Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen konkrét kritériumok...

Milyen konkrét kritériumok alapján lehet megkülönböztetni a propagandád a normális újságírástól?

Figyelt kérdés

Normális alatt értem a független, vagy valamilyen világnézet által orientált, ám mégis többé kevésbé objektív újságírást.

Nekem vannak erre kritériumaim, de bevallom, én is többnyire megérzés alapján, indulatból sütöm rá valamire a propaganda bélyeget.


Mi alapján lehet ezt objektíven eldönteni? (Stílusjegyek, tartalom, felépítés, stb...)

Ti hogy csináljatok?



2018. okt. 12. 13:56
 1/10 anonim ***** válasza:
31%

Az az újság, ami nem propagandát és csak egy nézetet terjeszt, leírja függetlenül, objektív nézőpontból is a véleményét egy dologról, továbbá beszámol egy adott dolog mellett és ellen szóló dolgokról is.


Például az index megvilágította, hogy a kirúgott szívsebész lehetett akár orvosbáró is, míg a TV2-origo-888-Magyar Idők-stb. egyértelműen meg sem említik, hogy akár a szívsebésznek is lehetett igaza.


A független híroldal azt is lehozza, ha tévedtek, és mondjuk nem a szívsebésznek volt igaza, de az Origo-n sosem látnád hírként, hogy a másik oldalnak volt igaza.


A független híroldal nem próbál manipulálni, befolyásolni, a szádba adni a véleményt, csak leírja a független tényeket.

2018. okt. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
41%

Nincs független újságírás, mindegyik sajtótermék valamilyen irányú propagandát tol.

Egyes újságírók ezt nyíltan vállalják, mások sunyi módon függetlennek hazudják magukat.

2018. okt. 12. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
32%

Nem hiszem, hogy lenne ilyen. Mindenki mást tart propagandának. Majd mindjárt jönnek az "ellenzékiek", a nagyon toleráns, progresszívek és közlik, hogy ami kormánypárti az lakájmédia és propaganda, bezzeg a ....

A propaganda szöveg is lehet valóságos, hiteles, csak éppen azt mondja el újra és újra, amit a propaganda forrása akar, hogy mondjanak. Pl. propaganda az egészséges étkezésről írt rengeteg cikk, riport és egyéb, mert szeretnék, hogy minél többen egyenek egészségesen - de ettől még igazat írnak az ételekről és az egészségben játszott szerepükről.

Ahogyan nem propaganda az, ha cikket írnak mulvinjai ufó részvételéről a helyi rockbanda koncertje utáni botrányban - de nem is nevezném feltétlen normális újságírásnak.

Azt kell megnézni, hogy tényeket írnak-e, igazat állítanak-e vagy sem. Ha azt, akkor nem számít,, hogy propaganda szöveg-e vagy sem, ha hazudnak vagy csak állítanak dolgokat amiket nem tudnak igazolni tényekkel, akkor meg nem kell komolyan venni.

2018. okt. 12. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"Azt kell megnézni, hogy tényeket írnak-e, igazat állítanak-e vagy sem."


És ezt hogy lehetne megnézni? Mármint ha (csak példának írom) megírja itthon az újság, hogy a kalifoniai edrőtüzet illegális bevándorló okozta, már le is tartóztatták, azt hogy tudja lecsekkolni az egyszerű ember, aki még angolul se tud?

2018. okt. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Alapvetően az első hozzászólóval értek egyet.


Furcsa dolog, hogy én is az indexet fogom példaként felhozni, amit 10-15 éve még rothadó, szélsőségesen ballibsi fellegvárnak tartottam. Ma az a fixa ideám, hogy az országban az Rtl Klub után (amit nem nézek) ők a második legnagyobb, még valódi újságírást folytató médium. És ezeken kívül alig néhány kisebb akad csak... Pesze ebben szerepe lehet annak is, hogy az index szerkesztősége szeret maga is ebben a képben tetszelegni, és mivel 8-10 éve "hűséges" olvasójuk vagyok, hát átmoshatták az agyam.


Az index olvasójaként tanúja voltam, ahogy balliberális nézeteik ellenére hogyan ostorozták a Gyurcsány kormányt és hogyan dicsérték fidesz devizahiteles-mentését és még a kerítésről is kifejezetten kiegyensúlyozottan cikkeztek. Szó se róla, minden szerkesztőségi tag ott a Fidesz halálos ellensége, de ennek ellenére bemutatják az ő véleményüket is.

Ha az origót vagy a lokált olvasom, vagy a tv2-t nézem, akkor ilyesmiről szó sincs. Rengeteg a rágalmazás, kiragadott tény, túlzás, vagy egyszerű hazugság, a problémák egyoldalú, leegyszerűsített bemutatása, a bulváros színvonalú lejárató kampány.


A normalis sajtó véleményem szerint egy ideológia szűrőjén keresztül mutatja be a világot, míg a propaganda média csak a saját, gyakran kreált világat mutatja be, ahol más véleménynek helye nincs. És ez a különbség pl. az origó és az index között.


