Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért írják sokan itt az...

Miért írják sokan itt az oldalon, hogy aki "gazdag", az gonosz?

Figyelt kérdés

Én szerencsére "gazdag" családba születtem(azért teszem idézőjelbe, mert Norvégiában csak az átlagot hoznánk), de gyakran kapok emiatt. Pedig semmit nem vétettem.

Sokan azt írják(vagy mondják a való életben), hogy közönyös vagyok, mert leszarom a többi embert. De ezt nem értem, mit kellene csinálnom, jótékonysági ebédosztást a kertemben, vagy mi?

Na, de nem is ez a lényeg, hanem mikor azzal jönnek, hogy miattam élnek szarul mások. Ennek mi a gazdasági alapja? Hogy tudom akaratlanul elvenni másnak a jussát?


2011. nov. 6. 23:00
1 2 3 4
 31/34 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos érelemben áll-naiv a kérdés. Nyilván nem érdekel ezeknek a (szegény) embereknek a véleménye, mert akkor kibontanál a boltotokban egy zacsi kekszet a pultra tennéd free majsz és aki nem túl veszélyes krakter, ám szegénynek tűnik, azzal szóba elegyednél és megkérdeznéd ilyesmikről. Nem telibe, hanem kerülő módon.


Egy adott országon belül is és a világban is rendkívül szélesre nyílt a társadalmi olló. Ez azt jelenti, hogy a szegények és a gazdagok közötti különbség intenzíven nőt és, ezek az álapotok: szegénység-gazdagság hagyományozódnak. Ajánlom: Loic Vacqouant: A nyomor börtönei című könyvét. Véleményem szerint, ha akarod választ ad kérdésedre. Azt hiszem nem a te személyeddel van baj. (tulajdonképpen inkább középosztálybelinek határoználak meg). Hanem azzal a neoliberális gazdaságtannal (Hayek, Friedman) mely a neokonzervatív narratívával karöltve (Guliani, Techer)pattanásig feszíti a húrt azáltal, hogy éppen a te osztályodat, a középosztályt számolja fel szaporán. Biztos hallottál már róla, hogy az egészséges - ideális társadalom vicces képe: a terhes babapiskóta. Ez kis számú de mégis színes és, összetett felső (vagyoni, pozicionális) réteget, és kis számú szegényt (kirekesztetett)mutat tekintélyes létszámú széles és erős (politikilag és gazdaságilag független / legalábbis nehezebben manipulálható) középosztállyal. A jelenlegi világ lassan Dickens borzalmas angliájába repít vissza bennünket. Piramis szerű társadalom képpel, széles, menthetetlenül szegény réteggel, illetve leszakadó, lecsúszó középosztállyal, és a társadalom tűhegynyi csúcsán összpontosuló gazdasági, média és politikai multipozicióval. Ez utóbbi egyébként nemzetközi jellegű, és nem választható. Nos a szegény közvetlenül legfeljebb az alsó, és a középosztállyal találkozik. Ám már itt is olyan különbséggel szembesül amely elkeseríti. Bizonyos értelemben csak itt nyilváníthatja ki nem tetszését, a szava a multipozícióhoz el sem jut.


A közöny. Nos, meglehetősen széles körben látható a fertelmes vagy a szégyenlős nyomor. Mégis szinte senki nem tesz semmit szerencsétlen sorsú embertársaiért. Ez bárhogyan is nézzük, fel vet bizonyos kérdést az emberségünkkel (illetve a modernitással) kapcsolatban. Persze sokan itt nyíltan idealizmust meg ilyesmiket, emlegetnek és kijelentik az élet harc, a társadalom darwini, stb. Remek. Ha ez így áll akkor tessék elviselni az utálatot,a betörést, és a gazdagok megtámadását. Mindenki azzal harcol amije van. Erre a jogot emlegetik (mely e tekintetben úgy tűnik a gazdagok privilégiuma.)Ezt persze nem komolyan mondom, de bizony lényegét tekintve a társadalom jól járt csoportjai így gondolkodnak, és ez sem egyéb mint leplezetlen fasizmus. Meggyőződésem, hogy nem tehetnek róla. Egy-egy személy lehet igen barátságos és nagyszerű. A rendszer ocsmány amelynek valamelyik pozíciójába bejárása van. Részben belenőttek, vagy adaptívan hamar magukévá tették a pszichopata viselkedésmintákat melyek mások legyőzéséhez, egyáltalán a világnak versenypályaként és nem mondjuk közös térként, kooperatív rendszerként való szemléletéhez szükséges. Erich Fromm (a neves pszichoanalitikus)ezzel az idézettel kezdi kőkemény és kiborító könyvét,a :Rombolás anatómiáját : "Az egymást követő nemzedékek egyre silányabbak lesznek...... végül amikor már szégyent sem éreznek nyomorúságos sorsú társaik jelenlétében, Zeusz őket is elsöpri a Föld színéről."


