Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit tegyen a meggyőződés...

Mit tegyen a meggyőződés nélküli ember?

Figyelt kérdés

Megpróbálom egyértelműen leírni, mire is vagyok kíváncsi, pontosabban: mi mindenre.


Utoljára 2002-ben voltam szavazni, mert nem tudok választani. Persze, könnyen lehet, hogy a saját bizonytalanságom, tájékozatlanságom miatt nem tudok dönteni. De azért rosszul érzem magam, hisz olyan, mintha nem lenne meggyőződésem (talán nincs is). Szeretném, ha tudnám mondani, hogy erre a pártra szavaztam, mert... És föl tudnék sorolni alátámasztható érveket. No de az érveket a jobboldali vagy a baloldali stb. sajtó tálalja. Magoljam be azokat? Az nem meggyőződés, csak szajkózás. Rosszul gondolom?

Másrészt pedig, mi van akkor, ha pl. azt mondom, baloldali vagyok, de nincs olyan, hogy egy párt tisztán baloldali eszméket hirdet, baloldali lépéseket tesz. Ugyanez elmondható a jobboldalra is.

Hogy legyen meggyőződésem, és hogy tudjak nyugodt lelkiismerettel szavazni valamelyik pártra, ha nem tudom azt mondani, hogy minden, de legalábbis nagy része tetszik annak, amit csinál. Egy kicsit a másik is tetszik, meg a harmadik is egy kicsit. Ha pl. azt mondom, hogy jobboldalinak tartom magam, és a Fideszre szavazok, joggal mondhatja valaki/bárki, de hát Te hülye vagy, a Fidesz csak mondja magáról, hogy jobboldali!


Kitartasz-e pl. az MSZP mellett csak azért, mert baloldali meggyőződésű vagy, s jobb híján (csak azért is) rá szavazol?

Beszélgettem egy emberrel mostanában sokat, s az alapján amiket mond, baloldalinak gondolnám, de olyan gondolatai is vannak, mint a Jobbiknak. Hm. Lehet, hogy az az ember nem mer elköteleződni, vagy inkább van egy saját meggyőződése, amelynek egyik eleme ilyen, a másik pedig olyan? Így is lehet? Csak hát ugye egy-egy megnyilvánulása alapján ide vagy oda teszünk valakit. Ez marhaság? Nem kell pakolgatni az embert?

Mi tegyen az, akinek nincs egyértelmű meggyőződése? Kicsit ebből is merít, kicsit abból is... De így meg olyan, mintha csak sodródna az ember. Nem?


Köszönöm a válaszokat, s elnézést a hosszú monológért. :)


2011. okt. 20. 15:08
1 2 3
 1/27 Dick Esmen ***** válasza:
60%
Végre valaki!Hát igen,ezt a kérdést szerintem nagyon sokan feltehetnék(köztük én is).
2011. okt. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:

Ez a bal-jobb dolog nekem kicsit fura, mert hát egy párt feladata elvileg az, hogy egy adott csoport érdekeit képviselje legjobb tudása szerint. És amelyik csoport a legnagyobb, annak a véleménye fog leginkább érvényesülni a szavazás által, és később a kormányzásban. Ehhez képest minden párt mindenkinek "jót akar", és egy nevetséges huzavona lesz belőle, hogy ki tudja ugyanazt jobban csinálni. Pedig ilyen nincs, szerintem. Szóval nem csoda, ha nem tudod magad elkötelezni. Normális esetben egyértelműen látni kellene, hogy X párt az én "rétegemnek", csoportomnak akar kedvezni. (Pl munkáspárt, konzervatívok, liberálisok, stb.) Nálunk meg messiás szerep van, ebben akarnak tetszelegni. A kis pártokat leszámítva nekem olyan, mintha az egykori MSZMP klónjai lennének, még mindig nem tudjuk, mi a többpártrendszer.

(Mondom ezt, pedig inkább balos vagyok.)

