Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogosan vette fel a halott...

Jogosan vette fel a halott apám földjei (amit mi örökölünk) után a támogatást a volt élettárs? Ha nem, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
Áprilisban meghalt apám(nem nagyon tartottuk a kapcsolatot,utcán itt -ott találkoztunk).Hosszú ideje beteg volt,mégsem írt végrendeletet,ebből gondolom hogy azt szerette volna ha a gyerekeié lesz mindene.Halála után az élettársa eladott dolgokat az örökségből,abból fizette a temetést....ezen nem problémáztunk.De most pár nappal ezelőtt felvette az apám földjei után járó 150 ezer forint támogatást,jogosan tette?ha nem mit lehet tenni?

2018. máj. 23. 09:20
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Válás után oda költözött az életárs...minket meg nem enged be a lakásba.Pedig minden délután mentünk ennek előtte.Mikor szóváteszi anyám hogy miért nem enged be,még oda jön a házunkhoz üvöltözni,fenyegetőzni.Akk miről is beszélünk? Ekkor voltam 11éves öcsém meg 8 éves. Költözéskor is azt mondta idézem."takarodjatok innen mert megöllek beneteket". És ezek után is mi minden nap mentünk,addig a bizonyos napig amikoris nem engedett be.
2018. máj. 23. 12:21
 12/26 anonim ***** válasza:
40%

Itt többen az élettárs pártjára keltek, azonban nincs igazuk.


Az élettársnak nem jár semmi azért, mert valaki élettársa volt. Nyilván azért volt vele, mert valamiért megérte neki. Érzelmileg, anyagilag, stb.


Az, hogy az elhunyt rokonai nem látogatták az elhunytat, szintén nem jelent semmit. Ez nem kötelező és a hagyaték sem aszerint oszlik meg, hogy ki milyen viszonyban volt az örökhagyóval. Kivált, hogy nem is tudjuk, mi volt az oka annak, hogy felé sem nagyon néztek.


A jog viszont egyértelmű.

Az örököl, aki örökösként megnevezhető, ez pedig a kérdező.


Az élettárs bűncselekményt követett el, amikor a pénzt felvette, mert ez őt nem illette meg. Akkor is bűncselekményt követett el, amikor az ingó vagyon egy részét értékesítette, még akkor is, ha ezt a pénzt igazolhatóan a temetésre fordította.


A temettetés alaphelyzetben az örökösök kötelessége, de a tényleges temettető hitelezői igénnyel léphet fel a hagyatéki tárgyaláson az örökösökkel szemben. Azonban a temetés ténye önmagában nem jogosítja fel arra, hogy az örökséggel rendelkezzen.

2018. máj. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
Ez szomorú, de erről az élettársa nem tehet.
2018. máj. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:
Később mamánál (apám anyja) még találkoztunk,bár már akk se mutatott túl nagy érdeklődést...de mama ráerőltette.Amikor meghalt mamám utána az utcán elment melletünk úgy hogy nem köszönt.Meg még sorolhatnám.Aztán teltek az évek....mikor megszületett a lányom...elhívott vacsorára,elmentünk....de csak ültünk mint a vadidegenek...után már csak bolt előtt,rokonoknál stb. találkoztunk.Van benne felelősségem hogy ez így alakult,DE nem csak az enyém.Szóval nem értem mire fel szarrágóztok meg hasonlók. Igen nem szivesen hagyok az élettársnak semmit,mert neki megvolt mindene ami nekünk nem...az APÁNK.Ugyan is ő miatta mentek szét,mert hiába tudta hogy apámnak van családja mégsem hagyta békén...és ezt megunta anyám 10 év után...igen eddig nézte az érdekeinket hogy rendes családba nevelkedhessünk.
2018. máj. 23. 12:31
 15/26 anonim ***** válasza:
43%
Ha ennyire rosszban voltatok apáddal, az miért nem jut eszedbe hogy lemondj az örökségről? Én is elcuccoltam anno, feléjük se nézek, de nem fogom a markomat tartani.
2018. máj. 23. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
Nem mondanám hogy rossz,de nem is jó...inkább közömbös.Együtt működő volt eddig az élettárs...a házból se akartam elküldeni,míg nincs meg a hagyatéki tárgyalás,ugye addig hivatalosan nem is tudunk semmit.De apám testvérei azonnal elküldték.Ingóságokat is elvitte,az őt illeti szerintem,még ha hivatalosan nem is.Szóval én nem akartam bántottam.Az örökségről meg nem fogok lemondani...én még mindig azt gondolom/abban bízom hogy az évek során megbánta...és nekünk szánta.Ép elmével rendelkezett,másfajta betegsége volt, 6 éve folyamatosan romlott az állapota,ha azt akarta volna hogy az élettársa örököljön...megtette volna hivatalos lépést.
2018. máj. 23. 13:13
 17/26 anonim ***** válasza:
59%

