Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért érzek nagyon erős...

Miért érzek nagyon erős vágyakozást a '70-es évek második fele és a '80-as évek első fele iránt?

Figyelt kérdés
Igaz, 84-ben születtem, gyerekkoromból vannak pesti utca-hangulati emlékeim a '80-as évek második feléből (utcakép hasonló) és amit tudok könyvekből, filmekből a korszakról, érzem a hangulatát és eszeveszettül vágynék akkor élni. Igaz, nem vagyok se komcsi, se szoci. Mégis hogy lehet ez? Ti nem vágytok rá?
2011. máj. 7. 21:00
1 2 3 4 5 6
 21/54 anonim ***** válasza:

18:36

Irtad: "...Senkinek nem kellett félni, hogy dolgozni akar és nem kap munkát, éljen bárhol is."


E igy van. Nem is volt baj a cigánysággal. A szocializmus felemelte öket. Dehát nekem marha nagy szenvedés volt. Kihivást akartam a munkában. Alkotni! Fiatal mérnökként az elsö munkahelyemen, a technologiai osztályon az volt a feladatom, hogyha a bolond Zoli nem ért rá akkor nekem kellett a dossziékat egyik irodábol a másikba vinni aláirásra. Belsö munkanélküliség volt. Majd bele haltam az unalomba. Az elsö valódi szakmai kihivást az országot elhaygva kaptam!


"Ameddig az emberek nem láttak egy nyugati autót idetévedni, hihetetlenül örültek a Simsonnak, Mz-nek, Trabantnak."


ez pontosan igy van. En is akkor lettem elkötelezett "ántikommenyista" amikro életemben elöször bementem NSZK-ban egy újságárushoz és megl'attam azt a sok sok szines újságot. Szidtam rendesen a "kommenyistákat", hogy nekem meg Lobogot dugnak az orrom alá (Van aki még emlékszik a Lobogo nevü újságra?) Szóval alátszat csillogás nagyon tetszett nekünk. Mi is abban kartunk élni.

2011. máj. 11. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/54 anonim ***** válasza:

A válasz írója 71%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 18:39


Azért gondoltam,mert olyan dolgokkal érveltél,ami bár nem volt,de nem is volt szükség rá,tudtunk nélküle élni.

Ez olyan mint hogyha azt mondanánk,hogy nincs kaviár a legtöbb boltba.Nincs.Na és?Ki bánja?Nincs Armani öltönyöm.

Nem kell.Lehet,hogy ha nagyon utána járnék akkor tudnék egyet venni,de minek?A legtöbb embernek amúgy sincs rá pénze?

Nem kell ahhoz Kádáristának lenni,hogy észrevegye valaki,hogy mikor volt jobb.

A nyugati fejlettséget meg ne hasonlítsuk össze a keleti fejlettséggel,mert felesleges.

2011. máj. 11. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/54 anonim ***** válasza:

Simon Patrik-nak


Akkor ezt a gazdaságot ugyhivták hiánygazdaság. Most pediglen fogyasztói társadalomban élünk.


Azért mert az egyik nem jó nem következik, hogy a másik feltétlenül jóbb. Föleg ha az ember nem tud fogyasztani egy nevében fogyasztoi gazdaságban.


Sokminden más is hiány volt nermcsak az Armani öltöny. Aki akkor pl épitkezett az pontosan tudja miképpen lehgetett konvektorhoz jutni a tüzép telepeken. Vagy cseréphez. Ez nem Armani öltöny. Most van csak nem tuidod megvenni. Vagyis a javakhoz ugyan ugy nem jutsz hozzá.

2011. máj. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/54 A kérdező kommentje:

A régi hazai, a régi nyugati világok teljesen elkülönült, hermetikusan lezárt, elkülönült világok voltak, összehasonlításuk értelmetlen.


Mindenki tudja, hogy nyugaton jobb volt az élet, szebb házakban laktak (laknak), több, jobb cuccokat tudtak venni a pénzükből.


Én a boldogságot nem ebben mérem. Már egy ideje edzem magam, hogy örüljek a meglévő dolgaimnak, és a szükséges kaján, ruhán kívül ne vegyek olyan dolgokat, amiből már van egy funkcionálisan jól működő. Nem vagyok szegény, meg tudnék engedni dolgokat magamnak.


A vágyak ezen kiölése nagyon fájdalmas folyamat, nagyon nagy önvizsgálatot és önuralmat kíván.

2011. máj. 11. 19:51
 25/54 anonim ***** válasza:

"A nyugati fejlettséget meg ne hasonlítsuk össze a keleti fejlettséggel,mert felesleges."


Patrik, ha a II. vh. után Magyarország a vasfüggöny nyugati felére került volna, akkor ma nálunk is közel olyan életszínvonal lenne, mint Ausztriában.


Én, ahogy írtam, örülök, hogy akkor lehettem gyerek, de egyszerűen azért, mert normálisabb, élhetőbb, emberibb, nyugisabb volt az a világ, nade de ez a Nyugatra is érvényes. Én nem a kádárizmust kívánom vissza, kell a fenének.


