Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Rágalmazásnál és becsületsérté...

Rágalmazásnál és becsületsértésnél a Btk 229 abszolút kizáró tényező a bcs megvalósulásához?

Figyelt kérdés

Jelesül:

Én vkit k..ögnek neveztem (amúgy az is). Na az meg feljelentett, h jaj oda a becsülete blablabla, na de itt jön a képbe a Btk 229, azaz h valós tényállítással nem lehet elkövetni.


tehát ha hozok 25 tanút, akik mind elmondják h az illető tényleg homo és tényleg k....ög, akkor nem vagyok büntethető?

Sztem nem, hiszen valósat állítottam, de kíváncsi vagyok más véleményére.


2016. ápr. 2. 14:28
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

Nem nem.


Ha egy becsületsértésről van szó, akkor az elkövető mondhatott bármit, csak akkor van esélye / lehetősége bizonyítani az állítása igazát, ha azt a közérdek vagy más erős magánérdek indokolja (229. § (2)). Egyébként is, ezt a bíróság rendeli el, nem a vádló / vádlott valamelyike dönt úgy, hogy akkor most ő szeretné bizonyítani az állítást. (És az, hogy melegnek neveznek valakit, megvalósítja a becsületsértést, és ez nem közérdek, tehát fölösen bizonygatnád, hogy tényleg az.)


Gyakorlatban viszont magánvádas bűncselekmény, tehát neki kéne vádolnia a becsületsértéssel, és nem hiszem, hogy nyilvános tárgyaláson szeretné kivesézni a szexuális beállítottságát, így szerintem engedd el a dolgot, nem lesz belőle semmi.

2016. ápr. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

dede képes volt!


viszont mi ez a baromság, hát most tehát nem élhetek a jogommal, amikor pedig meg tudom védeni az igazamat? akkor minek a 229§ ??


és a másik: ha egyszer annyira okés a dolog, miért lenne önmagában a melegnek nevezés is becsületsértő? ez enyhén ellentmondásos ... most nem?

2016. ápr. 2. 15:06
 3/22 A kérdező kommentje:

"És az, hogy melegnek neveznek valakit, megvalósítja a becsületsértést, és ez nem közérdek, tehát fölösen bizonygatnád, hogy tényleg az.) "


dedededdee az igazság kiderülése abszolút közérdek !!! olvastam erről sokat h senki se bújhat a szem jogai mögé, ha azzal a valóságot akarja leplezni !! nem?

2016. ápr. 2. 15:07
 4/22 A kérdező kommentje:

még egy dolog:

már hogyne a vádló vagy vádlott döntené el, hát tudtommal nincs bcs kétséget kizáró bizonyítottság nélkül. azaz a magánvádló köteles bizonyítani az állítás valótlanságát, én pedig mellesleg tudom bizonyítani emellett a valósságát.


úgyhogy sztem nagyon nem így van.

2016. ápr. 2. 15:10
 5/22 anonim ***** válasza:
Már miért lenne közérdekű, hogy az illető meleg? Már ha egyáltalán az.
2016. ápr. 2. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

hát barátom, erre rápacsáltál.


semmi helye nincs a bizonyításnak, te ugyanis nem azt mondtad, hogy passzív homoszexuális, hanem egy sértő jelzőt használtál.


majd legközelebb előbb gondolkodsz és utána pofázol...

2016. ápr. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Akkor csapó2 (az első vagyok):


A Btk. 229. §-a azt jelenti, hogy a bíróság - ha úgy gondolja jogszerűnek - elrendelheti kötelezően (indítványra vagy hivatalból is) a valóság bizonyítását, és amennyiben ez sikeres, nincs más választása, mint felmentő ítéletet hozni (automatikusan nem büntethető az illető).


Az egy teljesen másik kérdés, hogy egy becsületsértéses ügynél a bizonyítási eljárás - alapesetben - úgy működik, hogy az állítás valóságtartalmát bizonyítani / vizsgálni kell, ilyenkor azonban kétesélyes a kimenetel (elítélés / felmentés), a normális ügymenetben nem kötelező automatikusan felmenteni.

2016. ápr. 2. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

akkor se kötelező felmenteni, ha bebizonyosodott a Btk 229? hát na nemá, hol élünk? olvastam egy vagon értelmezést, és mindenhol az van h csakis valótlan tényállítással lehet elkövetni.

elég fura elgondolás h nem kéne vizsgálni az állítás valósságát ezek után ... már hogyne kéne? akkor ennek a mintájára, én azt mondom h a szomszéd betört vhova, feljelentem, de ne akarja már senki vizsgálni a bcs valódiságát, azaz h tényleg betört-e, csak simán ítéljék el, mert utálom és különben is kell a kertje. bizonyításnak nincs helye. morbid na.

2016. ápr. 2. 19:47
 9/22 anonim ***** válasza:

nincs olyan bíróság ami azt fogja kijelenteni, hogy ő k***ög.

max. azt állapíthatnák meg, hogy passzív homoszexuális. amivel, legalábbis számodra két gond van:


1. a szexuális orientáltság személyes adat, amit neked nincs jogod nyilvánosságra hozni, tehát eleve bukta a dolog.

2. te nem azt mondtad, hogy passzív homoszexuális, hanem egy olyan jelzőt használtál, ami pejoratív és azért használtad, hogy mások előtt rossz színben tüntesd fel.


akkor jársz a legjobban, ha nem bizonyítod be, hogy az, mert akkor legalább a személyes adattal visszaélést megúszhatod...


mint mondottam volt, előbb gondolkozz, aztán járasd a szádat...

2016. ápr. 2. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Átfogalmazom: Btk. 229. §-t ha alkalmazza a bíróság, vagyis előírja, hogy a valóság bizonyítása kötelező - a végkimenetel érdekében - és ezt megalapozottnak találja, akkor itt bárki a fejére állhat, fel kell menteni az elkövetőt.


Ez egy opcionális törvényhely. Olyan szempontból választható, hogy a bíró / bíróság erre hivatkozva hallgat meg minden más bizonyítékot / vesz súlyba minden bizonyítékot. Ez neki(k) nem kötelező. Ha nem alkalmazza a Btk. 229. § (2)-ét, akkor el is ítélheti, fel is mentheti az elkövetőt, amennyiben a valóság nem nyer bizonyítást.


Alapból, alapesetben egy bescsületsértéses ügy bizonyítási eljárása ("érdemi tárgyalása") úgy működik, hogy az állított tény valóságtartalmát a bíróság megvizsgálja, és azután dönt.


Lefordítva: Ha a bíróság a Btk. 229. §-át alkalmazza ÉS NYER az a cucc, akkor bárki a fejére állhat fel kell menteni! De ha ez nincs, ezt nem alkalmazza - előzetesen - a bíróság, akkor bármi lehet a vége, felmentés és elítélés egyaránt.


Csak a kérdésre szorítkozva: NEM, a 229. § nem mentesít semmi alól ÖNMAGÁBAN.

2016. ápr. 3. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!