Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért érzek nagyon erős...

Miért érzek nagyon erős vágyakozást a '70-es évek második fele és a '80-as évek első fele iránt?

Figyelt kérdés
Igaz, 84-ben születtem, gyerekkoromból vannak pesti utca-hangulati emlékeim a '80-as évek második feléből (utcakép hasonló) és amit tudok könyvekből, filmekből a korszakról, érzem a hangulatát és eszeveszettül vágynék akkor élni. Igaz, nem vagyok se komcsi, se szoci. Mégis hogy lehet ez? Ti nem vágytok rá?
2011. máj. 7. 21:00
1 2 3 4 5 6
 11/54 A kérdező kommentje:
Igen, volt valami varázslatos hangulat, ami azóta elveszett.
2011. máj. 11. 11:02
 12/54 Ultracivil ***** válasza:

Az biztos, hogy az a korszak emberibb, természetközelibb és közemberi szinten erkölcsösebb volt mint a mostani.


Talán nem kellene visszasírni azt a korszakot, de talán jó lenne néha az értékeiből meríteni valamit.

2011. máj. 11. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 A kérdező kommentje:
Igen, pl. ha ma is annyian dolgoznának, mint akkor, akkor lehetne este 6 helyett mindenkinek 4-ig dolgozni, így nem az lenne, mint ma, hogy csak hétvégén tudunk igazán élni.
2011. máj. 11. 11:59
 14/54 anonim ***** válasza:

Tudod az ember gyorsan elfelejti, hogy mi volt rossz akkor amikor a nagy megoldásnak hitt rendszerváltás sem hozta el a csillogó kánaánt amire vágytunk.


Én azért emlékszem a hosszu sorokra amikor banán érkezett a boltba és minta futótüz terjedt, hogy egyáltalán lehet kapni.


A 70-es évek végén 80-as elején 10 évet kellett várni, hogy kiutaljanak lakást. 5-6 évet a kocka ladára.


Farmert az Ecserin lehetett csak venni egy havi fizetésért.


50$-os valutakeretböl nem lehetett normálisan utazni. Traban hátsó ülésén aludt a magyar vagy a kukoricásba behúzodva külföldön. a kevés pénzböl ott sunnyogott ahol tudott. Ki volt irva Bécsben, hogy magyaron ne lopjatok.


Sorolhatnám még. Ezeket szépen elfelejtettük.

2011. máj. 11. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 doboszoli ***** válasza:
100%

Nem volt banán, de volt magyar alma fillérekért.

Nem volt kocka Lada, de volt Csepel kerékpár, meg Pannónia motor.

Nem volt farmer, de volt Vörös Október Férfiruhagyár, meg Tisza cipő.

Nem mehettél Bécsbe, meg Amerikába, most mehetnél, ha lenne miből.

Ennyire volt a helyzet "súlyos".

Nyugalomban éltünk, vagy tisztes szegénységben, ember embernek nem volt farkasa, tudtunk tervezni, mertünk álmodni.

Tudom, hogy ennek ára volt(mielőtt valaki kioktatna), de ma is van ára a semminek.

2011. máj. 11. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:

Szia doboszoli


En nem mondom azt, hogy nincs igazad. Viszont az akkori középszer a kiemelkedöt lehúzta. Most van egy by-pass a kiemelkedönek. Fogja a cokmokot oszt bye bye. Persze ettöl az országnak nem lesz jobb mert a kiemelkedö attol kezdve nem otthona hanem mashol fog kiemelkedni.


válasz a soraidra:


"Nem volt banán, de volt magyar alma fillérekért."

Igy van. Szüreteltem is rendesen. Dehát mi ban'anra vágytunk. Arra meg azt mondták, hogy van alma egyél azt.


Nem volt kocka Lada, de volt Csepel kerékpár, meg Pannónia motor.


Pannónia motor már nem volt a 70-es évek végén és 80-as évek elején. Nagy hiba volt, mert az egyik legjobb magyar termék volt. Használtan még be lehetett szerezni. Ami volt az: Kismotor: Riga, Verhona, babetta és Simson valamint MZ mint nagymotor. Körbeálltuk ha valamelyik nyugati egy Moto-Guzzival érkezett. Nosztalgiáztunk a Panoniáról de a KGST leállitotta a Panonia gyártás.


