Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Én mint tulajdonos kitehetem...

Én mint tulajdonos kitehetem a házamból a haszonélvező vendégét?

Figyelt kérdés

Testvérem és én vagyunk a házunk tulajdonosai 50-50%ban édesapánk a haszonélvező (holtig tartó)

idehozott egy szó szerint utcalányt és egyszerűen lelakja az egész házat nem lehet vele egy fedél alatt megmaradni van rá valami lehetőség hogy kitehessük a házból vagy teljesen reménytelen?

ügyvédhez csak akkor mennék ha tudom hogy lehet valamit csinálni feleslegesen senki nem szereti kidobni a pénzt az ablakon


2016. jan. 27. 12:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
93%
Nem, a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál, az csinál a házzal amit akar, csak nem adhatja el.
2016. jan. 27. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Be sem köteles engedni Téged. Ptk. 5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]

(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti. Bővebben ügyvéd tud segíteni, (Van minden bíróságon ingyenes jogi tanácsadás),

hogy estleg megszűntessétek, de sok esélyt nem látok rá. Még annyit lehet, hogya tesóddal váltsátokmeg pénzzel a haszon élvezetet, ha van mód rá. Akkor Ők elköltözhetnek.

2016. jan. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Bennetek viszont kirakhat, hiába vagytok a tulajdonosok. (előző voltam)
2016. jan. 27. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Annyit tehettek, hogy beszéltek apátokkal, és igyekeztek észérvekkel meggyőzni.

Másik lehetőség a haszonélvezeti jog megváltása, amihez mélyen a zsebetekbe kell nyúlni. Kvázi vesztek egy másik házat apátoknak.

2016. jan. 27. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Nem tudod kitenni a házból, mert azt a haszonélvező "birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.", azaz pénzért vagy ingyen akár bárkinek ki is adhatja, nem csak vele élhet ott bárki.


A haszonélvező hozzájárulása nélkül is ellenőrizheted a haszonélvezet gyakorlását, ha az ingatlant vagy ingóságait "nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja" apád vagy a nő, akkor "megfelelő biztosítékot" követelhetsz, ha ezzel ők nem értenek egyet, akkor bíróságra mehetsz.


Ptk.

5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]

(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.


5:152. § [A tulajdonos jogai a haszonélvezet fennállása alatt]

(1) A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.

(2) Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre.

(3) Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

(4) A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezetből fakadó jogok gyakorlását átengedte. Ebben az esetben a megfelelő biztosíték elmaradása esetén a bíróság a harmadik személyt a haszonélvező által a részére átengedett jog gyakorlásától eltiltja.

(5) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

2016. jan. 27. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek sajnos ettől féltem

Hihetetlen hogy az ember keze így meg van kötve

2016. jan. 27. 12:46
 7/16 kovpet ***** válasza:

"Hihetetlen hogy az ember keze így meg van kötve"


Hogy lett haszonélvező?

2016. jan. 27. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Ha fizetettek szülőknek azért, hogy tulajdonosok legyetek, akkor ez tényleg nem irigylésre méltó helyzet. De ha csak úgy rátok írták (pl. vállalkozók így védik vagyonukat lefoglalás ellen), akkor örülj annak, hogy most ott lakhattok, mert az ingatlan birtoklásának joga apátoké.
2016. jan. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Édesanyánk nevén volt sajnos meghalt és így örököltük

Apánk pedig holtig tartó haszonélvezetet kapott

2016. jan. 29. 14:54
 10/16 A kérdező kommentje:
minden édeasanyánk keze munkája és most nézhetjük végig ahogy tönkreteszik
2016. jan. 29. 14:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!