Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért van az, hogy a jogászok...

Miért van az, hogy a jogászok sokkal jobban szeretik hangoztatni, hogy ők doktorok?

Figyelt kérdés
Szögezzük le az elején: nem provokatív a kérdés, tudom, hogy megdolgoztak érte, és joguk van használni a címet. Csak azt nem értem, hogy ha egy matematikus, geológus, pszichológus...stb PhD-zik nem használja annyira sokszor a Dr-t. Vagy ha valaki elvégzi az orvosit, akkor ugye MD lesz, tehát doctor of medicine, szóval ő is használhatja a Dr-t. Mégis, TV-műsorokban az orvosok (még ha professzorokat is hívnak meg), csak simán Gipsz Jakabként vannak bemutatva (példa a név), míg jogászoknál mindig kiemelik, hogy Dr XY, ügyvéd/szakjogász/ügyész stb. Miért van ez szerintetek? Persze van kivétel, de én ezt figyeltem meg, hogy a jogászok sokkal nagyobb előszeretettel használják a Dr-t, mint az orvosok. Akárcsak ha azt nézzük, hogy a személyes (nem ügyvédi oldal) facebook oldalukon is beleírják a nevükbe, míg az orvosok nem. Vagy ami a csúcs, mikor a blikk.hu-s vagy instagramos felhasználónévben is benne van a dr.... A társadalom szerint jobban megérdemlik a doktori címet, mint az orvosok, vagy miért van ez? (Tudom, hogy "igazi" doktor csak az, aki PhD-zik, tehát Doctor of Philosophy, a tudományok doktora lesz, majd MTA doktor stbstb, ebbe most ne menjünk bele, mert az orvos orvosdoktor, a jogász meg jogászdoktor és pont.)

2016. ápr. 30. 09:34
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
18%

Mert ők is tudják, hogy egy jogi diploma kb. vicc kategória.

Aztán kompenzálnak, hogy ők akkor is!

Ez olyan, hogy a tudásukkal is a legtöbbet a bölcsészek villognak.

Belül tudják, hogy olyan diplomát tombolán is lehet nyerni.

2016. ápr. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
63%

"Mert ők is tudják, hogy egy jogi diploma kb. vicc kategória. "

Azért megnéznélek egy bíróságon, ahogy magadat próbálod védeni, ügyvéd nélkül. Azért nem véletlenül osztatlan képzés, nem a legkönnyebb szak az biztos.


A kérdésre visszatérve, én ritkán tapasztalok olyat amit a kérdező említett, szerintem legtöbbször kimondják, hogy vendégünk Doktor XY az YZ kórház főorvosa. Amúgy szerintem az orvosoknál inkább azt szokták kihangsúlyozni, hogy milyen orvos, milyen pozíciót tölt be.

2016. ápr. 30. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
29%

Mindig azzal kérkedik az ember amije nincs igazán.


A hivatásdoktori cím nem doktori fokozat, de úgy tüntethető fel, mintha az lenne. A névjegyen nincs különbség. A jogász nem csinál semmit, nem teremt értéket mégis el kell, hogy adja magát valahogy. Ezért az ügyvédi iroda mindig puccos, elegáns, az ügyvéd mindig drága öltönyben, jó kocsival jár, mert ezek jelzik, hogy Ő valaki, ezek hiányában kiderülne, hogy valójában senki.


A tudományosan senki (soha egyetlen tudományos cikket sem publikált, soha egyetlen kísérletet el nem végzett) kórházi főorvos is eljátsza a betegek előtt, hogy ő a nagytudású valaki. A nagyviziten a főorvos úgy vonul be a kórterembe, mintha az istenek vonulnának be az Olümposzra, Zeusz vezetésével. Miért? Hogy lássák a betegek, hogy itt VALAKI jött be, nem egy senki, aki egyébként valójában.


Akik viszont igazán valakik (akár jogász, orvos, de vegyész, biológus, matematikus, filozófus, vagy nyelvész professzorok a világ valamelyik vezető egyetemén, Oxfordban vagy a Harvardon, a Yale-en vagy a Sorbonne-on), azok tegeződnek diákjaikkal, keresztnevükön lehet szólítani őket (John-nak, vagy Bill-nek); és nyáron a rövidnadrághoz pólót vesznek, télen a hosszúnadrághoz pulóvert amikor biciklivel vagy motorral bemennek előadást tartani vagy kutatni a munkahelyükre. Ez utóbbiak közül kerülnek ki a Nobel-díjasok is.

