Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van olyan ügyvéd aki másfél...

Van olyan ügyvéd aki másfél év jogerős itéletből ki hoz valakit a börtönből? Vagy esetleg csak enyhíti? Vagy ez lehetetlen teljesen?

Figyelt kérdés
2015. jún. 11. 21:29
 1/4 anonim ***** válasza:
Természetesen van ilyen. Csak elég időigényes. Legalább 1 év kell hozzá, de ha nem bocsátható feltételesre, akkor másfél évbe is beletelhet.
2015. jún. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
hmm akkor felesleges :(
2015. jún. 11. 22:15
 3/4 anonim ***** válasza:
58%

JOGERŐS ítélet, drága első, mit tudunk a jogerőről, hogyan lehet feloldani? Rendkívüli jogorvoslat mond valamit? Hm?


Kérdésre válaszolva: nem, nem tudja kihozni, hacsak nincs új bizonyíték.

2015. jún. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem, kedves #3-as. Bizony, most nagy tudatlanságot árultam el Jó, hogy most tőled megtudtam, hogy ilyen is van. Akkor kijavítom a válaszomat:


Tehát, kedves kérdező, mint láthattad, kihozhatja az ügyvéd az elítéltet, ha van új bizonyíték. Szerintem az sem mindegy, hogy milyen új bizonyíték kell hozzá: olyan, ami alkalmas annak a valószínűsítésére, hogy az új eljárásban a terheltet fel kell menteni, az eljárást meg kell szüntetni, vagy lényegesen enyhébb büntetést, vagy büntetés hellyett intézkedést kell kiszabni.


De hát én nem tudhatom. Viszont ha már ilyen tudományosak vagyunk, van még egy-két mód:


1. ha kiderül, hogy a terhelttel szemben ugyanazon cselekmény miatt már korábban is jogerős ítéletet hoztak,

2. ha nem a valódi nevén ítélték el (csak sajnos akkor elítélik majd a sajáát nevén is),

3. ha az alapügyben hamis vagy hamisított bizonyítékot használtak fel,

4. ha az alapügyben a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság tagja a kötelességét a büntető törvénybe ütköző módon megszegte;

5. ha az alapügyben az ítéletet a XXV. Fejezet alapján a terhelt távollétében tartott tárgyaláson hozták ez mondjuk nem szükségszerűen jár "kihozatallal",

továbbá, ha kiderül, hogy a köztársasági elnök már korábban a terhelttel szemben indult büntetőeljárás kegyelemből történő megszüntetéséről határozott.


Továbbá ki tudja hozni akkor is, ha:


6. ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor,


7. ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak (és a tövényes büntetés nem jár szabadságelvonással),

8. ha a bíróság határozatának meghozatalára a 373. § (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor,

9. ha a bíróság határozatának meghozatalára a súlyosítási tilalom [354. és 355. §, 405. § (1) és (3) bek., 549. § (4) bek.] megsértésével került sor,


10. ha az Alkotmánybíróság a jogerős határozattal befejezett büntetőeljárás felülvizsgálatát elrendelte, feltéve, hogy a terhelt még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, vagy a kiszabott büntetés, illetőleg az alkalmazott intézkedés végrehajtása még nem fejeződött be, vagy a végrehajthatósága még nem szűnt meg,


11. ha a büntetőjogi felelősség megállapítására, a büntetés kiszabására vagy intézkedés alkalmazására olyan büntető jogszabály alapján került sor, amelynek alaptörvény-ellenességét az Alkotmánybíróság megállapította, de a terhelt már mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, vagy a büntetés végrehajtása már befejeződött, illetve végrehajthatósága megszűnt, illetőleg a terhelt már nem áll az intézkedés hatálya alatt,


12. nemzetközi szerződéssel létrehozott emberi jogi szerv megállapította, hogy az eljárás lefolytatása vagy a bíróság jogerős határozata megsértette a törvényben kihirdetett nemzetközi szerződés valamely rendelkezését, feltéve, hogy a nemzetközi emberi jogi szerv joghatóságának Magyarország alávetette magát.


És akkor még a végrehajtási kegyelemről, a törvényesség érdekében benyújtott jogovoslatról és az egyedi alkotmányjogi panaszról nem is szóltam, de remélem, így is átmentem a vizsgán.

2015. jún. 12. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!