Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha korábban kb 10 éve eltartás...

Ha korábban kb 10 éve eltartási szerződést kötöttem apámmal az öt érintő vagyonáért. Anyánk már korábban elhunyt, hagyatéki is évekkel ez előtt megvolt. Köteles vagyok e kifizetni az anyai részeket a testvéreimnek?

Figyelt kérdés
Mivel apánk egészségileg nagyon leromlott állapotban van, kérdezem a fentiek alapján apámat be adhatom e a szociális otthonba? Ja a szülői vagyont egy családi házat már 10 éve értékesítettem, az eltartási szerződés megkötése után.Annak a bevétele engem illetett meg, mivel a testvéreimet az anyai rész kifizettem nekik.Én titokban tudom e tartani a testvéreim előtt hogy mennyi összegért adtam el a szülői házat. Szerintem semmi közük hozzá nincsen.Most ébredtek fel a testvéreim és futkosnak ügyvédhez meg mindenkihez. Vita van közöttünk abban is hogy szerintük ha eltartási szerződés életben van,ez esetben nem adhatom be apámat szociális otthonba.Hogy van az erre való szabályzat?
2023. ápr. 10. 15:20
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Most akkor próbáld meg még egyszer, normálisan, érthetően leírni, hogy mi a francot akarsz, mert amit itt leírtál, annak semmi értelme...


Mi köze van édesanyád hagyatékának édesapád vagyonához?

2023. ápr. 10. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az anyai részt azt kifizettem a testvéreknek. Az apai 1/2 rész az engemet illett az eltartási szerződésért. Viszont eladtam ezt a családi házat ami törvényesen engem illetett meg az eltartási ért cserében. Közben apám állapota egyre rosszabbra fordul, mivel már az eltartási szerződés nem érvényes szerintem mert az abban foglaltak megváltoztak Pl akkor amikor a családi ház eladásra került. Apámat minél távolabbi helyre szeretném a szociális otthonba elhelyezni, hogy a testvéreim ne tudják meglátogatni, nem szeretném ha dolgok kiszivárognának az eltartási szerződéssel kapcsolatban, és a családi ház eladási árát szeretném titokban tartani, amelyről csak apám tud. Kérdésem hogy eltartási szerződéssel törvényes e a szociális otthonba helyezés a fentiek alapján?
2023. ápr. 10. 16:27
 3/6 anonim ***** válasza:
44%

Ha jól értem, akkor a fél ház a tiéd volt, másik fele édesapádé.

Ha nem követtél el semmilyen törvénysértést, akkor a helyzet úgy áll, hogy hivatalosan édesapáddal közösen adtátok el a házat, az ráeső pénzt pedig neked adta. Innentől kezdve nincsen semmi látnivaló, a testvéreid pedig nyugodtan rohangásszanak ügyvédhez.


Ami az otthont illeti: gyakori tévhit, hogy az eltartási szerződés miatt nem lehet otthonba berakni az eltartottat. Hacsak a szerződés nem tartalmaz ezt tiltó kitételt, bármikor betehető (már csak azért is, mert akarata ellenére nem lehet betuszkolni, szóval az az ő döntése, ha beköltözik). Ami téged kötelez a beköltözés után, az az ezzel járó költségek fizetése, aminek ha nem teszel eleget, akkor fog megszűnni az szerződés.


Más kérdés, hogy mivel a ház menet közben eladásra került közös megegyezéssel, ezért van-e még értelme életben tartani az eltartási szerződést. Azt neked kell tudnod, hogy pontosan mi áll benne, illetve még milyen vagyontárgyak vannak, amiket emiatt a többi örökös nem tud megkapni.

2023. ápr. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Az igazság az, hogy az eltartási szerződésben benne van hogy apámat élete végéig eltartom és gondját veszem. Sajnos apámnak már a felfogási képessége nagyon rossz volt akkor is amikor az eltartási szerződésre sor került mindezeket a testvérek bizonyíthatóan jól tudják.Mivel az eltartási szerződést felbontottuk, és az által, hogy az eltartását is a szociális otthonra bízom, kérdésként felmerül bennem az apai rész öröksége is adott esetben, de a köteles rész szerintem mindenképpen.
2023. ápr. 10. 18:23
 5/6 anonim ***** válasza:
48%
Köteles vagy eltartani, nem adhatod be. Ha felbontásra kerül a szerződés, mindegy mennyiért adtad el a mostani érték alapján kell osztozkodni. Ha elkótyavetyélted, akkor csúnyán ráfáztál.
2023. ápr. 10. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
69%

#5, ne írjál már hülyeségeket...


A „gondját viseled”-be az is beletartozik, hogy otthonba teszed. Még egyszer leírom; betuszkolni nem lehet, szabad akaratából költözik be, az ezzel járó költségek pedig téged terhelnek. Pláne, ha még az állapota is indokolja a szakszerű ellátást.

Köteles részről meg azért nincs szó, mert Ő ADTA EL a saját részét, a saját vagyonával pedig mindenki azt kezd, amit akar, vagy amit tud. Ha ő a házért kapott pénzt neked adta, ahhoz nincs köze senkinek. Tehát ami pénzt azért kaptál, abból nekik nem jár egy fillér sem. Az eltartási -ahogy már ezt is korábban leírtam- más ingó és ingatlan vagyontárgyak öröklésébe tud beleszólni. De ha csak a szülői ház volt benne a szerződésben, akkor már ígyis-úgyis érvényét vesztette.

2023. ápr. 10. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!