Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért van az, hogy a jogászok...

Miért van az, hogy a jogászok sokkal jobban szeretik hangoztatni, hogy ők doktorok?

Figyelt kérdés
Szögezzük le az elején: nem provokatív a kérdés, tudom, hogy megdolgoztak érte, és joguk van használni a címet. Csak azt nem értem, hogy ha egy matematikus, geológus, pszichológus...stb PhD-zik nem használja annyira sokszor a Dr-t. Vagy ha valaki elvégzi az orvosit, akkor ugye MD lesz, tehát doctor of medicine, szóval ő is használhatja a Dr-t. Mégis, TV-műsorokban az orvosok (még ha professzorokat is hívnak meg), csak simán Gipsz Jakabként vannak bemutatva (példa a név), míg jogászoknál mindig kiemelik, hogy Dr XY, ügyvéd/szakjogász/ügyész stb. Miért van ez szerintetek? Persze van kivétel, de én ezt figyeltem meg, hogy a jogászok sokkal nagyobb előszeretettel használják a Dr-t, mint az orvosok. Akárcsak ha azt nézzük, hogy a személyes (nem ügyvédi oldal) facebook oldalukon is beleírják a nevükbe, míg az orvosok nem. Vagy ami a csúcs, mikor a blikk.hu-s vagy instagramos felhasználónévben is benne van a dr.... A társadalom szerint jobban megérdemlik a doktori címet, mint az orvosok, vagy miért van ez? (Tudom, hogy "igazi" doktor csak az, aki PhD-zik, tehát Doctor of Philosophy, a tudományok doktora lesz, majd MTA doktor stbstb, ebbe most ne menjünk bele, mert az orvos orvosdoktor, a jogász meg jogászdoktor és pont.)

2016. ápr. 30. 09:34
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
27%

Ez igazából bonyolultabb, mert hivatalosan a megnevezésük sokkal teljesebb lenne, csak így alakult ki, hogy nem írnak mást csak Dr., hivatalosan meg van különböztetve.

"Az orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az állatorvos, a jogász szakon oklevelet szerzett személyek a doktori

cím használatára jogosultak. Ezek rövidített jelölése: dr. med., dr. med. dent., dr. pharm., dr. vet., dr. jur"


"Akik emiatt voltak képesek levelet írni, hogy "nem XY vagyok, hanem doktor XY", azok közt a második legnagyobb létszámban a jogászok voltak (jó párat megnéztem neten kíváncsiságból, onnan tudom).


Az első legnagyobb létszámban azok voltak, akik a férjük révén lettek doktorok és muszáj volt a közműszolgáltatóval is közölni, hogy ne Kovácsné, hanem Doktor Kovácsné névre jöjjön a számla "


Lehet, hogy nevetségesen hangzik, de egy jogász meg azt tudja, hogy hivatalosan, hogyan kell használni és mikor lehet jelentősége, hogy milyen név áll.

2016. máj. 2. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
30%

"Egyrészt abban is van valami, hogy a jogot tényleg bárki elvégezheti. Sokat kell tanulni, ezt aláírom, de ész nem kell hozzá. Be kell s*ggelni rengeteg törvényt, jogszabályt, aztán szevasz. "


Ennyi erővel a most a pszichológust is leszóltad, mert ő sem csinál gyakorlatban mást csak beszél, csak ő mondjuk az érzéseidről beszél és nem a jogaidról.


Azért valamit tudni és valamit alkalmazni az teljesen más. Ha csak bemagolni kéne, akkor nem lenne különbség ügyvéd és ügyvéd között. Nem mindegy, hogy 2 évre csuknak le vagy felfüggesztettet kapsz. Egy nagyon fontos dolgot "A jog szenvedély nélküli értelem.".

2016. máj. 2. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
72%

"Az első legnagyobb létszámban azok voltak, akik a férjük révén lettek doktorok és muszáj volt a közműszolgáltatóval is közölni, hogy ne Kovácsné, hanem Doktor Kovácsné névre jöjjön a számla :)"


Erről már hallottam mástól is, szánalom a köbön:D

2016. máj. 2. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 aválaszolókirály válasza:
69%

Nos, először is szögezzük le, hogy azok az emberek akik pl. valamilyen természet- vagy bölcsészettudományból tudományos fokozatot szereznek(PhD) nincsenek rákényszerítve a Dr. használatára, teszem azt például ahhoz, hogy beléphess az ügyvédi kamarába KÖTELEZŐ beleíratni a személyidbe azt, hogy Dr. (Gyanítom, hogy ez az orvosoknál is így van).

