Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek az elméletem...

Mi a véleményetek az elméletemről? ( Mostani kialakult helyzetről)

Figyelt kérdés

Mi a véleményetek az én meglátásomról?

(valószínű, hogy hosszúra fog sikerülni, de megpróbálom rövidre fogni és nem nagyon elrészletezni.)

Illetve még fontosnak tartom, hogy pártól és szerintem ítélkezés nélküli a véleményem.


Én úgy gondolom, hogy ez 2010 környékén kezdődött azzal, hogy a fizetések alacsonyak voltak és nem volt elég munkahely, mert a nyugdíjasok bármi áron jöttek vissza dolgozni és így a munkáltatók kihasználva a helyzetet úgy voltak vele, hogy minek fizessenek több bért ha a nyugdíjas elvégzi ugyan azt a munkát kevesebbért is ezért lenyomták a fizetéseket és akinek nem tetszett azt kirúgták, mert máris jött helyette a nyugdíjas.


Így az emberek élet színvonala csökkent és a jobb lehetőség miatt kimentek külföldre dolgozni illetve erre kényszerültek mert nem bírtak megélni a fizetésből + jött a devizahiteles botrány.


Ennek az eredménye az, hogy most több mint 80ezer munkahely betöltetlenül van és a kormány rákényszerült, hogy tegyen valamit mivel a cégek/ gyárak csődbe mennek, mert nincs aki munkát végezzen és így termeljenek, vagy szolgáltatást nyújtson. Ha pedig megszűnik a termelői réteg az országra negatívan hat, kevesebb adó bevétel, GDP veszteség, stb.

Ezért valahogy orvosolni kell a helyzetet és munkaerőt kell szerezni.


Ennek az eredménye az olyan intézkedések bevezetése, hogy a dolgozó nyugdíjasok után nem kell adót fizetni, túlóra törvény, stb.


Abba nem mennék bele, hogy ez jó vagy rossz döntés, vagy mit kellene tenni, mert nem látok bele a következményekbe.

pl fizetésemelésnél lehet, hogy bizonyos cégeknek nem érné meg az itteni munkaerő, ezért áttelepülnének máshova ahol olcsóbb a munkaerő és akkor megint ott tart a helyzet, hogy GDP csökkenés, adó bevétel kiesés stb.


De tényleg nem szeretnék ebbe bele menni mert nem értek hozzá, hogy minek mi a következménye.


2018. dec. 17. 00:50
 1/9 anonim ***** válasza:
52%

Téves az egész!

Hol vannak a mostani nyugdíjasok, ha olyan sok nyugdíjas van aki mind-mind orbánra szavazott? Most "magasak" a bérek még inkább megérné őket alkalmazni?

2018. dec. 17. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg sok nyugger dolgozik és mivel ez megéri a munkáltatóknak, így továbbra is előnyben részesítik őket az alacsonyabb munkakörökben. Meg lehet nézni az álláshirdetéseket, hogy a nappai tagozatos diákok, a rokkantak és a nyugdíjasok mindig előnyben vannak.


Pont a legaktívabb rétegnek nem jut semmi....


Csökkenteni kellene az adóterheket, hogy a munkáltatóknak megérje a "rendes" munkaerőt is foglalkoztatni és ne csak a kedvezményeseket meg a közmunkásokat...!


De sajnos nem lehet eléggé jól lakatni a gazdagokat.

2018. dec. 17. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem jól látod a helyzetet. Nagyjából 4-5 évvel ezelőttig a munkáltatók nagyon kényelmes helyzetben voltak a munkaerőpiacon. A gazdasági válság miatt csökkentek a megrendelések, ettől jó páran az utcára kerültek, ráadásul elszabadultak a devizaárfolyamok, ezzel pedig a devizaalapú hitelek törlesztőrészletei is. Így hát akinek még volt munkája, az se nagyon pattogott, mert ha kirúgják, a megemelkedett részletet ugyanúgy fizetni kell, csak nem nagyon lesz miből.

Ez pedig nagyon jó volt a munkaadóknak. Képzett, ügyes, önálló embereket lehetett szaré-húgyé' dolgoztatni, ingyen túlóráztatni, hülyére venni és ha kellett másik, azt is találtak hamar. Ekkor alakult ki a magyar kis- és középvállalkozásokban uralkodó "Ha nem tetszik, el lehet menni, százan vannak a helyedre, itt döngetik a kaput!" hozzáállás.

