Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 700 000 kivándorolt magyar...

A 700 000 kivándorolt magyar fiatal zöme nyomorogva él a nyugati színvonalhoz képest?

Figyelt kérdés

Akiket én ismerek és kimentek dolgozni, mind úgy nyomorog mint a szírek kb. egy menekülttáborban, vagy még rosszabbul. Egyik ismerősöm Grác-ban nyomorog a nővérével egy 26 nm-es minigarzon konyhájába és a zúgó hűtő mellett alszik egy szivacson. Egy másik ismerős Angliában szalagmunkás és egy munkásszállón szagolja a román melósok büdös lábát, 4-en laknak egy szobában. Egy harmadik ismerősöm pedig takarító, szobalány és egyben prostituált egy Londoni hotelben, tehát beletartozik a munkakörébe, ha "partnerszolgálat" címszó alatt igényt tartanak rá a kuncsaftok, akkor velük kell aludniuk és kufircolniuk, mind1, hogy az éppen egy 50 éves vén pocakos papa.


Ti nektek milyen tapasztalataitok, ismerőseitek tapasztalatai vannak?


2015. okt. 24. 12:37
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
95%

Hát, az sem mindegy milyen körben mozogsz, milyen ismerőseid vannak.


Nekem szakmán belüli tapasztalataim:

Haverom/kollégám Bécsben volt gyakornok, pár hónap alatt többet szerzett mint itthon egy évi munkával, csak egyetem miatt jött vissza.

Másik ismerős Dániában dolgozik, harmadik Portugáliában van kint.

Irodában ahol dolgoztam, onnan is elment egy ember Londonba, kvázi nem szakmáján belül, de magas pozícióban dolgozik, és teljesen jól megél belőle.

De ismertem olyat aki Kínában, Hollandiában is dolgozott.


De még építőipari tapasztalataim szerint is, az összes valamihez értő brigád, szakmát tudó ember is elhúzott külföldre. Konkrét projektnél is leléptek, és azt mondták szarnak is bele, mert külföldön annyit keresnek hogy ahhoz képest nem veszteség nekik...


De még rokonom is jól eléldegélt, amellett hogy kb semmi hasznos munkája nem volt, mégis simán utazgatott országon belül, rengeteget bulizott, és itthon is vagy 1 évig abból a pénzből élt/bulizott...és itt nem péntek esti sörözésről van szó, hanem Sziget, Volt, és fesztiválok...


Szóval szerintem marhára nem mindegy, ki milyen feltételekkel és ambícióval meg ki. Akinek tudása és szorgalma van, az nem fog nélkülözni.


Igaz van olyan ismerősöm is, hogy se érettségi, se szakma, ő tényleg így csinálja, hogy arabokkal meg minden jöttmentekkel él együtt de mellette simán elmegy városnézésre, és bármikor ha hazajön akkor van miből élnie. Aztán érettségi nélkül Magyarországon mit tudsz csinálni? Elmehetsz közmunkásnak, és lakhatsz anyádékkal, az sem feltétlenül jobb.

2015. okt. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
10%

természetesen szokás szerint nyugaton habzsi dőzsi van a válaszolók szerint.

messziről jött ember, egy anonim oldalon azt mond amit akar.

2015. okt. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
95%

Attól függ. Ha sok pénzt akar összegyűjteni, akkor inkább nyomorog egy munkásszállón amiért nem kell fizetni, vagy csak nagyon keveset. Illetve egyszerűen durván elszámolta magát és sokszor rájön hogy ha kifizet egy albérletet, akkor szinte nem is marad semmi a hónap végére. Arrafelé egy valamire való albérlet havi 600-800 euronál kezdődik.


Egyik közeli rokonom is így ment ki Írországba egy munkásszállóra. Egy párás, dohos pincében voltak elszállásolva. A kenyér 1 nap alatt megpenészedett, a só pedig ilyen csomókba összeállt a párától. Bár ő csak 3 hónapig volt kint, amíg összeszedte a vállalkozásához az indulótőke maradékát. Tehát ő arra ment hogy minél több pénzt tudjon hazahozni és készült is rá hogy abban a 3 hónapban egy elég tré helyen fog élni.


