Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az mit jelent hogy a fidesz...

Az mit jelent hogy a fidesz autonómiát akar Romániának?

Figyelt kérdés
ma annyiszor volt a híradókban.
2011. júl. 26. 22:41
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
2011. júl. 26. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
ez nem azt jelenti, hogy a fidesz visszakarja csatolni Erdélyt MO-hoz?
2011. júl. 26. 22:47
 3/18 A kérdező kommentje:
Valaki erősítse meg hogy jól értem e
2011. júl. 26. 22:57
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Románia egy szuverén állam. Nehezen kaphatna autonómiát, hiszen már így is független, tehát nincs olyan felsőbb hatalom, ami korlátozná a beligazgatását és amitől ennek megadását követelhetné.

A mostani magyar kormány (és nem a FIDESZ, mint olyan) áll ki Székelyföld autonómia-törekvése mellett. Székelyföld viszont Romániának csak egy (az összterülethez képest viszonylag kicsi) része.

Az azonosítás olyan, mintha mondjuk Baranya megye és Magyarország közé egyenlőségjelet tennél.


Azt pedig, hogy mit jelent, nem tudom értelmezni.

Székelyföld autonómiát szeretne. (Megjegyzem a kommunista érában volt is neki.) A magyar kormány pedig ezt támogatja és támadja a román kormányt, amiért ezt nem hajlandó teljesíteni, holott a feltételek meglennének.

Ha meg az autonómia fogalmát nem érted, akkor google. De az első volt olyan kedves és belinkelte neked.

2011. júl. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Azt már értem.

de valaki mondja meg hogy most jól értelmezem hogy hogy a fidesz erdélyt mo-hoz akarja e csatolni vagy rosszul?

2011. júl. 26. 23:01
 6/18 anonim ***** válasza:
0%

"A mostani magyar kormány (és nem a FIDESZ, mint olyan) áll ki Székelyföld autonómia-törekvése mellett. "


Persze ha valami negatívat szavaz meg szemszögedből a parlament, akkor a magyar kormány=fidesz mint olyan... furcsa.

2011. júl. 26. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
de valaki mondja meg hogy most jól értelmezem hogy hogy a fidesz erdélyt mo-hoz akarja e csatolni vagy rosszul?
2011. júl. 26. 23:11
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Az autonómia pedig amúgy nem egyenlő az elszakadással. Ezt csak a történelmi tapasztalat mondatja a közép-kelet-európai államok politikusaival.

Az autonómia önmagában azt jelenti, hogy egy területnek saját önigazgatása (parlamentje, kormánya) van. Az autonóm területeken pedig ezek rendelkeznek joghatósággal, nem a központi állami hatalom.

Viszont az autonóm terület kormányzatának is be kell tartania a központi törvényeket.

Vagyis az autonóm terület mintegy állam a nagyobb állam testében.

Jó példa az USA. Ott ugyanis minden tagállam autonóm.

Vannak szövetségi törvények, amelyek minden államra érvényesek, viszont azokat a területeket, amiket a szövetségi kormány nem szabályoz, az egyes államok kormányzatai szabályozhatnak. De ez csak az adott állam területére igaz.

Tehát pl. Székelyföld autonómiája azért lenne előnyös, mert akkor a székelyföldi autonóm kormány hozhatna olyan törvényt, ami elősegíti magyar tannyelvű iskolák alapítását és fenntartását Székelyföldön, Romániának pedig nem kellene félnie attól, hogy ez akadályozza az asszimilációt, mivel a Székelyföldön kívüli magyar nyelvszigetekre ez nem lenne érvényes, tehát azokat Románia "szabadon" asszimilálhatná. Székelyföld azonban így is túl nagy egybefüggő magyar tömb ahhoz, hogy egykönnyen asszimilálni lehessen.

Viszont ettől még Székelyföld Románia része maradna. Nem lenne köztük határ, a fizetőeszköz ugyanaz maradna, az adók a román államhoz folynának be (már ami nem az autonóm kormányzathoz), külföldön Székelyföldet is Bukarest képviselné és Bukarestnek továbbra is fennhatósága lenne a székelyek felett, csak ezt nem közvetlenül, hanem az autonóm kormányzaton keresztül gyakorolná.

Magyarország, mint állam szempontjából ez semmiféle változást nem jelentene. Székelyföld ettől még ugyanúgy Románia része maradna.

A Vajdaság már 1989 óta autonóm terület Szerbián (akkor még Jugoszlávián, majd Szerbia és Montenegrón, ma Szerbián) belül, oszt mégis Szerbia része. Magyarországhoz semmi köze.

Csak Kelet-Közép-Európában az a tapasztalat, hogy ha az ember a kezét nyújtja, már az egész karja kell.

Érthetőbben: Ha megadják az autonómiát egy olyan területnek, ahol egy állami szinten kisebbségben lévő etnikum többséget alkot (pl. Románián belül Székelyföld), azt a helyiek arra használják ki, hogy az autonóm kormányzatot felhasználva megteremtsék az alapjait a későbbi elszakadásnak.

Ugyanis így már megvan az a szervezet, az a kormányzat, ami kijelentheti, hogy, na fiúk, mostantól mi nem XY ország autonóm tartománya vagyunk, hanem független ország.

Koszovó ezt tette 2008-ban. Már egy jó ideje autonóm terület volt Jugoszlávián, majd Szerbia és Montenegrón, majd Szerbián belül, 2008-ban pedig megelégelték, hogy Belgrád dirigál és kikiáltották a függetlenségüket.

Ha viszont nincs autonómia, nincs autonóm kormányzat, nincs mi kikiáltsa a függetlenséget. És ha még ad hoc összeül is egy gyűlés, ami kikiáltja, az komolytalan lesz, mivel az sem körülhatárolt, hogy ez mely területre érvényes.

Területi autonómiával rendelkező területeke viszont jól le vannak határolva, így kimondhatják (gyakorlatban, elméletben erre nincs joguk), hogy mától az autonóm terület határa nem autonóm területi határ többé, hanem államhatár.

Önmagában viszont a (területi) autonómia csak annyit jelent, hogy egy adott országon (jelen esetben Románián) belül egy kisebb terület (jelen esetben Székelyföld) saját ügyeiben maga dönt. Ami viszont az egész államot érinti, abban továbbra is a központi kormányzat (jelen esetben Bukarest) dönt és az az autonóm területre is ugyanúgy érvényes, mint az állam bármely más részére.


Bocsi, hogy ilyen hosszú lett, de remélem most már érthető.

Ha nem, kérdezz nyugodtan!

2011. júl. 26. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és végül: A FIDESZ nyilván örülne, ha Erdélyt visszacsatolhatná Magyarországhoz, de ennek a mizzériának a revízióhoz egyelőre nincs köze.

Még ha nagyon cinikusan fogjuk fel, az autonómia akkor is csak az első lépcső. Magyarország viszonya ettől semmiben nem fog változni Székelyfölddel.

2011. júl. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Én nem élek Romániában, és lehet, hogy ostoba vagyok, de egy nemzet sem érdemel halált.
2011. júl. 26. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!