Aztán megváltozott a helyzet. Ahogy talpra állt a gazdaság, egyre több dolgozó kellett volna, ám közben a 2004-ben érkező új belépőkkel szembeni munkavállalási korlátozások szépen lejártak minden nyugati EU-s tagállamban és az első próbálkozók jó hírekkel tértek vissza: nyugaton nem csak dolgozni lehet orrvérzésig, de még pénzt is adnak érte. Így hát aki tehette, elindult nyugat felé, egyre kevesebb új rabszolgát lehetett beterelni a gyárkapun.

Most ott járunk, hogy a munkahelyeknek is tenniük kellene valamit azért, hogy ott dolgozzon a munkaerő, nem elég, hogy isteni kegyet gyakorolva hajlandóak feladni egy-egy álláshirdetést és majd arra ezrével tódulnak a szerencsétlen zombik. Ám ezzel a hazai cégek nagy része nem tud mit kezdeni, mert sosem láttak ilyet. Meg ha tudnának is: nem nagyon akaródzik. Minél óccsóbban kellene megoldani ezt a munkaerőhiányt. Az új dolgozót behozni, kitaníttatni meg drága. Inkább a nyugdíjast tartják meg és az aktív korúnak hajtják ki a belét is, mert az már "készen van", nem kell vele foglalkozni. Esetleg a környező országok nálunk is szegényebb területeiről hoznak vendégmunkásokat, akik az itteni bérnek is nagyon örülnek. Ha meg kellően kormányközeli a cég, simán megoldja a problémát közmunkásokkal.

Az a baj, hogy ezek közül mindegyik csak rövid távú, tűzoltás jellegű megoldás, ezek mellett azért csak oda kellene tenniük magukat a cégeknek, hogy ha már most valahogy összeerőlködik a kellő létszámot, akkor pár év múlva is legyen még ember. Mondjuk most kellene felvenni azokat az iskolából éppen kitántorgott szakemberpalántákat, akik majd 3-4 év múlva fiatal, önálló, tapasztalt kollégaként átveszik a nyugdíjból pár évre visszacsábított öreg szakik helyét. Ez viszont már nem fér bele a magyar KKV-k gondolkodásába: pézt, több pézt, még több pézt mármostazonnal, tegnapra, mer' lehet, hogy hónasp bedűl az egész kóceráj, osztán mehessünk vissza a balettbe ugrááni. Hiszen az új kollégának fizetést kell adni, oktatni kell, majd olyan modellt kell elétenni, hogy ha eltölt némi időt a cégnél gyakornokként, akkor a megfelelő gyakorlatot megszerezve lehet neki rendes fizetése is, nem kell azonnal külföldre húznia a csíkot, ha meg is akar élni a pénzből, amit kap. Tehát mondjuk nem kell kiszúrni a 10-15 éves gyakorlattal rendelkező kollégák szemét havi nettó 150-nel három műszakban, mert akkor az ifjú titán amit összeszedte a szükséges két évnyi tapasztalatot, elhúz Németországba és vissza se jön.

2018. dec. 17. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
3-as nagyon jól leírta. Valahol eljött az idő, hogy ez a mentalitás megbukjon, és ez a sok KKV, multi csődbemenjen, de ehhez kell a nép ellenállása is (ez most már születőben van)
2018. dec. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért sok hiba van az elméletedben.

2010 környékén azért még nem volt olyan sok nyugger, aki hirtelen dolgozni akart volna, és ez a vágy csak úgy önmagában nem változik.

A Fidesz gazdasága már akkor is fenntarthatatlan volt, és a nyugdíjasok kiadásán akart spórolni.

Ezért a Fidesz kitalálta, hogy rengeteg nyugdíjast visszaszorított a munkaerőpiacra:

- rokkantnyugdíjasok

- korkedvezményes nyugdíjasok (fegyveres szolgálatosok, tűzoltók...)

- aztán ott a közmunka, na ez az, ami mindent borított a munkaerőpiacon, mert a közmunkások bére sokkal kevesebb, és a jogaik is kevesebb, mint a normális munkásoké. Gondolj csak bele! Többek között régen az utcaseprés is teljes munkaidős foglalkozás volt, most meg közmunka. A lényeg, hogy az önkormányzatok spórolnak egy rakás pénzt a szegény embereken.

- azt is meg kell jegyezni, hogy a manyup einstand miatt az embereknek nagyon kevés kilátásuk van arra, hogy normális időben mehessenek nyugdíjba, és arra, hogy normális nyugdíjuk legyen, normális fizetés, jogállamiság, normális oktatás... Ennek hiánya miatt ilyen élhetetlen Magyarország, és ezért mentek el olyan sokan.

Egyszerűen elvette az Orbán-kormány a reményüket, hogy normálisan élhetnek itt.


Ez még azonban önmagában nem elég a kialakult helyzethez!

