Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szólnátok egy pontrendszer...

Mit szólnátok egy pontrendszer szerű választási rendszerhez? Ahol a szavazók műveltsége latba vetne?

Figyelt kérdés

Mert lássuk be egy sok diplomás orvos, egy művelt színész többet ért meg az aktuál politikából, mint egy 8 általánossal is alig rendelkező alkesz, akit egy forró gulyással le lehet kenyerezni.


Valami ilyesmit képzelek el:


-érettségi nélküli: 1 pont

-érettségizett: 2 pont

-szakvégzett: 4 pont

-diplomás: 6 pont


További diplomák, nyelvvizsgák újabb pluszpontokat jelentenének, de most nem írom végig, ez csak egy alapkoncepció. De a gondolat jól látszik, a pozitív megkülönböztetés a lényeg. Persze minden embert megillet a választás joga ettől még.


Véleményetek?



2012. ápr. 8. 14:22
1 2 3 4 5 6
 21/53 anonim ***** válasza:
82%

"Továbbra is tartom magam, hogy az érettségi gyerekjáték, és aki odáig nem jut el, az már azért bizonyít valamit."


Aha. És mi van azokkal akik most 50-60 évesek és fiatalkorukban kitanultak egyszakmát becsülettel, amiből azóta is megélnek? Szobafestő, virágkötő stb. Ők öreg 50-60 éves fejjel már nem állnak neki a magyar történelmet és a matematika rejtelmeit tanulni. Őket is lenézed? Ők semmik mert nincs egy szaros papírjuk?

Nem csak a fiatal generáció létezik, akiknek már alap egy érettségi elvégzése.


Én magam részéről ettől függetlenül támogatnám a dolgot, de nem végzettségi felosztásban.

Én egyetemen most vagyok végzős, és látom 1-2 szaktársamat, hogy mennyi IQ jutott nekik. Tőlem kérdezték, hogy mi az az SZJA és miért kell adóbevallás neki?

Ezeknek az embereknek adnál magasabb szavazati értéket.


Én azt mondanám legyen a szavazólapon 3-4 társadalomismereti kérdés (hány képviselő van, hogyan választunk, mik a feladataik stb.)

Egy ilyen kérdőívvel a 70 éves parasztbácsi és a 3 diplomás ember is ugyanazon eséllyel indulna, mégis le lehetne szűrni ki az akinek fogalma sincsen arról, hogy miért ikszelget éppen.

2012. ápr. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/53 anonim ***** válasza:

Hányan írunk ide most?

Vajon mennyi hozzászólás alatt lehetne eljutni oda hogy mindenki egyetértsen? hmmm

2012. ápr. 8. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/53 A kérdező kommentje:

"Aha. És mi van azokkal akik most 50-60 évesek és fiatalkorukban kitanultak egyszakmát becsülettel, amiből azóta is megélnek?"


Ha megnézed a listámat, a szakma végzettséget magasabbra soroltam, mint az érettségit.

A kvízjátékot továbbra se tartom kivitelezhetőnek, azt külön le kell ellenőrizni, megy vele az idő és sok milliárd. Én pl most se tudom számra pontosan, hány képviselő ül bennt. Nyilván sok hülye ül az ELTE sorai között is. Általában azok legtöbbje végig se viszi a szakját.


Amúgy meg az, hogy ki a hülye meg ki nem, szubjektív is tud lenni. A jobbosok számára egy fanatikus marxista munkáspárt fan nyílván agyalágyultnak tűnik függetlenül attól, milyen a végzettsége.


Mindenkit individumként kell kezelni, de nem lehet mindenki döntése ugyanolyan szinten erős.

2012. ápr. 8. 19:42
 24/53 Pro Patria ***** válasza:
42%

Alapvetően támogatnám. Egyfelől a korhatárt fel kellene tolni 21 évre, a szavazójogot pedig érettségihez kötni. (Azok az idősek, akiknek még 6 elemi volt a kötelező, lassan úgyis elhunynak már, a modernebb generációtól pedig ez minimum elvárható.)


Azonban ez is kétélű fegyver, ha a diplomás szavazata kétszer, háromszor annyit érne, mint a szegény családok érettségizettjének, akkor a politikusok valószínűleg még a mainál is jobban lesz.rnák a szegényréteget - hisz ma is csak azért törődnek velük néha-néha, hogy szavazatot nyerjenek. Ha csak a tanult (=gazdag) embereknek lenne szavazati joguk, akkor a szegényekre (az emberek 90%-ára) minden politikus magasról tenne.


