Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az emberekben miért él az a...

Az emberekben miért él az a tévhit, hogy a fizetések emelkedése nem követi a bolti árakat? Tényleg ennyire nincs realitásérzékük?

Figyelt kérdés

Egy korábban feltett kérdésnél a szavazók majdnem 80%-a szerint az elmúlt 5-6 évben bolti árak nagyobb mértékben drágultak, mint ahogyan a fizetések növekedtek.

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

Ellenzéki politikusok is évek óta folyamatosan egekben lévő árakkal kampányolnak.


Én utánanéztem az akcios-ujsag.hu oldalon (véletlenül sem a KSH-n, nehogy vád érjen, hogy kamu-fidesz-statisztika) a 2016-os februári áraknak és összehasonlítottam a maiakkal Arra a megállapításra jutottam, hogy épp ellenkezőleg, a fizetések növekednek nagyobb mértékben, az embereknek egyre több mindenre elegendő a bére.

Alább látjátok kilistázva azokat a termékeket, amiket módonman állt összehasonlítani, a <-> jelzés bal oldalán a 2016-os ár, a jobb oldalon a jelenlegi, 2022-es. Zárójelben a százalékos növekedés, hogy mennyivel tud többet vásárolni egy nettó minimálbért kereső polgár. A 2016-os nettó minimálbér 73.000, a 2022-es 133.000.


Képként töltöm fel, mert nem tudom ide bemásolva mennyire cseszi szét a táblázatot.

Íme:

[link]


Összegzés:

A húsok terén következett be a legnagyobb növekedés, átlag 70%-os.

Tejtermékek esetén szerényebb a növekedés, de itt is kb 20-40%.

Zöldségek/gyümölcsök terén a legalacsonyabb a növekedés, bizonyos esetekben itt csökkenés is tapasztalható.

Mi lehet az oka, hogy az emberek ennek ellenére mégis úgy érzik, hogy egyre jobban elszállnak az árak? Csak nem a politikai hovatartozásuk készteti őket a szüntelen siránkozásra?



2022. febr. 28. 17:10
1 2 3 4 5
 31/46 A kérdező kommentje:
😂😂😂
2022. márc. 1. 23:26
 32/46 anonim ***** válasza:
94%

De jó, kivettél egy apró részt a gazdasági tényezőből, és elkezdted felhasználni a propaganda célokra.



Eleve nem értem ezt az összehasonlítási alapot. Kiveszed a minimálbért a fizetésekből. Ok és?



Akciós újságot nézel. Nem indikál semmit egy adott pillanatban lévő akciós újság. Lehet azért adja akciósan, mert meg akar szabadulni a közeli lejáratú terméktől, esetleg a rossz minőségtől.



Az, hogy jelen minimálbérből, 2021-ben többet tudtál fogyasztani élelmiszerből, ez így van, azt hiszem számolgattam pár hónapja a KSH-n ilyet. Oké, és? És akkor mi van? Nem a megvásárolható csirkecombok mennyisége alapján lesz egy országban jó, jobb, rossz, rosszabb a létezés.


Ha 30%-kal több zsemlét tudok venni, az ugyan mit mond? Annyit, hogy jelen fizetésből több zsemlét tudsz venni. Ennyit, és nem többet. Csak te/ti előjöttek ezzel a hülye propagandával, hogy ez egy politikai párt teljesítménye. Minden bizonnyal, Orbán kézzel vezérli a gazdaságot.



Nekem 10 éve is ~1kg csirkecombra volt szükségem egy hónapban, ma is ennyire van szükségem.



Amire viszont szükségem lenne: Ingatlanra, normális bérleti díjakra, normális üzemanyag árakra, normális EÜ ellátásra, normális infrastruktúrára, rendőrségre, oktatásra az nincs meg, és nem is lesz meg.



De qrva jó, nem 150e a bruttó minimálbér, hanem 200e, de jó. :D Igaz, hogy 7 év alatt az ingatlan árak kb. háromszoros értéken vannak.