A Fidesz a kis- és középvállalatok helyett a multikat támogatja, hiszen nagyokkal megy nagyban a korrupció, a kicsiknél kicsi a haszon, de nagy a kockázat.


A hatalmas foglalkoztatottság egyébként nem egészen úgy van, ahogy az meg van írva: beleszámolják a külföldön dolgozók munkáját és a közmunkát is.


A munkaerő-piac viszont nagyon egyenetlenül oszlik el: Sopronban, Budapesten nagy a munkaerőhiány, Borsodban inkább a munkanélküliség a nagy. Így a BAZ lakosok nagyon kiszolgáltatottak.


A fizetéssel kapcsolatosan azt jegyezném meg, hogy akármit mond a Fidesz, iszonyatosan nagy a foglalkoztatottsággal járó adó.

2018. dec. 18. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Teljesen rossz a kronológiai sorrend!

2008-ra tehető a devizahiteles botrány kirobbanása és ehhez a válság járult hozzá. 2008 előtti időszakban történt az a hatalmas felelőtlenség, hogy ennyi ember belement a devizahitelbe, amit igen erős megtévesztéssel tudtak elérni, a kockázatok elhallgatásával.

2004-2010 közötti időszakban már intenzívnek mondható volt a kivándorlás és a munkahely hiány is jellemezte ezt az időszakot, ami a válság időszaka alatt még tovább súlyosbodott. A nyugdíjasok munkába való visszahívása ekkor még egyáltalán nem volt cél, semmi próbálkozás nem volt erre. Nem volt elég meló, ezért is került a munkáltató helyzetelőnybe és ezért tudta lenyomni a béreket, persze ehhez hozzájárult az is, hogy nagyon alacsonyan tartották a minimálbért, ekkor egy szakmunkás nettó bére asszem olyan 50-60 ezer környékén volt 2002-ben, ami 2010-ig 85 ezerre emelkedett csupán.

Ennek az eredménye volt a tömeges kivándorlás. A szakmunkás utánpótlás hiánya is részben ennek az eredménye volt, hisz milyen kilátással kecsegtet ez? Továbbá az is, hogy a felsőoktatás irányába való terelés már-már egészségtelen módon intenzív volt ebben az időszakban.

A válság lecsengett, egyre több munka lett, így egyre több munkahely lett, ehhez azért részben hozzájárult a kormány, nem lehet letagadni. Ezt követő munkaerőhiány miatt kezdtek próbálkozni azzal, hogy visszahívják a nyugdíjasokat dolgozni. No, a túlóra törvény is részben ennek a következménye, de európai szinten annak a következménye, hogy fogyunk! Mert hogy nem beszélnek erről európai szinten, de ez európai szintű dolog, Angliában 48 órás a munkahét, amiből ki is lehet lépni, így még annál is többet lehet dolgozni, ezt "kérni kell", gyakorlatilag úgy működik, hogy azokban a munkakörökben, ahol erre szükség van, ott nyeld le, fogadd el, így vesznek föl, meg se kérdezik. Ugyanígy botrány volt az osztrákoknál is, a füles nem sz-rozik, egyből 12 órás munkanappal próbálkozott be, minek maszatolni... Németországban is 48 órás a munkahét, már idejét sem tudom, mikor vezették be, aztán bizonyos munkakörökben a bevándorlók miatt ezt tudták normalizálni, de ott is volt belőle pankráció...

Lengyelországban szintén 60 órás a munkahét, asszem tavaly vezették be. Stb... Őszintén, az összes országról nem tudom mennyit kell melózni. Azt tudom, hogy valamilyen kimutatásban olvastam, hogy állítólag a görögök dolgoznak a legtöbbet. A görögök!!! Olyan lusta népség, hogy a narancsok is ott rohadnak a földön az utcán, azé' nem hajol le!

Ezért nem lehet tisztán ez ellen tüntetni, mert nemzetközi szinten ez nem mutatható meg, nemzetközi szinten ez van már! Ezért kell bántalmazást, erőszakot színlelni, mert láthatod nem annak akarnak hangot adni, hogy ezt nem akarják, pedig szerintem épp elég lenne annak is, de az nem talál hallgatóra, hisz há' mit sírsz, itt is ez van...

Vannak erre kimutatások, hogy melyik országba mennyit melóznak, de ezzel nem szabad foglalkozni, mert olyan, mint a magyar átlagfizetés... Ilyenekből számolják ki, hogy a németországi standard az 28 óra... na persze! :D


Én sem tudom, hogy ez jó vagy rossz döntés, a lengyel példát kéne tanulmányozni, de még nem szántam rá magam, hogy utánanézek, hozzáállásban hozzájuk hasonlítunk, csak hát közel sem ugyanaz a lakosság száma.