Csakhogy ezt a valóságban nem könnyű eldönteni, ugyanis a szerintem propaganda média is szolgálhat igazsággal és ha ügyesen csinálják, az index is átalakulhat úgy, hogy azt észre sem veszem. Ezért volna jó egy konkrét kritériumrendszer..

2018. okt. 12. 15:27
 6/10 anonim ***** válasza:
66%

1. Az első gyanús jel, amit stiláris szinten is érzékelni lehet, a szöveg tartalmától függetlenül, az az INDULATI ELEM.


A propaganda mindig erős jelzőket, túlzásokat, retorikai fogásokat alkalmaz, az érzelmekre próbál hatni és általában információszegény (miközben indulatgazdag).



2. Nincs korrekt forráshivatkozás, vagy esetleg, ha mégis van, a hivatkozási alap egy másik, azonos szemléletű sajtóorgánum ugyanolyan elfogult terméke. Gyakori az egyoldalú hivatkozás is: pl. egy forrásnak csak az egyes részleteire világít rá.


3. Tudatos ELHALLGATÁS. A korrekt újságírásnak, még ha szubjektív is, a minimumai közé tartozik, hogy felsorakoztatja az ellenérveket is, akár úgy, hogy azokat megcáfolja (de nem hallgatja el!). A propaganda egyszerűen elhallgatja a neki nem tetsző, retorikájába nem illeszkedő információkat.


Ide tartozik az is, hogy nem szólaltatjuk meg, nem reagáltatjuk az ellenérdekelt felet, egyszerűen nem közöljük az ellenvéleményt. Fordított esetben, ha a mi pártunk a reagáló fél, a kiváltó okot hallgatjuk el és csak a reakciót közöljük.


4. Teljes hazugságok. Ez már a Fake News kategória, amikor az adott közlésnek semmilyen valóságalapja sincsen.

Ilyet kizárólag a fideszes lakájmédia és a bulvársajtó produkál ma Magyarországon, más példa nem is igen létezik rá.


Ez az a kategória, amikor az M1 Híradóban főműsoridőben leközlik - egy német viccoldal nyomán, de a forrásra egyáltalán nem hivatkozva -, hogy a németországi Essen nevét Fastenre változtatja a német kormány, a Ramadanra való tekintettel, a muszlimok kérésére. Vagy közlik, hogy Vona Gábor a Szürke Farkasok tagja, tiszteletbeli tagja, szimpatizánsa, stb. volt.


Ilyenkor a valóságnak a leghalványabb nyoma sincs a hírközlésben, gyakorlatilag nincsen szemernyi igazságmagja sem az álhírnek.


5. Az "ellenfél" bármi áron (akár hazugság árán is) történő lejáratása, a sajtóetika relativizálása.


Ez az a jelenség, amit fentebb Takács Zs5 hozzászóló is produkált: azt állítom, hogy korrekt újságírás ab ovo nem is létezik, s így megbocsáthatóvá teszek bármilyen hazugságot a magam számára.


Persze önmagában ez is egy hazugság. Léteznek az újságírásnak írott és íratlan szabályai, a SAJTÓETIKÁT tanítják az egyetemeken, főiskolákon is.


Egy szubjektív, de a sajtóetika szabályait betartó véleménycikket sem lehet egy lapra tenni a nettó uszítással, csúsztatással, vagy a fake news kategóriájába tartozó totális álhírrel.

2018. okt. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
70%

És a fentiekhez hozzátartozó gyakori jelenség még a személyiségi és szerzői jogok figyelmen kívül hagyása, a törvények áthágása és a legálisan senki által nem megismerhető benfenntes információk gyakori közlése is.


Amikor egy sajtóorgánumnak MEGÉRI HAZUDNI, tudva, hogy el fogja veszíteni a sajtópereket is akár, akkor biztosan tudhatod, hogy propagandaorgánumról van szó.


A propaganda mögött mindig rengeteg pénz van, amit egy autokráciában az állampárt nyom bele az adott szócsöveinek a zsebébe.


Egy tisztességesen gazdálkodó, a piacról élő, állami hirdetésekben szűkölködő sajtóorgánumnak nem éri meg anyagilag sem nagyot hazudni, mert egy kártérítési per nyomán méginkább elszegényedhet.


A propagandagépezetek kötségvetésében előre elkülönített pénzforrások vannak fenntartva a hazugság finanszírozására, azaz elve kalkulálnak azzal, hogy el fognak veszíteni bizonyos sajtópereket, de ezek a mégoly nagy összegű kártérítések sem ingatják meg anyagilag őket.


Eleve gyanús dolog, amikor egy állítást mondjuk csak a pártállami média hoz le, és olyan valószerűtlenül vadnak tűnik, mint mondjuk Vona szürkefarkas-sztorija, vagy az, hogy Simicska egy Audival vásárolta meg. Vagy az, hogy Essen nevét tényleg Fastenre változtatják a németek...


