Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ebben az esetben mit csinálhat...

Ebben az esetben mit csinálhat a kisebbik testvér?

Figyelt kérdés
Van két testvér. Meghaltak a szüleik, maradt a szüleik után két ház. A két ház nagyságrendileg ugyanakkora értéket képvisel. A szülők nem végrendelkeztek, de az egyik házat még életükben a nagyobbik testvér nevére iratták. Megbeszélték, hogy a kisebbik testvér, mivel még kiskorú, majd akkor kapja meg a házat, ha nagykorúvá válik. De mivel a kisebbik testvér kései gyerek, a szülők nem érték meg az ő nagykorúvá válását, de azóta ő is betöltötte a 18-at. Most a törvényes öröklés szerint a két testvér között 50-50 százalék a tulajdonjog a második házból. Igen ám, de mint írtam, a nagyobbik testvér már megkapta a jussát, az első házat, most mégis igényt tart a második házból is az 50 százalékra. Ilyenkor mit tehet a kisebbik testvér, ha nincs végrendelet, amelyben le van írva, hogy a második ház csak és kizárólag az övé?

2023. márc. 26. 14:09
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Van valami tízéves szabály ajándékozás és öröklés kapcsán, annak kellene utánanézni, pontosan hogy szól, nem tudom, hogy ide vonatkoztatható-e.
2023. márc. 28. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Nyilván az lenne igazsgágos, ha lakást beleszámítanák, de nem tudom, van-e ennyire fejlett a jog. De valami szabály van ezzel kapcsoalatban, csak nem tudom elég lesz-e ide, érdemes megnézni. Főleg ha nem telt el tíz év az ajándékozás óta, járjon a kis testvér alaposan utána, akár ügyvédnél is rákérdezve.
2023. márc. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

"járjon a kis testvér alaposan utána, akár ügyvédnél is rákérdezve"

De a kérdést a nagyobb testvér tette fel. Az ő érdekeit ki védi meg? 😂

2023. márc. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

De hiszen a platóni ideák világában tiszta a helyzet, a kérdés csak az, hogy a jog - mint formális rendszer - mennyire fejlődött ki addig, hogy a ,,platóni'' igazságot teljes mértékben leképezze.


Mivel erre még a matematika szűk világban sincs teljes lehetőség a legalább számelmélet bonyolultságát elérő rendszerek esetében (Gödel nem-teljességi tétele), ezért sajnos elképzelhető, hogy nem sikerül (remélem azért a legjobbakat), de ettől még ez mégiscsak a jog valamiféle ,,fogyatékossága'' (vagy szerencsés esetben nem-fogyatékossga) lesz.

2023. márc. 28. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Öröklési jog szempontjából lényegtelen melyik testvérről van szó a kérdésben, és az is, hogy a kérdező egy valós helyzetet vagy egy "fiktív" öröklési kérdést tett-e fel.( Illetve akkor nem , ha tényleg érintett a kérdésben, mert akkor a kérdezőt előnyösen , vagy hátrányosan érinti ez az öröklési szituációban.)


6. válaszadóként a kérdésben szereplő öröklési rendel kapcsolatos összes dolgokat leírtam.


Az úgy van és kész.


Ahogy leírtam , ha a kapcsolat jó a két testvér között számtalan dologban lehet egyezkedni .(Ajándékozás , az örökléssel kapcsolatos másmilyen megegyezés szóba jöhet, viszont minden esetben ügyvéd bevonása szükséges, ugyanis az ügyvédnek ellenjegyezni és, szerződésbe kel foglalnia mindent, hogy a későbbiekben ne merülhessen fel jogvita, és minden legális legyen)


Ajándékozással kapcsolatban: Nincs semmi Platóni, vagy "platónyi elv" vagy idea:) :) Csak a mostani ajándékozási jog:) Amit persze próbálgatnak kijátszani , valaki sikeresen - vaki nem:)