Egyik lány barátom Londonba ment dolgozni és csak ilyen mosogatós munkát talált. (mivel csak a 8 általánosa van meg és a nyelvismerete is erősen hiányos volt) Rájött hogy abból a pénzből még csak egy mini garzont sem tud kibérelni, mert akkor már mínuszban lenne. Pár hétig nyomorgott egy munkásszállón és inkább hazajött.


Ismerősömék pedig 4-en együtt mentek ki Németországba. 4-en elosztották maguk közt egy eléggé kulturált albérlet költségeit és egész jó helyük volt. (belvároshoz közel, 2 és fél szobás, + konyha + fürdőszoba albérlet, de nagyon szépen és modernül volt berendezve) Mivel a 4 ember konkrétan 2 pár volt, így az együtt alvás sem jelentett problémát. Bár tény hogy valami 1200-1400 euro volt havonta az albérlet, de 4-en fejenként 2000 euro körül kerestek, így közösen nem volt probléma kifizetni.

2015. okt. 24. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
7%

"Ismerősömék pedig 4-en együtt mentek ki Németországba. 4-en elosztották maguk közt egy eléggé kulturált albérlet költségeit és egész jó helyük volt. "


Ez tök szép és jó, de ez az itthoni nyomor Németországi nyomorra való cserélése. Ami lehet hogy magasabb színvonalú a magyarországinál, de a napi problémákon kívül nem old meg semmit. Ugyanúgy nem tudsz gyereket vállalni, lakást venni, sőt, ezek még távolabbra kerültek. Amellett hogy elérhetetlenné váltak a családtagok, a barátok, és nem lesznek újak, mert te ott mindig külföldi leszel, egy másodrangú valaki. Igen, engedik hogy elvegetálj, amíg 110%-on húzod nekik az igát. És ennyi. Boldog élet nagyon nehezen lesz belőle.

2015. okt. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

"Ez tök szép és jó, de ez az itthoni nyomor Németországi nyomorra való cserélése. Ami lehet hogy magasabb színvonalú a magyarországinál, de a napi problémákon kívül nem old meg semmit."


Hát azért nem mindegy, hogy kint van 1 évet, havi 1000 eurót félretesz, és hazajön 3,5 millióval a végén, az itthoni pénzben nézve havi 300 ezer. Ahhoz hogy itthon ennyit félre tudj tenni, rögtön nettó 400-500 ezres fizetés kellene, az átlag bér meg hol is van? 150-160 ezer?


De még idénymunkás ismerőseim is havi 100+ ezret hazautaltak a családnak amellett hogy kint sem éheztek. Itthon meg nem kap ennyit egy hónapra.

2015. okt. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 szántóvető ***** válasza:
94%

az elvándorlás folyamatos,a "gyere haza"program sem valami sikeres. [link]

innentől fogva azt gondolsz amit akarsz.ha tömegnyomort vízionálsz mert attól boldogabb leszel akkor csak rajta.

[link]

2015. okt. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
94%

Gyerekek, aki nyomorék, szerencsétlen, balf.asz, az se itthon, se Nyugat-Európában nem fog jól élni

Aki meg k.urvának megy ki, az miért csodálkozik, ha megba***ák? Arra való, az a dóga.

2015. okt. 24. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
95%

Norvégiában azért elég jól lehet élni melósként is.


Bérlakás elviszi a béred felét, marad 1100 eurónak megfelelő koronád megélni.


Ez elég álomszerű. Élelmiszerkosár 350 eur, marad 750 minden másra.

2015. okt. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:

Egyik ismerős mérnök Grazban dolgozik nettó 2200 euróért úgy, hogy nem nagyon beszél németül, csak angolul (de azon folyékonyan). A lakását is fizetik.


Egy másik ismerős Dániában kezdő mérnök, nem tudom, hogy mennyit keres de láthatóan jól él. Még a WC papír is Apple termék nála... De mondjuk ő már ott végezte el az egyetemet is, mert elege lett a hazai színvonalból. Angolul beszél csak és dánul kezdő szinten.


Egy harmadik ismerős szintén Ausztriában mérnök a határ mellett és 2000 euró körül keres.


Egy negyedik ismerős húsfeldolgozó üzemben dolgozik (egy rokonommal egyetemben) és 1400-1500 euró körül kapnak havonta.