2011. okt. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
Az emberek is olyanok, mint a mai tömegpártok: különböző nézetei vannak. A klasszikus értelemben vett jobboldali politikát nem lehet egy mai nagy párttól elvárni, hiszen soha nem jutnának a parlamentbe, a választójog 20. századi kiterjesztése miatt. Így nincsenek klasszikusan vett baloldali pártok sem, mert nagyobb szavazóbázist tudnak megszólítani, ha a politikájuk egy turmixből áll. Ezért van sokszor csak hangyányi különbség a mai tömegpártok között, és ezért képesek fenntartani ezek a pártok a status quot. Az egyik jön, a másik megy, majd 4 vagy 8 év után újraezdődik a folyamat. A szélsőséges pártok támogatottsága európaszerte nő, de kormánytöbbségük talán sosem lesz, koalíciós partnernek pedig nem alkalmasak, mert szalonképtelenek. Ez alól egyedül a Fico kormány volt kivétel. Azt hogy lesznek-e kivételek a jövőben, nem lehet kizárni, de egyelőre csak a jelenlegi állapotokról beszélhetünk viszonylagos bizonyossággal.
2011. okt. 20. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

No és mindenképpen elmenjen az ember szavazni, s válassza a szerinte legkevésbé rosszat, vagy inkább maradjon otthon, s vállalja, hogy nem tud dönteni?

Bocs, ez már megint egy újabb kérdés, pedig fentebb is túl sokat kérdeztem. :)


Köszönöm az eddigi válaszokat, s szívesen olvasom a továbbiakat is.

2011. okt. 20. 15:38
 5/27 anonim ***** válasza:
Én inkább elmegyek szavazni, és választom a kevésbé rosszat, mint dacból(?) otthon maradjak. Nem is értem, azzal hogy segítek magamon. Inkább mások döntsenek a jövőmről? :))
2011. okt. 20. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

Már megint én vagyok. :)


15.22-es Hozzászóló!


Ezt írtad: "A kis pártokat leszámítva nekem olyan, mintha az egykori MSZMP klónjai lennének, még mindig nem tudjuk, mi a többpártrendszer."


Az MSZMP kapcsán az is eszembe jutott, hogy úgy tűnik, a politikai ideológiák igencsak változtak, átalakultak. Hiszen az MSZMP baloldalisága rendesen eltávolodott pl. a 20-as évekbeli Illyés-féle baloldaltól.

Kossuthot a történelemkönyvek liberális politikusnak tekintik, miközben a Habsburg-uralomtól való elszakadás, az önállósodás ma szélsőjobboldali politikának tűnik.

Marhaságokat beszélek? Hogy is van ez?

2011. okt. 20. 15:49
 7/27 anonim ***** válasza:
21%

Igen, ez nehéz kérdés.

Az valóban rossz, ha nem mész el, mert ha nem választasz, amikor lehetőséget kapsz, akkor nincs semmi etikai alapod bírálni a kormányt a következő 4 évben... Viszont az még rosszabb, ha kényszerből szavazol, és óriásit csalódsz: én vagyok az élő példa. Utálom a fideszt, de tudtam, hogy meglehet nekik a 2/3-os többség, ezért rájuk szavaztam. Azt vártam, hogy a hatalmat ésszel használják fel: kiadások csökkentése, szociális rendszer reformja, stb. Ehelyett csak még rosszabb gazdasági helyzetet teremtettek. Lenyúlták az emberek pénzét, de semmi értelme nem volt, 1-2 hónapon belül visszállt a mérleg ugyanarra a csökkenési pályára.


És ez nekünk a legrosszabb, mert ilyen gazdasági helyzetben nagyon kevesen keresnek úgy, hogy belátható időn belül össze tudnának annyit gyűjteni, hogy leléphessenek.

2011. okt. 20. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
Nem úgy értettem az MSZMP-s dolgot, hogy mindenki baloldali, hanem hogy "nagytestvér" szerepet osztottak magukra, és nem kell nekik konkurencia. (Elsősorban a narancsok.) Pedig a politikában olyan a többpártrendszer, mint a gazdaságban a szabadpiaci verseny. Nekünk jobb lenne.
2011. okt. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

A kérdés, illetve értelmezése tényleg jó.