Ezen eleve érezni lehet, hogy nettó hazugságok, de miután a sajtópereket rendre elvesztik, meg sem kottyan nekik. A propagandaorgánumok sosem közölnek kétségbeesett felhívásokat, hogy az olvasóik mentsék meg őket, bőven van fölösleges pénzük a hazugságok finanszírozására is.


Szintén gyakori dolog, hogy a propagandaorgánumok olyan információkat hoznak le, amelyeket egyszerűen nem tudhatnak máshonnan, mint a kormányzati vagy nemzetbiztonsági szervek szivárogtatásaiból (ezek is lehetnek épp úgy igazak mint teljes hazugságok, hiszen ezeket a szivárogtatásokat sem tudják ellenőrizni ők sem), de közös jellemzőjük, hogy mindig náluk jelenik meg először.


Gyakori jelenség, hogy előre tudnak bizonyos dolgokat. Például listázzák Prőhle Gergelyt, majd - mit ad isten - leváltják Prőhle Gergelyt...

2018. okt. 12. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
70%

Ja, és pont a legfontosabbat hagytam ki: az azonos toposzok ismétlését.


A független média érdeke, hogy SAJÁTOS legyen, azaz a piacon saját, külön brandként legyen jelen. Ezért igyekszik akár ugyanazt a hírt is kicsit másként megközelíteni, más módon megvilágítani mint a piaci versenytársai teszik, hogy érdemes legyen megvenni a lapot.


A propaganda állami pénzből él, nem érdeklik a fogyasztók. A propagandaoldal nem tekinti konkurensének a másik propagandaoldalt, mert ugyanazon hazugságipar részét képezik.


Ezért míg a független sajtóorgánumok, még ha egy véleményen vannak is, más-más módon tálalnak, igyekeznek nem egyformán fogalmazni, nem ugyanazt kidomborítani egy hírben, riportban, stb. mint versenytársaik, addig a propagandaorgánumok AZONOS terminológiával dolgoznak.


Ez nem véletlen, mivel nekik DIKTÁLNAK, tollba mondják a propagandát, illetve ők maguk is szívesen veszik át változatlan formában a kenyéradóik szóhasználatát, egy-egy sajtószvivő vagy propagandaminiszter kifejezését ismételgetik, nem ritkán szó szerint közlik egy párt sajtóosztályáról kiküldött anyagokat.


Ezért - és ezt az egyszerű, mezei olvasó is kiszúrhatja - ha ugyanazokkal a szófordulatokkal, terminusokkal, rendre azonos kifejezésekkel, érvrendszerekkel operál több, különböző tulajdonban levő, egymástól független orgánum, akkor gyanítható, hogy egy átfogó propagandagépezet részeit képezik.


Nem az a céljuk ugyanis, hogy eladják a lapot, amihez elemi érdekük lenne legalább formailag eredeti, a másokétól különböző stílusú sajtótermékeket létrehozni, hanem az a céljuk, hogy az általuk szolgált politikai hatalom üzenetét minél pontosabban ELJUTTASSÁK, azaz pusztán TOLMÁCSOLJÁK a befolyásolni kívánt választóhoz, sokszori ismétléssel egyenesen BELEÉGETVE az elméjébe egy-egy politikai üzenetet, terminust, jelzőt, stb.


Ez a legeklatánsabb különbség a sajtó és a propaganda között. A sajtó, még ha azonos politikai oldalon is áll a versenytársával, megpróbál valamilyen módon eredeti lenni, független sajtóorgánumok ritkán használják ugyanazokat a frázisokat, terminusokat, érvrendszereket, mint versenytársaik, mert különbözni próbálnak a konkurenciától.


A propaganda ellenben beégetni próbál egy politikai üzenetet az olvasó tudatába, ezért ha az egyikben megjelenik a "Soros-terv" vagy "Soros-bérenc" kifejezés, a többiben is pontosan ez a kifejezés fog megjelenni, nem valamilyen szinonimája vagy körülírása.

2018. okt. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó (három) választ és az idődet. Azt hiszem válaszoltál a kérdésemre, szinte tudományos alapossággal. Remélem nem csak én olvastam végig...
2018. okt. 12. 18:18
 10/10 anonim ***** válasza:
40%

#6

Szépen példáztad is amit leírtál. Gyártottál egy fake news-t, elkezdtél felháborodni a saját hazugságodon, majd indulatokat gerjeszteni és lejáratni valakit vele.

"Ez az a jelenség, amit fentebb Takács Zs5 hozzászóló is produkált: azt állítom, hogy korrekt újságírás ab ovo nem is létezik, s így megbocsáthatóvá teszek bármilyen hazugságot a magam számára."

Mivel pár sorral feljebb tökéletesen elolvasható hogy NEM írtam semmi ilyet, ez a hazugság olyatén fokú butaságra vall, hogy arra már mérték sincsen.

Csak azt nem értem mire volt jó? Megmutatni mit szoktatok máshol és máskor is csinálni?

2018. okt. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!