Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Gyanúsítottként be idéztek a...

Gyanúsítottként be idéztek a rendőrségre. Mire számítsak?

Figyelt kérdés
Derült égből, villám csapásként ért, hogy egyszer csak be idéztek gyanúsítottként a rendőrségre. Kaptam egy 1 oldalas levelet, melyben röviden és tömören le írták a következőket. - 2012. évi C. törvény 219. § (1) bekezdés a pontjába ütköző és az (1) bekezdés a pontja szerint minősülő jogosulatlanul vagy a céltól eltérően személyes adatot kezeléssel vádolnak. - Na már most ez érdekes, mert erről semmit sem tudtam idáig. Sőt azt se tudom ki jelentett fel! És milyen adatokkal élhettem vissza! Ehhez hozzá jön még az idézés következő sorai is! - A Be. § (5) A megidézett felhívható arra, hogy az ügyre vonatkozó iratain kívül a bizonyításnál felhasználható feljegyzéseit vagy egyéb tárgyait hozza magával. - Mit is kellene magammal vinni? Mert semmi előzmény nincs, legalább is én ez idáig semmilyen előzményről nem tudok. Épp ezért semmilyen feljegyzésem nincs, és ez ügyben semmilyen tárgyam nincs. Legalább is én nem tudok, jelenleg ilyesmiről! Most akkor mi van? Erre írtam, hogy derült égből villám csapás. Halvány lila fogalmam sincsen, hogy mi akarna ez lenni. És arról, meg egyáltalán, semmi infóm, hogy ki küldhette ezt a kedves karácsonyi ajándékot. Vagyis magyarán, azt se tudom ki jelentett fel, és hogy kinek az adatival élhettem vissza. Ilyenkor mire számíthatok?

2015. dec. 16. 13:56
1 2 3 4 5 6
 21/58 anonim ***** válasza:
75%

Ne haragudj, de teljesen feleseleges dolgon pörögsz. A törvényi hivatkozás tökéletesen megfelelő arra, hogy egyértelműen megjelölje, hogy milyen bűncselekmény miatt folyik az eljárás. Vagyis, ha csak annyi lett volna az idézésben, hogy "a 219. § (1) bek. a) pontjába ütköző és aszerint minősülő személyes adattal visszaélés", az is tökéletesen megfelelő lett volna. Teljesen felesleges és nem is szokás, a pontos törvényi hivatkozás mellé szövegesen kiírni az egész tényállást.

Másrészt, ez a szöveg csak a rendőrségi ügyfeldolgozó rendszer által létrehozott sablon (szöveg), amin nem nagyon szoktak módosítani. Nem ez a lényeges, hanem az, hogy a kihallgatás során, a gyanúsítás szövegében mi fog szerepelni. Abban viszont már pontosan le kell írni, meg kell jelölni, hogy ki-mit-mikor-hol-mivel-hogyan-miért csinált.

2015. dec. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/58 A kérdező kommentje:
Zápor részére. Nem vagyok jártas a jogban. Épp ezért örültem, hogy sikerült tegnap késő este beszélnem a jogász ismerősömmel Skype-on. A jogász ismerősöm ugyan ezt az adott törvényt nem ismerte, de úgy mint itt a gyakori kérdéseken, neki is be írtam Skype-on a teljes törvényt. A jogász ismerősöm pedig, erre azt mondta, hogy nem véletlen, hogy kifejezetten csak is, a 2012. évi C. törvény 219. § (1) a pontra hivatkozik. És arra is rá kérdeztem, hogy mi van a haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva mondat résszel. Erre azt mondta, hogy ez a be vezető szöveg rész, de mivel a tény állás nem erre vonatkozik, így a jelenleg soron következő ki hallgatáson ezzel nem is gyanúsíthatnak meg. Ha mégis akkor mindenképpen éljek panasszal. Mivel a gyanúsítás ténye nem erre vonatkozik. Az már más kérdés, hogy esetleg még mivel gyanúsítanak majd meg.
2015. dec. 20. 10:42
 23/58 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, milyen panaszról beszélünk egy idézés alapján. Gyanúsítva azzal leszel, ami a kihallgatáson a gyanúsítás szövegében elhangzik.

Másrészt, semmi nem írja elő, hogy a jogszabályi hivatkozáson túl a teljes törvényi tényállást ki kellene írni.