Korábban már írtam, én ajánlottam, hogy ügyvédhez kell menni.


Nem értem az olyan hozzászólókat, akit szégyelljétekmagatokoznak, meg az örökségről lemondást szorgalmazzák.


(Komolyan néha az az érzésem, hogy sokan csak azért jönnek fel ide, hogy észosztással, ítélkezéssel kompenzálják a szaros kis elbsazott életüket.)


Szóval:

Ha egyenes ágon jár az örökség, akkor JÁR. PONT.

Ha az élettárs jogszerűtlenül vett fel támogatást az elhalt nevében, az közokirathamisítás, vagy okirattal való visszaélés, ami büntetőjogi kategória.

Ráadásul ha bunkó volt a fater és gondolom az élettárs sem biztogatta, hogy azér Jocókám, ne légy kötschög a gyerekeiddel, akkor még morálisan sem aggályos, ha felléptek a jogos járandóságotokért és nem hunytok szemet az élettárs csalása felett. Mert érzésem szerint a támogatás összege a földek tulajdonosát, halála esetén az egyenesági örökösöket illeti meg. PONT.

Ebben sincs mit szépítgetni és kozmetikázni meg jópofizni.

Az élettársnak is azt tudnám mondani, hogy a szankciók ellenszere a jogkövető magatartás. PONT.

Nyilván először békésen egyezkedni kellene, de semmiféle gyermeki hálára alapozott jóhiszeműség elvárás nem terjedhet ki arra, hogy szemet hunyunk Lujzinéni öncélú csalása felett.

2018. máj. 23. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
81%

"A temettetés alaphelyzetben az örökösök kötelessége, de a tényleges temettető hitelezői igénnyel léphet fel a hagyatéki tárgyaláson az örökösökkel szemben. Azonban a temetés ténye önmagában nem jogosítja fel arra, hogy az örökséggel rendelkezzen."


Ez tévedés, maga a temetés az elhunyttal együtt élő házastárs vagy élettárs kötelessége, ha van ilyen. A temetés költsége viszont minden esetben hagyatéki teher. Ez két különböző dolog.

"20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:


a) aki a temetést szerződésben vállalta;


b) akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;


c) * végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;


d) * az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint."

[link]


"A hagyatékkal kapcsolatos költségek és tartozások


A hagyatéki tartozások az alábbiak szerint csoportosíthatók:


1. az örökhagyó halála folytán felmerülő költségek


- az örökhagyó illő eltemetésének költségei;"


[link]

2018. máj. 23. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a normális, érdembeli hozzászólásokat. Külföldön lakom...így jelenleg nem sok mindent tudok tenni,most meghatalmazást írok anyumnak hogy eljárjon helyettem.Abban bízok hogy ezt a felvett összeget is beadja a leltárba,mint minden mást is...eddig együtt működő volt,remélem az is marad.
2018. máj. 23. 13:41
 20/26 anonim ***** válasza:
90%

"Ez tévedés, maga a temetés az elhunyttal együtt élő házastárs vagy élettárs kötelessége, ha van ilyen. "


Látod, ez a tévedés (Ilyen az, amikor hülyék hoznak törvényt).

Ugyanis temettetésre, annak költségviselésére a világon senki nem kötelezhető, hacsak nem részese az elhunyt hagyatékának, legalább akkora részben, hogy az fedezze a temetés költségeit.

Élettárs meg aztán kivált nem!

2018. máj. 23. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!