Emlékszem, a Nyugat és Amerika volt minden gyerek ideálja. Nyugati cuccok, kocsik után sóvárogtunk, Jugoszláviába jártunk át nyugati lemezeket (bakelit), képes újságokat, csokikat meg Adidas cipőt, Levis farmert venni. Nem a magyar meg a szovjet filmeket, hanem (mi legalábbis a déli határ mentén) a jugoszláv tévécsatornákat néztük, ahol mentek a nyugati filmek, rajzfilmek, sportközvetítések stb. Azért voltunk oda.


Én 1983-ban kijutottam Münchenbe a szüleimmel nyáron, és kilencéves fejjel is rögtön felfogtam a hatalmas különbséget a kádári Magyarország és az NSZK valósága között. Az NSZK javára, természetesen. :)

2011. máj. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/54 anonim ***** válasza:

"ha a II. vh. után Magyarország a vasfüggöny nyugati felére került volna, akkor ma nálunk is közel olyan életszínvonal lenne, mint Ausztriában."


1989-óta nincs vasfüggöny és átrendeződtünk a nyugati oldalra.

22 éve próbálják bebizonyítani,hogy milyen jó lesz nekünk ha a nyugathoz tartozunk majd.

Valahogy ez nem jött össze,de ezt már egy másik kérdésben kifejtettem neked Theroux!

2011. máj. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/54 anonim ***** válasza:

"Sokminden más is hiány volt nermcsak az Armani öltöny. Aki akkor pl épitkezett az pontosan tudja miképpen lehgetett konvektorhoz jutni a tüzép telepeken. Vagy cseréphez."


Én ezt csak azzal tudom cáfolni,hogy a mi családunkból és baráti körünkből a túlnyomó többség építkezett és senkinek nem volt ilyesféle gondja.Lehet,hogy nektek volt,nem tudom,de mifelénk senkinek se,aki fel akart építkezni.

Aki meg nem akart az költözött a panellakásokba.

2011. máj. 11. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/54 anonim ***** válasza:

"22 éve próbálják bebizonyítani,hogy milyen jó lesz nekünk ha a nyugathoz tartozunk majd. "


Csak éppen van közel fél évszázad hátrányunk, nem kéne elfelejteni. Ez a nagy különbség.

2011. máj. 11. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/54 anonim ***** válasza:
Kérdező öreg létemre én nem tudtam ennyire frappánsan megfogalmazni azt az érzést amit ma nosztalgiának nevezünk. Fiatal korod ellenére nagyon bölcs gondolkodásról árulkodsz, amit gondolom szüleid által megtapasztalt és kinyilvánított vélemény is lehet,de nagyon igazak. Mint ha én mondtam volna el. Köszönöm
2011. máj. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/54 anonim ***** válasza:
Jó a nosztalgia,de nézzük mi is történt 56 után:Kádár nevével fémjelzett hátbatámadása a forradalomnak. Tömeges kivégzések, sok éves börtönök a társadalom megfélemlítése ismét. Az elnyomók azért tanultak a hibájukból, Kádár ravaszabb volt mint elődei akik szovjet csizmával a magyarság arcába tapostak. Tudta ,hogy a nyílt elnyomás a konok és dacos magyarokban ellenállást szül. Ezért a sokkal kifinomultabb módszerekhez folyamodott. Látszólagos jólétet biztosított azoknak akik csendben maradtak. Ne foglalkozz a politikával lesz majd Trabantod, lesz hobbi kerted. Ha nem ártod bele magad a dolgokba akkor még afelett is szemet hunyunk ,hogy össznépi elfoglaltsággá vált a gyárak szétlopása. Ha nem teszel fel kényes kérdéseket, akkor még útlevelet is kaphatsz. Ha elfelejted ’56-os és ,hogy több tízezer szovjet katona állomásozik a az országodban akkor cinkosan összekacsint veled a rezsim. Az emberek pedig belefáradtak a harcba, az a szánalmas hobbi kert, az ocsmány konfekció ruhák elérhetősége, a kapun belüli munkanélküliség tespedő könnyedsége, az olcsó égetett szeszek bódulata elfedte ,hogy éppenséggel egy megszállt országban élnek, idegen irányítás alatt. Beletörődtek, gerincük megtört, mert az ami egyik felöl stabilitásnak tűnt másik nézetből kilátástalanság, a kitörés lehetősége nélkül. A Kádár-korszak sokkal de sokkal kártékonyabb volt mint hasonszőrű elődei és könnyen lehet ,hogy helyrehozhatatlan örökséget hagyott a tanácstalan utódokra. Persze arról is lehetne oldalakat írni ,hogy a Kádár rendszer gazdaságpolitikája miként kormányozta a szakadék szélére az országot a 80-as évek végére...de ez már egy másik történet.
2011. máj. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!