Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Magyarországon elindított...

Magyarországon elindított póthagyatéki eljárásban külföldi lakás, hagyatékolásában jártas valaki?

Figyelt kérdés

Nagy vonalakban :

2014 ben anyum meghalt, az ő nevén volt egy romániai lakás, amiben nagymamám élt 2018.augusztusban meghalt. Most hagyatékoltatni kellene a lakást, hogy megkaphassam. Itthon vagy Romániában lenne érdemes elindittatni a póthagyatékit?


2018. aug. 31. 18:29
 1/5 anonim ***** válasza:
Romániában volt a lakás, ott hunyt el az örökhagyó nagymamád, tehát Romániában indítsd el a hagyatéki eljárást, ha azt az ottani illetékes jegyző még nem indította el. Ki intézte a temetést? Mivel hogy őt fogja idézni a tárgyalásra a közjegyző, ő mondja be az esetleges örökösök nevét és címét.
2018. aug. 31. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Keresztapám intézte a temetést. Tovább lépni még nem tudunk, mert állítólag nem kapta meg az eredeti halotti anyakönyvi kivonatot.

Mint ma kiderült a lakásból 3/8 rész anyum néven van 5/8 rész mamámé volt. Anyu részét azt nem itt kellene hagyatékoltatni Mo.n, attól függetlenül, hogy Romániában van a lakás? Hazai jogszabály szerint az utolsó bejelentett lakóhelyen kellene indítani a póthagyatékit. Bocsi, hogy értetlenkedek csak nem látom át a helyzetet még.

2018. szept. 1. 21:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Az örökséget az a közjegyző tárgyalja, aki az örökhagyó (elhunyt) lakhelyéhez illetékes. Nem írod konkrétan, de úgy sejtem, hogy édesanyád, aki 2014-ben hunyt el, állandó magyarországi lakhellyel rendelkezett. A romániai házból 3/8-ad tulajdoni hányad az ő nevén van, de ez nem volt lehagyatékolva (lényegtelen, hogy milyen okból maradt ki a hagyatékból 2014-ben). Ez után a 3/8-ad tulajdoni hányad után (amennyiben édesanyád állandó lakhelye Magyarországon volt, akkor a lakhelyéhez illetékes bíróságon kell a pórhagyatékot elindítani, tehát Magyarországon. Ezt z ügyet a bíróság kiadja egy közjegyzőnek, aki a póthagyatékot letárgyalja, vagy lezárja azzal, hogy tárgyaltassátok le Romániában.. A kérvényben fel kell tüntetni az eredeti hagyatéki tárgyalás számát (esetleg mellékelni fotokópiáját). Jó tudni, hogy ha 2014-ben az örökösök az akkor letárgyalt örökséget elutasították, akkor ez az elutasítás vonatkozik minden - a későbbiekben felbukkanó - örökségre is!

2018 augusztusában hunyt el nagymamád, aki Romániában állandó lakhellyel lakott a nevezett házban és a nevén 5/8-ad tulajdoni hányad van. Akkor ezt a romániai illetékes bíróság fogja tárgyalni. A keresztapa személyi olyan minőségben mint "keresztapa", itt jelentéktelen. Az ő személye akkor lényeges, ha örökösnek tekinthető. Nagymamád után édesanyád tekinthető örökösnek, de mivel ő hamarább hunyt el, így az ő gyerekei öröklik az 5/8-ot. Nem ismerem a romániai örökösödési törvényt, de más országokban a házastárs is örököl, általában a gyerekekkel megegyező arányban. Ezt a romániai jegyző megmondja.

2018. szept. 2. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, ez valóban elmaradt anyu Mo.n élt huszon sok éve, itt is halt meg. Örökös csak én vagyok, papám meghalt 96ban. Köszönöm szépen a segítséget és, hogy nem hurrogtál le. Nagyon szépen köszönöm!
2018. szept. 2. 06:44
 5/5 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező! Hogyan jöhetnék én ahhoz, hogy lehurrogjam azt, aki segítséget kér?! Örülök, hogy segíthettem. Minden jót!
2018. szept. 2. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!