Anyám ahol dolgozott, ott csak 1200 eurót kapnak, de fizetik a szállásukat egy az egyben (egy apartmanban, ahol máskor turisták szoktak megszállni, szóval nem szakadt hely) és van reggeli.


Végül két másik ismerősöm kint dolgozott Ausztriában egy-egy szállodában recepciósként és szobalányként. Mindkettő elégedett volt a körülményekkel és 1100-1200 euró körül kaptak kézhez. Természetesen mindkettőnek ingyen volt a szállás és kaptak kaját is. Németül csak alapszinten tudnak.


Végül maradtam én. Én ugyan nem mentem ki, de ha bevállalom, mehettem volna egy ismerőssel Svájcba gyakornoknak, durván 2000 euróért (ott nagyon magasak a megélhetés költségei), de nem nagyon tudtam volna megélni, így maradtam. Ő kiment, mivel jóval tehetősebb családból származik és tudták itthonról támogatni; megtalálta a számítását. Mára már 30-40 euró körüli órabére van és ugyan nem nagy lábon, de nyugodtan és boldogan él kint Svájcban, mérnökként.


Végül ami mindegyik emberre igaz... Ott egyrészt az adott szónak még van értéke. Ha megállapodtok valamiben, akkor az úgy is lesz (persze nem a török és kínai munkáltatókból kell kiindulni). Másrészt ott a munkaidő annyi és pont annyi, amennyiben megállapodtatok. Ha 8 órás munkaidőd van, akkor a 8 óra leteltével szó szerint hazaküldenek. Ha 12 órás munkaidőd van, akkor dettó és szigorúan betartatják veled a szabadnapokat is. A fizetésedet megkapod időben és ha lebetegedsz, akkor a táppénzed annyi, amennyi a fizetésed. No meg sok helyen jár 13. és 14. havi bér, valamint prémium és céges kocsi, laptop, telefon, lakás (no persze nem a szobalányoknak)... Tudom, hogy néhány helyen itthon is találni ilyen cégeket, ahol kinyalják a mérnök popsiját, de nagyon ritka, mint a fehér holló ( [link]


Végül pár nagyon drága országot leszámítva az árak körülbelül a magyar szinten vannak, vagy ha magasabbak is, akkor is csak 30-40%-kal... míg a fizetések durván hatszoros szinten vannak. (Tudom, hogy valaki nem hiszi el, vagy bacca ez a tény a csőrét, de nem akarok megint vitatkozni ezen.)


Egyébként többen is írták, hogy aki kint nyomorog, az itthon sem élne jobban, sőt! Nem is tudom, hogy akinek csak 8 általánosra jutott, az mire számít az életben. Gyakorlatilag még itthon sem fogják szívesen alkalmazni egy akármilyen gyárban, biorobotként, mert sok helyen elvárás legalább az érettségi megléte...


4: Ezen többet nevettem, mint amennyit kellett volna.


7: Részigazság. Nem véletlenül mentek ki nagyon sokan itthonról. Itthon egyszerűen a jól dolgozó és képzett munkaerőt nagyon kevés helyen becsülik meg. Külföldön viszont ha ügyes vagy még az sem kizárt, hogy feljebb tudsz lépni a ranglétrán. Több fizetésért természetesen, nem úgy mint itthon. Aki itthon maradt, az általában nagyon link és trehány. Nehéz jó szakembert találni.


12: Nagyjából nekem is hasonló tapasztalataim vannak.

2015. okt. 24. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

"Hát azért nem mindegy, hogy kint van 1 évet, havi 1000 eurót félretesz, és hazajön 3,5 millióval a végén, az itthoni pénzben nézve havi 300 ezer."


Sokan számolnak így pedig alig van aki kint már valahogy gyökeret eresztett aztán visszajön. Ez ritka mint a fehér holló. Amit ott megkeresel vagy félreteszel, az ott van. Forintba átszámítani önámítás. Az pedig végképp ritka hogy valaki kimegy, normál színvonalon él, és félretesz 1000 eurót. Ahhoz kell egy 3000 eurós kereset, amit nem dobálgatnak minden lepattant keleteurópainak. Előttem már leírták hogy lehet kint keresni: 1000-2000 között. Ebből egy ezres a rezsi. Aztán költhetsz magadra. A megmaradtat pedig fölösleges forintra váltani.

2015. okt. 24. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!