Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nekem mint 16 éves gimnazista...

Balázs.P kérdése:

Nekem mint 16 éves gimnazista jogilag van e abba beleszolásom hogy melyik iskolába akarok járni? Illetve abba hogy melyik szülőnél szeretnék lakni?

Figyelt kérdés

Igaz hogy az én szüleim nem valtak el, igazából házasok sem voltak. De mivel mostanába sok a bonyodalom és édesanyam a Gimnáziumból átakar iratni egy gyenge szakközépbe igy mindenre hajlandó vagyok hogy ezt megakadályozzam...

Kérek mindenkit aki egy kicsit is képbe van a ologrol az irjon valamit.... Nem szeretném hogy emiat iskolát keljen váltanom... továbbá a következőkbe szeretnék egyetemre is menni és aligha hinnem hogy egy gyenge szakközépből barkit is felvegyenek egyetemre....



2014. szept. 11. 19:42
1 2
 11/15 anonim válasza:
83%

Most direkt rákerestem a Polgári Törvénykönyvben

4:148. § [A gyermek bevonása a döntésekbe]

A szülőknek tájékoztatniuk kell gyermeküket az őt érintő döntésekről, biztosítaniuk kell, hogy az ítélőképessége birtokában lévő gyermekük a döntések előkészítése során véleményt nyilváníthasson, törvényben meghatározott esetben szüleivel közösen dönthessen. A szülőknek a gyermek véleményét - korára, érettségére tekintettel - megfelelő súllyal figyelembe kell venniük.


-->szóval számít a véleményed, valamint


4:153

(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.

(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.


Összegezve: végső esetben fordulj a gyámhivatalhoz!

Ne add fel a terveidet, ha ez a szüleidnek nem jelent plusz terheket!

2014. szept. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
55%

ez jó, amit az előző írt, hogy fordulj a gyámhivatalhoz.


kettő pedig, hogy én úgy tudom, 14 év felett a gyerek dönti el, h melyik szülőnél akar élni. vagy legalábbis valahogy van beleszólása.

2014. szept. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
55%

ezt találtam:

A kiskorú 16. életévének betöltése után elhagyhatja a szülői házat anyjának akarata ellenére is előzetes gyámhatósági engedéllyel.

2014. szept. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
73%
Tudom, hogy most iszonyatosan le leszek pontozva, de a fogalmazáskészségedet (amiben érdemleges információ nem sok van), és a helyesírásodat, ragozásodat elnézve elég messze vagy még az egyetemhez, sőt, meg merem kockáztatni, hogy azért akar átíratni anyukád egy gyenge szakközépbe, mert ezt látja, és azt akarja, hogy legalább valami szakmád legyen majd, ne csak érettségid. Ha a válás és költözés miatt akarná kivenni, máshol is találna gimnáziumot, nem kellene feltétlenül szakközépbe menni.
2014. szept. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
74%
Nekem annak idején azt mondták, hogy 16 éves kortól már a szülő nem írathat át másik iskolába a hozzájárulásom nélkül - azaz az ő aláírása már nem volt elég a papíron, kellett az enyém is!
2014. szept. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!