Ezentúl kezdve pedig, hogy a személyidbe belekerült, hogy Dr. ez a hivatalos neved! Ezt viseled, ezt KELL használnod. Nem kérhetem a vízszámlámat XY névre, mert nem az a nevem. Innentől kezdve a vízszámlának Dr. XY névre kell jönnie. Ezenfelül pedig, azt hogy a hétköznapi életben hogyan használják pl. TV interjúban.. Szerintem egy orvosnál egyértelmű, hogy doktor ezért nem is mindig mondják ki (tudom egy jogásznál is az kell, hogy legyen, de azért mégsem olyan egyenes ágon következik).

Szóval szerintem itt van a kutya elásva; a jogászok tudják, és szabályszerűen betartják a névviselés szabályait és megszokásból így használják a magánéletben is(természetesen mint minden szakmában itt is vannak léhűtők, akik azért írják ki mert hogy ők doktorok meg izé, de ilyen a PhDnál is az orvosoknál is, gyógyszerészeknél stb.. is van).

Az, hogy magolással valaki jogot végezzen.. Nyilván fontos a tanulás, de azért ilyet már ne is haragudj, de csak a beszűkült látókörűek mondanak. Egy jogász szakmához és jogi diplomához elengedhetetlen az összefüggések meglátása, a jogrendszer felépítésének megértése, illetve a szakma gyakorlásához a megfelelő kompetenciák: pontosság, logikusság, kommunikációs és meggyőzési képességek, érvelés, helyzetfelismerés és problémamegoldó készség.

2016. máj. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
87%

VICC DIPLOMA?

Minden ÁJK-s nevében kikérem magamnak :(

2016. máj. 3. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
67%

"teszem azt például ahhoz, hogy beléphess az ügyvédi kamarába KÖTELEZŐ beleíratni a személyidbe azt, hogy Dr."


Meg a facebookra, meg az e-mailes aláírásba, meg a fórumos felhasználónévbe :) Senkit nem érdekel a közműnél, milyen névre küldik a számlát, amíg befizeti valaki, apámét is elírták, meg mást is ismerek, akinek évtizedek óta jön a számla a keresztneve egy másik változatára (ilyen Gergely/Gergő vagy András/Andor jellegű elírásra gondolj).

2016. máj. 3. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:
77%

"Mert ők is tudják, hogy egy jogi diploma kb. vicc kategória." Végezd el, ha jól megy lesz egy mosolygós summa cum laude diplomád, megnyerni sajnos nem lehet. :)

Ezenkívül nem az említett 2-3 ismert személyről kell megítélni másokat. Ahogyan ez, úgy bármelyik szak elvégezhető bárki számára. A kérdésre visszatérve ez szerintem pusztán személyfüggő. Van aki villog vele, van aki szépen csendben elvan a feltüntetése nélkül. Szerintem a lényeg, hogy a fejben mi található...

2016. máj. 5. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:
66%

Reményeim szerint néhány hónapon belül végzett jogász leszek, így írom a válaszom.

Aki úgy érzi, hogy csillogni szeretne, megmutatni a világnak, hogy valamit elvégzett, vagy csak a személyes presztizsét növelni a hagyományok szerint, nyugodtan felveheti a Dr-t. Nem kötelező, amennyiben mégis emellett dönt valaki, akkor az névváltoztatással jár.

Hogy fair-e? Nem tudom. A korábbi korszakok elitképzésének hatását kelti. (A jó öreg századforduló. :D )

Hogy van-e alapja? Nem büfé szak. Igaz, el lehet végezni kevesebb erőbefektetéssel, ha valaki humán beállítottságú, de a jó eredmény egész más. Mindenféle területen tanulnak ismerőseim, keresztképzésben is, így van némi rálátásom. Ha valaki azt hiszi, hogy ez az egész véletlenül sem foglal magába ezer szabályt, millió elvet, főszabályt és kivételét és annak a kivételét, megszorozva milliónyi oldallal és a tanárok 'jóindulatával' - akkor annak szerencséje van, mert nem látott ebbe bele. A nehézség szubjektív és a teljesítmény is.

Hogy én személy szerint értékelem-e a Dr használatát? Nem. Kifejezetten taszít. Egész más sikeresnek látszani, mint annak is lenni. A korábbi hozzászólóval teljesen egyetértek, a tegeződés, laza stílus és tehetség sokkal emberbarátibb, mint egy talpig-öltönyös Mr./Ms. Dr.


Jobban belegondolva, az ilyen és hasonló címek bármilyen más területen is ugyanígy működhetnek. Presztizs, hagyományok vs. eredmények?

2016. máj. 10. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
70%
Én nem szoktam mondani olyan helyen, ahol nincs jelentősége. (Hivatalos helyen használni kell, mert a nevem része, így van az igazolványomban is.)
2016. máj. 11. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!