Tehát, amit a nyomozó hatóság gyanúja szerint elkövettél, az a következő: "a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló rendelkezések megszegésével haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva, jogosulatlanul vagy céltól eltérően kezeltél adatot". Ez majd pontosan ki fogják fejteni, hogy mikor, hogyan és miként követted ezt el a gyanú szerint. A haszonszerzési célzat vagy jelentős érdeksérelem okozása épp úgy része a "történetnek", függetlenül attól, hogy ezt az idézésben nem emelték ki. Mert nem is kell!! Ha legalább az egyik nem valósul meg (vagy a célzat vagy az eredmény), akkor bűncselekmény sincs.


Még egyszer mondom, semmi nem írja elő, hogy a törvényi hivatkozáson túl a teljes törvényi tényállás szöveget ki kell írni. És ezt a gyanúsításban sem fogják megtanni. A gyanúsítás vége feltehetőleg így fog hangzani.


"Fentiek alapján Ön megalapozottan gyanúsítható 1 rendbeli, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. tövény (vagy csak röviden Btk.) 219. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző és az (1) bekezdés a) pontja szerint (vagy csak "aszerint) minősülő jogosulatlan vagy céltól eltérő adatkezeléssel elkövetett személyes adattal visszaélés (vagy csak simán "személyes adattal visszaélés") vétség elkövetésével.

2015. dec. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/58 A kérdező kommentje:
Zápor: Hasznom biztos, hogy nem volt! Az Tuti! Nem hogy 100 %, hanem legalább 101 %-ig biztos, hogy nem volt hasznom! Ezt már most ki merem jelenteni! Hogy miért foglalkozom mégis ennyit mégis ezzel az ügyel? Jogos kérdés! Azért mert alapban, törvény tisztelő vagyok! Ráadásul ez idáig, mint írtam bűntettlen elő életű. Még egy szabálysértésem sem volt, ez idáig! Jelentős érdeksérelem? Na erre kíváncsi lennék! Mégis mi lehet az a jelentős? Itt a jelentős szót ki hangsúlyoznám! Megalapozott gyanú? És mire alapozzák, azt a megalapozottat? Ha azt írták, hogy az adott ügyben nálam lévő feljegyzéseimet, és tárgyimat vigyem magammal, bizonyítékként. Épp ezért laikusként, fel merül bennem a kérdés, hogy akkor, mire vagyis milyen bizonyíték / bizonyítékokra is alapozzák azt a megalapozott gyanút? Egyáltalán vajon kőtelesek, elém tárni, a felmerült bizonyítékokat? Egy biztos, holnap azaz 21.-én ebben az időben (14 óra 17 percre) már túl leszek ezen? Hogy nyugodt-e a lelkiismeretem? Nem! És ez így van rendjén. Hogy el követtem-e az adott cselekményt, amivel vádolnak? Erre jelenleg ebben a pillanatban, azt sem tudom, hogy konkrétan kinek az adatával és milyen mértéken követtem el! Tehát nem tudok most válaszolni rá. Azt sem tudom, hogy hány rendbeli. Vagy is azt, hogy mennyiszer követhettem el, amivel vádolnak. Tehát az hogy 1 rendbeli, vagy 2 rendbeli, vagy esetleg X rendbeli-e a cselekmény az a tény sem ismert számomra! Ha most te bíró lennél, és most azonnal ítéletet hirdetnél. Akkor abban az esetben, azt mondanám most, hogy: A terhemre rót vétséget, nem követtem el!
2015. dec. 20. 14:23
 25/58 anonim ***** válasza:

Nyilván, ahogy te se tudsz semmit az ügyről, úgy mi sem. Ennél fogva sok mindent nem lehet mondani.

Az idézésben meg annyi van, amennyi. Se több, se kevesebb, mint egy idézésben lenni szokott. Az egy egyszerű sablon nyomtatvány, a "bizonyításánál felhasználható feljegyzései vagy egyéb tárgyai" szövegrésszel együtt. Ez valóban össze tudja zavarni az embert, de nem kell vele foglalkozni. Majd a kihallgatás után már tudni fogod, hogy miről van szó, és majd utána ráérsz azzal foglalkozni, hogy mivel tudni igazolni a saját szavadat. Ennyi, nem több! Holnap okosabb leszel.

