ahol bár az alap elképzelés ugyanaz volt - hogy nem tartozunk ugyanabba a fajba -, ők még úgy gondolták, hogy az európaiak a sapiens és az afrikai faj a homo erectus.

2017. márc. 19. 20:13
 18/18 anonim ***** válasza:
65%
Neked nem elég bizonyíték a sok tárgyi emlék, illetve, hogy Árpád-házi királyaink is ezt vallották ? Csak jobban tudták, mint a Habsburgok.
2017. márc. 20. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!