De végülis ha minimálbért keresek, vehetek több csirkemellet, jajdejó. :D



Természetesen a fizetések emelkedéséhez a kivándorlásnak, a munkaerőhiánynak, a munkaerőpiac radikális megváltozásának, az elmúlt 11 évben meglévő világgazdasági fellendülésnek, és az alacsony banki kamatnak nem volt semmi köze. Ez csak és kizárólag orbán és a fidesz érdeme. De jó nekünk, hogy a legkorruptabb, antidemokrata, maffia politikus a "vezérünk". :) Olyan jó lett hirtelen itt az élet.



Ez a kérdés, meg módszer ilyen vidéki kocsmákban abszolút elmegy, ott ált. fontos, hogy tud -e több felest venni a fizetéséből, vagy nem.



Szóval unalmas ez az elvakult propaganda. Ha találtok egy jó mutatót, az orbán érdeme. Valójában kb. világpiaci trend érdeme. Ha találtok egy rossz mutatót, akkor hirtelen "a fidesznek erre nincs ráhatása, ez piaci folyamat".


Aztán még mindig lehet előjönni a gyurcsány kártyával, hogy dehátmilyen rossz volt 2008-2010, valóban az volt, egy gazdasági világválság idején tényleg rossz volt.



Semmi gondom a vitával, ha a vitázó fél is legalább minimálisan iskolázott, de sajnos fidesz oldalról nem ez van.



UI: nézd majd meg év végén a covid, háború által megtépázott árakat. De akkor majd úgy is az lesz, hogy jaaaj orbánnak semmi ráhatása nem lehetett az árakra, a háborúra covidra. Igen, de a töménytelen mennyiségű ingyen pénz osztogatás, ami inflációt emelő mechanizmus, na arra volt szépen akarat...

2022. márc. 5. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 A kérdező kommentje:

#32

„De jó, kivettél egy apró részt a gazdasági tényezőből, és elkezdted felhasználni a propaganda célokra.”

“Csak te/ti előjöttek ezzel a hülye propagandával, hogy ez egy politikai párt teljesítménye. Minden bizonnyal, Orbán kézzel vezérli a gazdaságot.”

“Ez csak és kizárólag orbán és a fidesz érdeme”

“Szóval unalmas ez az elvakult propaganda.”

Szalmabábozás… Árul már el, hogy én hol mondtam, hogy ez a Fidesz, vagy Orbán Viktor érdeme? Egy szóval nem mondtam ilyet. Persze ha tudod, akkor idézd!

Az a propaganda, amikor az ellenzéki politkusok az elszálló árakkal hergelnek, meg azzal, hogy az emberek egyre kevesebbet tudnak bevásárolni, és mindezt úgy állítják be, hogy erről Orbán tehet. Aztán amikor valaki bizonyítja, hogy a reálbérünk valójában nő, akkor jön a pofára esés, és elkezdtek propagandázni. És persze hőbörögtök, ha valaki ezt OV sikerének tulajdonítja, miközben az ellenkezőjét OV bűnének tulajdonítani teljesen magától értetődő. :D


“Eleve nem értem ezt az összehasonlítási alapot. Kiveszed a minimálbért a fizetésekből. Ok és?”

Mit nem értesz ezen? Arról szólt az eredeti kérdés, hogy a bolti árak, vagy fizetések növekednek-e jobban. A többség szerint a bolti árak. Én az ellenkezőjét bizonyítottam be, és a minimálbért vettem alapul, nehogy valaki belekössön, hogy az átlagbér kamu érték. Egy későbbi kommentemben az átlagbérre is elvégeztem a számítást. Tudnál jobb összehasonlítási alapokat hozni?


“Akciós újságot nézel. Nem indikál semmit egy adott pillanatban lévő akciós újság.”

Már miért ne indikálna? Megmutatja, hogy abban az időszakban mennyiért tudtál hozzá jutni bizonyos termékekhez. A bérekhez viszonyítva, és más időpontokkal összeveve teljesen jó összehasonlítási alap, hogy mikor volt magasabb a reálbér. Ha tudsz jobb összehasonlítási módot szólj.

Ja, ott a KSH. Az is ugyanúgy igazolja, hogy többre elegendő a fizud. Akkor meg nem értem miért problémázol. Ez a topic arról szól, hogy bebizonyítsam, hogy a fizetések jobban emelkednek, mint a bolti árak.


“Lehet azért adja akciósan, mert meg akar szabadulni a közeli lejáratú terméktől, esetleg a rossz minőségtől.”

