Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » 2008 után hogy lehet még...

2008 után hogy lehet még mindig hinni a kapitalizmusban?

Figyelt kérdés

Nem rég néztem meg a nagy dobás (big short) nevű filmet, ami bemutatja a kapitalizmusnak a romlottságát és hanyatlását.

A világválság a mérhetetlen csalás és önzés miatt jött létre, mert a kapitalizmus a pszichopátiát díjazza és nem az emberségességet. Az nem érv amikor valamelyik okoska azt mondja, hogy a kapitalizmusnál még nem volt jobb rendszer és Észak koreával példálóznak. Miért ne lehetne egy emberarcúbb rendszert kiépíteni ahol nem a versenyen hanem kooperáción és nem az egyéni érdeken hanem a közösségen van a hangsúly?


2019. febr. 5. 19:23
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy két nap múlva elfelejted a filmet és éled tovább az életedet.
2019. febr. 5. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

"Miért ne lehetne egy emberarcúbb rendszert kiépíteni ahol nem a versenyen hanem kooperáción és nem az egyéni érdeken hanem a közösségen van a hangsúly?"


Menj el egyszer emberek közé és megtudod, hogy miért nem.

2019. febr. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
Mert nem vagyunk egyenlők. A közösség pedig kihasználja a tagjait, ezért az egyén fontosabb.
2019. febr. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
76%

"Miért ne lehetne egy emberarcúbb rendszert kiépíteni ahol nem a versenyen hanem kooperáción és nem az egyéni érdeken hanem a közösségen van a hangsúly?"


Marxék pontosan ezt szerették volna elérni.

2019. febr. 5. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
1933-ban is volt világválság (jóval súlyosabb, mint a 2008-as), mégsem roppant össze a kapitalista rendszer. Pedig akkortájt úgy tűnt, hogy a szovjet modell életképes lehet. Az eredmény már ismerjük. Az emerarcú kapitalizmusra is bőven van példa: pl. Svédországban, ahol az állam akkor is gondoskodik rólad, ha nem tudsz, vagy nem is akarsz dolgozni.
2019. febr. 5. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Svédország sokkal emberarcúbb, de ott a kapitalizmus sokkal kisebb, mint Amerikában. Itt meg olyan kommenteket olvasok, hogy kisebb állam és még szabadabb piac kell, fizetős oktatással, egészségüggyel. Már a kormányunk is ezen az útvonalon tart. Látni lehet, hogy usaban mennyire kiszolgáltatottak az emberek, hát nálunk mennyivel rosszabb lenne egy teljes amerikanizálódás.
2019. febr. 5. 20:03
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Nem az hogy hiszek benne, hanem nem tudom mi lenne jobb helyette. Beszélgessünk akkor a kapitalizmusról, elmondom hogy én hogy látom.


A történelem nagy részében úgy működött a dolog, hogy véges számú javakkal rendelkezett a világ. Úgy tudtál meggazdagodni, ha a másiktól elvettél (például egyik uralkodó lerohanta a másik uralkodó országát). Ebből a korból származik a sakk is ahol egy véges számú bábuval háborúzul (jó, ha a gyalogos beér akkor átváltozik királynővé, de az a kivétel).


Na most a kapitalizmus játéka nem a sakk, hanem inkább a Monopoly. A kapitalizmusban a gazdagodás az nem FELTÉTLENÜL azt jelenti hogy nagyobb szeletet vágsz magadnak a tortából, hanem hogy megnöveled a tortát! (Pl. Bill Gates kit fosztott ki? Senkit.)

Ez pedig egy dolognak volt köszönhető, mégpedig a fejlődésbe vetett hitnek. Ha nincs fejlődésbe vetett hit, és te a cseléd vagy a kastélyban aki akarnya nyitni egy pékséget, csak nincs rá pénze, akkor senki nem fog neked pénzt adni rá. Ha viszont elmegy a cseléd a bankba, visz magával kóstolót a péksüteményéből, és a bankár azt mondja hogy ebben lát fantáziát, ad neki hitelt, akkor lehet pékség. Utána a pékség nyereségét beteszi a bankba, így a bank tud hitelt adni valaki másnak, és így tovább.

A kapitalizmus persze lehet igazságtalan meg rossz, gondolom abban a filmben amit láttál ott erre is helyezték a hangsúlyt. De nem hozott semmi jót? Világszerte ma kevesebb ember hal meg éhezés miatt, mint elhízás miatt. Kevesebb ember hal meg erőszak miatt, mint betegségben. Érted mit akarok mondani, hogy ez azért nem volt mindig így!


A kapitalizmusnak jött egy ellenfele, aki szintén a fejlődést tűzte ki célul. Úgy hívták, hogy kommunizmus. Sokáig egyébként teljesen reális forgatókönyv volt, hogy a kommunizmus fog győzni. Pár nyugati ország volt kapitalista, a volt gyarmatok (igaz, pl. India kivételével) nem a nyugati mintát követték, hanem banánköztársaságok vagy szocialista országok lettek. Sőt, a nyugati egyetemeken is gyakran jobban tisztelték Che Guevarát, mint Adam Smithet. Az 50-es, 60-as években úgy tűnt, hogy a kapitalizmust pár öltönyös szivarozó vénember tartja csak életben. A végkifejlet persze jól ismert, a szupermarket legyőzte a GULAG-ot: az információ és tőke szabad áramlása működőképesebbnek bizonyult a centralizációnál. Ennyi a történet. Egyébéként tanult a kapitalizmus a kommunizmustól, a kapitalista országokban létezik valamekkora szociális háló például.


Visszatérve az első mondatomhoz tehát nem látok reális, működőképesebb alternatívát.

2019. febr. 5. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

#7 Egy valamiben nagyon tévedsz, abban hogy nem volt kommunizmus és szocializmus se. A bolsevikok a Marxot szembe köpték nem törölték el a bérmunkát és az osztályokat, államkapitalizmus jött létre, ami működésképtelenebb volt a nyugati kapitalizmusnál.

Abban a korszakban olyan embereket vittek munkatáborba és végeztek ki akik tényleg Marxisták voltak. Egyik barátom azt mondta, hogy az egyik ember azért gyújtotta fel magát, mert a 68-as marxista forradalmat ellenezte a mi akkori rendszerünk és nem látta az élet értelmét ezért lett öngyilkos.

Amúgy az 56-os forradalmárok se akartak kapitalizmust, hanem egy ember arcú rendszert. A kapitalizmus fék nélkül tartása minden csak nem emberséges, az jár a legjobban aki gátlástalan, szociálisan érzéketlen és a legkisebb szolidaritást se tudja kimutatni a másik iránt.

2019. febr. 5. 20:12
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, akkor mi az a centralizált rendszer ami szeritned működőképesebb lenne? És a működőképesség mellett igazságosabb is? (Ez ugye két külön dolog.)
2019. febr. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

6os, szerinted a mostani állami egészségügy mennyire fenntartható?

Minősíthetetlenül szar a rendszer, hónapos várólisták, a valamit is érő orvosok nagyrésze külföldön

Ne zavarjon de akik megtehetik mind fizetős rendelőkbe járnak már így is..

2019. febr. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!