Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az emberekben miért él az a...

Az emberekben miért él az a tévhit, hogy a fizetések emelkedése nem követi a bolti árakat? Tényleg ennyire nincs realitásérzékük?

Figyelt kérdés

Egy korábban feltett kérdésnél a szavazók majdnem 80%-a szerint az elmúlt 5-6 évben bolti árak nagyobb mértékben drágultak, mint ahogyan a fizetések növekedtek.

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

Ellenzéki politikusok is évek óta folyamatosan egekben lévő árakkal kampányolnak.


Én utánanéztem az akcios-ujsag.hu oldalon (véletlenül sem a KSH-n, nehogy vád érjen, hogy kamu-fidesz-statisztika) a 2016-os februári áraknak és összehasonlítottam a maiakkal Arra a megállapításra jutottam, hogy épp ellenkezőleg, a fizetések növekednek nagyobb mértékben, az embereknek egyre több mindenre elegendő a bére.

Alább látjátok kilistázva azokat a termékeket, amiket módonman állt összehasonlítani, a <-> jelzés bal oldalán a 2016-os ár, a jobb oldalon a jelenlegi, 2022-es. Zárójelben a százalékos növekedés, hogy mennyivel tud többet vásárolni egy nettó minimálbért kereső polgár. A 2016-os nettó minimálbér 73.000, a 2022-es 133.000.


Képként töltöm fel, mert nem tudom ide bemásolva mennyire cseszi szét a táblázatot.

Íme:

[link]


Összegzés:

A húsok terén következett be a legnagyobb növekedés, átlag 70%-os.

Tejtermékek esetén szerényebb a növekedés, de itt is kb 20-40%.

Zöldségek/gyümölcsök terén a legalacsonyabb a növekedés, bizonyos esetekben itt csökkenés is tapasztalható.

Mi lehet az oka, hogy az emberek ennek ellenére mégis úgy érzik, hogy egyre jobban elszállnak az árak? Csak nem a politikai hovatartozásuk készteti őket a szüntelen siránkozásra?



2022. febr. 28. 17:10
1 2 3 4 5
 21/46 A kérdező kommentje:

#16

"Kötelező műszakpótlék és mindenféle más pótlékok kötelező mértékének csökkentése, megszűntetése történt. Mennyi volt 2010-ben a kötelező minimális vasárnapi pótlék, és mennyi most?"

Na mennyi? Áruld el! Mennyi volt a SZÉP-kártyára kapott lóvé 2010 előtt?


Az inflációt miért kellene hozzászámolni? Infláció = árak növekedése.

Le van írva a táblázatban, hogy 2016-ban és 2022-ben mennyibe került ez meg az. A közte lévő különbség gyakorlatilag az infláció.

De kíváncsian várom, hogy te hogyan számold bele az inflációt a képletbe. :)


"Mennyi pénzt vittek haza a legkevesebbet kereső tanárok 2010-ben, és mennyit most?"

Miért mindenki a tanárokra rejszol? Nem a tanárokról szól a kérdés, hanem kollektíven a keresőkről.

2022. márc. 1. 00:05
 22/46 anonim ***** válasza:
66%

Nézz utána! Tájékozodj! És cafeteria nem csak SZÉP-kártyán lehet, hanem rengeteg máson is, tehát ne konkretizálj így!


De annyit elárulok, hogy nem véletlenül volt népszavazás kezdeményezés annak idején.


Ja és nem csak a pénzbeli problémák vannak, hanem munkavállalói jogok is: már gyakorlatilag nincs sztrájkjoguk a munkavállalóknak, így többek között a béremelési alkupozíciójuk is romlik.

2022. márc. 1. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 anonim ***** válasza:

Kérdező, a táblázatod szépen bemutatja a termékek árát, de azt nem, hogy a fizetések mennyivel növekedtek. Igen, ott van a minimálbér, de ez olyan, mintha csak egyetlen termék árát tetted volna a táblázatba. Nyilvánvalóan nem reprezentatív.

