Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mihez kezdjek most? Tanácstala...

Mihez kezdjek most? Tanácstalan vagyok. Aki ért a jog szabályzatot segítene?

Figyelt kérdés
Négyen vagyunk testvérek. Szüleink már nem élnek. Édesapánk után meg lett csinálva a hagyatéki eljárás,Édesanyánk után nem. Örököltem én is egyaránt a többi testveremel egy nagy családi házat. Egyenlő 4 részre lett osztva. A házban jelenleg két testvérem él a családjukal. Az anyai részt azaz a hagyatékit nem hajlandóak eljárni,mert mostmár így 6 ével édesanyánk halála után költséges volna. Kifizetni nem hajlandóak a részemet mert nincs pénzük. El szeretném járni külön úton a hagyatékit kifizetni saját magam a rámeső részt de nem tudom pontosan ezt hogy a közjegyzőnél meg kell jelenjenek majd a testvérek is vagy elég ha csak én magam mivel csak a saját magam részéről szeretnék gondoskodni.Ha ők úgydöntenek hogy soha nem járják el a hagyatékit mert ez igy nekik kényelmes akkor én ezt köteles vagyok elfogadni? Az én tulajdon részemet a feleségem nevére szeretném íratni mert ha esetleg történe velem valami azt szeretném ha a feleségem örökölne utánam és nem a testvéreim.
2016. nov. 10. 16:04
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


Ugyanannyiba kerül a hagyatéki eljárás most is. A kérdés az, hogy van-e egyáltalán olyan hagyatéka édesanyádnak, amiért érdemes elindítani? Az eljárást akkor is lefolytatják, ha a tesóid nem jelennek meg, a közjegyző költsége pedig így is, úgy is terheli őket is. A tulajdonrészedet ajándékozási szerződéssel írathatod a feleségedre, ennek van illetéke. A másik megoldás, hogy kéred a bíróságon a közös tulajdon megszüntetését, ekkor elárverezik a házat, és megkapod az árának az egynegyedét.

2016. nov. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Édesanyám után kapnánk meg a ház második felét. Eddig csak édesapánk után örököltuk meg a ház felét.
2016. nov. 10. 16:51
 3/7 anonim ***** válasza:
Értem. Az viszont elég nagy érték, csodálom, hogy nem indult meg hivatalból a hagyatéki eljárás. Menj be az önkormányzathoz a halotti bizonyítvánnyal vagy az anyakönyvi kivonattal, a hagyatéki előadót kell keresni, a többit ő intézi, kijelöli a közjegyzőt, leltárt vesznek fel. A ház tulajdonlapja kell majd, de ha megadod a pontos címet vagy helyrajzi számot, a közjegyző hivatalos úton lekéri, és nem kell érte külön fizetni.
2016. nov. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Így van, ahogy kettes írta. Meg kell majd nevezned az elhunyt gyermekeit, mint valószínűsíthetó örökösöket, ezáltal a közjegyző őket is fogja hívni a hagyatéki tárgyalásra. Nem kötelező megjelenniük.

A hagyatéki eljárás lefolytatása díjköteles. (Függ a hagyaték értékétől, pl. ha 10 milliót ér az anyai örökség, olyan 50 ezerből kijön) Örökösök egyetemlegesen fizetik meg, tehát bárkitől egy összegben kérhető, majd az örökösök elrendezik egymás között.

A feleséged javára nem mondhatsz le az örökségedről. Erre nem vonatkozik az osztályos egyezség.

A feleséged úgy örökölheti, ha végrendeletet írsz. (Legolcsóbb saját kézzel írva, az hiteles és nem kell ehhez ügyvéd).

Ha megöröklöd a házrészt, két tanuval aláírva küldja a testvéreidnek tértivevényes levelet (bizonyítani kell, hogy kézhez vették). Mind a kettőnek külön-külön, hogy a használatért bérleti díjat kötelesek neked fizetni. Mennyit, milyen rendszerességgel. Nem fogják fizetni, nyilván, de lesz egy csinos összeg követelésed velük szemben.

Ha most van szükséged az árára, úgy tudod eladni, hogy bíróságnál kezdeményezed a közös tulajdon megszüntetését. (vagy ők veszik meg a részedet piaci áron, vagy mindhárman el kell hogy ajátok egy idegennek és elosztani a vételárat 2 részre.)

Ha ott lesz a kezedben a meg nem fizetett bérleti díjról a szerződés, a bíróság a javadra veszi.

Ha több évig tart a huzavona, célszerű minden évben fizetési felszólítást küldeni a bérleti díj tartozásról. Így nem évül el.

2016. nov. 11. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
elírtam, nem 2 részre osztódik a vételár, hanem háromra, mert ugye 3 testvér van.
2016. nov. 11. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 kovpet ***** válasza:

Magyarországról van szó?


"Édesapánk után meg lett csinálva a hagyatéki eljárás,Édesanyánk után nem."


Ezen mit értesz? Ha meghal valaki, akkor automatikusan, jogszabály szerint van az öröklés, nincs olyan, hogy valamit vagy megcsinál az ember vagy sem, mindenképp kell, hogy legyen hagyatéki tárgyalás és mindenképp lesz döntés az öröklési rendről.


A ház tulajdoni lapján mi van? Ezer forintért ki tudod kérni online, ha van ügyfélkapus regisztrációd, de a Földhivatalban is adnak (ott is pénzért persze), ha bemész.


"ha esetleg történe velem valami azt szeretném ha a feleségem örökölne utánam és nem a testvéreim"


A testvér oldalág, csak akkor megy oldalra az örökség, ha sem gyermeked nincs, sem szülőd. Ha jól tudom, a házastárs is megelőzi az oldalágat, mert egy gyerekrésznyit örököl, de ha nincs gyerek, akkor ez az egész örökséget jelenti.

2016. nov. 11. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az öröklött ház szerintem ági vagyonnak minősül, a feleség nem örököl. Két módon lehet az övé: ha lezajlott a hagyatéki eljárás, és a földhivatal bejegyezte a tulajdoni hányadot, akkor 1. ajándékozási szerződéssel, 2. a közös tulajdon bírósági megszüntetésével a kapott vételárat a nevére lekötve, vagy átadva.
2016. nov. 11. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!