A világon egyre több ember, marad társadalombiztosítás nélkül az USÁ-ban csak 50 millió. A konzervatív és a szociáldemokrata szociálpolitikák ellen a TLC-ék és a Bankok nem szisztematikus, de természetükből adódóan rendszerszerű háborút folytatnak. A munkanélküliség az egekben, mert a tőke végig vágtatva a bolygón, villámgyorsan magára hagyja azt a ki tegnap még olcsónak tűnt, ha ma már van olcsóbb is, továbbá a profit maximalizálás követelménye nyomán egyre kisebb ráfordítással, egyre nagyobb profitra kell szert tennie, különben dől a rendszer. Valójában az emberek 20% val ezt megtudják oldani. A többit a gyenge és kiszolgáltatott államokra hagyják, melyek kínlódva tekergőznek ebben a szisztémában. Megdöbbentő mértékben nő a fekete gazdaságban dolgozok száma, azaz csökkennek a redisztribúcióra fordítható befizetések. Ez szociális katasztrófával fenyeget, melynek világszerte láthatjuk az első szikráit, Jaj, hol van ez még a lángolástól!? Az emberek mindezzel vastagon tisztában vannak. Nincs jövőjük. Feszültek. Jogosan.


Veled személy szerint semmi baj. Remélem meg tudjátok őrizni pozíciótokat, sőt növekedni annyira, hogy másoknak is munkát adjatok, becsülettel nem feketén. Akármilyen kis dolgot ha tudsz tegyél meg egy embertársadnak és máris sokat tettél.


üdv

2011. nov. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/34 anonim ***** válasza:
51%

Hogy neked pénzed legyen, akkor másnak tartozásának kell lennie (egyszerűen azért, mert a pénz hitelként, adósságként jön létre).


Tehát, ha kicsivel ügyesebb vagy (kezdetben), akkor neked lesz pénzed, és a másiknak tartozása. Később viszont már tőke (pénz) vonja a több pénzt MUNKA NÉLKÜL IS, úgy hogy másokat dolgoztatsz munkabérért, de a profitból nem kapnak (vagyis csak a létfenntartásukra elegendő a munkabér).

Tehát itt már főleg nem csak arról szól a nóta, hogy valaki mennyire rátermett és dolgos, illetve, hogy a másik mennyire lusta, tehetségtelen.


Egyedül akkor gazdagodhatsz meg tisztességesen, ha valami olyat tudsz alkotni, ami valóban értékes (és nem csak marketinggel teszed „értékessé”). Bár az ilyen alkotó embereket, akikből kevés van, nem a pénz érdekli.

2011. nov. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/34 anonim ***** válasza:
49%
Tisztelt 50 % - os! Megalkottam azt az eljárást amivel az ipari kerámiát közel azonos keménységűvé alakítottam mint amilyen a gyémánt, ezen kívül a cirkon-oxid területén hoztam létre komoly áttöréseket, jobban tennéd ha nem én lennék az akibe belekötsz folyamatosan. Szerintem te semmit nem tettél még ezért az országért, az emberekért, de még magadért sem. Azért te sem büszkélkedhetsz túl magas százalékkal. Engem azért nem szeretnek sokan mert olyan dolgokra vagyok képes amire a világon más nem, és fel is vállalom ezt, innentől az irigység már nagy úr, téged meg a trágár megnyilvánulásaidért pontoznak le a normálisabb gondolkodású emberek. Szerinted melyik a rosszabb?
2011. nov. 7. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/34 anonim ***** válasza:
Mert gyakran előfordul, hogy a gazdagabbak nagyképűen, lekezelően viselkednek a szegényebbekkel. A probléma az, hogy a szegényebb rokonaik-ismerőseik gyakran még adják is a lovat alájuk ahelyett, hogy leszidnák őket, és ezért még nagyképűbbek lesznek. A "mindenki a saját szerencséjének a kovácsa" szöveget is az átlagosnál jobban élők közül az empátiahiányosak szokták leginkább hangoztatni.
2017. aug. 22. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!