A kérdésben szereplőkre mivel testvérek ez vonatkozok:


Egy magánszemély , azoknak az egyenesági rokonoknak: házastárs, testvérek, gyerek-gyerekek, szülők, ILLETÉKFIZETÉSTŐL MENTESEN ajándékozhat, legyen annak az értéke bármekkora , és természetesen az ajándékozást ugyanezekkel a feltételekkel megtehetik a felsorolt, egyenesági rokonoknak, más sorrendben is:) (azt hiszem a nagyszülő is idetartozik, elvileg csak azt vizsgálják, hogy nem-e illegális dologból származik-e az ajándék, ami lehet akár készpénz is. 20- vagy 500 milla lényegtelen csak legális dologból származzon. Én úgy tudom jelenleg ez így van.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Aki nem a felsorolt rokonok közé tartoznak azoknak azt hiszem 150000 forint felett illetéket kell fizetni. Az ajándékozott viseli a költséget, és az illeték nem minden esetben ugyanannyi, ingatlan és ingóság értékétől függ.


Bárki ajándékozhat bárkinek. Nap mint nap tesszük ezt.

Rokoni viszonyban nem álló személyek is ajándékozhatnak kulcstartót, guccipulcsit:) traktort tévét nagyobb pénzösszeget , ingatlant, képeslapot:)" bármit" stb...


Nyilván ezek közül rengeteg dolog van amit nem kel lepapírozni és a NAV felé jelezni, és vannak amit inkább az előírt módon érdemesebb ajándékozni.( Bentley) :)


Használ a jog egy úgynevezett "szokásos mérték" meghatározást, aminél figyelembe veszik az ajándékozó és ajándékozott anyagi helyzetét, az ajándékozás alkalom jellegét és még néhány dolgot ( bonyolult) :)

Az ajándékozott bizonyos esetben köteles elfogadni az ajándékot, bizonyos esetben nem:)

(nem annyira bonyolult)

Az ajándékozottnak bizonyos esetben joga van később visszaadni az ajándékot még ha az nagyon nagy értékű is. ( bizonyos feltételeknek teljesülnie kell) :)

És az ajándékozó is visszakérhet nagyon drága ajándékot , az ajándékozottól. Bizonyos esetek fennállásakor.


Mindennek utána lehet nézni. Vagy elmenni egy 10-20 ezer forint / h díjas ügyvédhez aki mindent elmagyaráz. :)

2023. márc. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
44%
Nem tehet semmit. Van másfél lakásod. Pacsi! 👊
2023. márc. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
46%
A #politika #üzlet #veszekedés kulcsszavakat nem értem a kérdésedben. 😂
2023. márc. 29. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 xp ali ***** válasza:
A nagyobbik tesó lemond az örökségről és akkor mindent a kisebbik örököl. Én ezt tettem, semmi gond nem volt belőle.
2023. máj. 13. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

"Megbeszélték, hogy a kisebbik testvér, mivel még kiskorú, majd akkor kapja meg a házat, ha nagykorúvá válik. De mivel a kisebbik testvér kései gyerek, a szülők nem érték meg az ő nagykorúvá válását, de azóta ő is betöltötte a 18-at."

Arról nem ír a kérdező, hogy egyszerre haltak volna meg a szülők. Számtalan lehetőségük lett volna tehát, hogy a kisebbik porontyra is írassanak valamit. Nem tették meg. Talán nem ok nélkül. Lehet, hogy nem is a fater gyereke, csak féltestvér. Vagy egyszerűen csak egy semmirekellő.

2023. máj. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Mindegy, ember és kész, ugyanúgy egy gyoma van és ugyanúgy süt rá a nap, egy fedél kell a feje fölé mint mindenkinek, mindenkinek egy tányér jár a nagy asztalnál. Nyilván aljas egy rendszer ez már régóta ami itt megy. Ha lehet kérdezzen rá legalább egyszer, annyit megér.
2023. máj. 22. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!