2016. ápr. 30. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
15%
Nem tudom, de a legtöbbjük buta és értetlen. 3x kell neki elmondani, hogy doktor úr, Zéró kólát adjon a menühöz...
2016. ápr. 30. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
90%
Hát, mondasz valamit, egyetemen nálunk még a professzor se használta, volt osztálytársaim közül meg a jogászoknak van még az e-mailjében is, hogy dr.kovacs.maria@akarmi.hu :D (fiktív névvel írtam)
2016. ápr. 30. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
"A hivatásdoktori cím nem doktori fokozat, de úgy tüntethető fel, mintha az lenne." Ez nem igaz. Attól, hogy nem PhD-zik valaki, de elvégzi pl az orvosit, attól még doktor. Segítek: MD=Doctor of Medicine; PhD=Doctor of Philosophy. Tehát lehet valaki az orvostudomány és/vagy a tudományok doktora is, de mindkettő doktor. (Ahogy a jogászdoktor is.) Attól, hogy egy orvos/főorvos nem publikált, még igenis lehet "nagy tudású valaki", lehet kiváló szakember attól, hogy nem PhD-zett. Tehát, ha egy főorvosnak nincs PhD-je akkor szerinted ő egy senki. Gratulálok a logikádhoz. Két opció van: 1) Nem tettél le az asztalra sz_rt se, és próbálsz mindenkit leminősíteni, aki nem Prof Dr DSc PhD Habil stbstbstb, mert csak ő a valaki, mindenki más senki; 2) Van egy PhD-d és erre vered a nyálad, hogy te vagy a valaki, bezzeg aki csak sz_ros főorvos, az egy senki. Ja, és aki nem a Yale-en, Oxfordon, Harvardon professzor, az egy senki. Grat. Neked súlyos önértékelési gondjaid lehetnek. De azért ezt a "főorvos egy senki" dolgot majd fejtsd ki egy sikeres műtét után a sebészednek is. :)
2016. máj. 1. 03:27
 7/19 A kérdező kommentje:
A normális kommentekre reagálva: nem gondolom, hogy a jogász szak "büfészak" és azzal kompenzálnak, hogy ők dafke is doktorok. Csak nem értem, hogy miért hangoztatja sok jogász úton-útfélen -NEM munkában-, hogy ő Dr.
2016. máj. 1. 03:41
 8/19 A kérdező kommentje:
Egyébként meg ne is haragudj, de remélem, csak egy troll vagy. Ha nem, kezeltesd magad, mert komoly mentális problémáid vannak. Az orvosoknak, főorvosnak a fehérköpeny, fonendoszkóp, orvosi pecsét a munkaeszközei, munkaruhája. Nem dísznek hordja, hogy lássák, hogy ő a valaki. Egyébként meg, ha bemegy a SOTE, POTE, DOTE vagy SZOTE klinikára a Harvard egyetem professzora (csak képzeljük el a szituációt), akkor abban a helyzetben a "nagy Harvardos, diákok spanja prof" a páciens és a "sz_ros kis senki magyar orvos" a kezelőorvos. Egyébként mi ez az agymenés, hogy a világelső egyetemein tegezik a profokat a diákok? (Ami ugye az angolban keresztnéven szólítást jelent.) Melyik amerikai limonádéban láttad? Doktor Szöszi vagy melyik?
2016. máj. 1. 14:45
 9/19 anonim válasza:
66%

Nagyon egyszerű. Ennek semmi köze, hogy ki mennyit tanult, ki mit érdemel meg. Egyrészt abban is van valami, hogy a jogot tényleg bárki elvégezheti. Sokat kell tanulni, ezt aláírom, de ész nem kell hozzá. Be kell s*ggelni rengeteg törvényt, jogszabályt, aztán szevasz. Orvosin, fogorvosin, gyógyszerészetin, állatorvosin azért keményen ott van mindegyiken a biokémia, a gyógyszertan, amiknél oké, hogy sokat kell magolni, de a bemagolt anyagban látni kell az összefüggéseket, hogy eredményesen tudj gyógyítani ld élettan, kórtan, patológia. Hiába tanulsz meg mindent, ha nem érted, egyetlen keresztkérdésen bukik a vizsga. Érteni kell, hogy amit megtanultál/bemagoltál mivel van összefüggésben, ha ez meg az történik, az mit indít el, ha egy reakciósorozatból egy kiesik egy betegség miatt, akkor mi történik és miért... Ezeket nem lehet bemagolni, ezeket érteni kell, ammellett, hogy a hatóanyagokat, egyenleteket, határértékeket be kell magolni, de az csak az alap, az önmagában semmire se elég jó logika nélkül (az elengedhetetlen egy jó orvosnak).

Na, ez részben válasz a kérdésre. Nem akarok senki megbántani, de egy-két név. Zimány Linda is jogot végzett, Dobó Ági is... Modellek, szépségkirálynők. Dobó Ági pl azt nyilatkozta a Dr. Királynő című cikkében, hogy ő doktor akart lenni, kiskosztümös, művelt nő ( [link] ). Ha annyira doktor akart lenni, miért nem az orvosit végezte el? Mert könnyebb? Aligha.. Az orvosi hiába nehéz sok szempontból, elterjedt a nézet, hogy vágnak, beteg emberekkel dolgoznak, fúj. Alja munkának tekinti a társadalom, míg pl egy jogász vagy ügyvéd papírokat pakolgat jobbra, balra, nagy elméleti tudással rendelkezik (gyakorlati tudása nincs, ellentétben egy orvossal vagy gyógyszerésszel). A mai világban sokkal nagyrebecsületebb a "nem kétkezi" munka. Ebben igaza volt a hosszú választ adónak -akivel amúgy semmi másban nem értek egyet-, hogy nőknél kiskosztüm, tűsarkú, tipegés, jó smink, trendi frizura plusz még doktor is, és el vannak ájulva tőle az emberek. (Férfiaknál ugyanez pepitában... Drága öltöny, szmoking, szép iroda, italos szekrény drága whiskeykkel, drága cuccok meg ugye ő doktor. Meg ugye mindkét nemnél plusz vonzerő (sok ember szemében) a bizonyos mértékű nagyképűség. Hogy ő a doktor.

2016. máj. 1. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
80%

Én dolgoztam egy közműszolgáltató ügyfélszolgálatán. Hozzánk jöttek be az adatmódosítási kérelmek is (pl. "elírták a nevem, nem Kovács, hanem Kováts" stb.)


Akik emiatt voltak képesek levelet írni, hogy "nem XY vagyok, hanem doktor XY", azok közt a második legnagyobb létszámban a jogászok voltak (jó párat megnéztem neten kíváncsiságból, onnan tudom).


Az első legnagyobb létszámban azok voltak, akik a férjük révén lettek doktorok és muszáj volt a közműszolgáltatóval is közölni, hogy ne Kovácsné, hanem Doktor Kovácsné névre jöjjön a számla :)

2016. máj. 1. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!