Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az emberekben miért él az a...

Az emberekben miért él az a tévhit, hogy a fizetések emelkedése nem követi a bolti árakat? Tényleg ennyire nincs realitásérzékük?

Figyelt kérdés

Egy korábban feltett kérdésnél a szavazók majdnem 80%-a szerint az elmúlt 5-6 évben bolti árak nagyobb mértékben drágultak, mint ahogyan a fizetések növekedtek.

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

Ellenzéki politikusok is évek óta folyamatosan egekben lévő árakkal kampányolnak.


Én utánanéztem az akcios-ujsag.hu oldalon (véletlenül sem a KSH-n, nehogy vád érjen, hogy kamu-fidesz-statisztika) a 2016-os februári áraknak és összehasonlítottam a maiakkal Arra a megállapításra jutottam, hogy épp ellenkezőleg, a fizetések növekednek nagyobb mértékben, az embereknek egyre több mindenre elegendő a bére.

Alább látjátok kilistázva azokat a termékeket, amiket módonman állt összehasonlítani, a <-> jelzés bal oldalán a 2016-os ár, a jobb oldalon a jelenlegi, 2022-es. Zárójelben a százalékos növekedés, hogy mennyivel tud többet vásárolni egy nettó minimálbért kereső polgár. A 2016-os nettó minimálbér 73.000, a 2022-es 133.000.


Képként töltöm fel, mert nem tudom ide bemásolva mennyire cseszi szét a táblázatot.

Íme:

[link]


Összegzés:

A húsok terén következett be a legnagyobb növekedés, átlag 70%-os.

Tejtermékek esetén szerényebb a növekedés, de itt is kb 20-40%.

Zöldségek/gyümölcsök terén a legalacsonyabb a növekedés, bizonyos esetekben itt csökkenés is tapasztalható.

Mi lehet az oka, hogy az emberek ennek ellenére mégis úgy érzik, hogy egyre jobban elszállnak az árak? Csak nem a politikai hovatartozásuk készteti őket a szüntelen siránkozásra?



2022. febr. 28. 17:10
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
84%
Az embereket az iskolákban nem tanítják meg gondolkodni. Még az olyan természettudományos tárgyak esetében is, amiknél a belső összefüggéseknek van logikája, többnyire ott sem hívják fel a figyelmet ezekre a kapcsolatokra.
2022. febr. 28. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
69%
Nem mindenki minimálbért keres. Én a munkahelyemen 10-12 éve baromi jól kerestem. Az átlagbér felett jóval. Aztán elkezdték emelni a minit és akkor mindig az újaknak meg betanított segédmelósoknak emeltek. 10 évig egy forint emelést nem kaptam. Szépen utolért a minimálbér én meg megköszöntem a részvételt és kijöttem Németországba. Most egy héten többet keresek mint otthon egy hónapban és az árak alacsonyabbak.
2022. febr. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
95%

Mert van, akinél ez a tény. Nem mindenkinek a nettó fizetésének a reálértéke követi az árakat.


Amikor felemelték 2 százalékkal az ÁFÁ-t, akkor kaptál kétszázalékos kompenzációt?


Amikor volt a bankadó, és a bankok emelték a díjakat, akkor emelték a béreket?


És sorolhatnám ezt a végtelenségig, mert elég sok ilyen bújtatott adó van, ami az embereken csapódik le előbb-utóbb, és nem kompenzálják.

2022. febr. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 A kérdező kommentje:

#2

Átlagbérre is el lehetett volna végezni ugyanezt a számítást, abban az esetben még nagyobbak a különbségek.

Én elsősorban azért a minimálbért választottam, mert arra nem lehet azt mondani, hogy kamu statisztika. Másodsorban azért, mert mindig az a vád éri a Fideszt, hogy a legalacsonyabban keresőknek kedvez a legkévésbé, csak a középosztályt, gazdagokat pénzeli.

Tessék, most lehet látni, hogy a minimálbéresek szempontjából hogyan alakult az elmúlt 5-6 év!

2022. febr. 28. 17:22
 5/46 anonim ***** válasza:
96%

2010-ben 80 ezer forintot kaptam pályakezdő tanárként. Akkor a 13. kerületi egyszobás garzonom bérleti díja 32 ezer Ft volt. Emlékszem, 600 Ft volt egy menüs ebéd akkor itt a sarki kajáldában...


Én pályaelhagyó lettem azóta, de most egy pályakezdő tanár 172 ezer forintot kap. Most az előbb említett 13. kerületi egyszobás garzon bérleti díja 120 ezer Ft. Egy menüs ebéd pedig szintén ugyanazon a helyen 1990.


Ki lehet számolni, hogy akkor mennyit ért a fizetés, és most mennyit ér 🤷🏼

2022. febr. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 A kérdező kommentje:

#3

"Mert van, akinél ez a tény. Nem mindenkinek a nettó fizetésének a reálértéke követi az árakat."

De a legtöbb esetben igen, hiszen átlagbérre vonatkoztatva ugyanez, ha nem jobb számok jönnek ki. De rendben, felfoghatjuk, úgy hogy van egy hangos kisebbség, akiknek nem.


"Amikor felemelték 2 százalékkal az ÁFÁ-t, akkor kaptál kétszázalékos kompenzációt?"

Nem tudom miért jössz az ÁFÁ-val, az ÁFA beépül a cikkek áraiba. A kompenzációt ott látod a jobb szélső oszlopban.

2022. febr. 28. 17:24
 7/46 A kérdező kommentje:

#6

"Ki lehet számolni, hogy akkor mennyit ért a fizetés, és most mennyit ér 🤷🏼"

Itt most kizárólag bolti árakról van szó. A kérdés amire hivatkoztam az is bolti árakról szólt, nem lakásárakról.

És az emberek szerint már a bolti árak is nagyobb mértékben növekedtek. Maradjunk a témánál.

2022. febr. 28. 17:29
 8/46 anonim ***** válasza:
100%

Hát én most utána számoltam, az én fizetésem 2017 óta 8.3%-ot emelkedett.

Oké, viszonylag magas fizetésről van szó (bruttó 480ról 520ra) de ettől még láthatóan kevesebbet emelkedett a fizetésem, mint az általad listázott termékek ára. Azaz a reálbérem egyértelműen csökkent.

2022. febr. 28. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 A kérdező kommentje:

#8

Az én munkahelyemen minden évben átlag 5%-ot emelnek. A minimum 3%, de ez ritka. Aki kiemelkedő, annak 8%, ritka esetben magasabb. Ez 2017 óta majdnem 28% átlagban.

2022. febr. 28. 17:41
 10/46 anonim ***** válasza:
90%

Sertéslapocka és comb 1000 alatt??? Melyik bolygón?

Minek nekünk KSH, ha statisztikát te is tudsz hamisítani...

2022. febr. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!