Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Érdemes perelni a bátyámat...

Érdemes perelni a bátyámat emiatt?

Figyelt kérdés

Édesapánk meghalt (ő volt a közös kapocs, csak féltestvérek vagyunk). A temetési költségeket, illetéket mi fizettük anyukámmal, közel 450.000 Ft. Én minimálbérért dolgozom, édesanyám nyugdíjas.

A testvérem felvette az örökség harmadát, megígérte, hogy ideadja, de eltűnt vele.

Jogilag van alapja egy pernek, vagy csak erkölcsi kérdés lenne az örökségen kívül a költségek igazságos elosztása is?!


2016. nov. 12. 15:10
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Hát valami itt el van b..szva.

Az ingatlan nincs az örökségben? az meg hogy lehet, nem volt az apukádé?

Az ingóságok pedig fele-fele részben apádá és anyádé. Mivel csak apukád halt meg, így az apai részt kell elosztani, tehát az ingóságnak csak negyede jár a testvérednek negyede neked, a fele pedig eredendően (nem örökségként) anyukádé.


Valami itt nem gömbölyű.

2016. nov. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Hogy a f"szba nem terhelné! A hagyatéki tartozások az örökösöket örökrészük arányában, egyetemlegesen terheli. Mivel itt hárman örököltetek (te, tesód, bátyád), végrendelet nincs, így mindenki a költségek harmadát viseli.


Én azt nem vágom, hogy ti milyen illetéket fizettetek, mert egyenesági rokonnak és túlélő házastársnak nem kell öröklési illetéket fizetnie (Itv. 16. § (1) bek. i) pont). Továbbá azt sem értem, hogy ti - ha egyáltalán fizettetek - hogyan fizettétek ki a bátyád után, mert az illetéket minden egyes örökösnél külön szabják ki.


Ezektől függetlenül a költségek természetesen ugyanúgy terhelik harmadrészben a bátyádat is.

2016. nov. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Ingatlan nem volt apu nevén, mert mikor összeházasodtak anyuval, akkor még az anyai nagyszüleimé volt a ház, majd haláluk után anyu örökölte, ezért nem vált közössé.

A hagyatékin én fizettem egyedül, 40.000 ft volt az egész. A számlán a hagyaték szó és egy hosszú számsor szerepel. A számlát a közjegyző állította ki.

2016. nov. 12. 17:27
 14/14 anonim ***** válasza:

Akkor te nem örökösödési illetéket fizettél, hanem a hagyatéki eljárás díját. (Én is ennyit fizettem pár éve.)


Ezt írtam korábban, hogy mivel egyetlen hagyatéki eljárást tárgyal le a közjegyző, ezért egyetlen számlát állít ki, egyetlen örökös nevére, teljesen függetlenül attól, hogy hány örökös van, és ki mit örököl.


Általában méltányosan el szokták osztani az összeget egymás között az örökösök, de ez a közjegyzőt nem érinti. Ő csak arra kíváncsi, hogy kinek a nevére állítsa ki a számlát. Ha ezt utána nem rendezitek egymás között, az már nem az ő dolga.


Ezt tehát nem tudod jogilag behajtani a bátyádon. Ha ő olyan kapzsi, hogy nem fizeti ki önként a rá eső részt, akkor sajnos erről a pénzről lecsúsztál.


Örökösödési illetéket viszont akkor nem fizettetek, mert ahogy a 12-es is írja, közvetlen hozzátartozók ez alól mentesülnek.


Szóval a rossz hír az, hogy sem a közjegyzői díjat, sem a temetési költségeket nem tudjátok behajtani. Vagy hajlandó a bátyád önként beszállni a költségekbe, vagy nem.

2016. nov. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!