Másfelől diplomásokból is ismerek nem egy, nem kettő síkhülye embert, aki bemagolja ugyan a tanagyagot, de józan paraszti esze, önálló gondolkodása nincs. Robot, ami tanul, tanul, de nem gondolkodik, egyszerűen buta, két értelmes mondatot nem lehet vele elbeszélgetni.


Jobb lenne inkább egy "társadalmi alapismeretek" tesztet megírtani, vagy valami hasonlót, és persze azt megelőzően egy rövid tanfolyamot hozzá elvégezni. De ennek is meg van a hátránya -> ha az épp aktuális kormány saját magát próbálná burkoltan belecsempészve jó színben feltüntetni a tananyagban, így a tanárok segítségével befolyásolva az embereket. Nehéz lenne kiküszöbölni a visszaéléseket itt is.


Tökéletes rendszer nincs, az emberek 90%-a mindig szegény lesz, a politikusok pedig mindig korruptak és haszonlesők.


(Miért ér szerinted egy szakmunkás szavazata 2x annyit, mint egy érettségizetté?)

2012. ápr. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/53 anonim ***** válasza:
100%

Jó, ki van osztva ki mit ér, ekkor az érdekeltek ugyanúgy mindent megtesznek majd azért, hogy ebből a szavazási rendszerből is győztesként kerüljenek ki.


Innentől mindig a "jók" fognak kikerülni győztesként?

2012. ápr. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/53 A kérdező kommentje:

"Miért ér szerinted egy szakmunkás szavazata 2x annyit, mint egy érettségizetté?"


Csak hirtelenjében összeírtam valamit, sokat nem agyaltam rajta. Alapvetően azért, mert mint már írtam korábban, az érettségi végtelenül egyszerű ma már, nem nagy kunszt össze hozni. Aki szakot elvégez, azt már lehet tisztelni, az már letett egy keveset az asztalra. Az érettségi nem nagy szám.

2012. ápr. 8. 20:42
 27/53 A kérdező kommentje:

"Innentől mindig a "jók" fognak kikerülni győztesként?"


Bizonyított tény, hogy a választásokat nem a politikával, aktuál dolgokkal nap mint nap foglalkozók döntik el, hanem a nagy plebsz, aki ezekkel a kérdésekkel nem igazán foglalkozik, és mikor jön a választás, arra szavaz, akinek szépen csillog a szeme fénye.

Ez rendben van, ez az ő véleményük. De miért ne érhetne többet annak a véleménye, aki kicsit jobban átlátlátja a dolgok menetét.

Mint mi itt, fórumozók. Mi nap mint nap megvitatjuk itt a politikát, van egy véleményünk, figyeljük a híreket.


Ez nem tökéletes rendszer, melyik az, de szerintem igazságosabb lenne.

2012. ápr. 8. 20:47
 28/53 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy saját magadnak mondasz ellent.

Hiába tett le az asztalra bármit is, ha olyan alapvető dolgokkal nincsen tisztában valaki, hogy mi az SZJA vagy épp kire/mire/miért szavaz.


A szavazásnál abszolút nem az a lényeg ki miylen végzettségű. Nem akarlak bántani, de te is bevallottad, hogy fogalmad sincsen arról hány képviseló van.

Ez társadalomismereteken bukással egyenértékű 10.-ben. (Nekünk legalábbis az volt... )


Egy egyszerű teszt kellene 2-3 kérdéssel, aminek a kijavítása az állításal ellentétben nem kerülne sok időbe.

Minden lapot egyesével át kell nézni így is, pluszban arra rátekintve, hogy 3 x jó helyen van-e vagy mondjuk egyetlen kérdéssel 1 x jó helyen van-e nem nagy dolog. Ellenben felmérhető vele rögtön, hogy tisztában van-e azzal, hogy egyáltalán mire szavaz, vagy épp x-el az xy pártra, mert annak olyna jóképű volt a képviselője az ajándék kulcstartón...

2012. ápr. 8. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/53 anonim ***** válasza:
73%
Figyelj gyermekem! Semmi kifogásom ellene ha a műveltség felmérésével kezded a pontok kiosztását. De hogy az iskola eszet nem tud adni, tehát ez alapján besorolni sem lehet az embereket az a felvetésed is igazolja.
2012. ápr. 8. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/53 anonim ***** válasza:
79%

"Másfelől a parasztoktól se venném el a szavazati lehetőséget, csak kevesebbet érne. "


De mért érne kevesebbet? Épp ők a társadalom legértékesebb tagjai. Téged tartsanak el de jogaik ne legyenek? Végülis logikus...

2012. ápr. 8. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!