2015. dec. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/58 A kérdező kommentje:
Zápor: Így van. Holnap majd okosabb leszek! Legalább is nagyon remélem! De nyugodt, az nem vagyok! Sőt, inkább zaklatott vagyok! Mert már csak azért is, mert nem igazán tudom mi is akar, ez az egész lenni! Sok minden meg fordult a fejemben. De nem tudom, hogy valójában mivel érdemeltem ki ezt az egészet. Az idézés az egy tény, és a benne lévők is tények. Pálcát törni felettem meg, még nem érdemes törni. Mivel nem hogy, jogerős ítélet nincs még. De még vádat sem emeltek ellenem, ebben a pillanatban. Közben persze próbálnék karácsonyra is készülni. Épp ezért fel hívtam az unokanővéremet is, hogy mikor jön a családjával. 26.-án jönne az unokanővérem a gyerekivel. Az unokanővéremnek is elmeséltem, a történteket. Ő sem értette teljesen az egészet. Csak annyit, mondott hogy, ő (unokanővérem) sem hiszi hogy előzetesbe helyeznének. Az unokanővérem, azt mondta, hogy sokkal súlyosabb vétségek miatt szokták előzetesbe helyezni, az adott gyanúsítottakat. És még hozzá tette az unokanővérem, hogy büntetlen elő életű vagyok, 53%-os rokkant vagyok amit igazolni is tudok, és hogy ezen tények miatt a szökés és elrejtőzés nem hiszi hogy fen áll. A bűnismétlésről, meg az unokanővérem sem tudott mit felelni. Próbált az unokanővérem nyugtatni. De nem nyugodtam meg. Hogy mikor nyugszom meg? Jogos kérdés! A válaszom erre az, hogy csak akkor nyugszom meg, ha jogerősen felmentenek!
2015. dec. 20. 16:01
 27/58 anonim ***** válasza:
Elég idegesnek tűnsz, pedig ott majd nyugodtan kéne figyelni arra, hogy csőbe ne húzzanak.
2015. dec. 20. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/58 A kérdező kommentje:
zoligyerek: Ne is haragudj! De igen, persze hogy ideges vagyok! Ezt nem tagadom! Szerintem te is ideges lennél, az én helyemben. Főleg így, hogy azt sem tudod miről van szó. Mint ahogy én sem tudom, hogy miről van szó. Ha te is kapnál egy, egy oldalas semmit mondó levelet, amelyben közlik veled, kb. 3 sorban hogy te gyanúsított vagy, és csak egy törvényt idéznek, hogy mivel gyanúsítanak. De te nem tudsz olyan, cselekmény elkövetéséről amivel meg gyanúsítanak. Akkor szerintem te is nagyon, ideges lennél.
2015. dec. 20. 16:37
 29/58 A kérdező kommentje:
zoligyerek: Muter kérdezte tőlem, hogy nyugtatót vegyen-e? Én meg vissza kérdeztem tőle? A nyugtató mire lenne jó? Csak mert, a gyanúsítás akkor is meg maradna, és az idézés meg maradna. Ráadásul, a nyugtató, nem oldaná meg a problémámat sem ebben az ügyben.
2015. dec. 20. 16:42
 30/58 anonim ***** válasza:

nos annak ellenére, hogy a yardon dolgozom nekem is volt már részem abban(korábban), hogy milyen az amikor remegő gyomorral (fél év hajcihő) kaptam idézést, csak státusz nélkülit-előtte több ügyben mi. vádló és vádlott is voltam, ill. volt amiben hivatalból sikerült másik felet 'megfogni'.

Volt közte pár meredek dolog, az utolsónál 3 nyugtatóval mentem be:rendőrrel nem is beszéltem csak egy pszichológus szerűvel voltam befenyítve- ill nemtom hány oldalas tesztet írtam. utólag már viccesnek is tartom pedig nem volt az!


kérdés: minden rendőr becsületes, vagy vannak becsületes rendőrök- igen, nem.


na én indulatból olyan erősen bejelöltem a nemet, hogy az X kilógott, ill kilyukadt a papír.


EZÉRT VAGYOK még a cégnél ill. ezért akarok segíteni nemcsak neked másoknak is.

Ha feszengsz az nem szégyen, ha ezt látják rajtad, szerintem nem te leszel az első. Ügyvéd meg jobb ha van veled. az sem baj, ha kezdő vagy gyakornok!

2015. dec. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!