Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Rokontartás korlátozhatja a...

Rokontartás korlátozhatja a kötelezettet a költözés és szabad helyválasztás jogában?

Figyelt kérdés

Két idézetet mutatnék, melyek elég nyugtalanítóak:


1.; "a felek megállapodhatnak eltérő szolgáltatási módban is. Ha nincs megállapodás köztük, akkor a bíróság kérelemre a tartás szolgáltatásának más módját rendelheti el, feltéve, hogy az a felek körülményeire tekintettel indokolt és az ellen a másik fél nem tiltakozik."


Tehát ez arra utal, hogy ha nincs pénze a kötelezettnek, akkor vállalhat természetbeni tartást is. A kérdés, hogy vállalnia is KELL? tiltakozhat az ellen? Ki volna az idézetben szereplő "másik fél"? Tehát, ha a kötelezettnek mondjuk Diósjenőn kéne a szülőt gondozni, de ő el akar költözni külföldre, akkor a bíróság megtilthatja neki az elköltözést?


2.; "Nem kérheti a megállapodáson alapuló tartás megváltoztatását az a fél, akinek a körülmények megváltozásának lehetőségével számolnia kellett vagy akinek a körülmények változása felróható."


Ez még sokkal nyugtalanítóbb. Tehát ha jól értem, ha mondjuk egyszer elvállaltam Diósjenőn a szülők gondozását, akkor azt már soha nem vonhatom vissza, akár 30 év múlva is kötelességem volna ott laknom, és személyesen gondoznom őket?


Köszönöm előre is!

forrás: [link]



2020. jan. 13. 04:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha nincs pènzed eleve nem fogjàk megìtèlni a rokontartàst, ha megìtèlik akkor is àltalàban egy kisebb pènzbeni összeg. De akkor sincs olyan, hogy neked egy adott heleyn kell maradni ès gondozni valakit.
2020. jan. 13. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdezö: láthatólag nem tudsz rendesen szöveget értelmezni.

A megoldás, hogy megkeresel egy ügyvédet és megkéred, magyarázza el, mit jelentenek ezek a pontok.

2020. jan. 13. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már írták neked, olyan nincsen hogy akinek önmagára sincsen elegendő pénze annak rokontartási kötelezettsége lenne.

Amit idéztél az annyit jelent, hogy rokontartást nem csak pénzben lehet nyújtani, hanem mondjuk engedheti az illető hogy a lakásában lakjon ingyen vagy átvállalja egy ápoló feladatait amiért sokat kellene kifizetni és ő megy el a rokon helyett bevásárolni, takarítja a lakását mert már egyedül nem képes rá.

Ugyanis nem mindenkinek pénzre van szüksége a rokontól, így ez egy lehetőség arra hogy másképpen is lehessen a rokon iránti felelősséget kifejezni.

2. Ott van, hogy "megállapodáson alapuló tartás megváltoztatását" nem lehet kérni az EGYIK félnek. mert amikor megállapodott a másik féllel, akkor tudta hogy megváltozhatnak a körülményei és mégis megkötötte azt a megállapodást.

Ez nem azt jelenti hogy nem lehet megváltoztatni azt a megállapodást, hanem hogy megint meg kell állapodni vagy marad a bíróság. Vagyis ha a rokontartás azt jelentette hogy te Diósjenőn elvállaltad a szülők gondozását, akkor ezt úgy is biztosítanod kell ha elköltözöl. Vagy vinned kell őket magaddal vagy meg kell oldanod hogy valaki más gondozza őket Diósjenőn tovább. Vagy megállapodsz a szüleiddel hogy odaköltöznek a testvéredhez te meg fizetsz nekik valamennyi pénzt, amiből ott meglesznek. Esetleg szerzel nekik helyet egy idősotthonban és hozzájárulsz anyagilag ahhoz, hogy ott bent lakhassanak. rengeteg lehetőség van, a lényeg annyi, hogy ha MEGÁLLAPODTÁL a szüleiddel hogy Diósjenőn gondozod őket, akkor nem léphetsz ki ebből csak úgy egyik napról a másikra csak mert elköltözöl.

2020. jan. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Az első pontot, azt hiszem, félreértettem. A másodikat szerintem jól értelmeztem. Viszont egy fontos pont még tisztázatlan számomra, ezt eddig nem kérdeztem, de nem igazán találom a kifejezés jelentését.


Mit jelent az, hogy "MEGÁLLAPODÁS"? Mármint formailag pontosan mit takar? Például én egyszer fél évig ápoltam a nagymamám. Elvileg törvényileg kötelezhettek volna engem, hogy folytassam azt korlátlan ideig? Én nem adtam írásba senkinek, hogy haláig ápolni fogom, csak egyszerűen megkezdtem a tevékenységet. Ez már automatikusan egy hivatalos, haláláig tartó megállapodásnak minősül?


Vagy mondjuk egy fogyatékossággal élő kisgyerek, akit a szülei ápolnak, 18 éves korában szembesülhet azzal, hogy nincs joga senkitől sem tartásdíjat követelni egy önállóbb élethez, ha szülei nem így akarják, hiszem ők "megállapodtak, hogy ő a szülőknél lakik egész életében és kész.

2020. jan. 13. 16:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!