Ez 2016-ban és 2022-ben is így volt.


“Az, hogy jelen minimálbérből, 2021-ben többet tudtál fogyasztani élelmiszerből, ez így van, azt hiszem számolgattam pár hónapja a KSH-n ilyet. Oké, és? És akkor mi van?”

“De végülis ha minimálbért keresek, vehetek több csirkemellet, jajdejó. :D”

“Ez a kérdés, meg módszer ilyen vidéki kocsmákban abszolút elmegy, ott ált. fontos, hogy tud -e több felest venni a fizetéséből, vagy nem.”

De érdekes! Az ellenzék fő problémája az emberek (általában képzelt) megélhetési problémája. Ebben elég fontos szempont, hogy élelmiszerre mennyire van pénz. Az ellenzék hangoztatja, hogy egyre kevesebb. Majd amikor beigazolódik, hogy mégsem, akkor meg “kit érdekel, és akkor mi van, na és…”, meg gyúnyos jaj de jó, hogy kevesebbe kerül.

Hirtelen egyáltalán nem számítanak a bolti árak, meg az, hogy mennyit kell rá áldozonod a fizetésedből! Sőt, ennek a firtatása egyenesen kocsmai témává válik! :D


“Nekem 10 éve is ~1kg csirkecombra volt szükségem egy hónapban, ma is ennyire van szükségem.”

És? Vegyél ugyanúgy 1kg-t, nem kell 30%-kal többet venni. Azt a 30%-ot meg el tudod költeni másra, vagy félrerakod.


Jó, hogy felhoztad az üzemanyagárakat. Éppenséggel üzemanyagból is többre futja, csak szólok. :)


“De qrva jó, nem 150e a bruttó minimálbér, hanem 200e, de jó. :D Igaz, hogy 7 év alatt az ingatlan árak kb. háromszoros értéken vannak.”

Akkor írjál ki egy olyan kérdést, amelyik az ingatlanárak fizetésekhez való változását firtatja. Ez a kérdés, és a másik is, a bolti árakról szólt.


“Ha találtok egy jó mutatót, az orbán érdeme. Valójában kb. világpiaci trend érdeme. Ha találtok egy rossz mutatót, akkor hirtelen "a fidesznek erre nincs ráhatása, ez piaci folyamat”.”

Még mindig nem említettem sehol egy szóval sem, hogy ez Orbán/Fidesz érdeme.

Nézd meg ezeket:

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

Hm, milyen érdekes!

Amikor a 27%-os növekedésünk kevesebb, mint román, akkor arról az Óbán tehet.

Amikor ugyanez a 27%-os növekedés több, mint a szlovák, akkor az csak “a Fidesztől független tényezőknek köszönhető”.

Tökéletes példa arra, ami leírtál, csak éppen az ellenzékiek részéről. :DDD

De konkrétan a te részedről is, az inflációrol szerinted Orbán tehet, tehát Orbán miatt szállnak el az árak, de ha az ezt ellensúlyozandó fizetések is emelkednek, ahhoz már Orbánnak véletlenül sincs köze.


“Aztán még mindig lehet előjönni a gyurcsány kártyával, hogy dehátmilyen rossz volt 2008-2010, valóban az volt, egy gazdasági világválság idején tényleg rossz volt.”

Most is egyfajta válság van.


“Semmi gondom a vitával, ha a vitázó fél is legalább minimálisan iskolázott, de sajnos fidesz oldalról nem ez van.”

Nekem sincs gondom, ha a vitázó fél nem szalmabábozik. Te ezt rendszeresen csináltad, tanuéhatnál egy kis vitakultúrát.

De itt nincs is vita. Majd akkor lesz, ha tudod cáfolni az alapkijelentést: az elmúlt 5-6 évben a fizetések nagyobb mértékben emelkedtek, mint a bolti árak. Én ezt állítom, nem többet nem kevesebbet.