2018. dec. 18. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az 5-össel részben egyetértek, de én azért sem akartam direkt módon belemenni ilyenbe, hogy A Fidesz, A szocik, mert nincs értelme!

Teljesen igazad van abban, hogy a közmunkások bére jóval kevesebb, de joga pont annyi van. Nem tudom, hogy mekkora településen élsz, kisebb településeken azért klasszul bele lehet látni a közmunka programba. Közmunkások között is, akik kvázi szakmunkát látnak el az önkormányzatok számára (nyilván már önmagában nem történhetne ilyen, hisz a munkakörük elvileg meghatározott), de ebben az esetben tapasztalatom az, hogy a közmunkás bérnél többet kapnak! Tény, hogy az önkormányzatnak így olcsóbb, mintha egy "külsőst" hívna. Szóval megy a matek, szó se róla!

A "normális időben nyugdíjba", az ott bukott meg először kb. mikor 60 fölé emelkedett... Nem tartom ezt túlzásnak, pl. egy fizikai munkás 60 felett már meglehetősen leharcolt, ott kb. az 55 év lenne a reális.

S most csak azért nem írom le kinek van ehhez köze, kinek nincs, mert tartom magam ehhez, a kérdező is kerülte ezt, így úgy gondolom úgy tartjuk ezt tiszteletben, ha mi is így teszünk! Lehet enélkül is beszélgetni erről.

Persze ez még nem jelenti azt, hogy ne lenne elvárható, hogy ez csökkenjen le ismét legalább 60 évre, csak hát most hogy? Tehát ez belátható, hogy ilyet jelenleg nem lehet véghezvinni!

A normális nyugdíj téma na az azért bonyolult. Van olyan ismerősöm, aki a fél életét ellébecolta, alig van 10-15 éve bejelentve, amíg volt meló volt pénz, csak hát adózni azt nem... most nyugdíjas, nyugdíj alig, ki ezért a hibás? A kormány! Kiszúrja a szemét ennyivel! Szóval azért nem mondom, hogy nem lehet sz-r a helyzet, de nézzetek erősen a panaszosok mögé!

Nem a Fidesz támogatja a multikat a kis- és középvállalkozások helyett, hanem eddig mindenki ezt csinálta. Nem tudom hogy lehet elérni ezt embereknél, hogy mindig csak az aktuális kormány hibáit látják, fiatalnak kell-e ehhez lenni vagy nemtörődömnek a politikát illetőleg, fogalmam nincs hogy történik ez az örökös felejtés. Ez egy állandó duma, a rendszerváltozás óta a kis- és középvállalkozások támogatása a duma. Még soha nem valósult meg! Ez nem mentesíti az aktuális kormányt! Ugye kormánypárti oldalon meg ez megy, hogy há' mé' azok is ilyenek voltak, azok sem tudták jobban stb... Igaz is, de most akkor ezzel hogy vagyunk beljebb? Sehogy!

Az adó irdatlan, ebben is egyetértünk. Az adó adójának az adóját fizetjük.

2018. dec. 18. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Abban igazad van, hogy eddig minden kormány támogatta a multikat, de úgy gondolom, hogy korábban a nagy munkanélküliség idejében ez mint kényszermegoldás indokolt is volt, és ebben benne van az 1. Orbán-kormány (1998-2002) is, de ami most van, az valami más.

Ami a közmunkások jogait illeti, egészen más a helyzet, én nem hallottam még arról, hogy felmerült volna, hogy a közmunkások szakszervezetet alapíthatnának. Furcsa lenne a sztrájk is stb.

2018. dec. 19. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

:D Van közmunkás szakszervezet. Sztrájkot meg én úgy gondolom, hogy szinte egyikünk sem engedhet meg magának, nem csak a közmunkások nem. Hónapról-hónapra él a közmunkás, a szakmunkás és a felsőfokú végzettséggel a saját területén dolgozó is (a többsége!), mivel az életünket ált. a fizetésünkhöz igazítjuk. Addig nyújtózkodunk, amíg a takaró ér (valaki tovább is), de addig viszont feltétlen!

Az tud Magyarországon sztrájkolni, aki 1-2 nap sztrájkkal is tud bénítani. Ilyen pl. a gyártásban dolgozó!

Megnézed Bp-en a diákok és a nyugdíjasok tüntetnek! Nem a dolgozók! A dolgozók dolgoznak! Szép volna, ha a majdani dolgozó és a dolgozók szülei/nagyszülei képviselnék a dolgozót, de hát azér' látszik, hogy nem erről van szó.

2018. dec. 19. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!