Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit tudok kezdeni fél örökséggel?

Mit tudok kezdeni fél örökséggel?

Figyelt kérdés
Hagyatéki eljáráson örököltem egy ingatlan 50%-át, de mellette fizetendő hiteleket is. A házban a testvérem lakik már egy ideje, ő a másik 50%-os tulajdonos, de tervben van, hogy 5 éven belül eladja, akkor felezzük el az eladott ház árát. Mit tehetek, hogy semmilyen hátrányom ne lehessen belőle, gondolok itt a rezsire, és a felújításokra amiket ő szeretne, illetve, hogy tényleg így legyen? Mert akkor semmire sem megyek a tulajdonnal, ha 20 évig még benne lakik mégis, nekem meg csak a hitel fizetése jutott. Nagyon nem tudom hogy kell ezt csinálni. Segítsetek.

#örökség #fele tulajdon #örökölt hitel
2021. máj. 17. 14:05
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

9-es


Azért, mert ‚worst case’ estetén ha a testvér nem fizet vagy nem tud/akar fizetni akkor fizetési meghagyást küldenek ki es az adossagot ráterhelik a házra. Széljegy lesz rajta, az meg minden tulajdonosnak fáj.

Nehéz egy ilyen ingatlant ertekesiteni.

2021. máj. 18. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Csütörtökön megyek ügyvédhez, köszönöm a válaszokat. Hasznosak, mert sajnos nem is túl jó a viszonyunk, és ez a helyzet nem könnyít rajta. Mondani lehet bármit, de nekem tényleg az lenne a legjobb, ha megkapom a részem, ő meg lakjon ott, mint egyedüli tulajdonos. Nekem messze is van, és komoly betegségből vagyok gyógyulóban, nincs szükségem, sem energiám arra, hogy csak hitelt fizessem, és majd egyszer lesz a lakás eladásból valami. Addig meg minden kérdéses, ha adósságot csinál, tőlem hajtják be? Vagy ha csinálni akar valami felújítást, az az én költségem is?! Nem akarom ezt, az biztos.
2021. máj. 18. 23:24
 13/22 A kérdező kommentje:
Amiatt is gondban vagyok, hogy amit megadtak a ház értékének, csak látatlanban mondtak kb egy ottani telekárat, és azt mondta a tesóm, hogy nekünk ez jó, mert tudtuk hogy vannak hitelek, és ha ennél több lenne, akkor nem kérhetnek többet a bankok, csak amennyi az öröklött ingatlan értéke. Sajnos ez az alacsonyabb összeg szerepel a hagyatéki végzésben, gyanítom emiatt fellebbezni kell, mert ha ennek a felére leszek csak jogosult, akkor rosszul járok.
2021. máj. 18. 23:35
 14/22 A kérdező kommentje:
Az egyik nagyobb összegű hitelnél tesóm volt a kezes, mert neki lett felvéve. Nem tudom hogy ilyenkor hogyan megy ez, teljesen mindegy, hogy kezes volt, az is ketté oszlik köztünk? Úgy érzem az ügyvédnek lesz dolga bőven...
2021. máj. 18. 23:45
 15/22 A kérdező kommentje:
10-es nem ügyvéd vagy? Szinte ugyanezekről esett szó. Az ügyvéd peren kívüli megegyezést javasolt első körben. Sajnos ez nem lesz járható út, mert megpróbáltam, hogy legyenek leírva a dolgok, még csak a rezsiről beszéltem, de azt mondta felháborodva, hogy minek? Ha még erre sem hajlandó, akkor nincs értelme egyezkedni, és rájöttem hogy nem is akarok közösködni vele innentől. Nincs más út, mert nem tudok bízni benne.
2021. máj. 21. 17:18
 16/22 A kérdező kommentje:
Attól tartok mindig, hogy a hagyatéki becsértéket fogják figyelembe venni, de az ügyvéd azt mondta, az nem számít mennyi, általában mindig egy alábecsült szám, nem ez számít, mindig piaci áron kell számolni. Ez biztos így van? Emiatt azt mondta nem kell megfellebbezni a hagyatéki végzést.
2021. máj. 21. 17:45
 17/22 anonim ***** válasza:

1. A rezsit a lakók fizetik, tehát az csak a testvéred felelőssége. (ritka kivételek lehetnek, pl lakásban közös költség, de általában csak a lakó fizeti)

2. A felújítás érdekesebb dolog, ha csak az eredti állapot visszaállítása, állagmegóvás akkor ő fizeti (pl tisztasági festés) viszont ha értéknövelő (pl utólagos külső szigetelés) akkor fele-fele, mert a te tulajdonod értéke is nő.

3. A te részedet eladhatod bármikor, de nyilván fél házat nehéz. Ilyenkor a társtulajdonosnak szokták eladni, idegenek csak nyomott áron vennék meg. A közös eladás megegyezés kérdése, ha ő nem akarja eladni az probléma lesz.

4. Mivel a fél ház a tied, neked is jogod van ott lakni, az ő hozzájárulása nélkül is. Ha a testvér ezt nem akarja, megegyezés szerint lehet vele fizettetni bérleti díjat cserébe. Ha ezt nem akarja, akár oda is költözhetsz egy pár hétre, csak hogy nyomást gyakorolj rá.

5. A kezesnek semmi jelentősége a tartozás elosztásában, az akkor számít, ha valaki nem fizet, akkor nála hajtják be.

2021. máj. 21. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

A #17. válaszoló 3. pontja nem helyes.

Helyesen:

A társtulajdont el lehet adni, de a másiknak (másikoknak) elővételi joga van, tehát elsőként KÖTELES VAGY NEKI FELKÍNÁLNI, legjobb írásban, időpontot szabni (30 nap) a válaszra. Ha már volna vevőd, akkor írd meg neki azt is, hogy tőled egy harmadik személy ennyiért venné meg. Ha megveszi - eladod neki. Társtulajdonban levő tulajdoni hányadot nem igen vesznek meg, legfeljebb nagyon nyomott áron. Ilyenkor vagy mindketten eladjátok, vagy bíróságra adod.

2021. máj. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%
#18: Írtam én ennek ellenkezőjét? Azt írtam bármikor eladhatja, ami igaz is. Csak miután megtalálta a jelölte, a tulajdnostársnak is fel kell kínálni, ugyanolyan áron.
2021. máj. 21. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sajnos semmi esély megegyezésre, túl buta ahhoz, hogy átgondolja a lehetőségeket, nem tudom miért lesz jó egy csomó pénzt kiadni perre, amikor más vêge nem lehet, csak hogy kifizet belőle, vagy eladjuk és úgy kapom meg a részem. Még ebben is keresztbe tesz nekem, pedig nem lenne szükségem ilyen dolgokra, mert épphogy túléltem a rákot, egy hatalmas műtéttel, elvágták a nyakam 26cm hosszan, megvan a magam harca, ő meg ebben a helyzetben még velem fizettetném a tartozást, és ki akar semmizni.
2021. máj. 22. 09:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!