Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egyesek miért állítják azt,...

Egyesek miért állítják azt, hogy a sorkatonaság önállóságra nevelt?

Figyelt kérdés
Mert ugye másfelől meg azt hallani, hogy ott a kiképzők kezdettől azon voltak, hogy lerombolják az ember korábbi személyiségét, és felépítsenek egy újat. Hogy ugorjon a parancsszóra, és csinálja azt, amit mások is. Tehát hogy összességében a szolgálat alatt alkalmazkodjon egy rendszerhez, aszerint élje a mindennapjait. Ez nem inkább az önállóság kiirtása a lehető legmaximálisabban?

2023. máj. 29. 14:24
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 51/84 anonim ***** válasza:
50%

Nincs jövőbelátó képességem, de ha szerinted a közeljövőben vajmi kis esélye lehet nálunk háborúnak, hát bizonyítsd. Az ukrán-orosz és az izraeli-palesztin konfliktusok egyébként regionális szintűek és azok is maradnak, semmi jel ennek ellenkezőjére.


"esetleges mozgósítás alkalmával, 10 év sittet kaphat"


KapHAT. Amúgy meg senkit nem fognak felelősségre vonni, akkor sem tették, bár háború híján mozgósítás sem lesz, és ismétlem a külföldön tartózkodókat sem rendelhetik haza.


"A sorozóorvos azért volt "gyökér", mert nem osztogatta a felmentéseket? Azt nem egyedül döntötte el."


Nem, de hogy mindenki egyformán alkalmas volt, az sem lehetett igaz. Persze akkor ez nem volt szempont, mindenkit becipeltek. Amúgy ha félrenéz, nem lett volna semmi bántódása, nem sittelték volna le.


"volt egy katonai doktrína a Varsói Szerződésen belül, amit minden tagországnak teljesíteni kellett."


Ki nem sz.rta le a VSZ-t? Ahogy most az EU-t, ugyanúgy vették komolyan. Vagy szerinted nem teljesítés esetén a szovjet elvtársak bevonultak volna és rendet tettek volna? Őket sem nagyon érdekelte...

2023. okt. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/84 anonim ***** válasza:
100%

"mit rugóztok időről-időre ezen, bizonygatva magatoknak és a világnak, hogy milyen sz@r is volt a sorkatonaság, és milyen sz@remberek, akik szerint nem?"


Nem sokan vannak, akik szerint nem volt sz.r a sorkatonaság. De valamiért te sem akarod ezt megérteni, hogy a többség utálta és jogosan. Az hogy te kivételes helyen voltál, az nem jelenti azt hogy mindenkinek ilyen elit körülményei voltak. Elhiszem, hogy ezért neked utólag is élményt jelentett, bár ha van szerető családod akkor az ettől is nagyobb élmény. Vagy szerinted az átlag Tóth harminckettő János honvéd akkorát profitált belőle az életben hogy neki kellett katonáskodni? Rendet és fegyelmet tanultak? Akikkel én beszéltem azok utólag is megátkozzák. Te más körökben mozogtál, akikkel együtt szolgáltál nyilván nem fog rá keserűen emlékezni. De ha olyan jó lett volna miért nem tolongtak már akkor sem és most sem?

Amúgy te azon a véleményen vagy, hogy aki nem volt katona, annak valami nagy dolog maradt volna ki az életéből?

2023. okt. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/84 anonim ***** válasza:

" vajmi kis esélye lehet nálunk háborúnak, hát bizonyítsd"

Egy jövőbeli esemény bekövetkeztét előre nem lehet bizonyítani, csak a valószínűségét számolni.


"KapHAT."

A kaphat úgy értendő, hogy lehet kapni min. 5 évet is, de max. 10 évet is.


"Amúgy meg senkit nem fognak felelősségre vonni, akkor sem tették,"

Nem tették? Tudtommal 5 év börtönt osztogattak alkotmányos kötelesség megtagadásáért.


"a külföldön tartózkodókat sem rendelhetik haza."

Amíg magyar állampolgárok, és van itthon bejelentett lakcímük, addig rájuk is vonatkozna a mozgósítási parancs, aminek megtagadását visszamenőleg is számon lehet kérni 40 éves korig.


"mindenkit becipeltek"

Nem igaz. Ilyen indokokkal ismerek embereket, akik alkalmatlanok voltak:

TBC, gyomorfekély, glutén-érzékenység, paralízis, ágybavizelés (ő csalt, apósa ismert főorvos volt, ő segített, de a többi valós betegség volt). Állítólag sok fiatal volt fizikailag is alkalmatlan.