A közszféra alkalmazottai (például a pedagógusok, de a többi is jó) azért jó példák, mert egységes és nyilvános a bértáblájuk, ezért könnyű róla adatot szerezni. Csak arra kell figyelni, hogy ha beírod Google-ba, hogy "bértábla 2016" akkor nettó vagy bruttó bért hoz ki, mert én belefutottam abba, hogy a 2016-osat nettóban, a 22eset bruttóban tették közzé.

Ez alapján a közalkalmazásban lévők helyzetét jól lehet vizsgálni.

A piacon lévőkre viszont nincs jó ötletem.


Az átlagkereset vizsgálata felmerülhet, de az igazából nem jó, hisz az átlagot befolyásolja a minimum és a maximum is, így ha egyetlen 1millás fizetésre 10 minimálbéres jut, akkor az átlag még mindig 200ezer fölött van, miközben 11ből 10en 130at keresnek. Éppen ezért mediánt kéne vizsgálni, de az nem tudom mennyire lehetséges.

2022. márc. 1. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 anonim ***** válasza:
Egyébként érdekes adat az is, hogy a minimálnyugdíjat mennyivel emelte a három ciklus alatt a Fidesz. Segítek: 0 forinttal, vagyis annak reálértéke csökkent. Jelenleg is 28.500 Ft. Klassz, keresztényi, mi?!
2022. márc. 1. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 A kérdező kommentje:

#22

“Nézz utána! Tájékozodj! És cafeteria nem csak SZÉP-kártyán lehet, hanem rengeteg máson is, tehát ne konkretizálj így!”

Nem fogok a TE állításaidra alátámasztást keresni, ez a te dolgod.


“Ja és nem csak a pénzbeli problémák vannak, hanem munkavállalói jogok is: már gyakorlatilag nincs sztrájkjoguk a munkavállalóknak, így többek között a béremelési alkupozíciójuk is romlik.”

Akkor azt se felejtsük ki a történetből 700-800ezerrel több munkavállaló van 2010-hez képest. A romló béremelési alkupozicó ellenére valahogy mégis nagyobb mértékben növekszik a reálbér, mint azt megelőzően. De jó is volt a Fidesz előtt bezzeg, amikor még sztárjkolhattak a munkavállalók (ha egyáltalán volt munka) a magasabb fizukért (mégis kevesebbet kaptak sztrájkkal együtt). :D


#23

“Igen, ott van a minimálbér, de ez olyan, mintha csak egyetlen termék árát tetted volna a táblázatba. Nyilvánvalóan nem reprezentatív.”

Valamilyen szinten mégis, hisz a béremelések valamilyen szinten követik az minimálbéremelkedést. De ismétlem: azért választottam a minimálbért hogy ne legyen pampogás, hogy a KSH kamuzza az átlagbért.

Egyébként meg eddig az volt a narratíva, hogy a Fidesz a szegényeken nem segít, a szegények egyre jobban elszegényednek, és egyre jobban leszakadnak a középosztálytól. Namármost látható, hogy a legalacsonyabb keresetűeknek hogyan változott a bére a bolti árakhoz viszonyítva. Két lehetőség van:

1. A minimálbérnél nagyobb a változás, mint az átlagbér esetén; ebben az esetben nem igaz, hogy a szegény egyre szegényebb.

2. Az átlagbérnél még nagyobb a változás, mint minimálbér esetén; ez esetben miről beszélünk, még a fent közölt táblázattól is jobb a helyzet.


“A piacon lévőkre viszont nincs jó ötletem. Az átlagkereset vizsgálata felmerülhet…”

Szerintem nagyon jó az átlagkeresetet vizsgálni.