De meg kellene fordítani a dolgot. Nem az a jó, ha valahogy mazsolázunk a választékban, aztán vagy örülünk, vagy bánkódunk.

Első lépés szerintem, hogy az ember vizsgálja meg önmagát. Mit tart fontosnak maga számára, iskolája, munkahelye számára, aztán az ország számára. Milyen az értékrendje. Pártoktól teljesen függetlenül!

Azt mondom, az esélyegyenlőség fontos, mert nem jó, ha kivételeznek hatóságoknál, orvosnál, bíróságon, iskolában. Nem arról van szó, hogy van-e rá pénzem, hanem arról, hogy már ránézésre beosztanak-e.

Azt mondom, az egyenlőség fontos, de úgy, hogy ha azonos mennyiségű és minőségű munkát végeztem, akkor kapjak azonos fizetséget, ne a bőrszínem, a vallásom, a nemem, a korom döntse el. Ezek majd megkülönböztetnek úgy is, ha nem tudok akkorát emelni, mert nő vagyok, ha még nem tudok annyit mert túl fiatal vagyok, ha nem birok annyit, mert túl öreg vagyok, és így tovább.

Azt mondom, az együttműködés fontos, mert se iskolában, se munkahelyen nem lehet egymagában eredményes az ember. Torzsalkodással, irigységgel, gyűlölettel csak másokból is ugyanezt váltom ki magam felé, ez pedig hátráltat a tevékenységemben, és minimum kényelmetlen.

Azt mondom az igazmondás fontos, mert ez a bizalom alapja, ekkor kevesebbet kell ellenőriznem, amitől több időm marad, jobban elhiszem ha olyant hallok, amit nem tudok átlátni.

Sok mindent fel lehetne még sorolni, de ennyiből látható, mi lehet egy olyan értékrend, amelyről az ember azt képzelheti, jó az országnak, jó benne a csoportoknak, jó az egyénnek, ha nem is azonos mértékben (a különbözőségünk miatt, de nem másért)


Ha ezekről szilárd elképzeléseim vannak, akkor már csak körül kell nézni a palettán. Melyik párt hihetőbb, ezzel a mércével a több. Tökéletesen elégedett nem lehetek, hiszen a pártok valóban rétegeket képviselnek. Ez ma már nem a bal és a jobb, mert ezek a fogalmak összemosódtak. A munkás nem magától értetődően baloldali, a munkáltató ne nyilvánvalóan jobboldali.


Szavazni mindenképpen kell, mert ezzel fejezem ki a szuverenitásomat, hogy van akaratom, amelyet senki sem vehet el tőlem, amelyet senki sem tekinthet semmisnek. Ideális eset, ha találok a választékban olyant, amely az értékrendemen magas pontszámot ér el. Többnyire meg kell alkudni. Van rosszabb, ami mostanában nálunk is érvényesül. Ha azért kell valahogyan szavaznom, hogy egy sokkal rosszabb ne jusson túlzott hatalomhoz. Ekkor nem tudok az értékrendem szerint választani, azt kell keresnem, melyik a legnagyobb ellenerő (amelyet egyéb körülmények között akár nem is választanék).


És még valami. Ezek a dolgok nem állandók. Egy párt mellett kitartani dőreség, ha közben megváltoztatta a célkitűzéseit, ha szavakban nem is, de tetteiben. Tehát sem megalkuvás, sem kitartáshiány, ha egy következő alkalommal váltok. Az elmúlt 20 évben sokszor kellett.


A megítéléshez pedig tájékozódni, összevetni, elemezni szükséges. És megbeszélni, pont úgy ahogy itt történik.

2011. okt. 20. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

"Beszélgettem egy emberrel mostanában sokat, s az alapján amiket mond, baloldalinak gondolnám, de olyan gondolatai is vannak, mint a Jobbiknak."


Én is rendszerint e kettő közt ingázom. Támogatom a kommunizmust, de nincs igazi kommunista párt. Ugyanakkor nemzeti érzelmű vagyok, épp ezért nem értek egyet a Jobbik arabbarátságával, bár minden másban inkább hozzájuk húzok.

2011. okt. 20. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!