"Amúgy ha félrenéz, nem lett volna semmi bántódása, nem sittelték volna le."

Ha csak kirúgják, az sem öröm. Egyébként is, ehhez magasabb orvosi körökben kellett volna ismerős, a sorozóorvos egy személyben nem dönthet erről. A paralízises kollégámon ránézésre látszott, hogy béna az egyik lábizma, mégis egy bizottság előtt kellett megjelennie, és ott mondták ki az alkalmatlanságát.

"Ki nem sz.rta le a VSZ-t?"

A politikusok biztos nem, és rajtuk múlott, nem rajtad vagy rajtam.

"Ahogy most az EU-t, ugyanúgy vették komolyan."

A VSZ katonai, az EU gazdasági szövetség. Amúgy, ki nem veszi komolyan az EU-t?

"Vagy szerinted nem teljesítés esetén a szovjet elvtársak bevonultak volna és rendet tettek volna? "

Még az is lehetséges, ha Mo. egyoldalúan ki akart volna lépni a VSZ-ből, de ilyen ötlet nem merült fel.

" Őket sem nagyon érdekelte..."

Ezt honnan veszed? A VSZ-t a NATO ellensúlyozására hozták létre, hogy ne vette volna komolyan a SZU, mikor ők voltak a vezetői? (Egyáltalán, éltél te már akkor, hogy ilyeneket állítasz?)


"neked utólag is élményt jelentett"

Az jelentette benne akkor is és utólag a legnagyobb élményt, hogy az az év volt az utolsó legnyugisabb évem, amikor nem nagyon volt gondom semmire. Ez nem jelenti azt, hogy nem vártam a leszerelést, ha akartam volna maradhattam volna, már rég nyugdíjas lehetnék.

"Rendet és fegyelmet tanultak?"

Akár tanulhattak is volna, de nem mindenki tanult (velem együtt).

"Akikkel én beszéltem azok utólag is megátkozzák. "

Több ismerősöm van, akik honvédek voltak, ha nem is vágytak vissza, nem is átkozták. Letudták, és túlléptek rajta. Aki visszamenőleg panaszkodott, úgy láttam, annak az élet más területeivel (vagy inkább önmagával) is baja volt.


"Amúgy te azon a véleményen vagy, hogy aki nem volt katona, annak valami nagy dolog maradt volna ki az életéből?"

Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Embertől függ. Mivel a katonaság nehéz és új helyzetek elé állít, van pár dolog, amire rájöhet az ember ott is, esetleg jobb ember- vagy önismeretre is szert tehet. Ezek nem nagy dolgok, sokan jól megvannak ilyen felismerések nélkül is. Persze, a katonaság fő célja nem ez, és nem is az "önállóságra nevelés", ahogy a kérdésben van, hanem a kiképzés.

2023. okt. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/84 anonim ***** válasza:
44%

"Amíg magyar állampolgárok, és van itthon bejelentett lakcímük, addig rájuk is vonatkozna a mozgósítási parancs"


Majd ha valaki mondjuk Ausztráliából emiatt hazajönne, vagy kimennének érte elfogni, ja hogyne...


"Állítólag sok fiatal volt fizikailag is alkalmatlan."


A te korosztályod sem volt szívósabb, életrevalóbb mint a miénk, ugyanúgy voltak fizikailag alkalmatlanok, sőt mentálisan betegek is. Persze ez utóbbit nem vették figyelembe. Pedig a kiképzők zömmel ilyenek voltak. Lehet, hogy ezért nem érdekelte őket.


"van pár dolog, amire rájöhet az ember ott is, esetleg jobb ember- vagy önismeretre is szert tehet. Ezek nem nagy dolgok, sokan jól megvannak ilyen felismerések nélkül is."


Nagyjából a legtöbben megvagyunk ilyen "élmények" nélkül is, számomra például nem ismeretes olyan élethelyzet, hogy nekem egy egyenruhás "valaki" (mert ők azt hiszik magukról hogy az egyenruha által különbek, pedig nem) bárhol, bármilyen helyzetben valamit parancsoljon. Civilként semmi közöm ilyenekhez. Engem taszít, számomra teljesen életidegen az a merev hierarchia és az ebből eredő szögletes gondolkodásuk, ami jellemzi őket. Én lazább ember vagyok, sose tudnék ilyen keretek között mozogni. De hál' istennek sosem kell.

2023. okt. 18. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/84 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy még mindig nem tudom, hogy ki mit profitált belőle, és ki mit alkalmaz most azon ismeretek közül, amit sorkatonaként elsajátított? Mi haszna ennek a civil életben?