…de az igazából nem jó, hisz az átlagot befolyásolja a minimum és a maximum is, így ha egyetlen 1millás fizetésre 10 minimálbéres jut, akkor az átlag még mindig 200ezer fölött van, miközben 11ből 10en 130at keresnek.“

De ennek ebben az esetben nincs jelentősége. 2016-ban is ugyanúgy voltak magas keresetűek, mint 2022-ben. Azoknak a kiemelkedően magas, milliós keresetű embereknek a béréből adódó torzítás ugyanúgy fellépett már 5-6 évvel ezelőtt is. Tehát kettő, nagyjából ugyanolyan mértékben “torzított” értékből kiindulva végezzük el az összehasonlítást. Ez az összehasonlítás akkor lehet pontatlan, ha esetleg manapság számottevően több a kiemelkedően magas keresetű, és/vagy az ő keresetük még obszcénebb módon magas. Erre semmi bizonyíték nincs, az ellenkezőjére igen <- erről később.

Na de nézzük az átlagbérhez viszonyítva: az picivel magasabb, mint minimálbér esetén.

[link]


“Éppen ezért mediánt kéne vizsgálni, de az nem tudom mennyire lehetséges.”

A mediánbért vizsgálni jó ötlet, csak erről kevés infó található.

De ezt találtam:

[link]

“Az átlagbér 2010-től 2019-ig 202.500 forintról közel 82 százalékos növekedéssel 367.800 forintra nőtt, a mediánkereset még ennél is nagyobb mértékben, 91 százalékkal nőtt, 153.000 forintról 292.300 forintra emelkedett.”

Úgy látszik a mediánbár nagyobb mértékben növekszik, mint az átlagbér, legalábbis 2010 és 2019 között, ez vélhetően 2016 és 2022 között sincs másképp. Ez ellentmond annak, hogy egyre több lenne a kiemelkedően magas keresetű, hisz ebben az esetben az átlagbér szállt volna jobban el.

Tehát összegezve: átlagbérhez viszonyítva magasabb a növekedés, mint minimálbérhez, mediánbérhez viszonyítva pedig még annál is magasabb.


#24

“Egyébként érdekes adat az is, hogy a minimálnyugdíjat mennyivel emelte a három ciklus alatt a Fidesz. Segítek: 0 forinttal, vagyis annak reálértéke csökkent. Jelenleg is 28.500 Ft. Klassz, keresztényi, mi?!”

És kit érdekel a minimálnyugdíj? Tudod mennyien kapnak minimálnyugdíjat? Kevesebb, mint 18ezren. A 2,5 millióból. Tudod kik kapnak minimálnyugdíjat? Szinte kizárólag olyanok, akik külföldön dolgozták le életük nagy részét, Magyarországon meg kb. semennyit. Te mennyi nyugdíjat adnál egy olyan minimálnyugdíjasnak, aki 30 évet lehdolgozott Németországban és onnan kapja a nyugdíjat?

Jó ez a minimálnyugdíj, jó vele riogatni, és azt hazudni, hogy nyomorognak a minimálnyugdíjat keresők. Kb, mint a családi pótlék. Az sem emelkedett semmit jó ideje, de az már senkit nem érdekel, hogy mellé sokkal nagyobb kedvezmények lettek bevezetve a családosok részére. :)

2022. márc. 1. 18:28
 26/46 anonim ***** válasza:
Ha kicsit is tisztelnélek, és látnám azt, hogy meggyőzhető lennél tényekkel, akkor még talán venném is a fáradtságot, de akkor nem lenne rá szükség, mert ha tiszteletre méltó személy lennél, akkor négy másodperc googlezással látnád, hogy mi az igazság, és belátnád a tévedésed.
2022. márc. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 A kérdező kommentje:

#26

Miért nem tisztelsz?

Én abszolút meggyőzhető vagyok. Csak ahhoz alátmasztások is kellenek, tudod. :)

Na és mi az igazság? Miben tévedek?

2022. márc. 1. 18:42
 28/46 anonim ***** válasza:

Mert te sem tiszteled az időmet.


