Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Érdemes perelni a bátyámat...

Érdemes perelni a bátyámat emiatt?

Figyelt kérdés

Édesapánk meghalt (ő volt a közös kapocs, csak féltestvérek vagyunk). A temetési költségeket, illetéket mi fizettük anyukámmal, közel 450.000 Ft. Én minimálbérért dolgozom, édesanyám nyugdíjas.

A testvérem felvette az örökség harmadát, megígérte, hogy ideadja, de eltűnt vele.

Jogilag van alapja egy pernek, vagy csak erkölcsi kérdés lenne az örökségen kívül a költségek igazságos elosztása is?!


2016. nov. 12. 15:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Az örökség édesanyádat illeti ha egyéb végrendelkezés nincsen.


Ügyvéddel kell beszélni ha az örökség számottevő lóvé, mert az ügyvédnek is költsége van, a per pedig elhúzódhat.


ha a bátyádnak nincs hivatalosan munkája és tulajdona akkor sok mindent egyébként sem tehetsz. de egy ügyvéd kb 10 ezer HUF nagyságrendben ad neked tanácsot ezzel kapcsolatban.

2016. nov. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Azt nem írtad hogy házasok voltak e a mostoha apád és anyukád?!
2016. nov. 12. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Ha házasok voltak akkor édesanyádat illeti az örökség, ha nem akkor a bátyádat ha egyéb végrendelkezés nem volt.


Én nem fizettem volna a temetést ha nem én vagyok az örökös...

2016. nov. 12. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Több része van a dolognak:


Temetési költségek:

Családon belüli megállapodás kérdése, pereskedésnek nincs jogi alapja.


Hagyatéki eljárás költsége:

Mivel egy eljárás van, ezért egy összegben fizeti be valamelyik örökös a saját neve alatt az állam felé. Az, hogy az örökösök egymás közt elosztják-e az összeget, vagy nem, az az államot nem érdekli, ez családon belüli megegyezés kérdése.


Örökösödési illeték:

Törvény van rá, hogy az örökösök az örökségük arányában kötelesek megfizetni, ezt tehát jogosan perelhetitek.

Más kérdés, hogy érdemes-e.

2016. nov. 12. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

A bátyám szülei elváltak, az enyémek házasok voltak. A testvérem kb. 30 éve nem látta aput, valamin összevesztek. Mi együtt éltünk, (apu az utóbbi fél évben kórházban volt).

A testvérem vezető beosztásban dolgozik egy cégnél, anyagilag nem lenne rászorulva, mi igen.

Az örökség egy bankszámla volt, amit végrendelet hiányában 3 egyenlő részre osztottak az öröklés jogi szabályai szerint. (bátyámnak, anyukámnak, és nekem)

2016. nov. 12. 15:52
 6/14 A kérdező kommentje:

Azt nem írtad hogy házasok voltak e a mostoha apád és anyukád?!


A válaszíró 60%-ban hasznos válaszokat ad.

# 2/5

ma 15:26



Édesanyám és édesapám. A bátyámnak is édesapja.

A szüleim házasok voltak. A testvére szüleinek válása utána házasodtak össze

2016. nov. 12. 15:53
 7/14 A kérdező kommentje:
*testvérem
2016. nov. 12. 15:55
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem vagyok jogász, de egy időben foglalkoznom kellett ilyen témával.

Ha nincs végrendelet akkor az örökös az egyenes ági leszármazó, tehát a gyermek. Annyi felé osztódik a vagyon, ahányan vannak.

A feleség, vagy a bejegyzett élettárs haszonélvezetet örököl a közösen használt ingóságra és a lakóingatlanra.(Azonban néhány éve az örökösödési jogban volt némi változtatás, ezért lehet, hogy a feleségnek kicsivel több joga lett)

Tehát itt Te meg a bátyád (ha nincs más tesó) örököltök fele-fele arányban. Az örökségből le lehet vonni azokat a költségeket amit ráfordítottatok, majd utána kell osztozni.

Anyukád, ha meg volt házasodva apukáddal, akkor csak haszonélvező, ha nem akkor az sz..r ügy.

Mellesleg a per mindenképpen áll, mivel a tesódnak fele rész járna és nem egyharmad. Tehát lehet egyszer megjelenik és követeli a maradékot. Érdemes tiszta helyzetet teremteni, és elszámolni addig míg tudjátok igazolni a temetési és az egyéb költséget.

2016. nov. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Édesanyáddal ketten fizettétek a temetést és az illetéket, féltestvéred lelépett az örökség harmadával.

Sürgősen keress fel egy ingyenes ügyvédi tanácsadást (pl. önkormányzat), majd ha kell, ügyvédet. Ők megmondják, lehet-e perelni, remélem, igen!

Részvétem édesapád halála miatt (meg a féltestvéred miatt is)!

2016. nov. 12. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
A közjegyző mondta, és foglalta írásba, hogy azért kap anyukám is, mert ingatlan nincs az örökségben, az ingó vagyont pedig házastárs is örökli gyerekekkel együtt. Ezért oszlott 3felé.
2016. nov. 12. 16:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!