Tényleg Berlini, olvastad már azt a két katonás könyvet, amit antikváriumban rendeltél? Másik kérdés alatt beszéltünk erről. Mennyire adják vissza reálisan a sorkatonai létet?

2023. okt. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/84 A kérdező kommentje:
Tényleg, arra a két könyvre én is kíváncsi lennék. Ha hitelesen le vannak bennük írva a sorkatonaság mindennapjai, esetleg én is megrendelném.
2023. okt. 18. 21:01
 57/84 anonim ***** válasza:

54-56:

"Majd ha valaki mondjuk Ausztráliából emiatt hazajönne, vagy kimennének érte elfogni, ja hogyne..."

Azt nem mondtam, de törvény szerint utólag is számonkérhető, ha egyszer visszajön. Esetleg Ausztria is hazaküldheti őket, csak államközi megállapodás kérdése.


"nekem egy egyenruhás "valaki" (mert ők azt hiszik magukról hogy az egyenruha által különbek, pedig nem) bárhol, bármilyen helyzetben valamit parancsoljon"

Pont nem erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy van pár dolog, amire rájöhet az ember ott is, de nem fontos.



"A te korosztályod sem volt szívósabb, életrevalóbb mint a miénk, ugyanúgy voltak fizikailag alkalmatlanok,"

Az én korosztályomról beszéltem, azt írtam, hogy "sok fiatal VOLT fizikailag is alkalmatlan." A mostaniakról nem tudok, gondolom nem javult a helyzet ilyen téren sem.


" Mi haszna ennek a civil életben?"

A sorkatonaság nem azért volt, hogy civil szakmát adjon, arra ott volt a szakmunkásképző. A cél az volt, hogy olyan kiképzést nyújtson, hogy háború esetén használható legyen az ember. Inkább fordítva működött a dolog, az MHSZ keretében civilként olyan ismereteket szerezhettél ingyen, mint pl. vitorlázó repülő, ejtőernyős, könnyűbúvár, rádióamatőr, amit a seregben hasznosíthattál. Nyilván nem vitorlázó repülő lettál volna ott, de sok pilóta, köztük vadászpilóta is ott kezdte. Vagy pl. egy orvos sorkatonaként is orvos volt, nem gépkocsizó lövész.

De azért a katonaságnál is lehetett szerezni olyan ismereteket, amik a civil szakmákban is előfordulnak (légiirányítás, repülés, távközlés, hajózás, rádiókommunikáció, egészségügy, stb.), nem mondom, hogy ezeket máshol nem lehetett megtanulni, csak ott.


Még csak az első fejezetet olvastam el az "Álljon meg katona!" címűből, és egyelőre félretettem, mert sok más is van, amit el akarok olvasni. Hogy mennyire reális, ahhoz nekem nincs összehasonlítási alapom, de azt írja az előszóban, hogy biztos benne, hogy volt akinek könnyebben, volt akinek nehezebben telt a katonaság, mint neki. Gondolom, használ írói elemeket is, mert ez nem egy napló, hanem regény akar lenni. Majd folytatom, és meglátom, mire akar kilyukadni.


"Tényleg, arra a két könyvre én is kíváncsi lennék."

Én meg arra lennék kíváncsi, hogy miért érdekel ennyire?

2023. okt. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/84 A kérdező kommentje:

57: Ezen logika szerint, ha valaki, aki még a katonaság elől menekült külföldre, manapság visszatér Magyarországra, akkor azt eljárás alá vonhatják? Nem hiszem. Vagy te talán hallottál ilyen esetről?


Hoghogy miért érdekel? Mert csak. Szeretek olvasni, beszélgetéseket hallgatni és videókat nézni arról, amit megúsztam.

2023. okt. 19. 10:01
 59/84 anonim ***** válasza:
85%

Nem, itt azokról van szó, akik akkor menekülnének külföldre, ha a kormány valamikor a jövőben hadiállapotot hírdetne, de az alábbi cikkk szerint még az sem kell hozzá:

[link]

És úgy látom, most tovább szigorítanak:

[link]


"Szeretek olvasni, beszélgetéseket hallgatni és videókat nézni arról, amit megúsztam."

A fenti linkekben írtak alapján még megtapasztalhatod elsőkézből is.


Ajánlom még a "A magyar katonai szleng szótára" című könyvet (net-en megtalálható), abban olyan dumák vannak, hogy néha még én is sajnálom, hogy "megúsztam" azt a részét.

2023. okt. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/84 A kérdező kommentje:
59: 41 évesen aligha tapasztalhatom meg.
2023. okt. 19. 10:54
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!