De ok. Lássuk. Megesküszöl, hogyha bebizonyítom neked, hogy az Orbán-kormány műszakpótlék által megrövidítettek munkavállalókat, akkor a Fidesz-KDNP legesélyesebb ellenfelére, (vagyis ezúttal a hatpárti összefogásra) szavazol a Fidesz leváltása érdekében, és nem támogatod se szóval se tettel, se pénzzel, se szavazattal, stb. a Fideszt, KDNP-t, Mi Hazánkot? Viszont legalább ha szóba jön, akkor a hatpárti összefogás mellett fogsz érvelni, Isten téged úgy segéljen, ÁMEN?



"A mediánbért vizsgálni jó ötlet, csak erről kevés infó található."

Ebben igazad van. Miért nem csinál átlátható statisztikát az Orbán-kormány erről? Mit gondolsz?

Miért variálta meg az átlagbér számítását? Tudod, nem az összes munkavállalót és azok jövedelmét számítják bele.

2022. márc. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/46 A kérdező kommentje:

#28

“De ok. Lássuk. Megesküszöl, hogyha bebizonyítom neked, hogy az Orbán-kormány műszakpótlék által megrövidítettek munkavállalókat…”

Nem esküdözöm semmire, nem a dedóban vagyunk.

És nem, nem ezt kell bizonygatnod. Eleve nem is vontam kétségbe azt, hogy volt-e pótlék megvonás, vagy sem. Annyit kértem, hogy írd le, mennyi volt 2010-ben és mennyi most a kötelező vasárnapi pótlék, amivel olyan vehemensen előhozakodtál. :) Ennyi volt, te meg azóta már bepörögtél, hogy neked van igazad. De megkérdem megint: MÉGIS MIBEN VAN IGAZAD? Én feltettem egy kérdést, neked meg erre volt az a reakciód, hogy neked van igazad. :D

Azt bizonyítsd, és arról győzz meg, hogy a magyar munkavállalók nem tudnak több élelmiszert venni, mint 2010-ben. Korábban írtad, hogy kétled, hogy így van.

Nekem ott a táblázatom, ami alátámasztja ezt az állítást, hogy az embereknek átlagban (nem állítom, hogy mindenkinek!) többre futja a fizetéséből. Te erre kezdtél el jönni a pótlékmegvonással, inflációval, ÁFÁ-val, munkajogi helyzettel. Az nem tűnik fel, hogy ha volt is pótlékmegvonás, MÉG AZZAL EGYÜTT is jobb ma a helyzet? Azt próbáld igazolni, hogy a pótlékmegvonás miatt ma mégis szarabb helyzet. Ja, és bónuszként ezt az ÁFÁ-s témát is számold hozzá, amivel korábban problémád volt, hogy én nem számolom hozzá. :D


“Ebben igazad van. Miért nem csinál átlátható statisztikát az Orbán-kormány erről? Mit gondolsz?”

Gondolom szerinted valami összeesküvés lehet a háttérben, hogy az Orbán-kormány titkolja a mediánbért, nehogy feltűnjön, hogy mennyire rossz. De akkor miért jelennek meg cikkek mégis 91%-os mediánbér emelkedésről, ahol konkrétan le van írva, hogy mennyi? (2019-ben br. 292.300) Nem úgy tűnik, hogy titkolnának.

Véleményem szerint azért nem csinált erről statisztikát, mert az átlagbért szokás alapul venni. Ez nem az Orbán-kormány sajátossága, minden ország esetén sokkal több info érhető el az átlagbérről, a mediánbérrel meg alig. Nem divat a mediánbérrel számolni. Szerinted a többi ország miért nem csinál átlátható statisztikát a mediánbérről? Az MSZP-kormányok miért nem csináltak?


“Miért variálta meg az átlagbér számítását?

Nem variálta meg. Tudod, nem az összes munkavállalót és azok jövedelmét számítják bele.”

Nem variálta meg. Nem az Orbán-kormány óta van úgy, hogy nem az összes munkavállalót és azok jövedelmét számítják bele, csak mondom.

2022. márc. 1. 22:43
 30/46 anonim ***** válasza:
37%

Nem esküszöl... Eddig olvastalak.

Csá

2022. márc. 1. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!