De nem tudod cáfolni, meg se próbálod. Helyette puffogsz, hogy ez propaganda, meg igazából kit izgat ez, meg erről nem a Zorbán tehet. Nem is mondta senki, de attól még a tény, tény marad, jobb a helyzet, mint 5-6 éve. Csak fáj ezt beismerni, mert azon görcsöltök, nehogy valaki erről arra a következtetésre jusson, hogy ez a Fidesz érdeme. Szóval mantrázni kell, hogy minden egyre szarabb, az se baj, ha nem igaz. :)

2022. márc. 5. 19:07
 34/46 anonim ***** válasza:
100%

"Jó, hogy felhoztad az üzemanyagárakat. Éppenséggel üzemanyagból is többre futja, csak szólok. "


Többre futja?? :D Jársz te az országban? Benzinkutasok mennek tönkre a kommunista ármaximalizálás miatt, rengeteg helyen maximalizálva van a megvásárolható mennyiség. :DDD "Többre futja" végülis, vehetek 20 litert. :D


Hát persze, másokra terhelni az árat, aztán április 3-án hirtelen megszüntetni, az aztán komoly, konstruktív gazdaságpolitika.

2022. márc. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 A kérdező kommentje:

#34

Igen, többre futja.

2010-ben a 95-ös benzin 342 Ft/l, 2022-ben 480 Ft/l. Árstop nélkül lenne 550 Ft/l a szakértők szerint.

2010-es átlagfizetés netto 135 ezer, ami 394 literre elég.

2022-es netto átlagfizetés 321 ezer, ami 668 literre elég. Árstop nélkül 583 liter.

Akkor manapság több benzinre futja, vagy több benzinre futja? :)

2022. márc. 6. 00:00
 36/46 anonim ***** válasza:

De miért nem eleve azzal kezdték, hogy a jövedéki adót csökkentették?

Miért a benzinkútas kisvállalkozókat büntették?


De a másik fele: miért nem emelte az kormány ezer éve a közösségi közlekedésnél az állami hozzájárulás mértékét? Ezzel kivéreztetik az önkormányzatokat. Persze tudom, ez a cél, csak hát ezzel is valójában a lakókat szivatják, mert a településfejlesztés lehetőségét csökkentik ezáltal. Persze ezt más módon is szabotálják, de hát mégis...

Aztán meg skandálják, hogy al-kal-mat-lan.

2022. márc. 6. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 A kérdező kommentje:

#36

Gondolom hogy ne essen el bevételkiseséstől az állam.


Az önkormányzat kivéreztetésről én úgy tudtam, hogy 2019 óta tart, és csak az ellenzéki önkorányzatok ellen. Jó tudni, hogy már ezer éve. :)

2022. márc. 6. 16:48
 38/46 anonim ***** válasza:

"Gondolom hogy ne essen el bevételkiseséstől az állam."

Szóval inkább menjen csődbe a vállalkozás, ugye?

hmmmmmm.


"Az önkormányzat kivéreztetésről én úgy tudtam, hogy 2019 óta tart, és csak az ellenzéki önkorányzatok ellen. Jó tudni, hogy már ezer éve"

Igen, elég régóta tart sajnos. Budapesten mindenesetre kevés olyan kerületet tudsz mondani, ahol ellenzéki polgármester által vezetett kerület kapott kompenzációt, de amúgy is.

2022. márc. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 A kérdező kommentje:

#38

"Szóval inkább menjen csődbe a vállalkozás, ugye?

hmmmmmm."

Nem mondtam, hogy én ezt igazságosnak tartom, vagy egyetértek vele, csak leírtam mint (nyilvánvaló) tényt, hogy mi az oka.

Én a kettő kombinációját vezettem volna be, hogy ne járjon nagyon senki nagyon rosszul. Ha meg feltétlen hatósági ár, akkor azt arányosítottam volna az árstop nélküli benzinárhoz, pl.: a hosszabbításkor 480-ról 500-ra emeltem volna a limitet, vagy ilyesmi.

2022. márc. 6. 17:16
 40/46 anonim ***** válasza:
100%
Itt az a gond, hogy nem az akciós árakat kellene összehasonlítani egymással, hanem az eredeti árakat. Mert lehet egy akciós ár 10%, 15%, 20%, 25%, de akár 40%, 50%-kal is kevesebb az eredeti árnál. Vagy legalább az akciós árból a százalék alapján visszaszámolt eredeti árakkal számolj és azokat hasonlítsd össze, mert így nagyon valótlan eredményeket tudsz kapni.
2022. márc. 22. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!