"Nem volt farmer, de volt Vörös Október Férfiruhagyár, meg Tisza cipő."


Csakhát mi ugy voltunk ezzel mint a banánnal. Mi farmert akartunk.


Nem mehettél Bécsbe, meg Amerikába, most mehetnél, ha lenne miből.


Nem akarásnak nyögés a vége. En voltam. Ha valaki most elhatározza az meg is csinálja. A 80-as években meg amikor egyszer egy nemzetközi atlétikai versenyre kijutottam a Csehekhez, akkor az edzöm nem jöhetett, hanem helyette valami MSZMP funkci szir-sz.art kisért ki a versenyre meg 4 másik lóganc akiket nem is láttam máshol csak az áruházakban. ezekután mindegyik irt rólam egy jelentést.


Ennyire volt a helyzet "súlyos".


Azt sohasem mondtam, hoyg nem volt nyugi. Az volt. Aki betartotta a szabályokat annak nyugi volt. Aláirom.

2011. máj. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:

Egyetértek doboszolival.

15:63-nak üzenem,hogy tipikusan olyan ember vagy aki az akkori rendszerben meglátja a szálkát is a maiban meg a gerendát se.

2011. máj. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:
Mert közel 40 évvel fiatalabb voltam és akkor nősültem. Egyébként elég nehéz volt az élet. Talán a mostani időszak hasonlít hozzá.Akkor is máról hónapra éltünk és ott volt az egy éves csemete. Tehát nem volt könnyebb.Nem proliként kezdtem, de ha az vagyok, akkor könnyebb lett volna a kezdés.Statisztikának voltam az áldozata. 70-ben kormányőrnek mentem és még ott sem lehettem párttag a stat. miatt. Első volt a munkásosztály, mint élcsapat.Öt év mulva munkakört hamisítva lettem párttag, aminek később nem nagyon örültem, mert mint "irodai dolgozó" nem bíztak bennünk.Hát ez már történelem.
2011. máj. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 A kérdező kommentje:

Az igaz, hogy a rendszer nem díjazta a kimagasló egyéni teljesítményt, azt feláldozta a közösség oltárán, ami motiválatlanná tett egyeseket.


De


A rendszer semmivel sem volt igazságtalanabb a mainál, ami a szerényebb képességű embereket kihasználja és eldobja.


Közhely, hogy egyik végletből estünk a másikba, de ami biztos, az az:


Senkinek nem kellett félni, hogy dolgozni akar és nem kap munkát, éljen bárhol is.


Ameddig az emberek nem láttak egy nyugati autót idetévedni, hihetetlenül örültek a Simsonnak, Mz-nek, Trabantnak.

A boldogtalanságot tehát mindig az elérhetetlen iránti vágy táplálja. Több ismerősöm akkor lett rendszerellenes, amikor először járt nyugaton.


Azt kifelejtik a mai liberálkapitalisták, hogy az akkori jóléti nyugati országok nagyon sok, ugyanúgy kommunista jellegű elosztási rendszert működtettek, ún. Szociális piacgazdaságot. Mi ezt próbáljuk itthon, de nagyon nem megy. (az okok már egy más téma)


A vágyakozásom a kor iránt abból táplálkozik, hogy egyrészt létbiztonság volt, másrészt meg tudtuk találni a boldogságot a fogyasztáson kívüli dolgokban. Biztos vagyok benne, hogy akkoriban pl. egy Edda koncert nagyságrendekkel nagyobb élményt nyújtott, mint ma, mert különleges és ritka, ezért értékesebb zenék voltak.


Ma már semminek nem tudunk örülni, mert úgy érezzük, minden jár. Fogyasztunk és eldobunk. Ezért hiányzik a korszak.

2011. máj. 11. 18:36
 20/54 anonim ***** válasza:

üzenet: Simon Patrik válasza:


"15:63" vagyok (bár ilyen idö nincs mert egy óra 60 percböl áll. Na jó én is sokmindent elütök)


Miért gondolod, hogy a mostani rendszerben nem látom meg még a gerendát sem? Mert nem ajnározom a közép-késö kádárizmust?

2011. máj. 11. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!